xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Kalori Sayarak Kilo Vermek

0 1.932

Son yıllarda moda dünyasında ve ünlüler arasında yükselen sıfır beden olma trendi, internette, dergilerde ve daha pek çok ortamda karşımıza birbirinden farklı binlerce diyet programının çıkmasına neden oluyor. Ancak hepimizin bildiği gibi bu şok diyet programlarının pek çoğu en kuvvetli bünyenin bile kaldıramayacağı cinsten kurallar içeriyorlar. Üstelik bu tarz diyetler yoluyla verilen kilolar diyet yapmaya son verildiğinde büyük bir hızla geri alınıyor. Hızlı kilo alıp vermek ise kişinin hem psikolojisini, hem sağlığını, hem de dış görünüşünü olumsuz yönde etkiliyor. Kalori sayarak zayıflama yöntemi ise kişinin yaş, boy, kilo, hareket düzeyi gibi kendine ve yaşam tarzına has özelliklerini de hesaba katarak şok diyetlere göre belki daha uzun ve zahmetli, ancak kesinlikle daha sağlıklı ve kalıcı bir kilo verme seçeneği ortaya koyuyor.

Kilo almak ya da vermek amacıyla yeni bir diyete ya da sağlıklı beslenme programına başlamadan önce bilinmesi gereken ilk şey; kalıcı kilo verme denilen durumun kısa zamanda ve kendimizi biraz zorlamadan gerçekleşmesinin mümkün olmadığıdır.

Gün içinde tükettiğimiz porsiyonları küçültmeden yalnızca spor faaliyetlerine ağırlık vermek, hiç spor yapmadan beslenme düzenimizi birden bire altüst etmek veya bunlardan hiçbirini yapmayıp vücuttaki yağları yakarak kalıcı kilo vermeyi sağladığını iddia eden zayıflatıcı ilaçlardan medet ummak kalıcı ve sağlıklı bir kilo kaybı sağlamayacağı gibi vücut dengemizi bozarak çok daha kötü sonuçlara da yol açabilir.

Bu nedenle diyet yaparken mümkün olduğunca ilaçlardan ve başka kimyasal içerikli maddelerden yardım almadan, düzenli olarak egzersiz yaparak ve sağlıksız besinleri hayatımızdan çıkartıp vücudumuzun neye, ne kadar ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışarak hareket etmek en doğrusudur.

Kalori sayarak kilo verme yöntemi; temelde basit bir matematik hesabına dayanır. Buna göre vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu kalori (yani enerji) miktarından fazlasını alırsak kilo alır, daha azını alırsak kilo veririz. Bu durumda kilo alma ya da vermenin hızı da gün içinde aldığımız kaloriyi hangi oranda arttırdığımız ya da azalttığımızla ilgilidir.

Kalori sayma yönteminin doğru işleyebilmesi için kişinin günlük kalori ihtiyacı ve bazal metabolizma hızı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bazal metabolizma hızınız siz bütün gün hiçbir şey yapmadan dursanız dahi vücudunuzun yaşamsal işlemleri yerine getirmek için harcadığı kalori miktarını ifade eder. Günlük kalori ihtiyacı ise bir kişinin sahip olduğu kiloyu koruması için gün içinde alması gereken kalori miktarıdır. Kalori sayımı yönteminde bu değerler hesaplanarak kişinin günlük kalori ihtiyacından daha düşük miktarda enerjiyi sağlıklı besinler tüketerek alması hedeflenir.

Kalori sayımıyla ilgili gözden kaçan en önemli nokta; gün içinde alınan kalorinin dengeli öğünlere bölünmesi ve sağlıksız gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekliliğidir.

Örneğin alacağı kalori miktarını 1700 olarak belirleyen bir kişinin sabah, öğle ve akşam yemeklerini 400’er kalori civarında tutup arada 200 kalorilik bir ara öğün tüketmesi normaldir. Örneğimizdeki kişi bu durumda 1400 kalori almış olacağından gün içinde 250-300 kalori aralığında bir porsiyon sütlü tatlı tüketmesinde sakınca olmayacaktır.

Ancak öğle yemeğinde 1200 kaloriyi 2 dilim çikolatalı pastayla alıp günün geri kalanını 500 kaloriyle geçirmek sayısal olarak yönteme uygun görünmesine rağmen sağlıklı bir durum değildir. Yani kalori hesabı yöntemi uygulanırken her gün et, süt, tahıl, meyve, sebze gibi besin gruplarından dengeli olarak birer porsiyon tüketilmesi ve küçük kaçamaklara ancak bu denge sağlandıktan sonra göz yumulması gerekmektedir.

 

Eğer günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamak ve kalori saymak size zor geliyorsa yapılacak en uygun şey bir diyetisyene görünmektir. Ancak kilo fazlanız 10’un altında ise ve bunları doktor yardımı almadan verebileceğinize inanıyorsanız FatSecret, Diyetkolik gibi internet sitelerinden ve mobil uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Bu tarz site ve programlar günlük kalori ihtiyacınızı yaklaşık bir değerle hesaplar ve tükettiğiniz yiyeceklerin bunun ne kadarını karşıladığını size gösterirler. Bu yolla hangi yiyeceğin ne kadar karbonhidrat, yağ ya da protein içerdiğini görerek kolayca ihtiyacınıza uygun bir yeme düzeni oluşturabilirsiniz.

Diyetinize sadık kaldığınız halde vücudunuzdaki yağlardan kurtulamıyorsanız “Yağ Yakmanın Yolları” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.