xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Guguk Kuşu

0 1.782

1975 yapımı psikolojik-dramatik bir film olan Guguk Kuşu veya özgün adıyla One Flew Over the Cuckoo’s Nest Ken Kesey’in aynı adlı romanından uyarlanmış ve çok da iyi edilmiştir; gerçekten çok etkileyici ve güzel bir film bu. Ben romanını da okudum ve onu da tavsiye ederim. Milos Forman yönetmenliğindeki filmde bulunduğu cezaevinden çıkabilmek için deli taklidi yapan ve tavırlarıyla cezaevi idaresini buna inandırıp kendini bir akıl hastanesine göndermeyi başaran Randle P. McMurphy adlı adamın yaşadıkları anlatılıyor ve muhteşem bir biçimde anlatılıyor. Sadece onun dramını değil akıl hastanesindeki başka hastaların hikayelerini ve hayatları, kişilikleri hakkındaki bazı şeyleri de öğreniyorsunuz ve bunlar insanı afallatıyor.

Filmde Jack Nicholson’ın şahane bir şekilde canlandırdığı Randle otoriteyi sorgulamayı, karşı çıkmayı ve isyan etmeyi sembolize ederken başhemşire Ratched karakteri de sistemi temsil ediyor; insanların bir şeyleri sorgulamasından hoşlanmayan, her dediğinin itirazsızca kabul edilmesini isteyen otoriter ve katı bir sistemi. Bu ikisi birbiriyle tamamen zıt karakterlerdir ve Randle hastanedeki hastaları çeşitli faaliyet denemeleriyle canlandırdıkça, onların potansiyellerini ortaya koymalarını sağlamaya çalıştıkça aralarındaki savaş daha da kızışacaktır.

Guguk Kuşu 1976’da 9 dalda Oscar adayı gösterilmiş ve 5 dalda ödül almış. (En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu –Jack Nicholson-, en iyi kadın oyuncu –Louise Fletcher- ve en iyi uyarlama.) Çekimleri gerçek bir akıl hastanesinde yapılmış olan bu özel, nitelikli ve kült film izleyiciyi birçok konuda düşünmeye sevk ediyor. Toplumun uyumunu sağlamak için bir araya ‘kapatılmış’ uyumsuz, arıza insanlar belli kurallar çerçevesinde, o kuralları sorgulamadan yaşamaya mahkum ediliyor ve onların ‘evcilleşmesi’ için yapılan faaliyetler aynı zamanda kişiliklerini yok ediyor sanki; potansiyellerinin ve güçlerinin hiç farkında olmayan, hiç ‘neden?’ diye sormayan birilerine dönüşüyorlar. Bir suçlu ve deyimin tam anlamıyla bir ‘özgür ruh’ olan McMurphy film boyunca diğer hastaları otoriteye karşı kışkırtıyor ve bunu onların daha rahat, daha mutlu, daha özgür yaşamaları için yapıyor fakat iyi niyetle yaptığı şeyler hastaların zararına olan sonuçlar veriyor. Pek çok sahnede onu destekliyor insan içinden, giderek kontrolünü kaybeden hemşireye karşı hınç duyuyor, savaşı McMurhy’nin kazanmasını istiyor vs. Çünkü kendisi kesinlikle sütten çıkmış ak kaşık değil ama sistem de çok zorba, çok soğuk, çok düpedüz, çok renksiz; çıtını çıkarmadan her talimata uyan insanlar istiyor, bu da insanı hasta ediyor. Garip yerlere gidiyor konu, sistemin uyuşturup uslandırdığı insanlar içlerindeki cevher ve enerji ortaya çıktıkça zarar görüyorlar bundan. Bu şahane filmi izlerken bir yandan da kafanız tıkır tıkır çalışıyor böyle, hemşire ölsün istiyorsunuz, burnu düşsün istiyorsunuz, kendi enerjilerinin farkında olmayan o insanlar canlansın istiyorsunuz, onu istiyorsunuz, bunu istiyorsunuz.

Guguk Kuşu filminde oynayan her bir oyuncunun performansına ve size derin şeyler, karmaşık şeyler düşündüren müthiş oyunculuklarına hayran kalacaksınız. Hemşirenin kimliğinde; rutinin bozulmaması için son derecede gaddar olabilen sistemden nefret edeceksiniz. Delilik hakkında bir kere daha düşüneceksiniz, ‘farklı’ insanlar hakkında bir kere daha düşüneceksiniz. Kurgusu, oyunculuk kalitesi ve verdiği mesajlarla mükemmel bir film olan Guguk Kuşu’ndan etkilenmemek mümkün değil. ‘Zamansız’ bir film bu; her zaman etkileyici olabilen yapımlardan, izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Ve kitabını okumanızı da; ikisinin tadı birbirinden çok farklı, ikisi de çok güzel. Şahsen Randle’ın suç kariyerindeki 15 yaşındaki bir kızla beraber olma vakasına ve bunun için getirdiği açıklamaya antipatiyle bakıyorum; fakat film çok güzel, çok güzel, çok. J. Nicholson döktürmüş, hemşire Ratched döktürmüş, Milos Forman döktürmüş; herkes döktürmüş.

2 saat 9 dakika süren filmin oyuncu kadrosu şu isimlerden oluşuyor: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Christopher Lloyd, Will Sampson, Dean R. Brooks, Michael Berryman, Peter Brocco, William Redfield, Danny DeVito.

Filmin IMDB linki: http://www.imdb.com/title/tt0073486/?ref_=fn_al_tt_1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.