xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Ananasın Cilde, Saçlara Ve Sağlığa Faydaları

2 3.373

Klasik “Bugün ne pişirsem?” sorunu vardır ya, o birkaç yıldır bende “Bugün ne yazsam?” şeklinde gerçekleşiyor. Demin bunu düşünürken ananasın cilde, sağlığa ve saçlara faydaları hakkında bir yazı yazayım dedim. Benim kafamdan geçen başlık ananasın faydaları şeklindeydi aslında da, konuyu Google Translate yardımı ile İngilizce bir makaleden yazayım dedim, onun başlığını koymayı tercih ettim. Egzotik ve tropikal meyveler kategorisine giren ananas tozlu yeşil yaprakları ve dikenli gövdesiyle dışarıdan çok şirin görünmüyor ama yediğiniz zaman mayhoş – tatlı, çok hoş bir lezzeti var, ben baya seviyorum. Faydaları da baya fazlaymış bu arada, ben de yazıyı yazarken öğrenicem.

Ananasın Cilde Faydaları

Aknelerden Kurtulmanıza Yardımcı Olur

Ananas, C vitamini içerdiği için inatçı sivilcelerin ve diğer iltihaplı cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olması amacıyla içten ve dıştan kullanılabilir. Meyvenin içeriğindeki iltihap karşıtı bromelain isimli enzim C vitamininin iyileştirme gücünü de arttırır.

Cildin Genç Görünmesine Yardım Eder

Mevs,me göre haftada 2 – 3 kere ananas yiyerek cildinizin daha esnek olmasını ve daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun sebebi ananasın vücuttaki kollajen sentezini arttırmasıdır. Cildimiz kollajen sentezinin yüksekliği oranında daha sıkı ve esnek olur. Ayrıca, ananasın içeriğindeki amino asitler ve C vitamini hasar görmüş hücre ve dokuların iyileşme sürecini hızlandırır. Beslenme rutininize ananas eklemenin yanı sıra arada bir cildinize taze sıkılmış ananas suyu uygulayıp 10 dakika bekletmeniz de etkili olur.

Ayaklardaki Çatlakları İyileştirir

Çatlamış, kurumuş ayaklara ve topuklara ananasla masaj yapmak hasarlı derinin soyulmasını ve cildin yumuşamasını sağlar. Bu tropikal meyve ayak çatlaklarının sebep olduğu iltihap ve şişliklerin rahatlamasına da yardımcı olur.

Ölü Hücreleri Döker, Cildi Parlaklaştırır

Ananas etkili bir doğal eksfoliasyon ajanıdır; cildi pul pul döker, ölü hücreleri giderir ve ciltteki kan akışını arttırır. Meyvenin bu etkisinden faydalanmak için bir miktar ananası ezip cildinize sürün.

Tırnakları Yumuşatır Ve Güçlendirir

Tırnaklarınız kuru ve kırılgansa bunun sebebi yeterince A ve B vitaminleri almamanız olabilir. Bu eksikliği gidermek için vitamin hapları almak yerine ananas tüketme yoluna gidebilirsiniz. Aşağıdaki malzemeleri karıştırarak bir pamuk topu veya ince bir fırçayla tırnaklara ve tırnak etlerine uygulayıp 15 dakika bekletmek de faydalı olur. Bu uygulamayı bir süre yatmadan önce, günlük olarak yaparsanız sabahları tırnaklarınızda şaşırtıcı bir parlaklık olduğunu da göreceksiniz.

1 yemek kaşığı taze ananas suyu

1 tatlı kaşığı limon suyu

1 yumurtanın sarısı

2 damla limon yağı

Kuru Ve Donuk Cildi Nemli Ve Parlak Hale Getirir

Bir miktar ananası ezerek 3 yemek kaşığı ezilmiş ananas elde edin. Bunu 1 yumurtanın sarısı ve biraz sütle karıştırıp karışımı cildinize sürün. Birkaç dakika beklettikten sonra ılık suyla çıkarın. Cansız, kuru ve donuk ciltleri nemli ve parlak hale getirmenin etkili doğal yollarından biridir bu.

Çatlamış Dudakları İyileştirip Yumuşatır

Çatlak dudaklarınızı tedavi etmek için bir parça ezilmiş ananasla Hindistan cevizi yağı karışımı kullanabilirsiniz.

Ananasın Saçlara Faydaları

Saç Dökülmesine İyi Gelir

Saç dökülmesini önlemek için sadece dıştan tedavi yöntemlerine, kozmetik ürünlere bel bağlamayın. Beslenme düzeninde olumlu değişiklikler yapmak, daha sağlıklı beslenmeye başlamak sağlık ve güzellikle ilgili pek çok sorunu çözer veya etkisini azaltır. C vitamini saç dökülmesini önleyici etki yapar, ananas da bu suda çözünen vitaminden bol miktarda içeren bir meyvedir. Böyle bir derdiniz varsa düzenli olarak ananas yemeye veya taze sıkılmış ananas suyu içmeye başlamanızı tavsiye ederiz.

