xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Dünyanın En Ünlü 10 Kadın Modacısı

0 2.715

Modanın tarihinde iz bırakanlar arasında genellikle erkek modacılar ön plana çıkmış olsa da kadın giyiminin bu günkü halini almasında ünlü kadın modacılar çok daha büyük bir etkiye sahiptir.

Günümüzde beğenilip kullanılan tasarımlar üretmeye devam eden Vivienne Westwood gibi isimlerin yanı sıra kadınların yalnızca korse ve kafes etekler giymesinin uygun görüldüğü dönemlerde pantolon ve hafif elbiseler tasarlayarak modaya başlı başına yön veren Coco Chanel gibi isimler de bu noktada oldukça önemlidir.

Yazımızda günümüzde ya da tarihin belli bir döneminde yalnızca tasarımlarıyla değil, yaptıkları yenilikler ve kimi zaman da dünya görüşleriyle modaya damgasını vurmuş bu isimlere bir göz atacağız.

1. Coco Chanel

1883 yılında Fransa’da dünyaya gelen Chanel; bir yetimhanede büyüdü. Gençlik yıllarında tezgâhtarlıktan kabare şarkıcılığına dek pek çok işi deneyen ünlü modacı; ileride dünyayı değiştirecek olan bu yeteneğinin farkına biraz geç vardı diyebiliriz. Chanel’in modayla ilgilenmeye başladığı yıllar aynı zamanda dünyada kadın hakları hareketlerinin de yükselişte olduğu dönemlerdi.

Coco Chanel; bir nevi içinde olgunlaştığı bu görüşlerin de etkisiyle tasarımlarını rahat, sade ve şık bir çizgide ortaya koydu. Özellikle üst sınıftan kadınların gün içinde pantolon giyebilmesini ateşli bir biçimde savunan Chanel’in günümüzde ölümsüz bir marka haline gelen tasarımları o dönemde genellikle heyecan arayan aristokrat kadınlara ve çalışma hayatına yeni yeni atılan üst-orta sınıfa hitap etti.

Chanel bu şekilde belki de nihai amacı olan “kadınların kadınlıklarından vazgeçmeden rahat ve sade giyinebilmeleri” hedefini de gerçekleştirmiş oldu.

2. Claire McCardell

claire-mccardell

 

 

 

 

 

 

 

 

1930 ve 40’lı yıllarda kadın giyimi üzerinde etkili olmuş en ünlü kadın modacılar arasında bulunan Claire McCardell; özellikle çalışan kadınlar ve genç kızlar için rahat, kullanışlı, şık ve aynı zamanda uygun fiyatı kıyafetler tasarlamıştır.

McCardell’i bu denli ünlü yapan şey ise günümüzde gayet normal algılansa da zamanına göre oldukça yenilikçi sayılabilecek tasarımlarını seri üretim ve uygun fiyatlar sayesinde daha ulaşılabilir kılarak özellikle Amerika’daki haute couture ve Fransız tarzı moda akımlarına bir nevi baş kaldırmasıdır.

3. Vivienne Westwood

Günümüzde de milyonlar tarafından tercih edilen popüler bir markası olan Vivienne Westwood; modada punk akımını başlatan isimdir. 1941 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Westwood; tarihe iz bırakan tasarımlarını ilk kez Malcolm Mclaren’ın Londra’daki dükkânında satışa sunmuştur. Bu dükkân aynı zamanda ünlü punk solisti Johhny Rotten’ın keşfedildiği yer olmasıyla da ünlüdür. Vivienne Westwood’un en ünlü kadın modacılar arasına girmesinin asıl sebebi bu yenilikçi ve çılgın moda anlayışını hiçbir zaman terk etmeyip, içinde bulunduğu çağa uyarlayarak günümüze kadar getirmiş olmasıdır.

4. Vera Wang

1949 yılında doğan ünlü modacı Vera Wang; modacılıktan önce artistik patinaj sporculuğu da yapmıştır. 1970 yılında dünyaca ünlü Vogue dergisinde çalışmaya başlayan Wang’in günümüzdeki ününün sebebi ise tasarladığı yenilikçi gelinlik modelleri ve damatlıklardır. Houte couture çalışan ve gelinliklerindeki farklı renkler, desenler, aksesuarlar ve etek modelleri gibi irili ufaklı detaylarla dikkat çeken Wang’in tasarımları Jennifer Lopez, Avril Lavigne, Ivanka Trump ve Mariah Carey gibi ünlü isimler tarafından tercih edilmiştir. Artistik patinaja olan ilgisini hiçbir zaman yitirmeyen Wang; hala kimi yarışmalar için kostümler tasarlamaktadır.

5. Betsey Johnson

Çılgın modacı” teriminin yaşayan bir karşılığı olan Betsey Johnson; 1942 yılında Amerika’da doğmuştur. Johnson’ın tasarımları her ne kadar abartılı ve aşırı süslü bulunsalar da ünlü ismi en ünlü kadın modacılar arasına sokacak kadar beğenilmektedir.

Üstelik tasarımcının kendi günlük tarzıyla karşılaştırıldıklarında bu tasarımlar göze hiç de o kadar marjinal görünmemektedirler. Kendisi için çizgi filmlerdekilere benzer kostümler seçen modacının koleksiyonlarda pembe elbise modelleri ön plana çıkmaktadır. Johnson’un kıyafetlerini giyen ünlüler arasında Eva Longoria, Rachel McAdams, Katy Perry, Vanessa Hudgens ve Sarah Jessica Parker gibi isimler yer almaktadır.

6. Donna Karan

donna-karan

Sanırız bu isim açıklamaya yer bırakmayacak derecede tanıdık. 1948 doğumlu ünlü modacı Donna Karan; kariyerine 20’li yaşlarında Anne Klein’a asistanlık yaparak başladı. 1985 yılında Klein’ın yanından ayrılıp kadınlar için ürettiği ilk koleksiyonunu beğeniye sunan Karan; ardından önce üst kesim kadınlarına hitap eden Donna Karan New York markasını kurdu. Ardından tasarım çizgisini bir parça değiştirmeye karar veren modacı markasının adını DKNY olarak değiştirdi ve daha uygun fiyatlı ürünler tasarlamaya başladı. Karan’ın markası günümüzde iyi giyinmeyi seven kadınların başlıca tercihlerinden olmaya devam ediyor.

 

 

 

7. Stella McCartney

stella-mccartney

Ünlü rock müzik grubu The Beatles’ın üyesi Paul McCartney’in kızı olarak da tanınan Stella McCartney; 1971 yılında İngiltere’de doğdu. Bir süre ünlü spor markası Adidas için tasarımlar yapan McCartney kariyeri boyunca iç çamaşırından parfüme, elbiseden çantaya kadar pek çok ürün kolunda tasarımlar yaptı. 2001 yılında kendi modaevini kuran McCartney’in en ünlü kadın modacılar içindeki yerini sağlamlaştıran şey ise hayvan hakları konusundaki tutumu oldu. McCartney kariyerine başladığı günden bu yana hayvansal malzemeler kullanılan kürk gibi parçaları asla tasarlamıyor.

8. Amelia Bloomer

Listemize 1800’lü yıllarda yaşamış bir isimle devam ediyoruz. Amelia Bloomer da tıpkı Chanel gibi modada ve kadınların sosyal konumunda devrim niteliğinde atılımlar yapan isimlerdendir. Ancak sanılanın aksine “bloomer” denen ve o yıllarda kadınlar için büyük bir rahatlık anlamına gelen pantolon- etek karışımı kıyafet tasarımlarını kendisi üretmemiştir.

Bloomer; ününü yaptığı bellibaşlı tasarımlardan ziyade kadın hakları ve eşitlikler çerçevesinde kadınların giyim tarzına dair zamanının çok ötesinde fikirleri olmasıdır. “Bir kadının kıyafeti onun istek ve ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Kişinin güzellik ve gösterişine katkı koyarken aynı zamanda sağlık, konfor ve kullanışlılık açısından da uygun olmalı, estetiği ikinci planda tutmalıdır.” sözünün Bloomer’a ait olduğu bilinmektedir.

9. Diane von Fürstenberg

diane-von-fürstenberg

Zamanımızın en ünlü modacılarından olan Diane von Fürstenberg; 1946 yılında Belçika’da doğmuştur. Soylu bir Alman olan Prens Egon Fürstenberg’le evlendikten sonra aldığı prenses ünvanını 1972 yılında boşanarak kaybeden ünlü modacı, Fürstenberg soyadını ise bugün de kullanmaya devam etmiştir. DvF isimli markasıyla dünyanın 70 ülkesinde tanınan Fürstenberg’in en ünlü tasarımları ise “Wrap dress” olarak da adlandırılan kuşaklı elbise modelleri arasından çıkmıştır.

 

 

 

 

10. Donatella Versace

İşte soyadına aşina olduğumuz en ünlü kadın modacılar arasından bir diğeri; efsane isim Donatella Versace. 1955 yılında doğan İtalyan tasarımcı Versace; kendisinden bir yaş küçük kardeşi Gianni Versace’nin öldürülmesinin ardından markanın ilk ismi haline gelmiştir.

Günümüzün en ünlü isimlerinden ve aynı zamanda markalarından olan Versace’nin tasarımları şimdiye dek Jessica Alba, Kate Hudson, Angelina Jolie, Uma Thurman, Lady Gaga, Jennifer Lopez ve Blake Lively gibi ünlü isimler tarafından giyilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.