İş – Özel Hayat Dengesi Kurmanın 5 Yolu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapılan son araştırmalara göre beyaz yakalı çalışanların %70’i, mavi yakalı çalışanların ise daha düşük oranda olmakla birlikte önemli bir kısmı hem finansal rahatlık, hem aile içerisindeki huzur ve mutluluk, hem sosyal ihtiyaçlar, hem de kişinin beden ve ruh sağlığı açısından kritik öneme sahip olan iş – özel yaşam dengesi konusunda sorunlar yaşıyor. Teknoloji zor ulaşılır, pahalı ve belli kesimlerin elinde bulunan bir ayrıcalık olmaktan çıktığı günden beri hayatlarımızı kolaylaştırmanın yanı sıra günün her saati ulaşılabilir ve iş yapabilir durumda bulunmamıza sağladığından bu kurulması zor dengeyi daha da içinden çıkılmaz hale getirebiliyor. Peki, daha sağlıklı bir iş – özel hayat dengesi kurmak için neler yapabilir, hayatımıza ne gibi değişiklikler getirebiliriz? İşte birkaç kolay ama etkili öneri;

1. Mükemmeliyetçiliğinize sınır koyun. Günümüzde işte, okulda, sosyal hayatta, ailemizle birlikteyken ve hatta hobilerimizle ilgilenirken kendimizi sürekli kısıtlı bir süreyi en iyi biçimde değerlendirmeye çalışırken buluyoruz. Özellikle 2000’li yılların başlangıcında okul ya da çalışma hayatının başlangıcında olan, yani esnekleşen iş piyasalarında deneyim kazanan kişiler hemen her alanda bu zaman kısıtlamalarıyla karşı karşıya kaldıklarından farkında olmadan mükemmeliyetçilik eğilimi geliştirebiliyorlar.

Mükemmeliyetçilik kariyeriniz başlangıç aşamasındayken size olumlu katkılar sağlasa da zaman ilerleyip aileniz genişledikçe ve iş yerindeki sorumluluklarınız da arttıkça her şeyi eskisi kadar mükemmel yapmak imkansız hale gelebiliyor. Böyle bir durumun sizi zorlamaya başladığını hissettiğinizde iş – sosyal hayat dengesi, aile ilişkileri ve diğer sorumluluklar konusunda sorun yaşamamak, aynı zamanda kendi bedensel ve zihinsel sağlığınızı da korumak için işlerin artık eskisi gibi olmadığını kabullenmeniz gerekiyor.

Üstlendiğiniz sorumlulukları kimseyi zor durumda bırakmayacak ve işleri ya da sosyal ilişkilerinizi aksatmayacak şekilde yerine getirmeye elbette devam edin, ancak kendinize nihayetinde çok yönlü bir insan olduğunuzu hatırlatın ve her alanda kusursuza ulaşmaya çalışmaktan vazgeçin.

2. Fişi çekin, telefonu kapatın. Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi teknoloji getirdiği tüm nimetlerin yanında eve iş getirmeyi ve evden çalışmayı son derece normal hale getirdi. Artık akıllı telefonlar ve kolayca taşınabilen bilgisayarlar sayesinde iş günleri iş yerinden ayrıldığınızda bitmiyor, hatta uyku haricinde birbirlerini art arda takip ederek can sıkıcı bir döngü halini alabiliyorlar.

Elbette hemen hemen tüm işlerin teknoloji sayesinde yürüdüğü bir dünyada kendinizi bu sistemden koparmanız mümkün değil, ancak arada bir telefonunuzu ya da bilgisayarınızı kontrol etmeyi bırakarak iş ile özel hayatı dengelemek konusunda önemli bir adım atabilirsiniz. Örneğin akşam yemeğine kadar işinize bildiğiniz ve gerektiği şekilde devam edin, ancak ailenizle birlikte yiyeceğiniz bu 30-40 dakikalık yemek süresince telefonunuza bir an bile bakmayın, hatta sesini kapatın.

Eğer teknolojik cihazlarla işinizi sürekli takip etme eğilimindeyseniz bu durumda bile aklınız telefonunuzda kalabilir, ancak kendinizi zorlayıp buna bir süre devam ederseniz böyle kısa bir zaman diliminin bile aklınızı toparlamanıza, daha verimli olmanıza ve ailenizi ve sevdiklerinizi daha mutlu etmenize yettiğini göreceksiniz.

3. Egzersiz ve meditasyona zaman ayırın. İş yükümüz ne kadar ağır olursa olsun yemek ve uyku gibi yaşamsal ihtiyaçlarımıza ayıracak zaman bulabiliyoruz. Ancak insanın bedensel sağlığı, iç huzuru ve stresle baş edebilme yeteneği açısından en az bunlar kadar önemli olan egzersiz nedense işler biraz yoğunlaştığında hayatımızdan çıkardığımız ilk şey oluyor. Oysa her gün hafif egzersizlere ayrılan 10-15 dakikalık bir süre, ofis ortamında dahi olsa, hem verimliliğinizi arttırma, hem iş ortamının stresinden ve karmaşasından uzaklaşıp zihninizi sıfırlama, hem de iş – özel yaşam dengesi kurma konusunda sayısız faydalar sağlıyor.

Fazla yorucu olmayan hafif ve orta dereceli egzersizlerle yoga ve diğer her türlü meditasyona ayrılan yalnızca birkaç dakika bile alışkanlık haline getirildiğinde yaşam kalitesinde büyük bir yükselişin temelini oluşturabiliyor.

is-ozel-yasam-dengesi

4. Size zaman kaybettiren eylemlerden ve kişilerden uzaklaşın. Eğer çalışmak için bilgisayarın başına oturuyor ama 2 saat sonra kendinizi pek çok gereksiz bilgi edinmiş ancak bir parça bile iş halledememiş olarak buluyorsanız bu işte bir yanlışlık var demektir. Elbette bazen amaçsızca internette gezinip bir şeyler okumak, sevilen bir arkadaşla telefon görüşmesi yapmak, hiçbir şey yapmadan, sadece duvarlara bakarak bir fincan kahve içmek gibi şeyler motive olup işinize odaklanmanızı kolaylaştırabilir.

Ancak bu tarz şeylerin her gün birkaç kez tekrar eden alışkanlıklar haline gelip hem iş ortamında, hem de evde zamanınızın büyük kısmını işgal etmeleri son derece tehlikelidir. Eğer kendinize gelmek için yaptığınız bu tarz eylemler varsa bunlara mutlaka bir sıklık ve süre kısıtlaması getirin. Kendi koyduğunuz kurallara uymuyorsanız güvendiğiniz bir arkadaşınızdan sizi arada bir kontrol edip uyarmasını isteyebilir ya da ailenizden birini arayıp sizi 10 dakika sonra telefonla aramalarını rica edebilirsiniz.

İş hayatının normları kadar sosyal normlar da hayatımızın akışını belirlerler. Sabahları iş arkadaşlarıyla yapılan sohbeti kısa kesip işinizin başına oturmak ya da önemli bir sunumdan önceki akşam arkadaşlarınızın bir şeyler içme davetine karşı çıkamamak da işte bu sosyal normların ortaya çıkardığı reflekslerdir. Bir grubun düzenlediği ya da tanıdığımız bir kişinin dahil olduğu sosyal aktivitelere eşlik etmediğimizde kendimizi geride kalmış, dışlanmış ya da sıkıcı hissedebiliriz, ancak işin aslı bu tarz aktivitelerin muhtemelen tekrar gerçekleşeceği ve bizim de mutlaka bir gün bunlara katılmak için müsait olacağımızdır. Belli zamanlarda önceliğimizin ne olduğuna doğru karar verebilmek ve gerektiğinde hayır diyebilmek iyi bir iş – özel hayat dengesi kurabilmenin en önemli anahtarıdır.

is-ev-dengesi

5. Değişim için acele etmeyin. İş – hayat dengesi kurma konusunda sorun yaşayan pek çok kişi bu durumu fark ettiklerinde hayatlarında birden bire çok sayıda dramatik değişim yapmaya çalışabilirler. Gerçek şu ki, hiç birimiz haftalık çalışma saatlerimizi birden bire yarı yarıya azaltacak özgürlüğe ya da bir günden bir güne egzersiz süremizi ve sıklığımızı iki katına çıkaracak enerjiye sahip değiliz. Boş bir zamanınızda düşünmeye vakit ayırın ve şu an çözmeniz gereken en önemli problemin ne olduğuna karar verin. Ardından yukarıda sıraladığımız adımlardan ya da kendiniz belirlediğiniz hedeflerden birini seçip buna kademe kademe nasıl ulaşabileceğinizi düşünün. Kendinize sizi ana hedefe götürecek küçük ama anlamlı hedefler koyarsanız bunların her biri gerçekleştikçe motivasyonunuz, güveniniz ve isteğiniz artacak, böylece esas amaçlarınıza ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş – Özel Hayat Dengesi Kurmanın 5 Yolu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni yazılardan haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Giriş Yap

Bin Kelam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin