xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Filiz Şeker’le Filipinli Bakıcılar Hakkında Söyleşi

0 1.186

Filipinler’den ülkemize gelen bakıcı ve yardımcılar oldukça beğeniliyor ve aranıyor son yıllarda. Onların hizmetinden memnun kalan ailelerin sayısı arttıkça talep de fazlalaşıyor. Damla İnsan Kaynakları İK Müdürü Filiz Şeker ile Filipinli bakıcılar hakkında güzel bir söyleşi yaptık, daha doğrusu yaptım.

Filiz Hanım’ın sorularıma verdiği cevapların sitemizin İngilizce bilen bakıcı, çocuk bakıcısı, yatılı bakıcı gibi ev personelleri arayan ziyaretçilerine faydalı olacağını umuyorum.

Kendiniz ve işiniz hakkında genel bir bilgilendirmeyle başlayalım mı? Filiz Şeker kimdir?

1977’de Tokat’ta doğdum. Evliyim, 6 yaşında Dila isimli bir kızım var. İnsan Kaynakları Müdürü olarak ailelerin sorunlarını dinlemek, taleplerini anlamak ve onları en uygun elemanlarla buluşturmak durumundayım ve bunu severek yapıyorum.

İşime bakışımı ve tutumumu anne olmadan önce ve sonra olmak üzere 2’ye ayırabilirim. Şöyle ki: Her zaman işini en iyi şekilde yapmaya çalışan biri oldum fakat kızımı dünyaya getirdikten sonra müşterilerimizden bana yansıyan bazı duyguları hissetmeye de başladım.

6 yıldır anne babaları daha iyi anlıyorum doğal olarak ve onlar adına daha titizim. Adaylarımızı Dila adına da değerlendiriyorum artık, kızım için böyle bir bakıcı ister miydim? Anlayacağınız annelik hayatımı birçok yönden olduğu gibi iş açısından da olumlu etkiledi.

Aileleri Filipinli bakıcılarla buluşturuyorsunuz. Peki sizin bir Filipinli bakıcıyla çalışma tecrübeniz oldu mu?

Bu güzel bir soru, cevabı da evet. Kızım Dila 6 yaşında ve 3 yabancı dil biliyor: Rusça, İngilizce, Arapça. İnsanların çocukluk çağında, özellikle 3 – 15 yaş aralığında daha doğal, kolay ve rahat bir şekilde yabancı dil öğrenebildikleri yolundaki görüşleri duydunuz mu? ben bunun doğru olduğunu bizzat gördüm.

Dila’nın 3 yabancı dili anlıyor olması yabancı bakıcılarla çalışmamızın sonucudur ve bunlardan biri de Filipinli idi. Bu kalabalık Güneydoğu Asya ülkesinden ülkemize gelen kişilerin büyük kısmı İngilizce’yi anlıyor, yazıyor ve konuşuyorlar. Zira İngilizce, 1987’de çıkarılan bir yasa ile ülkenin 2 resmi dilinden biri olarak biri olarak kabul edilmiş.

filipinli bakıcılar

Kızımın erken dönemlerden itibaren yabancı dillere maruz kalmasının gelecekteki hayatını, özellikle de iş hayatını olumlu yönde etkileyeceğine inanıyorum. Benim gibi düşünen birçok ebeveyn var ve onlar da Filipinliler gibi yabancı dil, özellikle de İngilizce bilen bakıcı adaylarını tercih ediyorlar.

“Neden Filipinli bakıcı?” sorusunun cevaplarında biri Filipinlilerin İngilizce bilmesi o halde. Peki diğer cevaplar nelerdir?

İngilizce meselesi ailelerin ısrarla Filipinli dadı aramalarının başlıca sebeplerinden biri ama tek sebebi değil, öncelikle bunu belirtmek isterim.

Filipinli bakıcılar iyi bir çocuk bakıcısında olması gereken çocuk sevgisi, şefkat, güler yüzlülük, hoşgörü ve sabır gibi özelliklere sahip oldukları gibi, eğitsel etkinliklerle eğlenceyi dengelemeyi de iyi biliyorlar. Ne zaman disiplinli, ne zaman eğlenceli olmaları gerektiğini iyi ayarlayabiliyorlar ki bu çocuk eğitiminde gerçekten çok önemli bir noktadır. Enerjik yapıları da ayrı bir avantaj, çocuklara ayak uydurabilmelerini sağlıyor.

Bunlar çocuklarla ilgili olarak ön planda olan yönleri; bir de aileleri ilgilendiren özellikleri var. Örneğin çoğu yatılı bakıcı olarak çalışabiliyor ki bu bizim bazı müşterilerimiz için oldukça önemli. Damla İnsan Kaynakları ailesi olarak geniş bir müşteri ve CV portföyüne sahibiz. Sanatçılara, iş adamlarına, politikacılara da hizmet sunuyoruz. Sosyal hayatı mesai saatlerinden sonra da devam eden müşterilerimizin yatılı bir bakıcıyla anlaşması gerekiyor.

Yerli bakıcıların çoğu gündüzlü bakıcı pozisyonu arıyorlar. Bunun Filipinli bakıcı talebini etkileyen önemli bir unsur olduğunu söyleyebilirim.

Filipinler dünyanın pek çok ülkesine eleman gönderen bir ülke. Ve bu ülkenin insanlarının hizmet sektöründe özel bir ünü var. Genelde uyumlu, öğrenmeye hevesli, çalışkan, dinamik, saygılı ve nazik bireyler olduklarından bu ünü gerçekten hak ediyorlar. Gereksiz konuşmuyor, ufak tefek olayları büyütmüyorlar; bu yüzden onlarla gerginlik yaşamıyorsunuz. Dış görünümlerine dikkat ediyorlar.

Bütün bunlar bize “Filipinli bakıcı arıyorum” diyerek başvuran çok sayıda kişi olmasını açıklamaya yeter sanırım.

filipinli bakıcı-damla insan kaynakları

Ziyaretçilerimiz Filipinli bakıcı fiyatları hakkında da bir şeyler bilmek isterler mutlaka. Bu konuda neler söyleyeceksiniz bize?

İstanbul için alt sınırın 1.200 $ artı haftalık 50 TL izin parası olduğunu söyleyebilirim. Bu fiyat bakılacak çocuk sayısı, beklenen ekstra hizmetler gibi etkenlere göre değişiyor. Elemanlarımızı başka bir kente göndermemiz talep edilirse de değişkenlik gösteriyor. Bu noktada Türkiye’nin her yerine Filipinli bakıcılar gönderebildiğimizi de eklemek isterim.

Filipinli bakıcı adayları yatılı bakıcı olarak da hizmet vermeye açıklar, değil mi?

Bu gerçekten önemli bir nokta. Yerli bakıcıların bir kısmı yatılı olarak çalışmaya eğilimlidir, Filipinli ve Nepalli bakıcı adaylarının ise neredeyse tamamı. Bu, birçok müşterimiz için önemli bir kriterdir.

Konuyla ilgili biraz daha detay vermek isterim. Müşterilerimiz arasında iş adamları, sanatçılar ve sporcular da yer alıyor. Özellikle bu gibi pozisyonlarda ailenin yoğun bir sosyal hayatı vardır. Sıklıkla geceleri dışarıya çıkarlar, toplantılara ya da davetlere katılırlar veya evlerinde davet verirler. Bu yüzden, çocukları veya hastaları ile günün her saatinde ilgilenebilecek bir bakıcıyla anlaşmak isterler.

Filipinler’den çalışmak üzere ülkemize gelen veya gelmeye hazır olan bakıcılar yatılı olarak çalışma fikrine açıktırlar. Tercih edilmelerine yol açan sebeplerden birinin de bu olduğunu söyleyebilirim.

Filipinli bakıcıları hangi kriterlere göre seçiyorsunuz?

Çocuk bakımı alanında eğitim almış Filipinli bakıcılar eleman adaylarımızın büyük bir kısmını oluşturuyor, zira müşterilerimiz onları daha çok çocuk bakıcısı pozisyonu için arıyorlar. Referanslar ve sabıka kaydı konusunda çok titiz davranıyoruz.Genel sağlık durumları da bizim için önemli, sonuçta müşterilerimiz onlara en değerli varlıklarını emanet edecekler. Bu yüzden çocuk bakıcılığı yapacak olan elemanlarımıza check – up yaptırıyoruz. Müşterilerimizin talepleri ve hassasiyetleri de bizim için çok önemli.

İnternet ortamı ve sosyal medyayla aranız nasıl? İşiniz için bu alanları kullanıyor musunuz?

Tabii ki. Bizim birçok kurumsal web sitemiz var. Bunların birkaç tanesi de sadece Filipinli bakıcılarla ilgili. Örneğin filipinlibakici.com.tr ve Instagram’da filipinli_bakici.

Damla İnsan Kaynakları ne zamandır sektörde yer alıyor ve bu süreçte nereden nereye geldiniz?

Firmamız 2003 yılında Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti olarak kuruldu. Fakat faaliyetlerimiz bundan 4 – 5 yıl kadar önce başladı. 2004’den bu yana da Özel İstihdam Bürosu olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu süreç boyunca kendimizi sürekli olarak geliştirmeye çok önem verdik ve vermeye de devam ediyoruz.

Kurumsallaşma yönünde ciddi adımlar attık. Alanında eğitim almış, seminerlere katılmış 12 kişiden oluşan bir kadromuz var. Eleman seçme ve yerleştirme işinde profesyonelleştik artık. Fakat öğrenme aşkımızı hiç kaybetmedik. Bunu kaybeden geride kalır zaten, zira teknolojideki hızlı gelişmeler dünyanın da hızlı bir değişime gitmesine yol açıyor ve bizim alanımız da bunun dışında değil.

İşimizle ilgili gelişmeleri düzenli olarak takip ediyor ve en yeni, en verimli teknolojieri kullanıyoruz. Bu da müşterilerimiz için en kısa sürede en uygun çözümleri üretebilmemizi sağlıyor.

Çalışma şeklinizden de biraz söz eder misiniz?

Müşterilerimiz bize genel olarak 3 yoldan ulaşıyorlar. Web sitelerimizi görüp sitedeki iletişim veya eleman talep formlarını doldurarak, Google reklamlarını ve hizmetlerimizle ilgili makaleleri görerek ve başka müşterilerimizin tavsiyelerini duyarak.

İnsan Kaynakları departmanında çalışan arkadaşlarımız başvurulara hızlı bir şekilde dönüş yapıyor ve eksik bilgiler varsa onları da öğrenerek başvuruyu teyit ediyorlar. Bundan sonra sıra kendi sistemimizdeki işe uygun adayları tespit etmeye geliyor ki gelişmiş bir sistem kullandığımız için bu çok kısa sürüyor.

Bu adayların çalışıp çalışmadıklarını öğreniyor ve çalışmayanların CV’lerini zaman kaybetmeden müşterimize gönderiyoruz. Müşterimiz CV’yi onayladıktan sonra istediği gün için bir görüşme ayarlıyoruz. Eleman adayının kimlik fotokopisi, fotoğrafı, sabıka kaydı, özgeçmişi ve sağlık raporu (Özellikle çocuk bakıcılığı yapacak olanlar için) hazır durumda oluyor zaten ve bunları görüşme sırasında müşterimize takdim ediyoruz.

Ailelerin Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmesini Tavsiye Edersiniz?

Öncelikle Damla İnsan Kaynakları gibi yasal zeminde hizmet veren saygın ve prestijli bir firmayla çalışmalarını tavsiye ederim. Köklü firmaların portföyleri daha zengindir ve spesifik özellikleri olan adayları da barındırır. Ayrıca böyle bir firmayla çalıştığınız takdirde bir sorun çıkması durumunda çözüm için bir muhatap bulmakta sorun yaşamazsınız.

Aranan özelliklerin eksiksiz olarak listelenmesi önemlidir. Bu bizim işimizi kolaylaştırır; böylece portföyümüzden müşterilerimiz için en ideal olan adayları tespit edebiliriz. Filipinli bakıcı arayan aile için de faydalıdır. Böylece aile hem yeterli bulmadığı eleman adaylarıyla zaman kaybetmez, hem de sonradan sorun yaşama riski azalır. İşe aldığınız bir bakıcıdan önceden sözünü etmediğiniz hizmetleri de talep ederseniz aranızda problemler çıkabilir.

İyi bir çocuk bakıcısı sabırlı, güler yüzlü, nazik, enerjik ve anlayışlı olmalıdır. Sağlık durumu da önemlidir, zira fiziksel veya psikolojik sağlık sorunları gerektiği gibi çalışmasına engel olabilir. Çocuklarla iletişim kurmakta başarılı olup olmadığı, onları sevip sevmediği ve dakik biri olup olmadığı da mutlaka sorgulanmalıdır. İşine zamanında gidip gelmeyen biri işverenin hayatını aksatabilir.

Ailelere görüştükleri adayların bu işi seven ve sürekli olarak yapmak isteyen biri olduğundan emin olmaya çalışmalarını tavsiye ederim. Bakıcının kalıcı olmaya niyetli olması önemlidir, çünkü sıklıkla bakıcı değiştirmenin çocuklar üzerinde çeşitli olumsuz etkileri vardır.

İkiz bebek bakıcısı veya engelli çocuk bakıcısı gibi spesifik bir arayışınız varsa adayların bu şartlarda hizmet verecek özellikleri taşıdığından emin olmaya dikkat etmelisiniz.

Referanslı bakıcı arıyorsanız görüştüğünüz adayın gösterdiği referansları mutlaka sorgulamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.