xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Kredi Kartı Aidatını Geri Almanın Yolları

0 1.050

Bankalar, Yargıtay’ın aleyhlerinde karar vermiş olmasına rağmen kredi kartları için yıllık aidat almaya devam ediyor. Küçük ama can sıkıcı olan bu aidatlar haksız yere alındığı için ister istemez can sıkıcı bir ödeme. Eğer kredi kartı ekstrenizi her ay kontrol etmezseniz haksız yere ödediğiniz paradan haberiniz bile olmuyor. Yargıtay’ın vermiş olduğu yargı kararı bankaların aidat talep etmesine engel olamadı belki ama son 10 yıl boyunca ödenen kredi kartı aidatlarını geri almak konusunda gayet etkili oldu.

Siz de kredi kartı kullanıyorsanız ve ekstrenizde yılda bir kere üyelik ücreti adı altında gelen ve ödemek zorunda kaldığınız aidatları geri almak istiyorsanız yapacağınız bir iki basit işlem var.

Eğer aidat ilk defa geldiyse ve siz de hemen fark ettiyseniz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak aidatı ödemek istemediğiniz belirtiyorsunuz.  Çıkan temsilci bu aidatın sözleşmeden kaynaklandığını ve ödemeniz gerektiğini tekrar söyler. Siz de kredi kartını iptal etmek istiyorum o zaman diyerek atar yaptığınızda ödediğiniz aidatı iade alabiliyorsunuz. (Denenmiş başarılı olunmuştur.)

Tabii her banka aynı şekilde “alın paranızı iade ediyoruz” demiyor. Bazıları 3 ay içinde şu kadar alışveriş yapma sözü verirseniz iade ederiz, aksi takdirse paranızı iade etmiyoruz kartınızı iptal edebiliriz diyebiliyor.

İşte bu bankalar aidatı geri ödeme işini biraz zora sokuyor. Ancak mecburen ödemek zorunda olduklarından sadece işi zora soktuklarıyla kalıyorlar.

Ödenen Kredi Kartı Aidatları Nasıl Alınır?

Eğer 10 yıl kredi kartı ödediyseniz bu ödediğiniz aidatların hepsini iade alabilmeniz mümkün. Aidatın son 10 yıla dönük olmasının sebebi ise Borçlar Kanununa dayanıyor. Bu kanuna göre 10 yıldan fazla zaman geçen borçlar zamanaşımına uğruyor.

Kredi kartı aidatını geri almak için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor (Denenmiş, başarılı olunmuştur:

-Öncelikle bankanızın müşteri hizmetlerini arıyorsunuz ve kredi kartınızın bütün ekstrelerini mail olarak istiyorsunuz. Banka birkaç gün içinde bu ekstreleri size gönderiyor.

-Bankanın gönderdiği ekstrelerden her yıl ödemiş olduğunuz kredi kartı aidatının olduğu ekstreleri çıkarıyorsunuz. Tüketici heyetine kolaylık olsun diye üyelik ücreti yazan yeri fosforlu kalemle işaretleyebilirsiniz.

-İkamet ettiğiniz yerdeki kaymakamlığa gidip Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçeyle birlikte söz konusu ekstreleri veriyorsunuz.

Yapacağınız bütün iş bu kadar ve 90 gün içinde ödediğiniz bütün aidatları geri alıyorsunuz.  Yargıtay’ın kararı kesin olduğundan bu aidatları geri alamamak gibi bir durum söz konusu olmuyor. Kesinlikle tüketici lehine karar çıkıyor. Ancak benim banka bana bu parayı 3 ay geçtiği halde ödemeye yanaşmadı. Ben de tüketici heyetine tekrar gittim ve aidatları alamadığımı ve sebebini sordum. Tüketici heyetindeki amca bana bankaya, “Tüketici heyetinin x numaralı kararı gereğince aidatları ödemenizi, aksi takdirde icra yoluna başvuracağımı” diye bir dilekçe yazmamı söyledi. Eğer bu dilekçeyle de ödemezlerse hakikaten icraya ver, yüzde yüz alırsın dedi. Ben de dilekçeyi yazdım ve hakikaten iki gün sonra para geldi.  Az kalsın koskoca bankayı icraya veriyordum anlayacağınız. Siz de aidat ödediyseniz hiç zaman kaybetmeden gidin geri alın. Sonuçta bankalardan daha zengin değilsiniz. Veya diyelim ki öylesiniz, neden boşu boşuna para ödeyesiniz ki?

Kredi Kartı Aidatı İade Dilekçesi Örneği

………………………….. KAYMAKAMLIĞI TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

Şikayet eden               : ……………………………….

Şikayet edilen             : ………………..

Konu                          :Kredi kart aidatın iadesi hk.

……………….. Bankasına ait   …………………………  ‘nolu kredi kart hamiliyim.

1. Kredi kartıma ait …./…./……. son ödeme tarihli hesap ekstresi ile  tarafıma kredi kart üyelik ücreti olduğu beyanıyla…..,00 TL borç tahakkuk ettirildiğini gördüm.

2. Banka ile aramda düzenlenmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE kart ücreti alınacağı belirtilmiş olmakla beraber, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi uyarınca, bu sözleşme;

a. Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.

b.  Dolayısıyla sözleşme şartları hakkında karşılıklı bir mütalaa söz konusu değildir.

c. Sonuç itibarıyla sözleşmenin ilgili maddesi bankanın sözleşmeye tek taraflı olarak koymuş olduğu, haksız bir koşuldur.

3. Yargıtay 13. H.Dairesi konuyla ilgili ekteki örnek kararlarıyla, kart ücreti tahsil edilmesinin hukuksuz olduğunu iki kez kanıtlamıştır.

4. Tahakkuk ettirilmiş bulunan …..,00 TL tutarındaki kredi kart üyelik ücretinin, yukarıdaki gerekçelerden ötürü tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

Adres:                                                                                   Adı – Soyadı

…………………………………………
İmza
………………………………………….

………………………………………….                                      Tarih: …./…./……

EKLER:

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Kararı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.