xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Fatih Mehmet Maçoğlu İle Ovacık’ta Turizm Ve Hayvancılık Hakkında

0 1.271

Tunceli’den Ovacık’a doğru geldiğinizde o iki aracın yan yana zor geçtiği yollarda kendinizi bir lunaparkta, bir oyun grubunda eğleniyor gibi hissedersiniz. Müthiş bir doğallıkta, Munzur’un mavisi ile yeşilin bin bir tonu arasında rüya gibi, 59 kilometre mesafeli bir yolculuğa hazırlıklı olun. Bu arada sürücülükte yılların deneyimine bile sahip olsanız, “Aman” diyelim. Virajlar, yükseklere inişler çıkışlar inanılmaz. Tunceli – Ovacık hattında çalışan toplu taşıma araçlarının sürücülerinin yolu bir saat 10 dakika gibi bir mesafede kat etmesi sizi yanılgıya düşürmesin. Amiyane tabirle onlar yolu ve virajlarını adeta gözü kapalı ezberlemiş hatta araçları dahi ezberlemiş. Minibüs sanki lunaparktaki tren gibi sağa sola, yukarı aşağı mekanik bir şekilde kendiliğinden gidiyor. Ve o yolculuğu yaparken Doğu Karadeniz’deki Yeşil Yol projesinde halkın ve çevrecilerin tepkisine oraları gidip görmemiş olsanız dahi hak veriyorsunuz. Gerçekten de hiçbir doğal güzellik hiçbir gerekçeyle katledilmemeli.

 

O Yol Sadece Ovacık’a Çıkar

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile röportajımızda bu konu da gündeme geldi. Bir de, yolda dikkatinizi çeker mi bilmem ama yol boyunca tabelalar sadece Ovacık’a kalan mesafe ile köylere ayrılan yollarda köy tabelalarını gösterir. Başka hiçbir il veya ilçe için yön tabelası göremezsiniz. Çünkü o yol, Ovacık; başka hiçbir yere çıkışı olmayan bir ilçe, bir doğa harikası. Bu bölümün girizgahı için bu kadar ayrıntı yeterli. Şimdi söz, “Buradan geri dönüyorsunuz Dersim’e. Burası girişi olan, çıkışı olmayan bir ilçe. İlçenin diğer ucundaki yollar, ilçemizin diğer köylerine çıkıyor” diyen Başkan Maçoğlu’nun:

Burada Doğanın Korunması Gerekiyor

“Burada günü birlik gidip gelmelerden çok tatilini yapma kabiliyeti olan bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Vadilerdeki virajlı yollar insanları kaygılandırmamalı. Burada, doğanın korunması gerekiyor. Sizin dışınızda buraya gelen arkadaşların da buna dair bir şeyleri var. Burası Milli Park alanı. Biz burada bir tek ağacın bile zarar görmesini istemiyoruz. Bir de gördüğünüz gibi çok dik yamaçlı. En ufak bir dokunuşta hep yıkık gelme ihtimali var. Onun için biz gelen bütün dostlarımıza, belgesellerimizde tanıtımlarımızda şunu diyoruz: 59 kilometrelik vadi iki arabanın bir arada zor geçtiği, yer yer geçemediği bir yol. Onun için gelen dostlarımızın çok yavaş, o vadiyi sindire sindire gelmesini istiyoruz. Buna dair bilgilendirici yayınlar yapıyoruz.

Aslında Var Olan Ama Tanınmayan Bir Yer

İkincisi zaten Ovacık turizm puanı yüksek olan bir yer. Munzur Gözeleri, Munzur Dağları, platolar, vadiler, bin 600 çeşit bitki florasının olduğu, 160’a yakın endemik bitkinin yetiştiği, hakikaten doğa harikası olan bir yer. Biz sadece buna bir katkı sunuyoruz. Esasen hakkını yememek lazım. Bizim üzerimizden bir doğa, bir reklam meselesi değil. Aslında var olan ama varlığı avantaja çevrilmeyen, tanınmayan bir yerdi. Biz sadece ona küçücük bir katkı sunmaya çalışıyoruz.

Yaz Kış Konaklama Sorunu Yok

Turizme dair de, Ovacık konaklama sorunu olmayan bir yer. Yaz döneminde 350 – 400’e yakın konaklama alanı olan bir ilçeyiz. Bungalov evlerimiz, karpitlerimiz var. Yine, “Çadırını kap gel” dediğimizde çadır kurmaya müsait çok sayıda alanımız mevcut. Kış mevsiminde en az 200 kişilik konaklama kapasiteli otellerimiz ve hepsinden önemlisi kayak merkezimiz var. Özetle gerek yaz, gerek kış mevsiminde konaklama sorunu olmayan bir ilçeyiz.”

Açığa Alınan Memurlar Ovacık’ta Arı Besliyor

Özellikle Kurban Bayramları öncesi kurulan hayvan pazarlarınızda hiç gezdiniz mi? Sizi bilmem, benim meslek gereği de dikkatimi çeker. Rençberler ağırlıklı olarak Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz’in il ve ilçelerinden gelir ancak hiç Tunceli’den veya ilçelerinden geldiğini söyleyene denk gelmemiştim. Halbuki buralarda da hayvancılık var veya vardı… Şimdi yine yeni yeni yeşermeye başlıyor. Ve en enteresanı yeniden yeşertilmeye çalışılan hayvancılıkta KHK ile açığa alınan az sayıda da olsa memurlar, bürokratlar var ve arıcılık ile uğraşıyorlar. Söz şimdi yine Başkan Maçoğlu’nun:

Nüfusumuz 25 Bin Olmalı İdi…

“1980 süreci bu coğrafyaya çok büyük zarar verdi. Ardından devletin güvenlik meseleleri üzerinden 1994 süreciyle birlikte toplumda büyük bir göç başladı. Mesela 1994’teki köy boşaltmalarından önce buranın toplam nüfusu 20 bin civarı iken bugün köylerle birlikte 6 bin 800 civarında. Normalde günümüz itibariyle olması gereken nüfus, sirkülasyon üzerinden değerlendirdiğimizde 25 ile 30 bin olması gerekirdi. Üçte biri bile kalmamış.

10 Ailede Bir Hayvan Var

İnsanların gittiği, köylerin boşaldığı bir yerde hayvancılık da buna paralel şekilde azalmaya başladı. Tam sayıyı bilmiyorum ama İlçe Tarım’daki arkadaşlarımız ile görüştüğümüzde bir zamanlar sayıları binlerle ifade edilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların olduğu bir ilçede günümüzde 10 aileden birinde bir veya iki tane hayvan var. Onlar da buranın ihtiyacını dahi karşılamıyor, yetmiyor. Yoğurt, peynir dahil olmak üzere hayvansal gıdalar dışarıdan geliyor.

Deneme Yanılma Yöntemi İle…

Canlandırmak istediğimiz şey şu: Esasen süt ve etinden faydalanabilecek bir meseleyi tartışıyoruz. Bu sene görevden alınan öğretmen ve savcı arkadaşlarımızın o mağduriyetini giderme adına arıcılık ve bir de inek yetiştiriciliği üzerine bir destekleme çabamız, çalışmamız var. Küçücük küçücük; 10-20 civarında büyükbaşı bu kişilerle buluşturup, hem bu kişilerin yaşamlarını rahatlatmak hem de ufak da olsa hayvancılığa katkıda bulunmak istiyoruz. Hayvancılıkta bugünden deneyerek, geleceğe dair politikamızı belirleyecek ve onlardan öğrenerek programımızı yapacağız.

Devlet Desteklerine İnsanları Yönlendiriyoruz

Şu sıralar çalışmamız daha çok büyükbaş üzerine. Bu konuyla ilgili üç dört arkadaşımız var. 3 – 4 arkadaşımız da arıcılıkla uğraşıyor. Bu kişilerle başlayacağız ama onlarla sınırlı kalmayacağız. Bilirsiniz, bizim gibi bütçesi sıkıntılı belediyelerin milyonluk projeler yapıp iş üretme ihtimali zor. Tabi bunu yaparken devletin kurumları üzerinden de insanların proje yapmasını özendiriyoruz. Hayvancılık ve tarım başta olmak üzere, kadın emeğinin değerlendirilmesine dair devletin kurumlarının proje desteklerine insanları yönlendirme çabası içindeyiz.”

Sıradaki Konular:

Ovacık’ta Hoş Bir Mekan: Cuba Cafe

Ovacıklılar Ne Diyor

Ovacık’a Katkısı Olan Belediyeler

Belediye Meclisi: 3 – 5 – 2

Dersim Ovacık Belediye Ulaşspor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.