Baş Ağrısının Sebepleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplumun büyük bir kısmının muzdarip olduğu baş ağrısı sorunu yüzde 10 oranında tümör, damar tıkanıklığı, kanama gibi organik sebeplerden dolayı meydana geliyor. Baş ağrılarının büyük bir kısmı ise birçok farklı sebepten kaynaklanıyor. Baş ağrısının şöyle bir özelliği de var; bu sorun insanların doktora danışmadan ilaç kullanma eğiliminde oldukları sorunların başında geliyor. Bu durum nadiren başı ağrıyan biri için büyük bir problem oluşturmayabilir. Fakat başı sıklıkla ağrıyan bir kişi bu yüzden sık sık ve doktor tarafından önerilmemiş bir ağrı kesici kullanırsa bu da farklı sorunlara yol açabiliyor; yoğun ağrı kesici kullanımının sebep olduğu baş ağrıları veya başka ağrılar gibi. Baş ağrıları 2 grupta inceleniyor; herhangi bir hastalığa bağlı olmayanları ‘birincil baş ağrıları’, bir hastalığa bağlı olanları ‘ikincil baş ağrıları’ olarak adlandırılıyor.

 

Migren Ağrısı:

Araştırmalara göre kadınların yüzde beşinin, erkeklerin de hemen hemen yüzde üçünün yılın 180 gününde maruz kaldığı baş ağrısının sebepleri yaşanan bazı olaylara ve başın hangi kısımlarının ağrıdığına bağlı olarak değişiyor. Örneğin migren ağrısı beyindeki damarların genişleyip tekrar daralması sonucunda ortaya çıkıyor ve buna yol açan unsurlar henüz tam olarak anlaşılmış değil. Migrenin genetik veya çevresel faktörlerden, kan dolaşımı sorunlarından veya 5. beyin sinirindeki bazı değişikliklerden kaynaklanabileceği düşünülüyor. (Bu beyin sinirinin ağrı sinyallerini iletmede ağırlıklı bir rolü var.) Migren ağrısının sebepleri listesinde stres, uykusuzluk, bazı besinler (örneğin çikolata ve şarap), ses-görüntü vb. duyusal sinyaller ve açlık da var.

migren ağrısı

Migren ağrısı genelde başın tek tarafında oluşan zonklayıcı, bazen bulantı ve kusmanın da eşlik ettiği, krizler halinde gelen orta şiddette veya şiddetli ağrılar olarak yaşanıyor. Ağrıların süresi 4 saatle 3 gün arasında değişebiliyor. Bu ağrılar auralı (ön belirtili) ve aurasız (ön belirti vermeden gelen) ağrılar olarak 2 gruba ayrılıyor. Migren vakalarının yüzde doksanı aurasız sınıfına giriyor. Auralı tipteki migren ağrısında ağrı başlangıcına görme bozuklukları da eşlik edebiliyor.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı:

Baş ağrısı türlerinden biri de gerilim tipi baş ağrısı. Çoğunlukla stresten kaynaklanan bu ağrılar tepe kısmında daha etkili olmak üzere başın tamamını etkiliyor ve genelde başın arka kısmından öne doğru yöneliyor. Bu tip baş ağrısı migren ağrısından farklı olarak kişinin olağan günlük aktivitelerini gerçekleştirmesini engellemiyor. En sık rastlanan baş ağrısı türü olan gerilim tipi baş ağrısının sebepleri arasında yanlış uyku pozisyonu, halsizlik, göz yorgunluğu, sinüzit, başın uzun süre sabit bir pozisyonda kalması (bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerde olabilir bu) da sayılıyor.

Ergenlik Döneminde Görülen Baş Ağrıları:

12-18 yaş arasındaki gençleri kapsayan bir araştırmanın sonuçları gösteriyor ki gerilim ve migren tipi baş ağrılarının sıklıkla görüldüğü bir dönem. Ergenlik hayatın yoğun ve kişiyi stres altında bırakan dönemlerinden biri; bir yandan vücuttaki hızlı hormonal değişimlere alışmak söz konusu bir yandan da gencin psikolojik durumunda ve çevreyle ilişkilerinde değişiklikler olmaya başlıyor.  Ders programının yoğunlaşması, sınav stresi de cabası. Ergenlikteki baş ağrılarının bu sebeplerden kaynaklandığı düşünülüyor.

bağ ağrısının nedenleri

Küme Baş Ağrısı:

Küme baş ağrısı olarak tanımlanan ve nispeten az rastlanan ağrıların kesin nedenleri konusunda şimdilik kesin bir bilgi yok. Birdenbire başlayan ve kişiyi uykudan uyandıracak şiddette olabilen bu ağrılar gün içinde birkaç kez tekrarlanmak üzere aylarca sürebiliyor. Sonra ağrılar yine birdenbire ortadan kayboluyor ve aylar boyunca tekrar yaşanmıyor. Bazı bilim adamlarının görüşü bu kategorideki ağrıların ani serotonin veya histamin salgılamasından kaynaklanabileceği yönünde. Küme baş ağrısını tetikleyen unsurlar arasında fiziksel yorgunluk, parlak ışıklar, yüksek irtifa ve sıcaklık da sayılıyor.

