xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Engelli Aylığı: Kimler Alabilir, Hangi Şartlarda Alabilir?

0 852

Engelli vatandaşlar geçimlerini sağlamak amacıyla devletten aylık isteme hakkına sahiptirler. Ancak her engelli vatandaş bu haktan yararlanamaz. Engelli maaşı alma şartları 2022 sayılı kanunla belirlenmiştir. Bu kanuna göre maaş talep eden engellinin muhtaçlık durumunun tespit edilmesi ve bazı şartların mevcut olması gerekiyor.

Engelli Aylığı Muhtaç ve Kimsesizlere Bağlanır

Engelli vatandaşın maaş alabilmesi için kimsesiz, yardıma muhtaç ve güçsüz durumda olması gerekiyor.

Buna göre engelli aylığı almak isteyen kişinin;

Engelinin başka birinin yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyeceği düzeyde olduğunun belgelenmesi; bunun için de tam teşekküllü bir hastaneden kurul raporu alınması gerekiyor. Engelli bireyin 18 yaşını tamamlamış olması, kendisine bakacak kimse olmaması ve son olarak; eğer şu veya bu sebeple almakta olduğu bir aylık geliri varsa bu gelirin kanunlarla belirlenmiş muhtaçlık sınırının altında olması da engelli aylığı alabilmek için sağlanması gereken şartlar arasında yer alıyor. 18 yaşından küçük engelli vatandaşlara ise aile gelirlerinin durumuna göre maaş bağlanıyor.

Nasıl Başvurulur?

Engelli maaşı talebinde bulunacak vatandaşların ilk olarak başvuru formu doldurması gerekiyor. Bu formlar ikamet edilen ilçe kaymakamlığına bağlı Mal Müdürlüklerinden temin edilebilir.

İkamet edilen ilçe kaymakamlığına yapılan başvuruların sonucunu kaymakamlık belirlemez. Evrakları kaymakamlık tarafından eksiksiz olarak teslim alındıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne iletilir. Engelli bireye aylık bağlanıp bağlanmayacağı konusundaki son kararı verecek olan kurum burasıdır.

Formla birlikte aşağıdaki evrakların da eksiksiz hazır olması gerekir;

1 adet dilekçe,

Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

Mal bildirim beyanı,

Sağlık kurul raporu (Yukarıda bahsettiğimiz gibi tam teşekküllü ve rapor vermeye yetkili bir hastaneden alınmış olmalı.)

Muhtarlıktan alınan fakirlik kağıdı.

2 tane vesikalık fotoğraf

Sosyal Güvenlik kurumundan maaş almadığını kanıtlayan belge. (Bu belge neden istenir anlamak mümkün değil ama hazırlamak gerekiyor.)

Bu belgeler hazırlanıp ikamet edilen ilçe kaymakamlığına ve Mal Müdürlüğüne başvurulur

Sağlık Yardımı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı için evrakları onaylanıp engelli maaşı bağlanan kişilere 2022 kartı verilir ve vatandaşlar bu kartla devlet hastanelerinde ücret ödemeksizin tedavi olabilirler. Üniversite hastanelerine ise ancak devlet hastanesinden sevk aldıkları durumunda gidebilirler.

Engelli aylığı alan aile reisinin aylığı; eğer eşi de aynı aylığı hak etmişse veya kişi yine aynı maaş hakkına sahip bir kişiyle evlenirse yüzde 50 oranında artar.

Engelli aylığı 3 ayda bir yılın Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında ikametgahlarına en yakın anlaşmalı Ziraat Bankaları şubelerinden veya anlaşmalı PTT bankalarından hak sahiplerine veya vekaletnamesi olan vekile ya da vasilere ödenir.

Aşağıdaki telefon numarasını arayarak engelli maaşı alma şartları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

0312 705 40 00

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.