xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Karaciğer Yağlanması

0 871

1.5-2 kilo civarındaki ağırlığıyla vücudumuzun en büyük organı olan karaciğer kan kimyasının düzenlenmesiyle vücudumuzun beslenme dengesinin kurulması açısından birinci derecede önem arz eder. Aynı zamanda önemli bir temizleme ve boşaltım organı da olan karaciğerin içerdiği yağ miktarı normal şartlarda yüzde 10’un altındadır. Karaciğer hücrelerinde normalin üstünde veya aşırı miktarda yağ toplanması halinde ortalama 4-5 kişiden birinin yaşadığı bir sorun olan karaciğer yağlanması meydana gelir.

 

Kadınları ve erkeklerde aşağı yukarı aynı oranda görülen bu sorun, karaciğerin yüksek düzeydeki kendini yenileme kabiliyeti sayesinde başlangıçta çok ciddi bir tehdit yaratmayabilir. Fakat yağ birikimi karaciğerin yüksek rezerv kapasitesini aşan bir seviyeye geldiğinde karaciğerde iltihap oluşabilir. Tıbbi adı steatohepatit olan bu iltihaplanma zaman ilerledikçe kronik karaciğer rahatsızlıklarına yol açabilir.

Hepatosteatoz veya karaciğer yağlanması sorununun sebepleri alkole bağlı/alkol dışı nedenler olmak üzere iki kategoride ele alınır. Alkol dışı karaciğer yağlanmasının başlıca sebepleri şunlardır: Obezite, şeker hastalığı, Wilson hastalığı, gebelik, aşırı A vitamini kullanımı, bazı bypass ameliyatlarının etkisi, uzun süre boyunca damar yoluyla beslenmek, kortizon/östrojenler ve diğer bazı ilaçlar, fosfor/kloroform/kurşun ve diğer bazı zehirler, açlık ya da hızlı kilo kayıpları.

Karaciğer iltihaplanmasına bağlı olarak gelişebilen karaciğer sirozu rahatsızlığı karaciğer kanseri için uygun bir zemin oluşturur. Bu yüzden karaciğer yağlanmasından muzdarip olan hastaların iyi bir gastroenteroloji uzmanı tarafından sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir. Özel bir belirtisi veya bulgusu olmayan bu hastalık bazı kişilerde halsizlik, çabuk yorulma, karın bölgesinin sağ üst kısmında dolgunluk hissi gibi durumlara yol açabilir. Kaşıntı, iştahsızlık, bulantı ve sarılık da söz konusu olabilir fakat bunlar çok nadir görülen durumlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.