İkincil Baş Ağrısı:

İkincil baş ağrıları yani bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan ağrılar beyin tümörleri ve beyin hastalıklarından, baş-boyun yaralanmalarından, sinüzit hastalığından, beynin damarlarını veya sinirlerini etkileyen rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor. Bu tip baş ağrısının nedenleri arasında beyin enfeksiyonları ve beyin basıncının yükselmesi de yer alıyor. Sıklıkla tekrar eden, şiddetli, ense kısmından başlayan, birdenbire gelişen şiddetli baş ağrılarına maruz kalırsanız ve böyle bir durum ilk defa başınıza geliyorsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekiyor. Erken teşhis bu konuda çok önemli; zira ikincil baş ağrısına sebep olan bazı hastalıklar hayati risk taşıyor olabilir.

Burundan kaynaklanan baş ağrılarının ilişkilendirilmesi gereken tek rahatsızlık sinüzit değildir. Burun tıkanıklığına yol açan başka sebepler de baş ağrısına yol açabilir; burun eti büyümesi, burun kemiği veya kıkırdağında eğiklik olması gibi.

baş ağrıları

Günlük Kronik Baş Ağrılarının Sebepleri:

Günlük kronik baş ağrıları birincil veya ikincil baş ağrısı kategorisine dahil olabilir. Bu ağrıların birincil, yani bir hastalığa bağlı olmayan ağrılar olması vücudun ağrı sinyallerine karşı aşırı tepki vermeye başladığının veya beynin ağrıyı bastıran sinyallerinin görevlerini yeterince iyi bir şekilde yapmadıkları anlamına gelir. Her gün bir hastalığa bağlı olmayan baş ağrıları çeken kişiler çok sık (haftada 3 veya ayda 9 kereden fazla) ağrı kesici kullanırlarsa tekrarlayan baş ağrısı sorununa maruz kalabilirler. Bünye ağrı kesiciye alışmıştır ve onun yokluğuna baş ağrısıyla cevap verir.

baş ağrısının sebepleri

Baş Ağrısının Tehlikeli Olabileceği Durumlar:

Baş ağrısı çoğu hallerde günlük yaşamı olumsuz etkileyen fakat tehlikeli sayılmayan yaygın bir rahatsızlık. Fakat istisnai durumlar da söz konusu olabiliyor.

Örneğin ani başlayan ve 1 dakika içinde en yüksek şiddetine ulaşan ağrılar riskli gruba giriyor.

Baş ağrısına kol ve bacaklarda uyuşma, konuşmada güçlük çekme, halsizlik ve görme bozukluğu gibi belirtiler eşlik ediyorsa beyin dokusunda sorun olduğunun belirtisi olabilir.

Kişinin kafa travması geçirmesinin sonrasında ortaya çıkan baş ağrıları tehlikeli olabilir.

Egzersiz yaparken, ıkınırken, hapşırırken, cinsel ilişkide bulunurken baş ağrısına maruz kalıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

50 yaş üstündeyseniz ve yeni başlayan baş ağrılarınız varsa, bunlar orta şiddette veya şiddetliyse, giderek artıyorsa, aynı zamanda halsizlik ve eklem ağrıları da söz konusuysa, bir şey çiğnerken yoruluyorsanız, görme gücünüzde azalma varsa bunları ciddiye almalı ve doktora başvurmalısınız.

Baş ağrısı hep aynı bölgede oluşuyorsa o bölgede bir lezyon olabilir.

Baş ağrısıyla beraber yüksek ateş, vücut döküntüleri veya kafa karışıklığı, uyku hali yaşayanlar da riskli gruba giriyor.

Baş ağrısının tedaviye rağmen düzelmemesi de ciddiye alınmalı. İritasyona yol açan birçok hastalık kendini dirençli baş ağrıları şeklinde gösterebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Baş Ağrısının Sebepleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni yazılardan haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Giriş Yap

Bin Kelam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin