xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nin Hikayesi Kitap Oldu

0 1.299

Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’e bağlı, ilçenin doğusunda yer alan bir mahalledir Mehmet Ali Paşa Mahallesi. Cedit Mahallesi’ne bağlı bir yerleşimken 1954’de mahalle statüsünü edindi. Giderek artan nüfusu ile birlikte 1994’te İzmit ilçe sınırlarında kurulan Bekirpaşa Beldesi içinde yer aldı. Son coğrafi yapılanma ile il genelinde tüm belde belediyeleri kapatılınca, İzmit’in doğusunda yeni bir ilçe yapılanmasına gidilmeyince yine İzmit’in mahallesi olarak kaldı. Mahallede 2015’deki kazı çalışmalarında bulunan, Roma ya da Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen lahit, mahallede yaşamın hayli eski dönemlere uzandığının göstergesi. Müge Uçar bu mahallenin hikayesini yazmak için 105 mahalleliyle görüştü ve sonunda hayalindeki kitabı ortaya çıkardı: Mehmet Ali Paşa Kendi Kitabını Yazdı / Bir Kalem Bir Sayfa Paşalılar.

 

Kocaeli’nin 2 Kadın Milletvekili de Paşalı

İzmit içinde ayrı bir namı, karizması, şöhreti de olan mahallenin sakinleri hep Paşalı diye anıldı. İzmit’te birine, “Paşalı” dendiği zaman bilinir ki o kişi, Mehmet Ali Paşalı. Ve mahalle kendi içinden yetişen değerlerle de adını çok duyurdu. Günümüz AKP Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Mehmet Akif Yılmaz ile CHP Kocaeli Milletvekili Avukat Fatma Kaplan Hürriyet; İzmit Belediye Başkanı ve Kocaeli eski Milletvekili Doktor Nevzat Doğan, Prof.Dr.Vasfi Haftacı, Doç.Dr.Ali Vasfi Kurt, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Kaya, mahalle muhtarı Yaşar Doğan… Paşalı.

mehmet ali paşa kendi kitabını yazdı

4 Mart Cumartesi Günü Tanıtılacak

Yerleşimi çok eski dönemlere uzayan, yetiştirdiği değerlerle övünen ama örneğin bir İstanbul’un Vefa mahallesi/semtinde olduğu gibi adını ve namını ülkeye duyuramayan mahalle, bu tanıtım yetersizliğini edebiyat yoluyla giderecek. Üstelik oldukça sıra dışı, Türkiye’de ilk olacak bir yöntemle. Mahalle sakinlerinden Müge Uçar 2 yıl boyunca 105 mahalleliye mahalleyi anlattırdı. Birebir yaptığı görüşmeler sonrası onları kitaplaştırdı. Uçar’ın deyimiyle; bir mahallenin anatomisini inceleyen kitapta milletvekilinden ev kadınına, üniversitedeki profesörden sokaktaki gencine mahalleli, bir kalem, bir sayfa olarak kitabın içinde yer aldı. Kitabın tanıtımı 4 Mart Cumartesi günü akşamı mahallede, 19.00 – 22.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Mekan Mehmet Ali Paşa Düğün Salonu.

mehmet ali paşa mahallesi

Edebiyatta Ar-Ge, İnovasyon

Ülkemizde kimi semtlere ilişkin yazılan çok sayıda kitapta daima yazarın tek başına gözlemlerini sayfalara yansıttığı görülmüştür. Bu kitabı diğer aynı temalı kitaplardan ayıran ana özelliği anlatımı mahallelinin kendisinin yapması. Müge Uçar ilk kitap denemesinde böyle bir yönteme başvururken bir ilke de imza atıyor. “Edebiyatta Ar-Ge ve İnovasyon” dedikleri bu olsa gerek. Sanayide ve ticarette Ar-Ge ve İnovasyon sürecinde başarı, üretilenin ekonomik getirisi ile ölçülür. Edebiyatta ise ölçü kitabın göreceği ilgi, uyandıracağı yankı, baskısının tekrar yapılıp yapılmayacağıdır muhtemelen.

Kitap mahallenin isminin kaynağı, köklü ve yakın tarihi, 1970’li yılları ve 1999 depremi gibi bilgilerle başlıyor. Mahallenin sosyal hayatına yön veren faktörler, fiziki ve idari yapılanma, mahalledeki sivil toplum örgütleri ve spor kulüpleri, mahallede 1980 öncesi ve sonrası siyaset, 1970’li ve 1980’li yıllarda Paşa gençliği, kültürel hayat, mahalledeki Rumeli, Karadeniz ve Gürcü kültürleri, Paşa’da delikanlılık, Paşa’da racon, Paşa’nın sosyal medyası olan duvar yazıları, Paşa gençliğinin en büyük sevdası Kocaelispor gibi bölümler ve diğerleri ile birlikte 105 kişinin anlatımıyla 315 sayfalık bir esere imza atmış Müge Uçar.

müge uçar kitap tanıtım

Evli ve üç çocuk annesi Müge Uçar, “Dördüncü çocuğum” diye de sahiplenip “Bu kitap sözlü bir tarihtir. Ben derleyip yazdım” diye tanımladığı kitabı için iki senedir geceli gündüzlü bir uğraş sergilemiş. “Mehmet Ali Paşa Kendi Kitabını Yazdı / Bir Kalem Bir Sayfa Paşalılar… ” adlı kitap Artikol Yayıncılık tarafından basıldı. Kitabın arka kapağındaki, “Mahalleyi ev, sokaklarını oda yapmış bir ailedir Mehmet Ali Paşa” tespitine binaen mahalleli 4 Mart’ta evin düğün salonu konumundaki oturma salonunda bir araya gelecek. Mahalle ve mahalleli ile kitap ile yazarını tanımak isteyenler bu fırsatı iyi değerlendirmeli. Şu sıralarda tanıtım gecesine dair davet çalışmalarını ama gezerek ama sosyal medyadan ama telefon iletişimi ile sürdüren Müge Uçar tüm mahallelileri, edebiyat ve kitapseverleri, mahalleyi ve mahalleliyi merak edenleri o akşam Mehmet Ali Paşa Düğün Salonu’na davet etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.