Bulimia Nervoza Hakkında Bilmeniz Gerekenler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2000’li yılların başından itibaren podyumlarda yükselişe geçen sıfır beden modasının özellikle obezitenin yaygın olduğu Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde ve ait olma isteği ve kabullenilme arzusunu en üst düzeyde yaşayan, estetik kaygıları son derece yüksek olan ergenlik çağındaki bireylerde ortaya çıkardığı yeme bozuklukları bugün karşımıza eskisi kadar sık çıkmasalar da bir dönem medyanın, ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşlarının ve doktorların gündemini oldukça meşgul ettiler. Özellikle yeme bozukluklarının en yaygın örnekleri olan anoreksia nervoza ve bulimia nervoza pek çok gencin ve daha az rastlanmakla birlikte bedenlerinden memnun olmayan yetişkinlerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzaklaşmalarına ve kendilerini son derece yetersiz olduğu gibi insan sağlığı üzerinde ölüme varan etkileri olabilen beslenme biçimlerine kaptırdılar.

Defilelerde ve moda dergilerinde görülen modellerin hemen hemen tamamının normalin ötesinde zayıf olmalarının anoreksi ve bulimia vakalarının bu denli artması üzerinde önemli bir etkisi olduğu herkes tarafından kabul edilmekle birlikte özellikle yazımızda konu edineceğimiz bulimia; yani daha sık kullanılan İngilizce ismiyle bulimia nervosa yalnızca kilo verme ve sıfır bedene ulaşma arzusundan kaynaklanan bir beslenme bozukluğu değil. Bugün pek çok beslenme uzmanı ve psikolog bu hastalığın temelinde vücutla barışık olmamanın yanında başka psikolojik rahatsızlıklar da olduğunu ve terapinin hastalığın tedavisinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguluyor.

Sık sık karıştırıldığı anoreksinin aksine bulimia nervoza saptanması son derece güç bir hastalık. Hastalığın yemek yedikten kısa bir süre sonra yenilenlerin kusulmasıyla kilo verme çabasına dayalı olduğunu pek çok kişi bilse de bulimianın gerçek doğası bundan çok daha karmaşık. Kişiye hastalık teşhisinin konulabilmesi için öncelikle belirsiz aralıklarla olsa da mutlaka gerçekleşen yeme atakları görülüp görülmediğinin bilinmesi gerekiyor.

Bulimianın başlangıç aşamasında olan kişilerde bile görülebilen bu ataklar genellikle sağlıklı ve planlı yapılan ya da tamamen aç kalmaya dayalı bir şok diyet sırasında görülen kontrol edilemez yeme nöbetleri şeklinde gerçekleşiyor. Bu nöbetler sonrası kişi kendini suçlu, değersiz ve başarısız hissederek bir saatten az bir süre içinde tuvalete kapanarak yediklerini çıkarmaya başlıyor.

Bulimia Belirtileri

Bulimia belirtileri arasında yer alan bu atakların ayırt edici yönü çok kısa sürede neredeyse 2-3 günlük kalori ihtiyacını karşılaması beklenen besinlerin hemen hiç çiğnenmeden tüketilmesi. Ataklarda tüketilen yiyecekler genellikle cips, çikolata, tatlı gibi kişinin uyguladığı diyet programı çerçevesinde kendini tamamen ya da kısmen mahrum bıraktığı sağlıksız, yüksek kalorili ve kan şekerini yükselten besinlerden oluşuyor. Kişi kustuktan sonra aldığı fazla kalorileri vücudundan attığını düşünerek tekrar yapay ve geçici bir özgüvene kapılıp kendini güçlü ve kontrol sahibi hissediyor. Bulimiaya yakalanan kişilerde yemeklerden sonra tuvalette oldukça uzun zaman geçirme, seslerin içeriden duyulmaması için tuvalette müzik dinleme ya da musluğu uzun süre açık bırakma, yemekten bir süre sonra tuvalete gitme fırsatı yakalayamamışsa gergin davranışlar sergileme gibi belli başlı işaretler saptanabiliyor.

Yeme Bozuklukları

Bulimia nervoza belirtileri pek çok kişi tarafından yukarıda anlattığımız aşırı yeme ve yediklerini kusma durumundan ibaret sanılıyor. Oysa bu hastalığın pek çok farklı biçimi var. Bunlardan en belirginleri arasında normal bir insanın kaldırabileceğinden çok egzersiz yapmak, sürekli çeşitli hastalıkları bahane ederek ya da gizlice laksatif ilaçlar ve/veya idrar söktürücüler kullanmak ve yediği her şeyin kalorisini ve besin değerlerini en ince ayrıntısına kadar takıntılı biçimde hesaplamak yer alıyor. Kalori saymak her ne kadar doğru uygulandığında etkili sonuçlar verebilen bir zayıflama yöntemi olsa da bulimik kişiler kendilerini genellikle günlük kalori ihtiyaçlarının oldukça altında bir miktarla sınırlıyorlar. Buna rağmen yeme nöbetleri sırasında olağanın çok üstünde kalori tükettikleri ve bu kalorilerden sandıkları gibi kusma yoluyla kurtulmaları mümkün olmadığı için sağlıklı kiloda, hatta hafif kilolu olabiliyorlar. Bu durum hastalığın teşhis edilmesini zorlaştıran bir etken olarak ön plana çıkıyor.

Bulimia Nervoza

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bulimia nervoza dışarıdan bakıldığında yalnızca hızlı kilo verme amacına yönelik bir takıntıyı ve beslenme bozukluğunu andırsa da aslında altında çok daha ciddi psikolojik sorunlar yatıyor. Örneğin hastalığın belli bir eğitim seviyesini tamamlamış ve başarılı kariyerlere sahip kadınlarda görece yüksek oranda görülmesinin bu bireylerde mükemmel olma ve mükemmel kalma arzusuyla görünüşleri mükemmel olmazsa sahip oldukları imkanları kaybedebilecekleri korkusunun etkili olduğu düşünülüyor. Bulimia nervoza tanısı konmuş ve tedavi gören genç bireylerin önemli bir kısmında ise travmaya neden olabilecek aile sorunları, insan ilişkileri kurmada güçlük ve hayatın merkezine oturmuş bir beğenilme arzusu gibi psikolojik etmenlere rastlanabiliyor.

Bulimia Nervosa Tedavisi

Yukarıda belirttiğimiz nedenler dolayısıyla bulimia nervoza tedavisi sağlıklı bir beslenme programının izlenmesinin yanı sıra mutlaka psikolojik desteği, terapiyi ve ileri durumlarda ilaç kullanımını da gerektiriyor. Hastanın durumu tamamıyla inkar etmesi ya da normal göstermeye çalışması ve kontrol ondaymış, ne yaptığının son derece farkında ve bilincindeymiş imajı çizmeye çalışması kişiyi bir doktorla görüştürmenin zorlaşmasını neden olabiliyor. Ancak bir yakınında bulimia nervoza olduğunu düşünen kişilerin bu noktada son derece hassas olmaları gerekiyor. Sevdiğiniz ve adına üzüldüğünüz bu kişiyi zorla tıbbi yardım almaya itmeniz, duygularınıza kapılarak onu bu alışkanlığı ve sizin aranızda bir seçim yapmaya zorlamanız, yalnız bırakmakla tehdit etmeniz, ısrarcı sorularla köşeye sıkıştırmaya çalışmanız, kontrolünüzü kaybetmeniz ve bağırmanız hiçbir işe yaramayacaktır. Aksine böyle durumlarda hasta sizi kendince memnun olduğunu düşündüğü yaşam tarzına yönelen bir tehdit, hatta bir düşman olarak algılayacak ve sizden son hızla uzaklaşacaktır. Bu durumda yardım etmek istediğiniz kişiye ulaşma şansınızı tamamen kaybetme olasılığınız son derece yüksektir.

Bulimia Nervosa

Unutmayın, yeme bozuklukları kişinin beyninde hemen hemen uyuşturucu bağımlılığına yakın bir etki yaparlar, yani kişi yemekten sonra giriştiği kusma ritüellerine kendini mutlu ve güçlü hissetmek için bağımlıdır ve uzman yardımı ve uygun bir tedavi olmadıkça kendi kendine ya da sizin duygusal baskınızla bu bağımlılığını yenmesi mümkün değildir. Bu nedenle eğer bir tanıdığınızda hastalığın belirtilerini saptarsanız yapacağınız en doğru şey önce onu kısa süre gözlemleyip sezdiklerinizden biraz daha emin olmak, ardından da hemen bir beslenme uzmanına ya da psikolağa danışarak kişiye nasıl ulaşabileceğiniz konusunda profesyonel bilgi almaktır. Yazımızda verilen bilgilerin hepsi tavsiye niteliğinde olup uzman teşhisinin ve tedavisinin yerini asla tutmayacaktır.

Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirerek kilo vermek ya da formunuzu korumak istiyorsanız “İyi Bir Diyet Nasıl Olmalı” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bulimia Nervoza Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni yazılardan haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Giriş Yap

Bin Kelam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin