xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

0 801

Sigara tiryakisi kadınların bazıları hamilelik dönemlerinde de sigara içmeye devam ediyor. Bu durum annenin sigaradan aldığı bütün zehrin bebekle anne arasındaki kan alışverişini sağlayan göbek kordonu aracılığıyla bebeğe geçmesine sebep oluyor. Pasif içiciliğin de en az sigara içmek kadar zararlı olduğu düşünülürse baba adaylarının eşlerinin yanında sigara içmesi de hamilelikte sigara içmek kadar tehlikelidir.

Sigaradaki nikotin, zift, karbon monoksit ve diğer zehirli maddeler önce üst solunum yollarına, oradan bronşlara ve kana geçiyor. Böylece solunum sistemi, kalp ve damarlar başta olmak üzere vücudun hemen bütün organları zarar görüyor.

Nikotinin kuvvetli bir damar büzücü olduğunu ve rahme giden kan akımını düşürdüğünü söyleyen kadın doğum uzmanları, karbonmonoksidin de hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabildiğini söylüyorlar. Anne kanında oksijen azalmasıyla bebeğe giden oksijende ve doğal olarak diğer besin maddelerinde de azalma oluyor.

Gebelik döneminde sigara içmek erken doğuma neden olur; doğum esnasında açılması gereken su kesesinin açılması gerektiği zamandan çok önce açılmasına ve bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine yol açar.

Hamilelik döneminde sigara içmek doğum sonrası dönemde de olumsuzluklar yaşanmasına sebep oluyor;  düşük yapmak ve dünyaya normalden küçük bir bebek getirmek gibi. Beşik ölümü veya ani bebek ölümü sendromu da sigara içen kadınların bebeklerinde daha fazla görülüyor. Ayrıca sigara dumanına maruz kalan bebeklerin solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski yüksektir.   Astım ve kulak enfeksiyonları görülme oranı da ebeveyni sigara içmeyen çocuklara göre daha fazladır.  Bunların yanı sıra öğrenme güçlükleri ,dikkat ve davranış bozuklukları yaşama olasılığı da mevcut.

Son yıllarda yapılan araştırmalar bebeklerin daha doğmadan sigaraya bağlı olarak yaşadıkları rahatsızlıklardan birinin de obezite olduğunu gösteriyor. Sigaranın içindeki zararlı maddeler çocuklarda iştah ve enerji metabolizmalarını düzenleyen bazı maddelerin bozulmasına yol açabiliyor.

Hamilelik döneminde sadece anne adayının değil baba adayının da sigarayı bırakması çok iyi olur. Uzmanlar erkeğin kıyafetlerine veya derisine sinen nikotin vb. maddelerin bebeğe zarar vereceğini belirtiyorlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.