xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Göz Sağlığı Önemli!

0 1.193

Gözlerimize yeteri kadar özen gösteriyor muyuz acaba? Ben göstermiyorum mesela, benim gibi internet üzerinden çalışan ve bilgisayar karşısında çok zaman geçiren birinin göz sağlığı konusunda daha dikkatli olması lazım. Ama ben makale yazıcam, ekliysem, fotoğraf seçicem, Facebook’da, Google Plus’ta, Pinterest’te, Twitter’da tanıtım yapıcam derken kaptırıp gidiyor ve ölçüyü kaçırıyorum. Tamam, ben internet üzerinden birtakım şeyler başarmayı hedefledim ve ona göre davranıyorum ama göz sağlığımı kaybedersem bu şekilde çalışamam ki. Benim durumum bu, sizinki nedir?

Göz hastalıklarının belirtileri konusuna da kısaca bir el atalım; sayacağım belirtilerden şikayetçiyseniz bir göz doktoru ile görüşmenizde fayda olacaktır: Göz ve baş ağrısı, okurken güçlük çekme, okumak istediğiniz şeylerin birbirine karışması, gözlerde sulanma ve kaşıntı, odaklanma sorunu, gözleri kısarak bakma gereğini duyma.

Göz sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini anlatan bu yazıyı yazarken kendi hesabıma da ders çıkarmayı umuyorum. Ciddi bir göz yorgunluğu hissediyorum bazen, yazdıklarımı benim de dikkate almam lazım. Başlayalım bakalım, inşallah okuyan herkesin işine yarar.

Saatler ve saatler boyunca bilgisayarın başında oturmanın göz sağlığını olumsuz etkileyeceği malum zaten. Göreceğimiz zararı asgariye indirmek için neler yapmamız lazım; bir kere, mümkünse mutlaka arada bir mola vermeli, ekrandan uzaklaşıp gözlerimizi dinlendirmeliyiz. Bilgisayarda iken gözleri daha fazla kırpmak da işe yararmış, ben bunu bilmiyordum. Bilgisayar başındayken gözlerimizi daha az kırpıyoruz ve bu da göz kuruluğu sorununa yol açabiliyor. Bu konuda başka neler yapabiliriz; ekran bizden 50 cm.. uzakta olmalı ve çok parlak olmamalı. 20 dakikada bir ara verip 20 saniye boyunca 20 metre öteye bakarsak gözlerimizi kurumaktan koruyabilirmişiz, bir de o var.

Sağlıklı beslenmek gözlerin de daha sağlıklı olmasına yol açar tabiatıyla. Bu konuda bir havuç efsanesi vardır ama az önce bir yerde, dengeli bir beslenen bir insanın havuç yiyeyim de gözlerim daha sağlıklı olsun diye bir çaba göstermesinin gerekmediğini okudum. Yani; sağlıklı besleniyorsanız, yeterince sebze ve meyve tüketiyorsanız bu yeterli, havuç yemek için kasmaya gerek yok. A vitamini eksikliği göz sağlığı üzerinde olumsuz etki yapıyor; bu yüzden A vitamini içeren gıdalardan yeterince tüketmek önemli. Göz sağlığı için özellikle önemli olan diğer vitaminler ise B2, E ve C vitaminleri.

Kontakt lens kullanıyorsanız bu sırada elleriniz tertemiz olmalı ve lenslerinizi gerektiği şekilde temizlemeyi asla ihmal etmemelisiniz. Ayrıca gözünüzde lenslerle uyumayın ve lenslerin son kullanma tarihini dikkate alın.

Başkasına ait makyaj malzemeleri ile göz makyajı yapmayın, göz nezlesi insana bu şekilde bulaşabiliyor. Makyaj malzemelerinizi arada bir yenileyin, aksi takdirde içlerinde çoğalan bakterilerden zarar görebilirsiniz.

Güneş gözlüğü kullanın ki gözlerinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden, göz çevrenizi zamanından önce kırışmaktan koruyabilesiniz. Güneş gözlüğünün kaliteli olması da önemli, sokak tezgahlarında çok ucuz fiyata satılan gözlükler bu açıdan işe yaramaz. İlle çok pahalı bir şey almak gerekmiyor ama iyi bir gözlük alın.

Göz sağlığı yönünden bir şikayetiniz olmasa bile belli aralıklarla bir göz doktoruna muayene olun, böylece herhangi bir olumsuzluğa ilerlemeden müdahale edilebilir. Yüksek tansiyon veya şeker hastalıklarından muzdaripseniz, ailenizde gözlerden yana sorunları olanlar varsa, gözlük veya lens kullanıyorsanız düzenli olarak göz muayenesi yaptırın.

Kullanacağınız ilaçların prospektüsüne bir göz atın, yan etkilerini araştırın. Kullandığınız bir ilaç gözlerinizde sorun yaratırsa bunu  doktorunuza söyleyin.

Gözlerinizi fazla ovuşturup kaşımaktan kaçınmaya çalışın, hele elleriniz temiz değilse. Sıklıkla bunları yapma ihtiyacı duyuyorsanız bir göz doktoruna görünün.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.