xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Baharatlar ve Kalori Değerleri

2 1.781

Yaz aylarının gelmesi, sıcaklar dolayısıyla canımızın ağır yemek ve tatlıları daha az çeker olması diyet yapmak için şahane bir fırsat oldu. Bununla ilgili herhangi bir bilimsel araştırmaya rastlamasak da bize göre uzun vadeli planlanan sağlıklı diyet listelerini uygulamaya yaz aylarında başlamak; böylece bu sıcak mevsimde kiloların bir bölümünü kaybedip kışa diyete alışmış ve özgüvenli biçimde girmek en mantıklısı.

Bu yazımızda diyet yaparken tuzun yerine kullanılmaları sıklıkla tavsiye edilen baharatların kalori değerleri üzerinde durmak istedik. Çünkü gıda yönetmeliklerindeki kimi maddelere göre kalori oranı belli bir miktarın altında olan gıdalarda ürün paketinin üzerine kalori tablosu koyma zorunluluğu bulunmuyor.

Aşırı miktarda tüketildiklerinde sofraların gizli yıldızları olan baharatların kalorileri dikkate değer miktarlara ulaşabiliyor. Özellikle Hindistan cevizi, susam gibi doğal içeriğinde yağ bulunan baharatlar kalori açısından kuruyemiş çeşitlerine bile yaklaşabiliyorlar ve kilo kaybı üzerinde olumsuz bir etkiye yol açmamaları için ölçülü ve dikkatli tüketilmeleri gerekiyor.

İçeriğinin büyük kısmının doğal baharatlardan oluştuğu iddia edilen hardal, köri sosu gibi soslara diyet programı içinde yer vermenizi tavsiye etmiyoruz, çünkü basit, hafif bir salataya bile bu bol miktarda yağ ve katkı maddesi içeren soslardan eklediğinizde kalorisinin iki kat, belki de daha fazla artması riski bulunuyor.

Kilo vermek amacıyla diyet yaparken bunlar yerine aşağıda vereceğimiz ölçüleri de göz önünde bulundurarak yoğurt, doğal zeytinyağı, salça gibi malzemelerle çeşitli baharatları karıştırıp sağlıklı soslar hazırlamanızı tavsiye ederiz.

 

Aşağıdaki liste mutfaklarımızda sıklıkla kullandığımız kimi baharatların 10 gramlık porsiyonlarında yer alan kalori miktarını gösteriyor. Eğer gramaj hesabı yapmakta zorlanıyorsanız bir çorba kaşığı silme (kaşığın kenarlarından yukarı doğru hiç taşmayan) tuzun 10-11 gram arası bir değere denk geldiğini belirtelim.

Yani kaşıktan taşmadığı sürece normalden fazla yoğun ya da seyrek olmayan bir çorba kaşığı baharat da yaklaşık 10 gram ağırlığında olacaktır. Bu oran bir çay kaşığı için ortalama 3 ila 4 gramdır. Baharatların kalorileri bu ölçüler dikkate alınarak ayarlanırsa hem yemekler tatlanmış, hem de sağlıklı beslenme açısından ölçü kaçırılmamış olur. Sağlıklı günler dileriz.

baharatların kalori değerleri

Baharatların Kalorileri   (10 gr.)

Biberiye     33 kalori

Dereotu     25 kalori

Hindistan cevizi     53 kalori

Karabiber     26 kalori

Karanfil     34 kalori

Kekik     28 kalori

Kırmızı Biber     32 kalori

Kimyon     38 kalori

Kuru fesleğen     25 kalori

Kuru maydanoz     28 kalori

Kuru nane     29 kalori

Mısır Nişastası     38 kalori

Tarçın     26 kalori

Toz Sarımsak     33 kalori

Susam     59 kalori

Zencefil     35 kalori

Zerdeçal     36 kalori

 

 

2 Yorumlar
  1. ECE EVREN

    Çok yararımıza bir paylaşım.Kutluyorum sizi.Güzel bir pazar günü dileklerimle.

    1. nehir özer

      Güzel yorumunuz için teşekkürler Ece Hanım, iyi haftalar dileriz. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.