xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Hasar Görmüş Saçlar İçin Tedavi Yöntemleri

0 2.012

Saçlar zaman içerisinde kimyasal boyalar, renk açıcılar, perma vb. işlemler, sert şekillendirme ürünleri, ısıtılmış şekillendirme aletleri ve işini iyi yapamayan saç stilistleri gibi etkenler yüzünden ciddi zararlar görebilir. Güneş, rüzgar ve su bile saçlar üzerinde yıkıcı etkiler yapabilir; muhteşem bir şekilde akan saç telleri kurumuş saman balyalarına dönüşebilir. Zamanın hiçbir döneminde saçları şekillendirmeye yarayan bu kadar çok kimyasal katkılı ürün ve teknoloji yoktu. Çünkü günümüzde saçlar kişisel imajın bir ifadesi olarak kullanılıyor. Ruh halimiz değiştiğinde veya dış dünyaya farklı bir imaj vermek istediğimizde, bunun zararları üzerinde düşünmeksizin hemen saçımızda bir değişiklik yapıyoruz. Ve hasar görmüş saçlar bazen işte bu ürün ve teknoloji çeşitliliğinin ve bu eğilimimizin sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Fakat, son trendler ne olursa olsun; parlak ve sağlıklı saçlar her zaman güzeldir. Bu, saçlarınıza herhangi bir stil uygulaması yapmaktan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez ama fakat onlara saç bakım ürünleriyle zarar vermekten kaçınmanız gerekir. Saçlarınızı kimyasal tedavilerle hırpalamak, hasar verici şekil değişiklikleri yapmak yerine yüz tipinize uygun bir kesim seçin. Temizlik ve durulama için hafif, nazik ürünler kullanın ve fön makinesinden olabildiğince uzak durun. Bunları yaparsanız zaman içinde saçlarınızda olumlu yönde bir fark görmeye başlarsınız ama bu tutumu sürekli hale getirmeniz gerekir, aksi taktirde eski hallerine geri dönerler. Bunlara ek olarak çeşitli sebeplerle yıpranmış saçlar için yapılabilecek başka şeyler de vardır.

Saçların Hasar Görmesine Yol Açan Etkenler

Saçlar dört farklı dış faktörün etkisiyle zarar görür: ısı, kimyasallar, saça sürekli müdahale edilmesi veya bu faktörlerin çeşitli şekillerde bir araya gelmesi. Yetersiz beslenme, stres gibi içsel etkenler de nadiren de olsa saçların hasar görmesine neden olabilir, ancak biz bu yazıda dış etkenler üzerinde duracağız. Saçınızın neden hasar gördüğünden emin değilseniz, saç tellerinizin saç derisine yakın kısımlarını gözlemleyin. Eğer bu kısımlar parlaksa ve boy ve uçlara nazaran daha sağlıklı görünüyorlarsa, saçınızdaki hasar büyük olasılıkla dış etkenlerden kaynaklanıyor demektir.

Yüzde 97 oranında proteinden (keratin) oluşan saçlarımızda üç farklı katman bulunur. Kütikül adı verilen en dış tabaka; saçın içindeki nemi koruyan ve tutan, ışığı yansıtan, çatı kiremitlerine benzer biçimde yığılmış hücrelerden oluşur. Bu dış tabaka hasar gördüğünde, saçlar kuru ve kırılgan hale gelir. Orta tabaka (Korteks) ise saçlara elastikiyetini ve rengini veren katmandır. Saç telinin çekirdeği sayılabilecek olan medulla, sadece koyu renkli ve kalın telli saçlarda bulunur. İnce telli ve doğal olarak sarı renge sahip saçlar medulla içermez. Medullanın görevi henüz tam olarak belirlenememiş olmakla birlikte saç renginin oluşmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Yağ bezlerinin saça salgıladığı yağ, kişiye özel bir saç kremi gibidir. İnsanların saçlarını nadiren yıkadıkları geçmiş çağlarda bu doğal yağ saçları kaplıyor, koruyor ve son derece sağıklı olmasını sağlıyordu. Bugün kullandığımız ağır kimyasallar içeren şampuanlar ile saç bakım ve şekillendirme ürünleri ise bu doğal yağ tabakasını zorla kazıyarak ortadan kaldırıyor. Ancak yine de kaybettiklerimizi geri kazanmak ve saçlarımızı mevcut şartlarda mümkün olduğunca korumak için alabileceğimiz çeşitli önlemler mevcut. Saç bakım rutininize daha yakından bakarak kullandığınız zararlı ürün ve tekniklerden kurtulmak ya da yerlerine daha sağlıklı alternatifler koymak iyi bir başlangıç olabilir.

Sıcaklık

Yüksek ısı, hassas nem dengesini bozarak saçlara zarar verir. Aşağıda, ısıdan kaynaklanan zararlar ve bu zararlı etkileri en aza indirecek çözüm önerileri bulabilirsiniz.

Üflemeli Kurutucular

Hasar görmüş saçlar söz konusu olduğunda en büyük suçlulardan biri fön makinesidir. Kurutma makinesi saçların hasar görmesine, kurumasına ve kırılgan hale gelmesine yol açar. Mümkünse saçlarınızı doğal olarak kurumaya bırakın. Kurutma makinesini sadece gerekli olduğu zamanlarda, en düşük ısıya getirerek ve sürekli hareket ettirerek kullanın. En iyi sonuç için saçınızı biraz nemli bırakın. Bu şekilde saçlarınızın fazla kurumasını önleyebilirsiniz.

Kıvırma Ve Ütüleme Aparatları

Günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan şekillendirici aparatlar saça ciddi zararlar verirler. Onları kullanmamak en iyisi, ama ille de kullanmak istiyorsanız kaliteli olanlarını tercih edin. Seramik plakalı saç düzleştiricilerin bugünlerdeki en iyi alternatif olduğunu söyleyebiliriz ama bu bile yoğun ısıdan ötürü sık kullanımda saçların yıpranmasına neden olur.

Kimyasal Maddeler

Hasarlı saçlar söz konusu olduğunda akla gelen önemli sorumlulardan biri de kimyasallardır. Onlara, artık neredeyse kaçınılmaz olarak, birçok üründe rastlıyoruz. Musluk suyundaki klor, havayı kirleten kimyasallar ve piyasadaki kötü, kalitesiz saç bakım ürünleri saç sağlığını olumsuz etkiliyor. Şimdi saçlara zarar veren bazı ürünlerden söz edelim:

Saç Boyaları

Saçlarınızı bol miktarda kimyasal içeren ürünlerle boyadığınız zaman, boyanın içindeki hidrojen peroksit görevi saçları korumak olan üst tabakaya (Kütikül) zarar verir. Bu tabaka zarar görünce saçın nemi ve esnekliği azalmaya başlar. Böylece saçlar donuk ve kuru kalır. Bu durum saç her boyandığında daha da kötüye gider.

Saçlarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız onları tamamen kimyasal içeren boyalarla boyamaktan kaçının. Saç renginizi değiştirmek veya beyazları kapatmak için boya kullanacaksanız, kütiküle nüfuz etmeyen doğal saç boyalarını tercih edin. Bu tip boyaların kalıcılık süresi daha kısa olabilir ama saçlara zarar vermez, aksine beslerler. Örneğin 6 ila 8 hafta kadar dayanan kına, size özgü yeni bir saç rengi oluşturmak için doğal saç renginizle beraber çalışır.

Renk Açıcılar

Saçlara renk açıcı bir ürün uygulamak yıkıcı hasarlara yol açar. Saç renginiz açılırken kütikül zarar görür ve saçların doğal rengi ortadan tamamen kalkar. Saçın koruyucu dış tabakası, gördüğü zarar yüzünden nemi tutamaz hale gelir. Saçlar kurur, kırılganlaşır ve canlılığını kaybeder. Saçlarınıza ciddi ölçüde zarar vermek istemiyorsanız renk açıcılardan kesinlikle uzak durun.

Şampuanlar

Piyasadaki şampuanların çoğu aslında saçları matlaştıran ve saçta zararlı kalıntılar bırakan deterjanlardır. Bu konudaki seçiminizi çok dikkatli yapın. Ucuz market şampuanları yerine profesyonel ürünleri veya hafif, organik şampuanları kullanın. Aloe vera içeren şampuanlar saçları nemlendirir ve besler. Bunun yanı sıra günümüzde, saçlarını birkaç damla esansiyel yağ ve kastil sabunu karışımıyla yıkayan ya da no poo (Şampuansız saç yıkama) yöntemini tercih eden birçok insan var. Bu gibi yöntemler şampuan ve saç kremi kullanmanın verdiği hissi vermeyebilirler, saçlarınızın ipek gibi yumuşacık olmasını sağlamak bir yana, bir süre için sertleşmesine bile yol açabilirler. Ayrıca bu şekilde saçlarınızı köpük köpük yıkayamazsınız, ama hafifçe ve zarar görmeden temizlenmelerini sağlamış olursunuz.

Eğer bu ürün ve yöntemlerden hiç biri size göre değilse, saçı normal şampuanlara göre daha az kurutan bebe şampuanlarını kullanabilirsiniz. Tercihiniz yine de popüler ürünleri kullanmaktan yanaysa, şampuan seçerken içeriğini okumaya ve gereksiz veya zararlı maddeler içermeyen ürünleri satın almaya özen gösterin.

Şekillendirici Ürünler

Piyasada jöleler, saç köpükleri, yumuşatıcılar, losyonlar gibi çeşit çeşit saç şekillendirme ürünü bulabilirsiniz. Bukleleri yatıştırmak, elektriklenmeyi önlemek, saça enteresan şekiller vermek, kabarmayı kontrol etmek gibi işlevleri olan bu tip ürünlerin geneli saçlar için zararlıdır. Eğer saçlarınızı yumuşatmaya ihtiyacınız varsa bunun için elma sirkesi kullanabilir, ayda bir saçlarınıza sıcak yağ bakımı uygulayabilirsiniz. Köpük, jöle gibi zararlı ve modası geçmiş ürünleri ise mümkünse hiç kullanmayın, mecbur kaldığınızdaysa bulabileceğiniz en sağlıklı seçeneklere yönelin.

Saça Agresif Müdahaleler/ Fırçalama, Toplama ve Şekil Verme Hataları

Saça yapılan agresif müdahaleler arasında; aşırı sıkı lastik tokalar kullanmak, sürekli sıkı topuzlar yapmak, saçı kabartmak ya da hacim katmak için tersten taramak, ıslak saçları fırçalamak ve yanlış tipte tarak / fırça kullanmak gibi pek çok işlem bulunur. Bunların tamamı, özellikle düzenli uygulamada saçların zarar görmesine neden olur.

Saçları Sertçe Çekmek

At kuyruğu yaparken saçlarınızı sert bir şekilde çekmekten kaçının. Onları bağlarken lastik tokalar yerine kumaşla kaplanmış tokalar kullanın. Saçların uzun süre sıkı biçimde bağlı kalması yeni saçların büyümesini engelleyebilir ve ileri durumlarda kellik başlangıcına dahi yol açabilir.

Saçları Islakken Fırçalamak

Saçların ıslakken fırçalanması son derece yaygın bir hatadır. Islak saçlar son derecede hassastır ve esneklikleri yüksektir, bu nedenle fırçalama sırasında güçlerinin ötesinde gerilebilirler. Islakken bu şekilde zorlanarak taranan saç telleri, fırçadan kurtulduklarında yıpranır ve zarar görürler. Saçınızı taramak için kurumasını bekleme şansınız yoksa, bu iş için fırça yerine parmaklarınızı veya geniş dişli bir tarağı tercih edin.

Sentetik Saç Fırçası Kullanmak

Doğal kıllardan üretilmiş saç fırçaları, saç derisindeki yağ bezlerinin ürettiği sebumun (vücudun kendi ürettiği doğal ve sağlıklı yağ) saç tellerine yayılmasını sağladıklarından pek çok uzman tarafından tavsiye edilmektedirler. Sentetik (naylon ve plastik) fırçalar hem bu görevi yerine getiremez, hem de saçlarda kırılmaya neden olurlar. Doğal kıllı bir fırça kullanırsanız, saçınıza yalnızca onu fırçalayarak dahi bakım yapmış olursunuz.

Hasar Görmüş Saçlar İçin Bakım Yöntemleri

Yukarıda gördüğünüz ürün ve tekniklerden kaçınmanın yanı sıra, hasarlı saç bakımı için evinizde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler de vardır. Bu yöntemlerden size uygun olan bir ya da birkaçı ile saçınızdaki mevcut hasarı giderebilir, ileride oluşabilecek hasarlardan da kaçınabilirsiniz.

Ev Yapımı Bitkisel Saç Kremi

Bu çok amaçlı bitkisel saç kremi, içerdiği besleyici maddeler sayesinde saçları korur.

Malzemeler:

6 parça kurutulmuş biberiye

3 parça kurutulmuş papatya çiçeği

3 parça kuru ısırgan

1 parça kurutulmuş lavanta çiçeği

Uygulama:

Bitkileri karıştırıp, karışımın dörtte birini 3 su bardağı kaynar suyun içinde 20 dakika demlendirin. Sonra suyunu süzüp birkaç damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Böylece tamamen hazır olmuş olan bu ev yapımı saç kremini yavaşça ıslak saçlarınızdan aşağı dökün. Saçlarınızı hafifçe sıkarak fazla suyunu atın ve bir havluyla sarıp kurumaya bırakın. Bu işlemi, kalan bitkileri kullanarak saçınızı her yıkadığınızda, haftada 3 ila 4 kere  yapabilirsiniz. Karışımı saçınızdan durulamanıza gerek yoktur. Bu şekilde bitkiler saça daha iyi nüfuz eder.

Onarıcı Saç Bakım Maskeleri

Kaliteli bir onarıcı saç bakım maskesi kullanmak hasarlı saçlar için çok etkili bir bakım yöntemi olabilir. Saça kaybettiği nemi ve yağı geri kazandıran bu tip maskeler ciddi hasar görmüş saçlar için haftada, aşırı hasar görmemiş saçlar için ayda 1 – 2 kez kullanılabilir. Saçlarınızı temizlemek, nemlendirmek ve daha sağlıklı hale getirmek ve maksimum fayda sağlamak için aldığınız maskeyi üstünde yazan talimatlara göre uyguladıktan sonra saçlarınızı poşetle sarın ve ısıtılmış bir havluyla örtün

Saçlara İyi Gelen Doğal Yağlar

Evde saç bakımı yaparken saçlara iyi gelen tek bir doğal yağı kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Saçlara iyi gelen bitkisel yağlar denilince akla gelen bazı alternatifleri aşağıda görebilirsiniz:

Hint yağı

Badem yağı

Avokado yağı

Zeytin yağı

Susam yağı

Ayçiçek yağı

Evde Saç Bakımı Alterntifleri

Sıcak Yağ Tedavisi

Temiz ve hafif nemli saçlara uygulanan sıcak yağ tedavisi hasar görmüş saçlar için en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Sıcak yağ bakımı saçları derinlemesine nemlendirir ve güçlendirir. Yukarıda listelediğimiz saç bakımı için ideal yağlardan birini (kısa saçlar için 25, orta uzunlukta saçlar için 50, uzun saçlar için yaklaşık 100 gram) benmari yöntemiyle ısıtın ve saçlarınıza bu ısıtılmış yağla masaj yapın. İsterseniz uygulamadan önce birkaç damla biberiye esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz, ama tek başına doğal yağlar da mükemmel sonuçlar verecektir. Yağı saçlarınıza uyguladıktan sonra başınızı önce plastik bir poşetle, ardından ılık bir havluyla sarın ve en az 45 dakika bu şekilde bekleyin. Son olarak saçlarınızı hafif bir şampuanla 2 kere yıkayıp durulayın.

Tatlı Yağ Bakımı Maskesi

Protein açısından zengin olan bu karışımla saçınızın daha nemli ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz:

1 yemek kaşığı bakım yağı (yukarıdaki listeden seçilebilir)

1 yumurtanın sarısı

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı sirke

Karışımı saçlarınıza uygulayın, başınızı poşetle kapatın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayıp durulayın.

Saçları Güçlendiren Avokado Maskesi

Avokado, nemlendirici özelliği ve içerdiği proteinler sayesinde hasarlı saç bakımı için en iyi doğal malzemelerden biridir. 1 adet olgun avokadoyu soyup püre haline getirin. Yukarıda listelediğimiz saç bakım yağlarından birini seçip bir çay kaşığı kadarını avokado püresiyle karıştırın. Elde ettiğiniz karışımla saçlarınıza ve saç derinize masaj yapın. Başınızı poşetle kaplayıp 1 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın.

Yumurta Ve Yoğurtla Hasarlı Saç Tedavisi

Hasarlı saçlara uygulanabilecek bu hafif tedavi muhtemelen elinizin altında olan malzemeleri kullanır ve hafif yapısıyla saçı yormadan ona bakım yapar. Bir yumurtayı çatalla ya da el karıştırıcısıyla köpürene kadar çırpın. Ardından içine yarım su bardağı tam yağlı sade yoğurt ilave edin, karıştırın ve hasarlı saçlarınıza kökten uca uygulayın. Karışımı saçınızda 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla iyice durulayın. Bu işlem için şampuan kullanmanıza gerek yok, ancak yumurtayı pişirebileceği için durulama esnasında sıcak su kullanmaktan mutlaka kaçınmalısınız!

Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak, ancak hasara sebep olan faktörlerden uzak durmakla mümkündür (özellikle de keyfi olarak kullanılanlardan!). Yukarıdaki tedavi yöntemlerinden size uygun bir ya da birkaçını da düzenli olarak uygulamaya başladığınızda sonuçları çok geçmeden göreceksiniz, elbette eski alışkanlıklarınıza dönmemek kaydıyla.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.