xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Çocuklarda Yaz İshalleri Sıkıntı Yaratabilir

0 2.083

Her mevsimin kendine göre güzel ve sıkıntılı tarafları var, değil mi? Çocuklarda yaz ishalleri küçük bir çocuğu olan ailelerin yaz sezonunda yaşadıkları önemli sıkıntılar arasında yer alıyor. Hava sıcaklığının yükselmesi mikropların daha hızlı üremesine, gıda maddelerinin daha çabuk bozulmasına sebep oluyor. Terlememiz vücudumuzun ani bir tuz kaybı yaşamasına, bu da ishale yol açıyor. İçilen veya temizlik için kullanılan sulara atık suların karışması ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi de yaz aylarında ishal vakalarını arttıran sebepler arasında yer alıyor.

 

Yaz sezonunda yaşanan ishal vakaları çoğu zaman bakterilerden kaynaklanıyor. 6 – 11 aylık bebekler hem daha sık ishal oluyorlar, hem de hastalık küçük bebeklerde daha ağır ve tehlikeli bir şekilde seyredebiliyor. Araştırmalar anne sütünün bebeklerdeki ishale iyi geldiğini ve koruyucu etki yaptığını gösteriyor. Brezilya’da yapılan bir çalışmaya göre anne sütü alan ve almayan bebekler arasında ishal riski açısından şöyle bir fark var: Anne sütüyle beslenmeyen bebeklerin ishale yakalanma oranı bu şekilde beslenenlere göre 14.2 kat daha fazla. İshalden ölme riski açısından da bu oran 3.6 kat olarak bulunmuş.

Çocuğunuzu İshalden Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

1. Çiğ meyve ve sebzeleri mükemmel bir şekilde yıkayıp temizlediğinizden emin olun.

2. Açıkta satılan gıda maddelerini tüketmesine izin vermeyin.

3. Et ve tavuk ürünlerini çok iyi pişirin, pişirdiğiniz yemekler 2 saatten fazla pda sıcaklığında kalmasın.

4. Açık büfelerde sunulan yiyeceklerin uzun süre dışarıda kalmış olanları tehlikeli olabilir. Özellikle de kremalı, etli, mayonezli ve sütlü olanlar.

5. Ellerinizi sık sık yıkayın. Çocuğa yiyecek bir şeyler hazırlamadan önce ve alt değiştirmeden sonra buna özellikle dikkat edin. Kirli ellere bulaşan zararlı organizmalar ishale ve başka enfeksiyonlara sebep olur.

6. İçireceğiniz suyun temizliğinden kuşkulanıyorsanız kaynatıp soğutma yoluna gidin.

7. Sütünüz yeterliyse ilk 6 aydan boyunca anne sütünden başka bir şey vermeyin.

İshal Olmuş Çocuğunuza Nasıl Bakmalısınız?

Çocuğunuz yas ishaline yakalandıysa her zamankinden daha fazla sıvı almasını sağlayın. Gün içinde sık sık, küçük miktarlarda su vererek sıvı kaybını önleyin.

Çocuğun ishalinin kesileceği ve bağırsaklarının dinleneceği düşüncesiyle ağızdan beslemeyi bir süreliğine bırakmak doğru değildir. Beslenmesinde, lifli ve yağlı yiyecekler vermemeye dikkat etmek dışında bir değişiklik yapmayın. Daha az protein ve karbonhidrat alacağı bir şekilde beslemeyin.

Virüslerden kaynaklanan basit bir yaz ishali söz konusu ise sorun özel bir tedavi gerekmeden ortadan kalkabilir. Çocuğunuzun genel durumunda belirgin bir bozukluk yoksa, ağızdan beslenmeye ve sıvı almaya devam ediyorsa endişelenmeniz gerekmez. Bu tip bir ishal 5 günle 1 hafta arası bir sürede kendiliğinden geçer.

Çok sayıda dışkılamayı kestiği iddia edilen piyasa ürünlerinden uzak durun. Doktora danışmadan bitkisel ürünler kullanmayın. Çocuğunuza ishalini geçireceğini düşünerek gazlı ve şekerli içecekler vermeyin. Kola vb. hazır içeceklerin şeker oranı yüksektir. Bu da bağırsaklardan su kaybının artmasına yol açar.

Şiddetli, geçmek bilmeyen bir ishal, günde 2 kereden fazla sıvı dışkılama, ağızdan beslenememe söz konusuysa bir doktora başvurun. Tekrarlayan kusmalar, kusma, dışkıda kan olması ve ateş de çocuğun hastaneye götürülmesini gerektirir.

Anne sütüyle beslenen bebeğiniz ishal olduysa onu daha sık emzirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.