xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Enginar Ve Enginar Özü Tüketmenin 13 Faydası

4 3.056

Güçlü antioksidanlar ve prebiyotikler içeren enginarın faydaları hakkında bir yazı yazmak ne zamandır aklımdaydı. Annem hayattayken arada yapardı ve pek sevmesem de yerdim bunu ben, yıllardır ağzıma sürmedim ama bu tavrımı değiştirmek niyetindeyim.

Bu konuda benim gibi davranıyorsanız enginarı zaman kaybetmeden beslenme rutininize eklemelisiniz. Tamam; bir soslu makarna, bir patates – köfte, bir mantı, ne bileyim bir fıstıklı baklava veya magnolia değil ama gerçekten çok faydalı imiş, arada bir mutlaka tüketmek lazım. Başlıkta vaat ettiğim gibi enginar ve enginar özü tüketmenin faydaları hakkında bilgiler vermeden önce bu sebze hakkında bir şeyler anlatmak istiyorum izninizle.

Ayçiçeği ailesinin üyelerinden biri olan enginar, antioksidan içeriği en yüksek olan sebzelerden biridir. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki enginar özü enginarın kendisinden daha faydalıdır; çünkü bitkinin içerdiği antioksidanlar yapraklarında ve göbeğinde daha yoğun miktardadır.

2 tip enginar özü vardır; enginarın yuvarlak kısmından elde edilen öz ve yapraklarından elde edilen öz. Bunların ikisi de son derecede yüksek antioksidan özelliklere sahiptir.

Enginar ektresindeki önemli maddelerden bazıları şunlardır:

*Karaciğer hücrelerine etki ederek safra üretimini arttıran Cynarin

*Antienflamatuar özelliklere sahip olan Cynaroside

*Organik bir asit olan malik asit

*Bağırsaktan kan dolaşımına emilen kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olan steroller

*Enginarın tadına keskinlik veren madde olan Cynaropicrin

Enginar Ve Enginar Özünün Faydaları

1.Hazımsızlık Ve Diğer Sindirim Sorunlarının Tedavisine Yardımcı Olur

Enginar yaprağı ekstresi, dünyanın çeşitli yerlerinde hazımsızlık tedavisi için tavsiye edilir. Sebzenin yapraklarından çıkarılan öz safra akışını arttırır ve yenilen gıdanın sindirim sisteminde yaptığı yolculuğu hızlandırır. Ekstraktın dolgunluk ve şişkinlik semptomlarını hafifletmesinin nedeni de budur.

Enginar yaprağı ekstresinin irritabl (hassas) bağırsak sendromu semptomlarının hafiflemesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Enginar ayrıca, lifli bir sebze olduğu için, bağırsaktaki faydalı probiyotik bakterileri besler ve bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkiler yapar.

2.Karaciğerin Sağlıklı Olmasına Yardım Eder Ve Detoks Etkisi Yapar

Enginar, karaciğeri toksinlerden arınmasına yardımcı olan bir sebzedir. İçeriğindeki “Cynarin” ve “Silymarin” isimli  bileşikler toksin miktarını azaltarak karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etki yapar. Tıpkı deve dikeni sütü gibi enginar da, karaciğerdeki dokuların yenilenmesine yardım eder. Ayrıca karaciğerin hasar görmesini önlediği de bilinmektedir.

Ülkemizde yapılan bir çalışma, enginar yaprağı ekstresinin karaciğerdeki oksidatif stresi azaltabileceğini göstermiştir.

3.Diyabetin Tedavi Edilmesine Yardımcı Olur

Lifli sebzeler arasında yer alan enginar kan şekeri seviyesinin sabit tutulmasına yardımcı olabilir ki bu, şeker hastaları için çok önemlidir. Lif, glikozun kana karışmasını yavaşlatır, bu da kan şekeri seviyelerinde ani sıçramalar olmasını engeller.

Enginar ekstraktı nişastayı glikoza dönüştüren ve kan şekeri seviyelerini yükselten bir enzim olan a-glukosidaz enziminin aktivitesini de engeller.

4.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bunun sebeplerinden biri enginarın C vitamininden yana zengin bir bitki olmasıdır. Ayrıca iyi bir probiyotik olduğu için bağırsak florasını düzenler ve demir içerir; bunlar da bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlar. Enginarda yüksek miktarda protein de bulunur. Bu da bağışıklık sistemini olumlu etkilenmesinin diğer bir sebebidir, zira hücrelerin yenilenmesi için protein gerekir.

5.Vücudu Kurşun Zehirlenmesinden Korur

Böbreklerde ve başka organlarda kurşun birikmesi ölümcül sonuçlara yol açabilir. Araştırmalar, enginarın antioksidan etkisinin kandaki kurşun konsantrasyonunu azalttığını göstermiştir.

6.Beyinsel İşlevleri Geliştirir

Enginarda, beyindeki nöronları hasar görmekten koruyan K vitamini bulunur. Bu da Alzheimer riskinin azalmasını sağlayabilir. Enginar kan damarlarının genişlemesine de yardımcı olur, böylece beyne daha fazla oksijen gider.

Enginarda beyin hastalıklardan korunmamızı sağlayan ve zihinsel işleyişi koruyan antosiyaninler de bulunur.

7.Kilo Kaybetmeyi Kolaylaştırabilir

Enginar lifli sebzedir. Lifler vücudun kilo alımına yol açabilen atıklardan, şekerden, aşırı kolesterolden ve toksinlerden kurtulmasına yardım ederler. Araştırmalar, bolca lif almanın iç organlarda biriken yağları önlemek için etkili bir yol olduğunu göstermiştir. Ayrıca lif, bağırsaklarda genişleyerek kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir.

Enginarın kalorisi ve yağ oranı da düşüktür, bu yüzden kilo vermek isteyenlere faydalı olabilecek bir sebzedir. Yüksek oranda lif içerdiği için metabolizmanın hızlanmasına da yardım eder.

8.Bazı Kanser Türlerinin Gelişimini Durdurur

Bazı araştırma ve çalışmalar enginar özü ekstresindeki  antioksidanların özellikle karaciğer, pankreas ve meme kanserlerinin gelişimini yavaşlattığını gösteriyor. Sebzenin içeriğindeki polifenollerin kanser hücrelerini öldürdüğünü düşündüren çalışmalar da var.

9.Kalp Ve Damar Sağlığı İçin Faydalıdır

Enginardaki liflerin kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülüyor. Enginar yaprağı suyu özellikle hafif hipertansiyonu olan kişilerde antihipertansif etki yapıyor. Kalbi hasar görmekten ve hastalıklardan korumanın yollarından biri de kan basıncını düşürmektir. Enginarın bu etkisi potasyum içermesiyle ilgili olabilir.

Almanların yaptığı bir araştırmaya göre enginarın faydaları arasında kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltme özelliği de bulunuyor. Enginar yaprağı özü safra akışını arttırıyor, böylece fazla kolesterolün vücuttan atılmasına yardım ediyor.

10.Cilt Sağlığı Üzerinde Olumlu Etkiler Yapar

Enginar, cildin görünümünü iyileştiren ve yaşlanmasını yavaşlatan antioksidanlardan yana oldukça zengindir. Ayrıca, bol miktarda C vitamini içerdiğinden kolajen oluşumunu destekler. Cildin iyi görünmesi için vücudun toksinlerden kurtulması gerekir. Enginarın yaptığı detoks etkisi cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Enginar yaprağının özü cildi koruyan ve UV ışınlarının yol açtığı hasarı azaltan bir kimyasal madde de içerir.

11.Kemikleri Güçlendirir

Enginarın içerdiği besin maddeleri ile magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri kemik sağlığı ve yoğunluğu için faydalıdır. Fosforun özellikle üstünde durmak gerekir. Bu mineral, kemikleri oluşturmak için kalsiyumla beraber çalışır. Enginar ayrıca kemikleri kuvvetlendirdiği bilinen antioksidanlardan yana da zengindir.

12.Doğumsal Kusur Riskini Azaltır

Enginar folat bakımından zengin bir sebzedir. Gebelik öncesinde ve esnasında yeterince folat alımı yeni doğanda doğum kusurları riskini (Beynin ve omuriliğin yeterince gelişmemesi gibi) azaltır. Bu riskten kaçınmak için günde 400 – 800 mikrogram folat alınması gerekir. Orta boy bir enginar 107 mikrogram folat içerir.

Bazı kaynaklara göre, yeterince folat almak doğum kusurlarını yüzde 70’e kadar azaltabilir.

13.Saç Derisini Nemlendirir, Kepeklerden Kurtulmanıza Yardım Eder

Enginar, içeriğindeki A, B ve C vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum sayesinde kuru ve donuk saçları canlandırır, saça parlak bir görünüm verir.

Enginar suyu ile saç bakımı yapmak için sebzenin yeşil yapraklarını yarım saat kadar kaynatın. Soğuduktan sonra süzün ve suyuyla saç derisine masaj yapın. Bu şekilde mümkün olduğu kadar uzun süre bekleyin, hatta gece böyle yatabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Bu uygulama saçların görünümünü iyileştirmenin yanında saç derisindeki kuruluğu da giderir ve kepeklerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Enginarın Tarihçesi

Enginar tüketiminin kayıtları eski Yunanistan ve Roma imparatorluklarına kadar uzanır. Bu Akdeniz bitkisi İngilizlere 1530’da, Hollandalılar tarafından tanıtılmıştır. 1850 yılında bir Fransız doktorun ilaçlarla düzelmeyen bir sarılığı tedavi etmek için enginar yaprağı ekstresi kullanmasından sonra enginarla ilgili çalışmalar çoğaldı.  Enginarın faydaları ABD’de 19. yüzyılda konuşulmaya başlandı. Günümüzde ülkenin enginar üretiminin büyük bir kısmı Kaliforniya’da yapılıyor.

Enginarın Besin Değeri

Orta büyüklükte bir enginar (120 gram civarı) yaklaşık 64 kaloridir. 14.3 gram karbonhidrat, 10.3 gram elyaf, 3.5 gram protein ve 0.4 gram yağ içerir.

Enginarda ayrıca B2, B6, B12, C ve K vitaminleri ile potasyum, magnezyum, çinko ve demir bulunur.

Enginar Nasıl Seçilir, Nasıl Saklanır?

*Enginar alırken sebzenin sıkı, sert ve sağlam olmasına dikkat edin.

*Yaprakların gövdeye sıkıca tutunup tutunmadığını kontrol edin.

*Kafası sert olanları en iyileridir. Kök kısmı da etli olmalıdır.

*Enginarı plastik bir poşete koyarak veya alüminyum filme sararak buzdolabında saklayın. Ambalajın gevşek olmasına dikkat edin. Taze sebzeler bu şekilde 1 haftaya kadar dayanır, ancak mümkün olduğu kadar çabuk tüketilmesi daha iyi olur.

*Nem, sebzeleri bozar. Bu yüzden, çiğ veya haşlanmış enginarı buzdolabına koymadan önce kuru olduğundan emin olun. Çiğ sebzeyi yıkayıp buzdolabına koymak yerine yiyeceğiniz zaman çıkarıp yıkamayı tercih edin.

Aşağıdakiler De İlginizi Çekebilir: 

Kabak çekirdeğinin faydaları 

Limonlu su içmenin faydaları 

Zencefilin faydaları 

4 Yorumlar
 1. yusufsezgin

  Eniginarda C vitamin olduğunu yeni öğrendim

  1. Hilal Uslu

   Araştırırken, yazarken öğreniyoruz işte böyle, iyi oluyor.

 2. Deniz

  Enginar gerçekten oldukça faydalı bir sebze. Zaman zaman tüketmek gerek. Ben enginarı çok severim, özellikle haşlandıktan sonra yapraklarını kemirmek pek zevkli oluyor 🙂 Detaylı paylaşımınız için teşekkürler.

  1. Hilal Uslu

   Ben de size güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Ben pek yemem ama başlamak niyetindeyim, faydaları gerçekten etkileyici.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.