xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Ergenlik Döneminde Cilt Bakımı

0 1.151

Ergenlik dönemi insanların her bakımdan sorunlar yaşadığı bir dönemdir. Genel olarak 12 – 20 yaşlar arasında yaşandığı kabul edilen bu dönemde  (Bu aralık  genetik ve ırksal faktörlere, iklime, sosyoekonomik şartlara göre değişebilir.) bireylerin vücut yapısında, hislerinde, dünyayı ve hayatı algılama biçiminde ve ihtiyaçlarında birtakım değişiklikler olur. Kişinin cildi de bu dönemde bazı değişikliklere maruz kalır ve ergenlik döneminde cilt bakımı bu değişikliklere uygun bir şekilde yapılmalıdır. Hayatın bu döneminde dış görünüm gençler için çok önemlidir. Yanlış uygulamalar ilerleyen zamanlarda telafisi zor cilt sorunları yaşanmasına yol açabilir.

Ergenlik sivilceleri insanın çocuklukla yetişkinlik arasında sallandığı bu dönemin en sık rastlanan sorunlarından biridir. Erkeklerin daha çok maruz kaldığı bu sorun sivilcelerle oynamak, bilinçsizce birtakım ürünler denemek, fazla miktarda yağ içeren makyaj malzemeleri kullanmak gibi etkenler yüzünden daha beter hale gelebilir. İnsanların yüzde 10’u şiddetli akne sorunundan şikayetçi olur, bu durumda bir cilt uzmanıyla görüşmek ve önerdiği tedavi ve bakım yöntemlerini uygulamak gerekir.

Doğru ve sağlıklı beslenmenin ergenlikte cilt bakımı rutininde önemli bir rolü vardır. Günde en az 8 kaşık sebze yemek, işlem görmüş gıdalardan uzak durmak, fast food tarzı yiyecekler tüketmemek, protein açısından zengin ve glisemik indeksi düşük gıdalar almak, bakliyat tüketmek ergenliğe özgü cilt sorunlarının vereceği zararı azaltır. Soslar ve kızarmış yiyecekler, pastahane ürünleri ve kola tarzı içecekler de bu süreçte uzak durulması gereken gıdalar arasındadır. Beslenme tarzıyla akne sorunu arasındaki bağlantı hakkında kesin bilgiler olmamakla beraber yanlış beslenme alışkanlıkları bu kritik çağda gencin büyüme ve gelişmesini, kilo durumunu ve cildini olumsuz etkileyecektir.

Spor hayatın her döneminde olduğu gibi ergenlikte de olumlu etkiler yapar. Egzersizler, takım oyunları insülin düzeyinin dengeli olmasını, sivilce oluşumuna yol açan hormonların kontrol edilmesini sağlar.

Ergenlikte cilt temizliği önemlidir ama yüzü gereğinden fazla yıkamak cildin hassasiyetinin artmasına yol açar. Bir sebeple daha fazlası gerekmedikçe sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere yıkamak yeterlidir. Akne tedavisi için eş dost tavsiyesiyle rastgele ürünler denenmemelidir. Özellikle sorun ciddi bir boyuttaysa bir uzmandan yardım almak gerekir. Kozmetikler tam bir tedavi sağlamaz, ancak tedaviye yardımcı olabilirler. Aşırı tüylenme, kilo alma veya cildin çok fazla yağlanması gibi durumlar hormon bozukluğuna işaret ediyor olabilir. Tabii ki bu sorunun da uzmanı tarafından çözülmesi gerekir.

Temizlik için yaş dönemine uygun, yağlı ve sivilceli ciltlere özel bir temizleyici kullanılabilir. Ardından cildin yağ salgısını dengeleyecek antiseptik bir tonik kullanılabilir. Aktif sivilcelerin bulunduğu yerlere sürülen sivilce kurutucu ürünler yeni baş gösteren sivilcelerin sönmesini, mevcut sivilcelerin de kısa zamanda kurumasını sağlar.

Cildi yağlı olan gençlerin ergenlik döneminde tamamen yağsız ürünler kullanmaları doğru değildir. Bütün cilt tiplerinin nemlendirilmeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Doğru davranış yağlı ciltler için hazırlanmış nemlendiriciler kullanmaktır.

Ergenlikte cilt bakımı ve temizliği için doğal yöntemler

* Yarımşar tatlı kaşığı limon suyu ve kille yarım çay kaşığı aspirin tozunu karıştırın. Karışımı nazikçe masaj yaparak yüzünüzdeki sorunlu bölgelere sürün. 10, en fazla 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra yüzünüzü yıkayıp temizleyin.

* Birer tutam anason, biberiye ve ada çayını çay gibi demlemek ve bu çayla deriye kompres yapmak cildin mikroplardan arınmasını sağlar.

* Birer tatlı kaşığı balla limon suyunu karıştırıp sivilceli bölgelere sürün. 10 – 15 dakika sonra ılık suyla yıkayarak çıkarın. Ardından cildinize bir nemlendirici sürün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.