Gebelikte Cinsellik: 11 Soru – 11 Cevap

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik süreci çiftlerin ortak ve bireysel hayatlarında uyum sağlamaları gereken pek çok değişikliğe neden olur. Günümüzde internet sayesinde hamilelik belirtileri, gebeliğin belli haftalarında annede ve bebekte meydana gelen değişimler ve bunlarla nasıl sağlıklı biçimde başa çıkılması gerektiğine dair bilgilere kolaylıkla ulaşılırken; gebelikte cinsellik konusunda aynı şeyi söylemek maalesef mümkün değil. Elbette doktorunuzun kendisinden ve internette ve başka yayın organlarında alanında uzman doktorların yazdıkları makalelerden güvenilir bilgiler edinebilirsiniz, ancak konu hakkında hiçbir bilgisi olmayıp konuya yalnızca kendi batıl inanışları çerçevesinde yaklaşanlara rast gelmeniz de son derece olası.

Yazımızda siz Binkelam okuyucuları için hamilelikte cinsellik konusunda sıklıkla akla gelen soruların yanıtlarını kanıtlanmış, bilimsel verileri kaynak alarak cevaplamaya çalıştık. Yine de gebelikte cinsel yaşam konusunda cevaplarını burada bulamadığınız ya da emin olamadığınız soru ve sorunlarınızı hiç beklemeden doktorunuza açıkça yöneltmenizin sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından kritik öneme sahip olduğunu hatırlatalım.

1. Hamilelikte seks yapmak anne adayı ya da bebek için zararlı mıdır?

Pek çok anne adayı bunun bebeklerine zarar verebileceği düşüncesiyle gebelikte cinsel ilişki yaşamaktan kaçınır. Ancak eğer doktorunuz herhangi bir sebeple gebeliğin belli bir döneminde cinsel ilişkiye girmenizin sakıncalı olduğunu söylemediyse cinsel ilişkinin rahmin içindeki bebeğe herhangi bir zarar vermesi kesinlikle mümkün değildir. Bunun yanında gebeliğin ilerleyen aylarında karnınızın şişmesinden dolayı size rahatsızlık veren pozisyonlardan bir süre kaçınmanın dışında cinsel hayatınızın ve tercihlerinizin normal akışında bir değişiklik yapmanız da gerekmez.

Hamilelikte seks yapma ya da yapmama konusunun başlı başına bir sorun olmasının esas nedeni girilen ilişkinin bebeğe zarar verebileceği endişesidir. Yapılan araştırmalarda hamile kadınların %50 ila %80’i bu konuda endişe duydukları belirlenmiştir. Ancak tüm bu endişeler yersiz olup, hamilelikte girilen cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermesi ya da düşüğe neden olması kesinlikle mümkün değildir. Bebeğiniz cinsel ilişkiyi ne kadar enerjik yaşıyor olursanız olun, ya da partnerinizin cinsel organı size ne kadar uzun görünüyor olursa olsun rahminizin içinde pek çok koruyucu tabakayla sarmalanmış olarak gelişimini sürdürmektedir ve bu sebeplerden herhangi biriyle sağlığı risk altına girmeyecektir. Yine de bebeğe değil, doğum sırasında en büyük yardımcınız olacak olan kendi vajinanıza ve rahim ağzına zarar gelmemesi açısından hamileyken aşırı sert cinsel ilişki yaşamaktan kaçınmanız yerinde olacaktır.

gebelikte-cinsellik

2. Hamilelik sırasında cinsel istekte artma ya da azalma olması normal midir?

Hamilelikte cinsel istek konusunda her kadın birbirinden farklı özellikler gösterebilir. Anne adaylarının pek çoğunda gebeliğin son haftalarına kadar cinsel istekte herhangi bir değişme olmazken hormonal ve psikolojik değişiklikler kimi kadınlarda artan ya da azalan cinsel istek görülebilir. Öncelikle hamilelik öncesinde vücutlarıyla fazla barışık olmayan kadınlar hamileliğin de getirdiği değişikliklerle vücutlarının eşleri tarafından görülmesini istememeye başlayabilirler. Bunun aksine kimi hamileler vücutlarındaki tüm değişikliklere rağmen hala güzel ve çekici olduklarını hissetmek için daha sık cinsel ilişkiye girmek isteyebilirler. Bu durumların hepsi normal ve sağlıklı olmakla birlikte eğer hamilelikte vücutta oluşan değişiklikler konusunda kendinizi fazla güvensiz hissettiğinizi ve bu konuyu gereğinden fazla kafanıza taktığınızı düşünürseniz doktorunuzla açık yüreklilikle konuşup birlikte çözüm önerileri aramanız en doğrusu olacaktır.

3. Hamilelik sürecinde baba adayının cinsel isteğinde ne gibi değişimler olabilir?

Yukarıda her anne adayının gebelikte cinsellik konusunda birbirinden farklı fikir ve istekleri olabileceğinden bahsetmiştik. Bu durum baba adayları için de geçerlidir. Kimi erkekler anlamaya çalıştıkları ancak kendileri deneyimlemedikleri için tam olarak kavrayamadıkları gebelik sürecinde eşlerine rahatsızlık verme ya da rahim içinde gelişmekte olan bebeği incitme korkusuyla cinsel birleşmeden uzak durmaya çalışabilirler. Kimi erkekler bu durumda vajinal cinsel ilişki dışındaki ilişki yöntemlerine yönelirken kimileri bebek doğana kadar cinsel aktivitenin herhangi bir çeşidine yanaşmayabilirler. Tam aksine, kimi baba adayları eşlerinin belirginleşen kıvrımları, değişen kokuları ve bebeklerini taşıyan kadına duydukları hayranlık nedeniyle cinsel ilişki sıklığını arttırma eğilimi gösterebilirler. Eğer eşinizin cinsel isteğindeki değişimler sizi bir şekilde huzursuz ediyor ya da onu anlamakta zorlanıyorsanız yapılacak en doğru şey karşılıklı oturup her şeyi, güvensizlikleriniz ve rahatsızlıklarınız dahil, açık açık konuşmak, işin içinden bu şekilde çıkamıyorsanız eşinizle birlikte doktorunuza bu konudaki sorularınıza cevap alabileceğiniz ve çözüm önerilerini tartışabileceğiniz bir ziyarette bulunmaktır.

hamilelikte-cinsellik

4. Hamilelikte hangi sıklıkta cinsel ilişkiye girilebilir?

Bu sorunun cevabı bir çiftten diğerine ve hatta aynı çift için hamileliğin farklı dönemlerinde değişiklik gösterebilir. Tıbbi açıdan hamilelikte cinsel ilişki sıklığı konusunda belirlenmiş bir alt ya da üst sınır yoktur. Pek çok kadın hamileliklerinin ilk 3 aylık döneminde yaşadıkları yoğun hormonal değişiklikler ve bitkinlik hissi nedeniyle eskisinden daha seyrek oranda cinsel ilişkiye girmek isteyebilirler, ancak yine anne adaylarının büyük çoğunluğunda bu durum dördüncü ayın başlangıcında ya da ortalarına doğru ortadan kalkar ve cinsel arzu tekrar olması gereken düzeye yükselir.

5. Hamileliğin başından sonuna dek her döneminde cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Eğer anne adayı özel bir tıbbi duruma sahip değilse hamilelikte cinsel yaşam genellikle son birkaç hafta dışında doktorlar tarafından kısıtlanmaz. Doktorunuz bu son haftalarda girilen cinsel ilişkinin sizin durumunuz için bir risk arz edip etmediğini yapacağı gözlem ve testler sonucunda belirleyecektir. Eğer ilişki sırasında vajinadan az da olsa su gelirse ya da vajinada ya da karın bölgesinde normalin dışında bir ağrı hissedilirse cinsel ilişki sonlandırılmalı ve tekrar ilişkiye girmeden önce mutlaka doktorla görüşülmelidir.

6. Hamilelikte cinsel ilişkiye girdikten sonra kanama olması normal midir?

Hamileyken girdiğiniz cinsel ilişkinin sonunda orgazmın getirdiği kasılmaları yaşamanız son derece normaldir, ancak bunlar normalden uzun sürdüyse ve size az da olsa rahatsızlık veriyorlarsa, ya da ilişkinin hemen ya da bir süre sonrasında (bu süre birkaç saat de olabilir) birkaç damla dahi olsa kanamaya rastladıysanız tekrar cinsel ilişkiye girmeden önce mutlaka doktorunuzla görüşüp her şeyin yolunda olup olmadığından emin olmalısınız. Bu tarz durumlarda anne adayının özel durumuna göre kasılma ya da kanamanın herhangi bir soruna işaret etmediğine karar verilebileceği gibi doktorunuz tarafından çeşitli önlemler almanız ya da hamileliğin sonuna dek cinsel ilişkiden kaçınmanız da tavsiye edilebilir. Bu durumda doktorunuza yalnızca vajinal cinsel birleşmeden mi, orgazm olmaktan mı, yoksa cinsel ilişkinin her türlüsünden mi kaçınmanız gerektiğini ayrıntılarıyla sormanız çok önemlidir.

hamilelikte-cinsel-iliski

7. Hamileyken hangi pozisyonlarda cinsel ilişkiye girmek daha doğrudur?

Hamilelikte seks pozisyonları söz konusu olduğunda hem anne adayları, hem de doktorların büyük çoğunluğu rahatlık açısından kadının üstte olduğu ya da kadın ve erkeğin yan yana uzandıkları pozisyonları tercih ederler. Pek çok doktor anne adayının bu dönemden sonra sırt üstü yatması kan dolaşımıyla ilgi sorunlara neden olabileceğinden son üç aylık dönemde misyoner pozisyonunda cinsel ilişkiye girilmesini tavsiye etmezler. Bunun dışında hem sizin, hem de partnerinizin ilişkinin akışı üzerinde kontrol sahibi olduğunuz, ikinizde de herhangi bir rahatsızlık hissi oluşturmayan pozisyonların hiç birinin gebelikte cinsellik açısından sakıncalı olmadığını söyleyebiliriz.

8. Hamilelikte cinsel ilişkiye girdikten sonra vücudunuza kramp girmesi normal midir?

Gebelik sırasında hem orgazm olmak, hem de erkeğin spermlerinde bulunan kimi maddeler rahimde kasılmalara neden olabilir. Cinsel ilişkiden sonra 1-2 saat kadar devam eden hafif kasılmalar son derece normaldir ve anne ya da bebek açısından herhangi bir sorun teşkil etmezler. Böyle bir durumda kanepeye ya da yatağa uzanıp ayaklarınızı baş hizasının üstünde olacak şekilde birkaç yastığın üzerine koyun ve üç büyük bardak su için. Eğer kramplar acı ya da ağrı verici olmaya başlarlarsa doktorunuzu arayarak fikrini almanız yerinde olacaktır.

gebelikte-cinsel-yasam

9. Hamileliğin son haftalarında seks yapmak doğumun erken başlamasına neden olabilir mi?

Doğuma yakın zamanlarda girilen cinsel ilişkinin bebeğin doğmasına neden olabileceği inancı batıl bir inanıştan başka bir şey değildir. Eğer bebeğinizin doğum zamanı zaten geldiyse doğum cinsel ilişki sırasında da başlayabilir, ancak zamanı henüz gelmediyse partnerinizle cinsel ilişki kurmak doğumun erken ya da sağlıksız biçimde başlamasına neden olmaz. Yine de özellikle önceden prematüre doğum yaşamış ya da erken doğum riskinin yüksek olduğu çeşitli testlerle saptanmış anne adaylarında doktorlar cinsel ilişkinin doğumdan belli bir süre önce sonlandırılmasını isteyebilirler. Bu durum orgazm sonucu kadının salgıladığı ya da erkeğin sperminde bulunan çeşitli vücut kimyasallarının yalnızca riskli durumlarda doğumu başlatabilme ihtimalinden kaynaklanır. Eğer doktorunuz sizin için böyle bir riskin bulunmadığı konusunda sizi temin ettiyse son derece nadir olarak gerçekleşen bu gibi durumların sizi hamilelik sırasında cinsel ilişki yaşamaktan alıkoymasına izin vermek anlamsızdır.

10. Doğum gerçekleştikten ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye girilebilir?

Eğer doğum sağlıklı biçimde gerçekleştiyse doktorunuz muhtemelen altıncı haftada yapılan doğum sonrası kontrolünden sonra normal biçimde ve sıklıkta cinsel ilişkiye girmenize izin verecektir. Bu bekleme süresinin sebebi yeni doğum yapan annenin vajinasında ve rahim ağzında oluşan hassasiyetin kendiliğinden ortadan kalkmasının cinsel sağlık açısından önemli oluşudur. Doğumdan hemen sonra, özellikle de korunmasız olarak cinsel ilişkiye girilirse hem anne, hem de baba için çeşitli iltihaplanma riskleri ortaya çıkabilir. Doktorunuz her şeyin normale döndüğü bilgisini sizinle paylaştıktan sonra bu süreyi uzatmanıza gerek yoktur, altı hafta zaten gerçekleşmeleri düşük ihtimalli olan bu risklerin ortadan kalkması için yeterlidir.

11. Gebelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin kıpırdadığı hissedilirse ne yapılmalı?

Bebeğiniz rahminizin içinde son derece güvenli biçimde korunmaktadır ve cinsel ilişkiye girdiğinizde muhtemelen onu huzurlu bir uykuya daldıracak hafif bir sallanmanın dışında bir şey hissetmez. Bebeğin hamilelik sürecinde hissedilebilen hareketlerinden bir ya da birkaçının cinsel ilişki sırasında gerçekleşmesi herhangi bir soruna işaret etmemektedir.

Gebelikte cilt ve saç bakımı için tıklayın

Kış gebelerinin dikkat etmesi gereken şeyler için tıklayın

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gebelikte Cinsellik: 11 Soru – 11 Cevap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni yazılardan haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum

  1. 16 Şubat 2017, 18:36

    Çok faydali bilgiler. Hamilelik bir hastalik gibi algilaniyor.

Giriş Yap

Bin Kelam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin