xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Gölge Öğretmen Nedir, Nasıl Seçilmelidir?

4 3.886

Günümüzün gelişen teknolojisine ve bilgi toplumunun bizlere sunduğu imkanlara rağmen başta otizm olmak üzere sosyal ilişki kurmayı ve grup içinde var olmayı zorlaştıran rahatsızlıklara sahip çocukların eğitiminde hala büyük sorunlar yaşanıyor. Gölge öğretmen işte bu sorunlar için çözüm olabiliyor.

Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kimi çocuklara atipik otizm gibi tanıların konulmasını ve gerekli tedavi ve eğitimin önerilmesini sağlayacak kurumlar bile sınırlı, var olan kurumlara ulaşmak ve çocuğa gelişimi için gerekli imkanları sunmak ise büyük ölçüde maddi güce dayanıyor.

Otizmli çocukları “kabul eden” ve kaynaştırma eğitimi veren kurumlar arasında dahi okul yöneticileri ve öğretmenlerin oldukça az bir kısmı bu tarz özel eğitimleri uygulamaya yönelik teorik ve pratik bilgiye tam anlamıyla hakim durumdalar. İşte bu noktada çocuğa hem evde, hem de okulda dersler sırasında yardımcı olma görevini üstlenen gölge öğretmen önem kazanıyor.

Gölge öğretmenler temel olarak otistik çocukların sosyalleşmesine yardımcı olma, kaynaştırma eğitimine destek olma, onları hem ev, hem de okul ortamında ayrıntılı biçimde gözlemleme ve bulgularını aileyle ve gerekirse uzman doktorlarla paylaşarak tedaviye katkıda bulunma ve gidermekte zorlandıkları ihtiyaçlarını karşılama görevini üstleniyorlar.

Bu şekilde bakıldığında herhangi bir bebek bakıcısının yapabileceği bir iş gibi görünen gölge öğretmenlik aslında başta çocuk sevgisi, pedagojik bilgi ve sabır olmak üzere pek çok niteliği gerektiriyor.

Temel ihtiyaçlarını kendisi görebilen, eğitiminin belli bir kısmını tamamlamış ve yalnızca sosyalleşme ve grup içinde bulunma ve görev üstlenme konusunda desteğe ihtiyacı olan çocuklar için meslek lisesi düzeyinde çocuk gelişimi eğitimi almış bir gölge abla kimi zaman yeterli olabiliyor.

Ancak yine de bu kişinin çocukla anlaşabilme ve işi sırasında muhatap olacağı okul yöneticileri ve öğretmenlerle sağlıklı bir iletişim kurabilme, bakmakla yükümlü olduğu çocuğun ihtiyaçlarını bilme ve gerektiğinde onun çıkarlarını korumak için önlem alabilme yetilerine sahip olması gerekiyor.

Otizm tanısı yeni konulmuş veya sosyalleşme konusunda zorluk yaratan başka bir rahatsızlığı belirlenmiş, henüz herhangi bir eğitim almamış ve iletişim becerileri gelişmemiş çocuklar için eğitimli ve mümkünse deneyimli bir gölge öğretmen ile çalışmak çok önemli.

Böyle bir durumda işin içine çocuğun konuşma ve sözsüz iletişim becerilerinin gelişmesi, topluluk içinde bulunmaya alışması, kaynaştırma eğitimine ilk adımlarını atması ve okuma yazma, temel matematik gibi konuları öğrenmeye başlaması da girdiğinden en azından lisans düzeyinde öğretmenlik eğitimi almış veya almakta olan bir öğretmene ihtiyaç doğuyor.

Bunun yanında günümüzde konunun giderek daha fazla gündeme gelmesiyle gölge öğretmenlere özel eğitimler veren sertifikalı kurslar da açılmaya başlıyor. Yine de şunu unutmamak gerekir ki; özellikle sosyal ve zihinsel becerileri normalden daha yavaş veya farklı bir gelişim gösteren çocuklara destek olacak bir yardımcı, bir gölge öğretmen seçerken eğitimden bile önce dikkat edilecek en önemli kriter çocuk sevgisinin ve çocukla iletişim kurma becerisinin yüksek olması.

gölge öğretmen

Otizmli çocukların eğitimine ve sosyal hayata karışmalarına olumlu anlamda ciddi katkıda bulunabilen bu tarz öğretmenlik  için devlet düzeyinde verilen bir eğitim ya da ücretin en azından bir kısmının karşılanması politikası maalesef bulunmuyor.

Bu nedenle maddi imkanları yerinde olan aileler çocukları için gölge öğretmen yardımı alma imkanı bulurken durumu iyi olmayanlar ya bu hizmetlere çeşitli yardım dernekleri ve vakıflar aracılığıyla kesintili biçimde ulaşabiliyor, ya da çocuklarına gereken bakımı, eğitimi ve sosyal desteği sağlayamıyorlar.

Dileriz bu tarz bir desteğe ihtiyacı olan çocuklarımızın hepsi en ideal öğrenme ortamına, en doğru bakıma ve sonsuz sosyal desteğe devlet güvencesi altında, ücretsiz olarak erişebilecekleri günleri görürüz.

4 Yorumlar
 1. Duygu Güllü

  Gölge öğretmen çok önemli bir konu, Bu konuda bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

  1. Hilal Uslu

   İltifatınız için de, ziyaretiniz için de teşekkür ederiz. Yine buyurun. : )

 2. Berna altın

  Gölge öğretmen işi henüz çok fazla bilinmiyor maalesef ülkemizde ama çok gerekli bir meslektir aslında. Çünkü gölge öğretmen çocuklarımızın geleceği konusunda çok önemli bir yere sahip. Benim oğlum da sınıf ortamına ve eğitime ayak uyduramıyordu, eksikleri çoktu ama bulduğum bir gölge öğretmenle sorunu aştık çok şükür. Herkesin bu konuda bilgili olması çok önemli.

  1. Hilal Uslu

   Evet, ben de önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Ziyaretiniz için teşekkürler, yüne buyurun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.