xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

En İyi 10 Yerli Polisiye Dizi

0 4.060

Polisiye diziler denildiğinde pek çoğumuzun aklına CSI, Law and Order, True Detective gibi yapımların gelmesi normal, çünkü geniş maddi imkanlar, profesyonel oyuncu kadroları ve uzman ekiplerle çekilen bu türden yabancı diziler hem senaryo, hem de çekim kalitesi açısından Türk yapımı polisiyelerden daha çekici görünebiliyorlar. Ancak televizyonlarımızda geçmişte yayınlanmış olan ve bugün de aralarına yenileri eklenen Türk polisiye dizileri arasında takip etmeye değer birkaç işin olmadığını söylemek büyük haksızlık olur. İşte kimileri özgün, kimileri ise yabancı dizilerden uyarlanan senaryolarla çekilen ve Türk izleyicisinin gönlünde taht kuran yerli polisiye diziler.

 

10. FilintaFilinta

Alt başlığı olan “Bir Osmanlı Polisiyesi” ile listemizin ilerleyen bölümlerinde yer vereceğimiz Behzat Ç. dizisini anımsatan Filinta TRT 1 ekranlarında yayınlanmaya başladığı günden beri büyük bir izleyici kitlesi tarafından beğeniyle karşılanıyor. Başarılı bir tarihi atmosfere, sürükleyici bir senaryoya ve özellikle yardımcı rollerde uzman bir oyuncu kadrosuna sahip olan dizi Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yaşayan Filinta Mustafa’nın çözmeye çalıştığı polisiye olayları ve dönemin politik olaylarını konu ediniyor. Dizinin kadrosunda Onur Tuna, Mehmet Özgür, Serhat Tutumluer, Naz Elmas ve Damla Aslanalp gibi isimler göze çarpıyor.

9. İz Peşinde

İz Peşinde

1989-1990 yılları arasında TRT 1’de 11 bölümlük tek bir sezon halinde yayınlanan İz Peşinde; ile Türk polisiye dizileri arasında yer almasıyla türün diğer örneklerinden ayrılıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Yeşilçam’ın kötü adam rolleriyle ünlenen efsane ismi Erol Taş, Mehmet Aslantuğ, Osman Yağmurdereli ve Gülen Karaman yer almaktadır.

8. Gece Gündüz

Gece Gündüz

Başrolleri yeni ve eski kuşağın ünlü oyuncularından Sarp Levendoğlu ve Settar Tanrıöğen tarafından paylaşılan Gece Gündüz, iyi bir yerli polisiye dizi olmanın yanı sıra komedi öğelerini de içinde barındırmasıyla ön plana çıkmıştır. Yayın hayatına uzun süre devam edemeyen dizinin sınırlı bir hayran kitlesi olsa da kaliteli senaryosu ve diyaloglarıyla hafızalarda kendine yer edinmeyi başarmıştır.

7. Yılan Hikayesi

Yılan Hikayesi

Bu listenin yazarı gibi ilk gençliğini 90’lı yılların sonunda yaşayan herkes Yılan Hikayesi dizisini iyi ya da kötü hatırlayacaktır. İki önemli başrolü Meltem Cumbul ve Mehmet Ali Alabora tarafından canlandırılan dizi İstanbul’da organize suçlar çerçevesinde yaşanan kimi olayların yanında aile sevgisi, aşk, kan davası gibi çeşitli konulara da değinmiş ve belki de bu sayede günümüzdeki pek çok dizinin aksine 3 yıl gibi bir süre boyunca ekranların en çok izlenen Türk yapımı polisiye dizileri arasına girmeyi başarmıştır. Dizinin başarısında sinema, tiyatro ve dizi oyunculuğunda güçlü geçmişleri bulunan Ayten Gökçer, Çetin Tekindor ve Emre Kınay gibi isimlerin de kuşkusuz çok büyük bir rolü olmuştur.

6. Karanlıkta Koşanlar

Karanlıkta Koşanlar

Ünlü oyuncu Uğur Yücel tarafından hem senaryosu yazılan, hem de başrollerinden birine hayat verilen Karanlıkta Koşanlar; 2001 yılında TRT 1 ekranlarında 8 bölüm olarak yayınlanmıştır. Haluk Bilginer ve Köksal Engür gibi usta isimleri de kadrosunda bulunduran dizi izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandığı halde o yıllarda acımasızlaşmaya başlayan rating sisteminin kurbanı olmuş ve yalnızca sekiz bölüm yayınlandıktan sonra ekrana veda etmiştir.

5. Galip Derviş

Galip Derviş

Oldukça sınırlı bir kitle tarafından izlenen ve yayın günleri ile saatleri sürekli değiştirilen Galip Derviş, başarılı oyuncu kadrosu, derinlikli çizilmiş karakterleri ve merak uyandıran kadrosuyla 3 sezon boyunca ekranlarda kalmayı başarmıştır. Yabancı bir polisiye dizi olan “Monk”un uyarlaması olarak görülen Galip Derviş’in başrollerinde Engin Günaydın ve Algı Eke yer alırken yan karakterler Ersin Korkut ve Orhan Güner tarafından canlandırılmıştır. Bunun yanında dizinin pek çok bölümüne ünlü isimler konuk oyuncu olarak katılmışlardır.

4. Hırsız Polis

Hırsız Polis

Polisiye türünün yanında en iyi Türk dizileri arasında da mutlaka yer alması gerektiğini düşündüğümüz Hırsız Polis; iyi ile kötünün, haklı ile haksızın iç içe geçtiği, izleyicisine hayatın yalnızca siyah ve beyazdan ibaret olmadığını gösteren ve masumiyet kavramını sorgulatan bir dizi olarak Türk televizyon tarihinde yer almıştır. Diğer Türk polisiye dizileri arasından hemen hemen hepsi tiyatro kökenli olan usta oyuncu kadrosu ve heyecanlı olduğu kadar sıcak atmosferiyle sıyrılan dizinin başrolleri Özlem Düvencioğlu, Uğur Yücel ve Timuçin Esen tarafından paylaşılmıştır.

3. Kayıp

Kayıp

Başrollerini Mete Horozoğlu, Dolunay Soysert, Aslı Enver, İlker Kaleli ve Erhan Can Kartal tarafından paylaşılan Kayıp; Türk televizyonlarının uyarlama olmayan nadir polisiye dizileri arasına girmeyi başarmış ancak maalesef izleyiciden hak ettiği ilgiyi göremeyerek planlanan tarihten önce sonlandırılmıştır. Sosyal medyada dizinin bitirilmesine karşı güçlü bir tepki ortaya çıksa da çabalar yeterli olmamış ve dizi ekranlara erken veda etmiştir. Evinden şüpheli kimselerce kaçırılan bir çocuğun aranması sürecinde bir aileye ve çevrelerindeki insanlara dair insanlara dair sırların tek tek ortaya çıkmasını konu alan Kayıp hala yerli polisiye sevenlerin listelerinin üst sıralarında yer almaktadır.

2. Kanıt

Kanıt

Temmuz 2010 – Şubat 2013 tarihleri arasında Kanal D ekranlarında 100 bölüm olarak yayınlanan Kanıt; uyarlama bir senaryoya sahip olmasa da çekim tekniği ve içeriğinde Türk emniyetinin çalışma prensiplerine ve gelişmişlik düzeyine dair bilgiler vermesi açısından yabancı yapımları aratmayacak bir seviyede ilerlemeyi başarmıştır. Başrolleri Engin Benli ve Deniz Celiloğlu tarafından canlandırılan dizinin her bölümünde Prof. Dr. Sevil Atasoy da konuk oyuncu olarak yer almış izleyiciyle kriminal teknoloji hakkında bilgiler paylaşmıştır.

1. Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi

Behzat Ç

Şüphesiz hemen her Türk polisiye dizileri listesinde yer alan ancak bize göre bu listenin tepesinde olmayı hak eden Behzat Ç., izleyicilerine bu toprakların en gerçek, en güçlü ve aynı zamanda duygusal açıdan en kırılgan polisini tanıtıp sevdirmiştir. Diziye adını veren esas karakteri tartışılmaz bir başarıyla canlandıran Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Berkan Şal, Seda Bakan, Ege Aydan, Canan Ergüder, Ayça Varlıer, Nejat İşler ve daha pek çok başarılı isim oyunculuklarıyla dizinin geniş bir hayran kitlesi edinmesine ve en iyi yerli polisiye diziler arasında sarsılmaz bir yer edinmesine katkıda bulunmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.