Saçları Güçlendirir

Kalın telli, uzun saçlar görünce iç çekiyor musunuz? Daha kalın, esnek ve güçlü saçlar istiyorsanız ananas tüketmeye başlayın. Ananas gibi altın rengi – sarı tonlarındaki meyvelerin barındırdığı enzimler saç folüküllerini güçlendirir.

Saç Derisindeki Enfeksiyonların İyileşmesine Yardım Eder

Ananas tüketerek ve ananas suyu içerek kafa derisini etkileyen, kaşıntıya yol açan iltihabi sorunların etkisini hafifletebilirsiniz. Ananasın bileşenleri arasında yer alan bromelain enzimi anti – inflamatuar (İltihap karşıtı, iltihap önleyici) özelliklere sahiptir.

Ananasın Sağlığa Faydaları

Kemikleri Güçlendirir

Ananas manganezden yana zengindir, bu yüzden kemiklerin ve bağ dokularının güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudun sağlıklı ve güçlü olmak için ihtiyaç duyduğu mineraller de içerir.

Serbest Radikallerin Yol Açtığı Hasarı Önler

Serbest radikaller yüksek bir enerjiye sahip moleküllerdir. Normalden daha az veya fazla sayıda elektron içerirler. Bu durum onları kararsız yapar, komşu moleküllerin elektronların yapısını bozarak vücuda zarar vermelerine, normal hücresel faaliyetleri sabote etmelerine yol açar. Zengin bir antioksidan kaynağı olan ananas bu sayede hücresel hasarları önler.

Görme Sorunlarına Yol Açan Makula Dejenerasyonu İle Mücadele Eder

Ananasın bileşenlerinden biri olan beta – karoten görme yetisini geliştirir. Ananas tüketerek bazı durumlarda ciddi derecede görme kaybına yol açan bu soruna karşı daha güçlü olabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bunun sebebi C vitamini ve antioksidan maddeler içermesidir.

Bazı Kanser Tiplerinden Korur

Bol miktarda antioksidan içeren böylece vücusu serbest radikallerin vereceği zararlardan koruduğunu yukarıda belirtmiştik. Ananas bu özelliğiyle hücre hasar sürecini durdurduğu için bazı kanser türlerinden korunmamıza da yardımcı olur.

Hipertansiyona Karşı Koruyucudur

Ananas yüksek miktarda potasyum ve daha az miktarda da sodyum içerir. Bu yüzden düzenli olarak ananas yemek tansiyonun dengelenmesine yardım eder.

Kalp Sağlığının Korunmasına Katkı Yapar

İçeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde vücuttaki kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olur, böylece kalp sağlığı üzerinde olumlu etki yapar.

Bağırsak Parazitleriyle Savaşır

Ananas, içeriğindeki sindirim enzimi bromelain sayesinde vücudun bağırsak solucanları / parazitleriyle savaşmasına yardımcı olur.

Bronşite İyi Gelir

Ananasın anti – inflamatuar özellikleri başka birçok sağlık sorununa olduğu gibi bronşite de iyi gelmesine yol açar.  Genellikle bu hastalık sırasında ortaya çıkan bronşiyal tüplerdeki iltihaplanmanın azalmasına da yardım eder.

Soğuk Algınlığından Korur

Kim bütün gününü hapşırıp burnunu çekerek geçirmek ister ki? Ama çoğumuz geçiş mevsimlerinde veya soğuk mevsimlerde en az 1 kere soğuk algınlığı sıkıntısını yaşarız. Bu egzotik meyve soğuk algınlığıyla savaşta önemli bir rolü olan o vitaminden bolca içerir: C vitamini. Ayrıca bromelain de bu açıdan etkilidir. Bu da ne enzimmiş yalnız, her derde deva neredeyse.

Gebelik Bulantılarına / Mide Bulantısına İyi Gelir

Ananas tüketmek ve daha da iyisi ananas suyu içmek gebelik döneminde yaşanan sabah bulantısı sorununa ve genel olarak mide bulantılarına iyi gelir. Ananasın bu açıdan etkili olan bileşeni B6 vitaminidir.

Sindirim Sisteminin İyi Çalışmasına Yardım Eder

Ananas besin lifi açısından zengin bir meyvedir, besin lifleri de sindirim açısından büyük bir önem taşır. Meyvenin içeriğindeki lif sindirimin yavaşlamasına, böylece vücuda giren vitamin ve minerallerin daha çok, daha iyi emilmesine yardımdı olur. Sıklıkla kabızlık sorunu yaşıyorsanız ananas yemenin size şöyle bir faydası olur; dışkınız bağırsaklardaki suyla beraber yumuşar ve vücudunuzdan atılması kolaylaşır.

Ateroskleroz (Damar sertleşmesinin bir türü) Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Serbest radikallerin sebep olduğu bu sorun ananasın içerdiği antioksidan maddeler tarafından önlenir.

