xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

İnternet Bankacılığı Güvenli mi?

0 1.028

Bankacılık işlemlerini internet üzerinden yapmak çoğu insan için artık hayatın bir rutini.  Bugün bütün bankalar internet bankacılığıyla ilgili altyapıları kurmuş bulunmakta ve bu birçok bankacılık işlemi banka şubesine gitmeye gerek kalmadan yapılabiliyor. Şubeye gitmeye ise istisnai durumlarda gerek duyuluyor. Mesela hesabınızda para yoksa o parayı internetten yatıramıyorsunuz tabii. Bunun için şubeye gitmek veya başka birisinden sizin hesabınıza para gelmesini beklemek şart. Yoksa sıfır bakiyeli bir hesapla internetten hiçbir şey yapamazsınız.

İnternet bankacılığı  ve internetten alışveriş yaygınlaştıkça da bu işlemlerdeki güvenlik önem kazandı. Ayrıca haberlerde bilgisayar korsanları tarafından çevrilen dümenleri duydukça, insanlar acaba internetten bankacılık işlemleri ne kadar güvenli diye soruluyor.

Yaklaşık 8 yıldır internet bankacılılığı kullanan biri olarak söyleyebilirim ki çok basit güvenlik önlemlerini aldıktan sonra internetten bankacılık işlemleri yapmak gayet güvenlidir. Tabi bu güvenlik kurallarına uyulmadığı takdirde olmadık işlerin başa gelmesi kaçınılmaz.

İnternet bankacılığındaki basit güvenlik önlemlerini şöyle sıralayabiliriz:

-Parolanızı nasıl hazırlamanız gerektiğini ve belli aralıklarla güncelleme işini büyük ihtimal bankanız yönlendirecektir. Sizin yapmanız gereken ise bu parolayı sizden başka kimsenin bilmemesini sağlamak. Şunu unutmayın ki sizden hiç kimse hiçbir şekilde ve ad altında parolanızı isteyemez. Yok ben bankanın görevlisiyim, yok parolanızı şuraya mail atın gibi bir istekle karşılaştığınızda bilin ki birisi sizi dolandırmak istiyor.

-Bilgisayar korsanları sanki sizin bankanızmış gibi size maille bir link gönderip “banka bilgilerini güncelleyiniz” diye istekte bulunabilir.  Size gönderdiği linke tıklamanız sizin bilgilerinizin kötü ve art niyetli kişilerin eline geçmesine sebep olabilir. Sadece bankacılık işlemleri için değil bilgisayarınızdaki diğer bilgiler için de geçerli bir kuraldır; Tanımadığınız kişilerden gelen ve sizi belli bir şeyi tıklamaya yönelten maillere cevap vermeyiniz. Bunlara olta e-posta deniyor ve kullanıcılar açısından ciddi riskler oluşturuyor.

Şunu da bilmenizde fayda var: Bankalar –en azından güvenilir bankalar- mail yoluyla sizden bilgi talep etmezler.

-İnternet bankacılığı işlemleri yapmadan önce web tarayıcınızı kapatıp yeniden açın. Bu şekilde eğer arka planda çalışan zararlı bir uygulama varsa tarayıcıyı kapatmanız o uygulamanın da kapanmasını sağlar.

-İşletim sistemi ve internet tarayıcınız devamlı güncel tutulmalıdır.

-Muhakkak bir antivirüs yazılımı kullanın ve güncel tutun.

-İnternet bankacılığı ile ilgili bilgilerinizi ve şifrelerinizi bilgisayarınıza, hatta mümkünse hiçbir yerde kaydetmeyin.

-Eğer bankanız sizi bu konuda yönlendirmezse bile harf ve sayılar içeren ve kolay tahmin edilmeyen parolalar seçin.

-Bankanız size bir e posta gönderirse şüpheci davranın. Bazen reklam e-postaları gönderiyorlar, onlar ayrı.

Bankalar uzun süredir parola işlemlerini anlık yapıyorlar. Mesela bankacılık işlemleri için giriş yaptığınızda cep telefonunuza bir şifre geliyor ve siz o şifreyi girerek işlem yapıyorsunuz. Bu da  konusunda güvenliği bir hayli yükseltiyor ancak yukarıdaki uyarılar genel güvenlik uyarılarıdır ve her halükarda dikkat edilmelidir. Sonuçta bilgisayar korsanları da her geçen gün yöntemlerini geliştiriyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.