xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Lezzetli Ve Kabarmış Bir Kek İçin 16 Tavsiye

0 1.674

Hazırlık ve pişirme sırasında yapılan bazı hatalar özene bezene yapılan bir kekin hayal kırıklığı yaratmasına yol açabiliyor. Böyle bir sıkıntısı olan ziyaretçilerimiz için kek yapmanın püf noktaları konulu bir yazı yazayım dedim. Baya da püf noktası varmış, madde madde yazıcam, umarım faydasını görürsünüz. İşte lezzetli ve kabarmış bir kek için 16 tavsiye:

1. Kekin malzemeleri, özellikle kabartma tozu, yumurta, tereyağı, süt ve yoğurt oda sıcaklığında olmalı. Buzdolabında olanları kek yapmaya başlamadan en az 1 saat önce dolaptan çıkarmalısınız.

2. Kek hamuru hazırlandıktan sonra zaman kaybetmeden fırına koyulmalıdır. Bu yüzden kalıbı önceden hazırlayın. Bunun için her tarafını yağladıktan sonra kalıba 1 yemek kaşığı un serpiştirin. Sonra da kalıbı sallayın ki un her tarafına yapışsın. Son olarak fazla unları dökün. Margarin sürülmemiş yer kalmaması önemlidir, bu kekin kabarırken kalıbın kenarlarına tutunmasını sağlar. Bu sırada yağı ölçülü kullanmalısınız, aşırı miktarda olmamalı. Bunları gereğince yaparsanız kek kalıba yapışmaz.

3. Yumurtaların aklarını ayırıp iyice çırpın ve bir kenarda bekletin. Sarılarını ayrıca toz şekerle çırpın.  Şekerin iyice erimesi gerekir. Bu işlem 5 – 10 dakika kadar sürer. Yumurtaları olduğu gibi kırıp şekerle çırpsanız da olur ama bu yöntem kabarma ihtimalini arttırır. Yumurta aklarını kek hamuru tamamlandıktan sonra içine ekleyip yavaşça karıştırın. Çırpılmış yumurta aklarının yine çırpılmış yumurta sarısı – şeker karışımına eklenmesini tavsiye eden yazılar da gördüm bu arada.

4. Hamur malzemelerini hazırlarken kaba önce sıvı yağ, süt, yoğurt, limon suyu vb. sıvı malzemeleri; sonra katı veya toz malzemeleri ekleyin. (Meyve rendesi, elma, kakao, kahve vb.) Un bunlardan sonra koyulmalı ve un, kabartma tozu ve vanilya eklenirken hamur tahta kaşıkla, hafifçe karıştırılmalıdır. Mikserin madeni uçları kabartma tozunun fonksiyonunu da kısıtlar.

5. Un, kabartma tozu ve vanilyayı mutlaka eleyerek ekleyin. Bu işlem kekin kabarmasını sağlamak açısından çok etkilidir. Bu malzemeler elenirken havalanır, bu da kekin kabarmasını sağlar.

6. Unu karışıma iyice yedirmek ve topaklanma olmamasını sağlamak için unu azar azar ekleyin ve arada hafif karıştırın.

7. Ağızda dağılan bir kek yapmak için, kaç su bardağı un kullanacaksanız, her bardaktan 1 yemek kaşığı un eksiltip yerine nişasta koyun.

8. Hamura çikolata, meyve veya çerez ekleyecekseniz bunu en sonunda yapın. Bu gibi malzemeleri una veya nişastaya buladıktan sonra ekleyin. Böylece meyvelerin nemi gider ve dibe çökmezler. Bunları hamuru kalıba koyduktan sonra da ilave edebilirsiniz.

9. Karbonat mı, kabartma tozu mu? Malzeme listesinde limon, yoğurt, sirke gibi asitli şeyler yoksa kabartma tozu kullanmak tavsiye edilir, çünkü bu şartlarda karbonat keki acılaştırır. Yoğurt ve limon içeren tariflerde hem kabartma tozu, hem de çok az karbonat kullanmak iyi olur.

10. Kabartma tozunu da ekledikten sonra keki 2 -3 dakika içinde fırına vermelisiniz.

11. Kek hamuru hazırlandıktan sonra beklemeyin ve hamuru yağlanmış, unlanmış kalıba yavaşça dökün. Kek harcı kalıbın yarısından biraz yukarısına kadar gelmeli, daha yukarıda olmamalıdır. Aksi taktirde kek taşabilir.

12. Kek için fırın ısısı: Kekler için ideal kabul edilen 180 derecedir ve fırını önceden ısıtmak tavsiye edilir.  Fırını ne zaman ısıtmalı meselesine gelince; fırınların 15 dakikada ulaştıkları ısı aşağı yukarı 165 derecedir, ayarlamayı buna göre yapabilirsiniz.  Isıtmayı çok önceden yapmak gereksiz enerji sarfiyatına sebep olur ama fırının sıcaklığını gereksiz yere yükseltmez çünkü günümüzde fırınlar rezistanslı, ayarlanan ısıya ulaşınca ısıyı sabitliyorlar.

13.  Kek hamurunu fırına koyduktan sonra pişirme süresinin dolması yaklaşana kadar fırının kapağını açmamak en doğru davranıştır. Açacaksanız bunun için fırına koyduktan sonra en az 20 dakika bekleyin. Top kekler aşağı yukarı 20 dakikada piştiğinden, top kek yapıyorsanız 10 dakika sonra açabilirsiniz.

14. Kekin pişip pişmediğini anlamak için fırından çıkarmadan üstüne ince uçlu bir bıçak ya da kürdan batırın. Batırdığınız şeye hamur yapışmamışsa pişmiştir.

15. Pişmiş kek fırından hemen çıkarılmamalı, 5 dakika bekletilmelidir. Hemen çıkarılırsa soğuk havanın etkisiyle çökebilir.

16. Keki fırından çıkardıktan sonra kalıpta ılınmaya bırakın. Sıcakken kalıptan çıkarmaya da, kesmeye de kalkmayın. Aksi taktirde parçalanıp ufalanmasına yol açarsınız. Aceleniz varsa hızlı soğuması için yapabileceğiniz şeyler var. Örneğin kalıbı ıslak bir bezin üstüne koyabilir veya kalıp kelepçeli değilse su dolu bir kabın içine oturtabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.