xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

0 2.165

Google’a İngilizce kelime ezberleme teknikleri yazıp arama yaptığınızda bir sürü sonuç karşınıza çıkar. İngilizce öğrenmeye çalışan insanların yaşadığı en büyük problem kelime bilgisinin yetersiz kalması. Bir dili ne kadar iyi öğrenmiş olursanız olun kelime bilginiz yeterli değilse akıcı bir konuşma sağlayamazsınız.  Derdinizi ancak bildiğiniz kelimeler kadar anlatabilirsiniz. Ben de İngilizce öğrenmeye niyet edince kelime ezberleme konusunda araştırmalar yaptım. Bu yazıda bu konuda bulduğum sonuçları yazayım da belki size de yardımcı olur.

 

Öncelikle İngilizce kelime ezberleme diye bir olay yok. Bunu kafanızdan atmak gerekiyor. Ben başlığa İngilizce kelime ezberleme teknikleri yazdım ama bunun sebebi Google’da insanların bu şekilde arıyor olması. Yoksa bir papağan gibi sözlükten bir kelime bakıp anlamını ezberlemek hiçbir işe yaramıyor. Kelimeyi sık kullanmazsanız bir süre sonra unutuyorsunuz. İngilizce-Türkçe sözlüklerden kelime ezberlemeyi birçok kişi denemiş ve başarısız olmuştur. Bezen insan düşünüyor: Sözlükten günde 5 tane kelime ezberlesem haftada 35 kelime eder. Ayda 140 kelime yılda da 1680 kelime ezberlemiş olurum bu da bana yeter. Ama iş uygulamaya gelince hiç de öyle olmuyor.  Ezber sistemi her konuda olduğu gibi yabancı dil öğrenme konusunda da fiyaskoyla sonuçlanıyor.

Bazıları hafıza teknikleriyle kelimelerin öğrenilebileceğini iddia ediyorlar. Bununla ilgili hazırlanmış video veya kartlarda İngilizce kelimeleri çağrıştıracak basit hikayemsi olaylar var. Onları dinleyip kelimeleri aklınızda tutuyormuşsunuz. Ben İngilizce öğrenmeye başlayınca bir ara bunlar kafama yatmaya başlamıştı. Bu işlerle meşhur olan bir uzmanın çok eskilerden bir videosu var.  Mesela Posterity kelimesinin “Gelecek nesil” anlamına geldiğini anlatmak için bir poster koyuyorlar ve posterdeki fotoğraf için “bu gelecek nesil değil olsa olsa poster iti olur”  diyor. Siz de posterity kelimesinin gelecek nesil anlamına geldiğini aklınıza kazıyorsunuz. Ben bu videoyu izleyeli uzun zaman olmasına rağmen bu kelime aklımda kalmış ama bu kelimeden başka bir kelimenin aklımda kalmamış olması ya benim gerizekalı olduğumu ya da bu yöntemin o kadar da başarılı olmadığını gösterir.  Bu yöntemle gerçekten kelime ezberleyebilen var mıdır bilemiyorum ama şahsen bana hiç mantıklı bir yol gibi görünmüyor. Bu şekilde kelime ezberleyerek akıcı bir şekilde İngilizce konuşan bir kişiye rastlamadığımı da söylemeliyim.

Yukarıdaki teknikler kelime ezberleme konusunda başarı oranının son derece düşük olduğu tekniklerdir. Bir kere ezber olayı dil öğrenmede pek baştan yanlış. Bu yüzden aslında bu yazının başlığı İngilizce kelime öğrenme teknikleri olmalıydı ama dediğim gibi ben en çok aranan şeklini bu yazının başlığına aldım.

ingilizce hikaye kitapları

İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir

Üzülerek söylemem gerekir ki İngilizce veya başka herhangi bir yabancı dildeki kelimeleri öğrenmek –ezberlemek değil- için en iyi teknik okuma tekniğidir. Yani o kadar da kolay değildir. Hem ezber tekniği bir kelimenin bir veya en fazla iki anlamını verirken birçok anlama gelen kelimeleri farklı cümleler içinde okuyarak öğrenmek çok daha faydalıdır. Hiçbir şey okumadan, hiç kimseyle konuşmadan İngilizce kelime öğrenmek çok zordur. Bir yabancı kelimenin sözlükteki anlamını bilmek o kelimenin öğrenilmiş olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü cümle içinde o kelime farklı anlamda kullanılmış olabiliyor. Yani ne kadar çok okuma yaparsanız o kadar çok kelimeyle muhatap olur, kelimelerin farklı anlamlarda kullanıldığını görür ve öğrenirsiniz.

Ne okuyacağım derseniz birçok kitapçıda yabancı dil bölümlerinde her seviyeye uygun hikaye kitapları var. Kendi seviyenize uygun kitapları alıp okuyabilirsiniz. Yalnız bu okumayı yaparken bir elinize hikaye kitabı bir elinize sözlük alıp hikayeyi okurken bilmediğiniz kelimelere bakmak hem çok sıkıcı olur hem de pek verimli olmaz. Bunun yerine İngilizce seviyenize göre aldığınız hikaye kitabını bilmediğiniz kelimelerle birlikte okuyarak anlamaya çalışmak. Okurken amacınız hikayede anlatılanı anlamaktan ziyade kelimelerin cümle içindeki anlamlarını yakalamaya çalışmak olmalıdır. Bilmediğiniz kelimeleri ise cümlenin akışına göre hangi anlamlara gelebileceğini tahmin edebilirsiniz. Bu işte biraz kafa yormak gerekiyor tabii. Bu teknikle cümle içinde kullandıkça kelimelerin farklı anlamlarını da öğrenmiş olacaksınız. Hele bir de seçmiş olduğunuz hikaye kitabının Türkçesini daha önce okumuşsanız tadından yenmez.  Bu şekilde kelimelerin anlamlarını yakalamak sizin için çok daha kolay olacaktır.  Çok basit bir örnek vereyim. Go kelimesi gitmek anlamına gelir ki bunu İngilizce öğrenmeye başlayan herkes bilir. Ancak “Go on” kelimesinin devam etmek anlamında kullanıldığını hikaye kitaplarından yakalayarak öğrendim. Hem de hiç sözlüğe bakmaya gerek kalmadan.

Yani işin özü kelime öğrenmek istiyorsanız bol miktarda okuma yapmanız şarttır. Bu okumaları kendi seviyenize uygun kitaplardan başlamanız da faydanızadır. İngilizce öğrenmeye yeni başlamışsanız gidip New York Times gazetesini okumaya başlamanız size fayda sağlamaz. O aşamaya gelmek için grameri yalayıp yutmanız gerekiyor. Ayrıca seviyenizin üstünde okumalar yapmak da başarısızlıkla sonuçlanacağından sıkıcı oluyor ve insanı dil öğrenmekten soğutuyor.

Okumanın yanı sıra dinleme yapmak da kelime öğrenmek açısından güzel bir yöntem. Yabancı bir radyo kanalını açıp spikerin söyledikleri cümleleri anlamaya çalışmak da faydalı olabilir. Ancak bunun için de gramer olayını biraz ilerletmiş olmak gerekiyor. Zira gramer iyi olmayınca anlama da zorlaşıyor.

Ayrıca birçok kişi kelime öğrenme açısından altyazılı yabancı dizi ve filmlerin faydalı olduğunu söyler. Bunun ben de çok faydasını gördüm. Bir diziyi önce Türkçe altyazıyla izlemek sonrasında ise İngilizce altyazıyla izlemek kelime yakalamak açısından çok faydalı oluyor.  Tabii bunları alışkanlık haline getirmek hiç de kolay bir şey değil.

Sonuç olarak bu dili öğrenmeye sıfırdan başladıysanız gayet sıkıcı bir yola girdiniz demektir.  İngilizce öğrenmek de İngilizce kelime ezberleme teknikleri de son derece sıkıcıdır. Ancak şunu söylemem gerekir ki bu sıkıcı yollardan geçtikten sonra İngilizce konuşabilmek o kadar güzel oluyor ki kelimelerle anlatılmaz. Hele ki bir yabancıyla İngilizce muhabbete daldığınızda, ya da iş yerinde İngilizcenizle bir iş hallettiğinizde bütün çektiğiniz sıkıntıları unutuyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.