xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Aile İçi Şiddet Çocukta Kalıcı İzler Bırakabilir!

0 889

Aile içinde yaşanan şiddet genellikle erkeğin kadına yönelik uyguladığı fiziki şiddettir. Ancak ilerleyen süreçte gerek baba gerek anne tarafından çocuğa yönelik fiziki şiddet olarak sıçraması olasılığı hayli yüksektir. Daha da vahim olarak evinde şiddete tanık olan veya direk şiddete uğrayan çocuğun bir başka çocuğa veya hayvana bunu uygulamasıdır. Şiddetin şiddeti körüklemesi ile birlikte aile içi şiddet çocuğa en büyük zararı topluma şiddet yanlısı bir birey eklemek suretiyle verir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre eşine şiddet uygulayan erkeklerin yüzde 50’si aynı şeyi çocuklarına da yapmaktadırlar.

Çocuklar aile içi şiddetten bazen direkt etkilenir. Bu olasılıkta baba, anneye duygusal açıdan eziyet çektirmek için çocuğuna vurur, eziyet eder, küfür ve hakaret eder. Çocuk için bir diğer risk ise annesinin uğradığı fiziki saldırıyı engellemek için araya girdiği durumlarda alacağı darbeler olacaktır.

Aile içi şiddetin çocuk üzerindeki bir diğer olumsuz etkisi olaylara tanık olmanın verdiği ağırlıktır. Pek çok anne çocuğunun bu durumdan haberdar olmadığını sanır ancak çocuk olay anında orada bulunmasa bile gerek fiziki saldırı esnasındaki bağrış çağırıştan, gerekse saldırı sonrası annesinin vücudunda oluşan tahribattan dolayı durumun farkındadır ve duygusal çöküntü içindedir.

Şiddet ortamında büyüyen çocuklar aile içinde gerek anne babaları gerekse varsa kardeşleri ile iletişim ve diyalog sorunları yaşar. En fazla ihtiyaç duyduğu esnada iletişim eksikliği yaşayan çocuğun bu tavrı okuldaki yaşantısına da yansır. Öğretmenleri ve öğrenci arkadaşları ile diyaloğu ya çok kopuktur ya da evinde nasıl gördüyse öyledir, yani şiddet içerir. Küçük yaşlarda edinilen bu kötü alışkanlık ilerleyen yıllarda da devam eder ve geçimsiz, şiddet yanlısı bir birey olarak hayatını sürdürür.

Çocukların fiziki veya duygusal olarak şiddete maruz kaldığı ailelerde bu durumun erken teşhisi ve tedavisi için süratle üzerine gidilmesi çok önemlidir. Topluma sağlıklı bireyler yetiştirmek için hepimize sorumluluk düşmektedir. Aile içi şiddet olaylarından etkilenen çocuğa erken müdahale edilirse onun üzerindeki olumsuz izlerin silinmesi sağlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.