xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Aşırı Çalışmanın Zararları

0 1.343

Sevdiğiniz bir işte çalışıyor ve çok çalışmaktan gocunmuyor olabilirsiniz, sizi aşırı çalışmak zorunda bırakan işinizden daha iyisini bulamıyor olabilirsiniz, hedefinize ulaşmak için böyle davranmak zorunda olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz; haddinden fazla çalışmanızı gerektiren muhtelif sebepler olabilir. Fakat aşırı çalışmanın zararları hakkında bilgi sahibi olsaydınız belki de bu tutumunuzu değiştirmeye çalışırdınız, çünkü son derecede olumsuz sonuçları olabiliyor.

Araştırmalar günde 7-8 saat çalışan insanlarla 10-11 saat çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlık durumları arasında belirgin farklılıklar olduğunu gösteriyor. Uzun mesai saatleri boyunca oturarak çalışanlar obezite, diyabet ve karaciğer yağlanması sorunlarına daha çok maruz kalıyorlar.

Aşırı çalışmanın kalp sağlığı üzerindeki etkileri de göz korkutuyor. Bu konuyla ilgili pek çok araştırma var, bunlardan biri; çalışma saatleri normalin 3 saat veya daha fazla üstünde olan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskinin daha az çalışanlara göre yüzde 60 fazla olduğunu gösteriyor. Kalp hastalığı riskini arttıran başlıca etkenler sigara, hipertansiyon, şeker hastalığı ve kolesterol yüksekliğidir. Fakat diyelim ki bu sorunların hiçbiri sizde yok ama çok çalışan ve uykusuz kalan birisiniz, bu iki faktör kalp hastalığına yakalanma riskinizi arttırıyor.

İş gününün tamamını bilgisayar başında çalışarak geçiren insanlar göz yorgunluğu, duruş bozukluğu, bulanık görme ve baş ağrısı gibi sorunlar yaşıyorlar. Bunların farkındayım; bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren biriyim, yaptığım işler böyle gerektiriyor ama gözlerimin fena halde yorulduğunu ve giderek kamburlaştığımı hissediyorum. İnsanı dik durmak durumunda bırakan aparatlar varmış, konuyu araştırıp öyle bir şey alıcam hesapta, ikide bir aklıma geliyor ama henüz yapmadım. Ayrıca mutlaka ara ara bilgisayardan uzaklaşmak, başka yerlere bakmak lazım, yoksa göz sağlığı elden gidebilir. Bu yazdığım yazı beni biraz teşvik etse bari.

Aşırı çalışmanın zararları arasında depresyon riskinin makul miktarda çalışmaya göre daha yüksek olması da var. Çok fazla çalışırsanız kendinize, ailenize, arkadaşlarınıza fazla zaman ayıramıyorsunuz; sağlıklı beslenmiyorsunuz, egzersiz yapmıyorsunuz ve bunlar da depresyon geçirme olasılığını arttırıyor. Arttırır tabii, bu sayılanlar insanın fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkileyen şeyler. Dengesiz beslenme ve hareketsizlik kalp sağlığını da olumsuz etkiliyor ayrıca.

Bütün bu korkutucu şeylere rağmen çalışma saatlerinizi azaltamıyorsanız hiç değilse düzenli aralıklarla genel bir sağlık kontrolü yaptırmalısınız. Erken teşhis çok önemli, en azından, aşırı çalışmaktan kaynaklanan bir rahatsızlık başlıyorsa bunun ilerlemesine engel olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.