Kadınların Yaptığı 20 İlişki Hatası

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mutlu bir ilişki istiyorsanız ilişkiye emek vermeniz,  partnerinizle uyumlu olmaya çalışmanız, genel olarak karşı cinsi ve özel olarak sizin partnerinizi soğutacak, uzaklaştıracak davranışlardan uzak durmanız gerekiyor. İnsanın ‘Aman ilişkiciğimin başına bir şey gelmesin’ diye kişiliğinden taviz vermesi, başka biri gibi davranması doğru değil ama hiç taviz vermeden, hiç gayret etmeden de olmaz. Kadınların yaptığı 20 ilişki hatası konulu yazımızdan faydalanarak erkeklerin çoğunun sinir olduğu bu tutum ve davranışlardan uzak durup ilişkinizin sağlıklı olmasını ve uzun sürmesini sağlayabilirsiniz.

Ama şunu da unutmayın; her insan benzersizdir ve partnerinizin kendine özel davranışları ve talepleri de vardır, onları da ayrıca dikkate almalısınız. Tamamen onun istediği tarzda bir insan olmanız, ilişkiniz yürüsün diye kişiliğinizden büyük ölçüde taviz vermeniz gerektiğini kastetmiyoruz tabii. Fakat sağlıklı ve mutlu bir ilişki için 2 tarafın da bazı fedakarlıklar yapması gerekir.Beraberliği olumsuz etkileyen ve erkekleri soğutan ilişki hataları hakkında araştırmamızın işinize yarayacağını umuyoruz.

 

1. Erkeği konuşmaya zorlamak: Erkekler kadınlar kadar konuşmazlar ama şahsen çok suskun bir cins olduklarını da düşünmüyorum, sağda solda geveze, saçma sapan vıdı vıdı konuşan erkekler görmüşlüğüm var. Ama genelde günlük hayatta kullandıkları kelimelerin sayısı daha az, ilgi alanları ve üstünde konuşmaktan hoşlandıkları şeyler farklı. Daha az detaycı olmalarının da rolü var daha az konuşmalarında tabii.

Erkekleri konuşmaları  için zorlamak kadınların yaptığı ilişki hataları söz konusu olduğunda sıklıkla telaffuz ediliyor. Partnerinizle sohbet etmek, bir şeyler paylaşmak istersiniz tabii ama bunun için onun çok üstüne varırsanız da ilişki zedelenir, adamın konuşası yoksa çok da itelemenin gereği yok. Erkek konuşmadığı için onu durmadan eleştirmeniz de doğru olmaz.

Neler yapabilirsiniz; konuşmaya çalışın ama partnerinizi boğmayın, fazla suskun bir günündeyse konuşması için ısrarcı olmayın. Sohbet etmeye meyilli olduğu zamanlar ve durumlar olacaktır, bunları ayırt etmeye çalışın.

2. İlişkiyi fazla sorgulamak: Kadınlar erkeklere göre daha detaycıdır ve biz neyiz şimdi, sonra ne olacağız, ilişkimiz nereye gidiyor gibi konuları fena halde didiklerler. Bunu belli bir zaman sonra yapmak yine anlaşılabilir ama daha ilk başlardan bunları sorgulayan kadınlar vardır. Bu erkekleri daraltan, hatta bazen kaçıran bir durumdur.

Bir ilişki yürüdükçe kadınla erkeğin arasındaki bağ güçlenir ve ufukta bir rota belirmeye başlar. Bu böyle olmuyorsa, aranızdaki bağ sıkılaşmıyorsa veya ilişkiniz sizin istediğiniz yöne doğru gitmiyorsa ona göre davranırsınız; baktınız olacak gibi değil ayrılık kararı alırsınız. Biraz rahat olun, biraz akışına bırakın ve neler olacağını bekleyin. Durmadan sorgularsanız erkek bunalır.

3. Çok soru sormak ve durmadan ‘Beni seviyor musun?’ demek: Kadınlar hayatlarına ait detayları, duygularını açık etmekte erkeklerden daha rahattırlar ve bunu severler de; ama erkekler öyle değildir. İkide bir ‘Beni seviyor musun?’ diyen kadınlardan da sıkılırlar.

Partnerinizden sevgisini ifade etmesini, göstermesini istemeye hakkınız var ama bu yönünüzü kontrol edin ve durmadan sevildiğinizi duymaya çalışmayın. Kaldı ki sizin itelemenizle, gönülsüz olarak söylenen sevgi sözleri pek bir anlam ifade etmez. Aynı şekilde erkeği sorularınızla bunaltmayın, kendisi hakkında bir şeyler anlatmaya zorlamayın; adam bunu istemiyor işte, yapacak bir şey yok. Belki kendine dair konuşmayı sevmediği için, duygularını ve yaşadıklarını açık etmekten hoşlanmadığı için istemiyor; belki saklayacak şeyleri var da ondan istemiyor; ama sonuçta istemiyor yani.

İlişkilerdeki kadın hataları hakkında sözlük vb. ortamlarda yorum yapan birçok erkek bu konudan şikayet etmiş, aklınızda olsun.

4. Erkeği değiştirmeye çalışmak: Birisi sizi başka biri haline getirmeye çalışsa, durmadan şu veya bu yönünüzü bir nevi terbiye etmeye çabalasa hoşunuza gider mi? Bazı kadınların özellikle serseri ruhlu erkekleri derli toplu, oturaklı centilmenlere çevirmeye çalışmak gibi bir hobileri vardır ama çoğu erkek bundan hoşlanmaz. Erkeğin size hitap etmeyen yönlerini dönüştürmeye çalışmanız boşa çaba olur biraz da, sizin istemenizle olmaz, adam bunu kendisi istemeli, size hak verip gönüllü olarak yapmalı ki gerçek bir değişim gerçekleşsin.

Diğer yandan, siz nasıl birini istiyorsanız ona dönüşmeye çalışan bir erkeğe saygı duyar mısınız acaba? Onu olduğu gibi kabul etmeye çalışın, sizi deli edecek derecede ters davranışları varsa da ona göre vaziyet alın; ilişkiler sonsuz olmak zorunda değil. Ama durumu da doğru değerlendirin; belki siz ufak tefek şeylerin üstüne çok fazla düşüyorsunuz, bir insanın her şeyine de müdahale edilmez ki?

kadınların yaptığı ilişki hataları

5. Erkeği hayatının merkezi yapmak, dibinden ayrılmamak: İnsanlar çift olunca bir ilişkilerinin olmadığı zamanlardaki gibi yaşayamazlar tabii ama ilişkinin şekli, boyutu ne olursa olsun insanların kişisel özellikleri ve talepleri vardır. İnsan bazen yalnız kalmak ister, bazen yanında partneri olmadan arkadaşlarıyla zaman geçirmek ister, ne bileyim yalnız başına yürümek ister; böyle bir şeyler ister.

‘Aynı anda nefes alıp verelim, her yere birlikte gidelim, birbirimize yapışalım, sen olmadan şurdan şuraya gitmem, sen de bensiz gitme’ tarzı davranışlar sergileyen kadınlar erkeklere itici gelir. Partneriniz sizinle pek bir şey paylaşmıyorsa, sizinle zaman geçirmiyor, sizi çok fazla yalnız bırakıyorsa o ayrı konu; ama her saniye dizinizin dibinde olmasını istiyorsanız haklı değilsiniz.

6. Gereksiz kıyaslamalar: Şu kadının sevgilisinin, eşinin şöyle biri olduğunu ikide bir özenerek söyleyip durursanız bir gün ‘Git o modelden bir tane bul da onunla yaşa’ lafını işitebilirsiniz bir gün. Beğenmediğiniz çok fazla özelliği olan bir erkekle beraberseniz kendinizi de sorgulayın ayrıca; size bu kadar uzaksa, bu kadar itici geliyorsa neden onun yanındasınız ki?

Gençlik çağlarında bazı ilişkilerin neden yürüdüğünü anlamıyor insan, ben olsam 100 kere bitirirdim bu işi falan diye düşünüyor ama zaman geçtikçe bazı çaresizlik durumlarını daha iyi anlamaya başlıyor.) Erkek arkadaşınızı veya eşinizi durmadan başkalarıyla kıyaslarsanız o özgüvenini kaybedebilir, size sinir olmaya başlayabilir, onu kaybedebilirsiniz; ille de olumsuz bir şeyler olur.

7. Aşırı kıskançlık: İnsanın partnerinin kendisinin yanında değilken neler yaptığını, nerede olduğunu bilmek istemesi; başka kadınlarla ilgilenmesini istememesi bir noktaya kadar anlaşılabilir bir şey ama bir noktadan sonra ilişki katili olarak nitelendirilen davranışlar arasına giriyor.

Muhtelif bahanelerle yerli yersiz aramak, nerede ve kimlerle olduğunun saati saatine raporunu vermesini istemek, sosyal ortamlarda sağa sola baktığı veya bir kadınla konuştuğu zaman krize girmek ilişkiyi güzelleştirecek değil doğal olarak.

Abartılı kıskançlık ve aşırı kontrolcülük erkekleri soğutan davranışlar listelerinin hepsinde göreceğiniz bir madde, erkeğinizi kendinizden uzaklaştırmak istemiyorsanız bunları yapmamalısınız. Size bu kadar baskı yapılsa hoşunuza gider mi? Valla mı? Bana garip geliyor, insanın sevdiğini sahiplenmesi ve ilgisinin, zamanının büyük kısmını talep etmesi bir yere kadar tamam da; fazlası fenalık verir.

 

8. Kadınların yaptığı cinsellik hataları meselesi var bir de. Öncelikle bu konuda şöyle düşündüğümü söyleyeyim; bizim toplumumuzda bu hataların bir kısmı kadına verilen eğitim ve terbiye şeklinden, kadınlara yanlış bilgiler yüklenmesinden, büyük haksızlıklar yapılmasından ve çelişkili şeyler beklenmesinden kaynaklanıyor.

Ayrıca partneriniz de sizi cinsellikten soğutacak davranışlar sergileyebilir veya bir sebeple istemediğiniz biriyle beraber olmak durumunda kalmışsınızdır ve ona bu açıdan ısınamazsınız bir türlü; bu da olabilir. Ama iyi bir ilişki istiyorsanız bu konuda üstünüze düşenleri yapmanız, bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin görünüş ve davranışlarınızla arzu uyandırıcı olmaya çalışmalısınız.

Samimi olun, taleplerinizi belirtin, her zaman tatmin olmak zorunda olmadığınızı unutmayın ve orgazm taklidi yapmayın. Bu fark edilmediği sürece sadece sizin için sıkıntı olur ama fark edilirse ilişkiyi, erkeğin performansını ve güvenini olumsuz etkiler. Sizin için sıkıntı olması da önemsiz bir sorun değil tabii; hem partnerinizle seks yapmaktan pek keyif almıyorsunuz demektir, hem de artistlik yapmak yorucudur.

Partnerinizle her şeyinizi paylaşmayın; bir mahremiyetiniz, bir özeliniz, gizeminiz olsun. Erkeğin kadına zevk verebildiğini, onu tatmin edebildiğini görmekten hoşlanacağını unutmayın, sesler ve davranışlarla zevk aldığınızı belli edin. Vücudunuzla ilgili komplekslerinizin cinsel hayatınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Bakımlı olun, düzeltebileceğiniz fiziksel kusurlarınız varsa onları düzeltin. Tahrik edici tarzda giyinin ve davranın. Partnerinizin nelerden zevk aldığını tespit edin ve ona göre hareket edin.

9. Annelik yapmak: Siz onun sevgilisi veya eşisiniz, annesi değil. Partnerinize çok fazla nasihat etmeyin, basit şeyleri hatırlatıp durmayın. İlgilenmek başka, yetişkin bir erkeğe kendisi akıl edemezmiş gibi bir sürü küçük detayı hatırlatıp durmak başka. Ayrıca bu gibi davranışlar kadınlık yönünüzü arka plana iter, oysa ilişkinizin güzel gitmesi için bu tarafınız da önemli.

10. Casusluk faaliyetleri: Bir insanın telefonunu, çekmecelerini, özel eşyalarını karıştırıp durmak; sosyal medya hesaplarını ve mailini kontrol etmek ihtiyacı duyuyorsanız ya meraklılık sizde hastalık gibi bir şeydir veya o kişiyle ilgili ciddi kuşkularınız vardır. İçinizde bu kadar kuşku varsa o ilişki bir şeye benzemez zaten. Fark edilmediği sürece kendinizi yeyip durursunuz, fark edildiği zaman da sorun çıkar.

 

11. İmalı davranışlar: Erkekler genelde düz ve direkt insanlardır, kadınlarsa onların gözlerinin içine bakıp içlerinden geçenleri anlamasını veya imalı, kıvırtık sözlerin şifresini çözmesini beklerler. Çoğunlukla da bekledikleri olmaz, çünkü yani, erkekler öyle değil ve öyle olunmasını pek anlamıyorlar. Bir şeyiniz varken ve neyiniz olduğunun anlaşılmasını umarken ‘Yok bir şey’ demeyin mesela, net olun. Erkeklerin ruhsuzluk, duygusuzluk olarak nitelendirdiğimiz davranışlarının hepsinde kasıt yoktur, adamın yapısı böyledir, kolay kolay da değişmez.

12. Kadınsal mevzulardan gayrısıyla ilgili olmamak: 2 cinsin ilgi alanları, önem verdiği şeyler falan aynı değil ve bir beraberlik söz konusu olduğunda orta noktayı bulmaya çalışmak gerekiyor. Gündemden habersiz; sadece moda, cilt bakımı, magazin, dedikodu gibi şeylerle ilgili olan bir kadın olmayın; dünyada neler olup bittiğinden haberiniz olsun. Partnerinizin ilgi duyduğu konuların hepsi size cazip gelmeyebilir ama ayak uydurabileceğiniz birkaç şey vardır mutlaka, o konulardaki bilginizi arttırın, ona konuşmayı sevdiği konularda sorular sorun. Erkeği sohbetinizle tatmin edemezseniz ilişkinizde ciddi bir boşluk oluşur.

13. Fazla erkeksi olmak: Erkek nispeten düz ve sadedir; kadının cilveli, kadınsı, yumuşak, estetik halleri ilişkiye renk ve heyecan katar. Partrenizin arkadaşı da olmalısınız tabii ama zaten arkadaşları vardır; sizin bir farkınız olmalı, değil mi?

14. Seksi silah gibi kullanmak: Evet, erkekler kadınlara göre cinselliğe daha düşkündür, bunu daha çok düşünür ve daha çok isterler. Fakat bu durum seksi ödül veya ceza aracı olarak kullanmanıza yol açmamalı. Seksi kullanarak erkeğe istediklerinizi yaptırabilirsiniz belki ama bu yöntem uzun süre işlemez, ayrıca cinsel hayatınızı çirkinleştirir.

 

15. İşkolik olmak: İşinizi seviyorsanız olabilirsiniz, kariyer hedefleriniz olabilir, işinize düşkün olabilirsiniz. Ama durmadan iş muhabbeti yapan iş odaklı bir kadın olmak size puan kaybettirir. Muhtemelen partneriniz de çalışıyordur, mesai arkadaşlarıyla bu tür sohbetleri oluyordur zaten, belki sıklıkla iş toplantılarına katılıyor, seyahatlere çıkıyordur. Onunla işiniz hakkında konuşacaksınız tabii ama her zaman değil. Bu konuda ölçülü olun, tek muhabbetiniz bu olursa erkeğe itici gelirsiniz.

16. İlişkiyi çok çabuk benimsemek, fazla anlam yüklemek: Sizin bir ilişkinin hemencecik ciddi bir ilişki olması, adının konması, aranızda aşkların en güzelinin yaşanması gibi talep ve hayalleriniz olabilir ama partneriniz için de durum böyle mi bakalım?

Bir erkekle tanıştınız, birbirinizden hoşlandınız ve görüşmeye başladınız diyelim; kadınların epeyce bir kısmı için aşktır bu ama erkeklerin biraz zamana ihtiyacı vardır. Hemen gelecek planları yapmaya başlarsanız erkeği korkutursunuz, hem bu sizin için de hayırlı bir şey olmayabilir. Daha onu doğru dürüst tanımıyorsunuz bile, hemen üstüne gitmeyin, hemen bu ilişkinin büyük aşk olduğuna karar vermeyin.

17. Kendini tamamen bırakmak: Her ilişkide tarafların bir parça kaybetme korkusu olmalıdır, biliyorum bu olumsuz bir şey gibi görünüyor ama dozajında olduğunda olumsuz değil aslında. Partnerinizde ‘Ne yaparsan yap, nasıl biri olursan ol seninleyim’ duygusu uyandırmayın, insanlar bu durumda şımarırlar ve varlığınıza değer vermezler. Nasılsa ne halt ederse etsin onu bırakmayacaksınız, öyleyse neden özensin ki? Sizi elinde tutmak için bazı şeylere dikkat etmesi gerektiğini bilmeli.

erkekleri soğutan davranışlar

18. Aşırı güvenmek: Hiç kimseye güvenmeden yaşanmaz ama aşırı güvenmek de fazla gözü kapalı olmanıza, gerçekleri görmemenize yol açar.Fazla güvendiğiniz bazı insanlar sizi kullanabilir, bunu yapan kişi partneriniz de olabilir. Buna layık olan insanlara güvenmek lazım, herkese değil.

‘Benim sevgilim yapmaz, benim kocam yapmaz’, bunları geçin; herkes her şeyi yapabilir. Partneriniz bu durumda sizi aptal yerine koyabilir, koydurmayın. Bilinçli bir görmezden gelme tutumunuz olabilir, belki bir sebeple ilişkiyi yürütmek zorundasınız ve bunun da tek çaresi bu. Yine de fazlası sizi mutsuz edebilir gibi geliyor bana, çünkü insanın kendini kandırması kolay değildir. Dışarıya yansıtmayıp içinizden kendinizi yediğiniz zaman da size yazık.

19. Çocuk taklidi yapmak, lüzumsuz şirinlik denemeleri: Karşınızdaki erkek normal bir yetişkinse sizin çocuk gibi viyk viyk konuşmanızdan, birtakım çocukça ve şımarık hareketler yapmanızdan büyük ihtimalle hoşlanmayacaktır. Bir sebeple hoşlanıyor gibi yapabilir, size hoş görünmek için mesela ama bu konudaki araştırmalar erkeklerin çocuk taklidi yapan kadınlardan hoşlanmadıklarını gösteriyor.

20. İlişki uğruna çok fazla taviz vermek: İlişkisi yürüsün diye kendisine yapılan haksızlıkları, özensizlikleri görmezden gelen; kişiliğini çok fazla değiştiren, arkadaşlarından uzaklaşan, çok sevdiği işinden veya hobilerinden vazgeçen insan ne saygı uyandırır, ne de kendine saygı duyar. Kim olursa olsun, insanlar için vazgeçebileceğiniz şeylerin bir sınırı olmalı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir:

Toksik ilişki ne gibi zararlar verir?

Uzmanlardan 50 ilişki tavsiyesi

Bipolar bozukluk ilişkileri nasıl etkiler?

Uzak mesafe ilişkisi için püf noktaları

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadınların Yaptığı 20 İlişki Hatası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni yazılardan haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Giriş Yap

Bin Kelam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin