xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

0 1.038

Alanında ülkemizde tek mekanı olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dünyanın da önemli müzeleri arasındadır. 1964 yılında Bodrum Kalesi içerisinde kurulmuş olan müzede sergilenen eserlerin büyük bir kısmı sualtından çıkarılan kültür varlıkları niteliğindedir. Dünyanın bilinen en eski batığı olan Uluburun Batığı da sualtı kazıları sırasında ortaya çıkarılan eşi bulunmaz eserlerle dolu olan bu müzede sergilenmektedir.

 

Bodrum ve civarındaki denizin ve güneşin karşı konulması zor cazibesine rağmen gezmekten zevk alacağınız bir yer olan Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde dünyanın en büyük Doğu Akdeniz amphora koleksiyonunu görebilirsiniz. Antik dönemlerin ticaretinde kuru gıda maddeleri, şarap ve zeytinyağı taşınmasında ve depolanmasında kullanılmış olan bu 2 kulplu, taşınabilir testiler müzenin en büyük eser topluluğunu oluşturur. Kronolojik bir sırayla sergilenen bu testiler arasında M.Ö. XIV. yüzyılda kullanılmış olanlar, sakız amphoraları, İstanköy ve Bizans amphoraları gibi farklı örnekler mevcuttur. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi içerisinde sergilenen sualtı varlıklarından biri de M.S. VII. yüzyıla ait bir Doğu Roma gemisidir. Bu gemi 1406-1522 yılları arasında St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilmiş olan Bodrum Kalesi’nin şapel bölümünde bulunmaktadır.

Bodrum gezilecek yerler listelerinin çoğunda yer alan müzede sergilenen kalıtlardan biri de Cam Batığı olarak anılan bir gemi kalıntısıdır. Antik ve modern gemi yapımı teknikleri arasındaki geçiş döneminin en eski örneklerinden biri olan bu tekne Marmaris civarında bulunmuştur. 3 bölümlü bir salon olan Genç Tunç Çağı Batıkları sergi alanında görebileceğiniz eserler Gelidonya Burnu Batığı ve Şeytan Deresi Batığı isimleriyle anılan batıklardır. Buluntularıyla ziyaretçilerini MÖ. IV. yüzyıla götüren Karyalı Prenses Salonu o zamanların şölen ortamını ve mobilyalarını görebileceğiniz bir mekandır.

M.Ö. V. yüzyıla ait Tektaş Batığı da Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde bulunan tarihi değerler arasındadır. M.Ö. XIV. – M.S. XI. yüzyıl arasına ait çeşitli cam eserleri görmek isterseniz Cam Salonu’nu ziyaret etmelisiniz. Geçmiş dönemlerin tozlu araçlarını ve eşyalarını sergilemekten öte az rastlanır bir ‘yaşayan müzecilik’ örneği olan bu etkileyici yer Bodrum gezisi planınızın içinde mutlaka yer almalıdır. Mekanda görebileceğiniz daha birçok ilgi çekici alan mevcuttur; Komutan Kulesi, Hamam Sergilemesi, İngiliz Kulesi, Yılanlı Kule ve Zindan gibi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.