xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Azınlık Raporu (Minority Report)

0 1.556

Ben bu filmi yıllar önce izlemiş ve hakkında daha önce yazmıştım aslında. Fakat demin bir yere linkini verirken nasıl tekrar seyredesim geldi ki anlatamam. Azınlık Raporu (Minority Report) 2002 yapımı bir film ve benim izlediğim de 10 yılı geçmiştir herhalde. Çok az şey hatırlıyorum, belli belirsiz birkaç sahne, o kadar. Ama çok etkileyici bir film olduğunu gayet iyi hatırlıyorum, bir de bazı sahnelerinde üzüldüğümü. Bu suyun içinde yaşayan kahinler içindi galiba. Neyse, burnumun direği sızladı filmi özlemekten neredeyse, ille de tekrar seyredicem. Hatta o seyredişten sonra bir yazı da Bir Kız Bir Ana bloguma yazayım.

Esas adamı Tom Cruise’un canlandırdığı bu Steven Spielberg filmi bilimkurgu yazarı Philip P. Dick’in bir öyküsünden esinlenmiş. 2054 yılında Washingon DC’de geçen olayları anlatan filmin konusu şöyle: Kentte iktidarın insanları devamlı olarak, her zaman gözlediği ve kontrol altında tuttuğu bir sistem hüküm sürmektedir ve çocuklar bazen bunu sorgulasa da yetişkinler için durum olağan hale gelmiştir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan, geleceği görebilme yeteneği olan precog’lar herhangi bir suçu, suç daha işlenmeden önce görebilmektedirler. Böylece hiç cinayet işlenmemektedir. Dedektif John Anderson precog’ların hakkında bilgi verdiği potansiyel suçluları yakalayan bir polis biriminin şefidir. Oğlu 6 yıl önce öldürülmüş olan John, bunun da etkisiyle herhangi bir cinayetin işlenmeden önce engellenmesi fikrine sıcak bakan biridir ve kendini bu sistemin kusursuz bir şekilde işlemesine adamıştır. İnsanlar kimliklerinin göz tarama testleriyle belirlendiği (“Göz” ve “Görme” filmin başlıca temaları arasında), gezici örümceklerin kendilerini evlerinde bile rahat bırakmadığı bir düzenin içinde yuvarlanıp gitmektedirler. Lamar Borgess tarafından kurulmuş olan bu sistemin önemli görevlilerinden biri olan, iktidarın avcı takımında yer alan John, idare ettiği birimin cinayet suçlamasıyla onun peşine düşmesiyle birlikte av haline gelir ve nefes nefese bir kovalamaca başlar. Bir zamanlar onayladığı ve onaylanan bir parçası olduğu sistem onun, o ise kendisine komplo kuran kişinin peşindedir.

Aksiyon sahneleri, efektleri ve oyuncuların performanslarıyla övgüler alan film barındırdığı bazı mantık hataları yüzünden izleyicilerden olumsuz eleştiriler almış. Kendi hesabıma insanı sürükleyen, alıp götüren, merak uyandıran, heyecanlandıran, hayatla ve kaderle, suç ve cezayla, iktidarların yapabilecekleriyle ilgili sorular sordurtan güzelim bir filmin mantık hatalarına takılmam. Filmin tadını çıkarmak, akışına kapılmak daha keyifli diye düşünüyorum. Unutmadan; bu aksiyon, gizem ve bilimkurgu filmi 145 dakika sürüyor. Evet uzun, ama hiç sıkmıyor bence. Filmin başlarında akla takılan soru işaretleri tempo giderek yükselirken birer ikişer cevaplanmaya başlıyor ve insan bunu merakla bekliyor. Detayları kaçırmamak için dikkatle ve başka bir şeyle uğraşmadan izlemek lazım.

Google Translate’e minority report ne demek diye sorarsanız aynen filmin Türkçe’ye çevrilmiş ismi olduğu cevabını alırsınız; azınlık raporu. Fakat hukuk dilinde bir başka anlamı daha var aslında; muhalefet şerhi. Bunu Ekşi Sözlük yazarlarının film hakkında yazdıklarına bakarken öğrendim; size de iletmiş olayım.

2002 ABD yapımı Azınlık Raporu (Minority Report) filminin oyuncu kadrosu şöyle: Tom Cruise, Kathryn Morris, Colin Farrell, Samantha Morton, Peter Stormare, Spencer Treat Clark, Joel Gretsch ve Steve Harris.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.