Diş Etleri İçin Faydalıdır

C vitamini deposu olarak nitelendirilen meyvelerden biridir ananas; bu sayede diş eti hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve dişlerin üzerinde plak oluşmasını engeller. Bromelain’in etkisiyle diş lekelerini çıkarıcı etki de yapar. Ananas yedikten veya suyunu içtikten sonra meyvenin ağzınızda uzun süre kalmamasına dikkat etmeli, ağzınızı çalkalamalısınız. Çünkü, asidik bir gıda maddesi olduğundan, diş minesini yumuşatabilir.

Ananas / Kilo Verme İlişkisi

Ananas kilo verdirir mi sorusunun cevabı bu tarzdaki hemen bütün soruların cevabı gibidir; hayır, bu meyve sihirli bir şekilde vücut yağlarını çözmez. Fakat kilo verme sürecini etkileyen bazı özellikleri vardır. 3 ince, halka dilim ananas veya ortalama bir kase ya da su bardağı miktarında kesilmiş ananas dilimleri 80 – 85 kalori gelir. 100 gram ananas 50 – 60 kalori geliyor, tüketiminizi buna göre de ayarlayabilirsiniz.

Enerji yoğunluğu düşük meyveler kategorisine giren ananası tatlı bir şeyler yemek istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz şekerli tadı bünyenize bol miktarda kalori yüklemeden karşılar. Diyetinize düzenli (Ve tabii ki ölçülü) miktarda ananas eklemeniz işe yarar, örneğin bazı ara öğünlerde ananas yiyerek fazla kalori yüklenmeden tokluk hissedersiniz.

Diyet lifi içeren bu meyve kilo vermenize yardımcı olur ama tek başına mucizevi bir şekilde kilo vermenizi sağlamaz. Hatta, yukarıya sıra sıra dizdiğimiz faydalarına karşın, aşırı tüketirseniz veya ananas yememenizi gerektiren bir durumunuz olduğu halde yerseniz zarar da verebilir. Şimdi bu konuya da değineceğim.

Ananas Tüketmek Hangi Durumlarda Zararlı Olabilir?

Yukarıda yer alan cazip özelliklerine karşın, kilo kaybetmek, meyveyi çok sevmek vb. sebeplerle gereğinden fazla ananas tüketmek doğru değildir. Ananasta oldukça yüksek miktarda bulunan C vitamini suda çözünen bir vitamin türüdür, dolayısıyla, fazlası genellikle idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır. Fakat ananasdaki miktarı öyle böyle değil, cidden fazladır, bu yüzden fazla tüketimde mide ekşimesi, kusma, bulantı, karın ağrısı, uykusuzluk, ishal ve baş ağrısına yol açabilir.

Gebelikte ananas kullanımı için doktorunuzla görüşmeniz iyi olur. Ölçülü kullanıldığında gebe kadınlara da faydalı olan bu tropik meyve gereğinden fazla tüketildiğinde ishale yol açabilir. Bu durumda bebek, vücudun su kaybetmesinden ötürü zarar görebilir. Bromelain enziminin fazla alınması düşük veya erken doğuma yol açabilir. Gebelik diyabeti (Gestasyonel diyabet) sorunu yaşayan kadınlar ananastan zarar görebilirler.

Ananas sağlıklı bir gebelik için ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri barındıran faydalı bir meyvedir ve hamilelikte ananas tüketmek genel olarak tavsiye edilmektedir. Örneğin uygun miktarda taze sıkılmış ananas suyu bebeğin dokularının gelişmesine ve kemiklerinin büyümesine yardım eder. Taze ananas tüketmek gebe kadınların folik asit, demir gibi besinleri almasını, böylece bazı doğum kusurlarına karşı daha güçlü olmasını sağlar. Fakat tüketeceğiniz miktardan veya sizin durumunuzda ananas kullanmanın doğru olup olmadığından emin olmak için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Antidepresan, uyku ilacı, kan sulandırıcı ilaçlar veya antibiotik kullananların ananas tüketmesi sakıncalı olabilir.

Bir kerede aşırı miktarda ananas yerseniz, meyvenin eti hassaslaştırma özelliğinden dolayı yanaklarınızda, dudaklarınızda veya dilinizde şişme ya da hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu etki normalde birkaç saat içinde ortadan kalkar. Kalkmazsa bir sağlık kuruluşuna başvurun, bu durumda meyveye alerjiniz veya vaşka bir sorun olabilir.

Fazla miktarda bromelain deri döküntüsü, kusma ve ishale yol açabilir, adet kanamasının şiddetlenmesine sebep olabilir.

2 Yorumlar
  1. derya soygül

    Ananas en sevdigim meyvelerden ama saçlara bir etkisini görmedim.

    1. Hilal Uslu

      Valla ben yazıyı yazarken baktığım kaynakların yalancısıyım. =) Ben kısa bir süredir yiyorum ve tadı hoşuma gitti. Lezzetli ve doyurucu bir ara öğün oluyor gerçekten.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.