xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Nüfus Cüzdanını Kaybetmek

0 936

Hayatta en sinir bozucu şeylerden birisi bankaların müşteri hizmetlerine dakikalarca bağlanamamak bir tanesi de nüfus cüzdanını kaybetmektir. İki durum da rutin hayatı yokuşa sürmekten başka bir şey değil. Ancak ben bu yazıda müşteri temsilerine bağlanamama sorunu değil, nüfus cüzdanını kaybetmek hakkında bir şeyler yazacağım. Nüfus cüzdanı nasıl kaybedilir, kaybedilen nüfus cüzdanı tekrar nasıl çıkartılır hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kimliği kaybetmek çok kolaydır, bunun için özel bir çaba sarf etmeniz gerekmez. Benim gibi cüzdanı pantolonun cebinde taşıyorsunuz, aynı cebe kağıt paralar filan koyuyorsunuz bir süre sonra kendiliğinden kayboluyor.

Ondan sonra sıkıntılı bir süreç başlıyor. Kimliği kaybettikten kısa süre sonra fark ederseniz aynı gün yenisi çıkarır rahat edersiniz. Ancak benim gibi kaybettikten bir hafta sonra fark ederseniz yine bir günde çıkarırsınız ama insanın içine bir korku düşer. Sonuçta her gün haberlerde onlarca haber duyuyoruz. Nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama kaybolan kimliği bulan kötü ve art niyetli kişiler bir şekilde bu kimlikle bazı borçlanmalar yapıp üzerinize hayli borç kilitleyebiliyorlar.

Birileri sizin kayıp kimliğinizle üzerinize borç yığmasa bile kimliksiz olmak hiç hoş bir şey değil. O yüzden kimliği kaybettiğinizi anladığınız an vakit geçirmeden aşağıdaki işlemleri yapın ve yeni kimliğinizi alın. Bu arada şunu söyleyeyim, bazıları kimliği kaybedince “Nüfus cüzdanımı kaybettim” diye gazeteye ilan vermek gerekir diyorlar. Ya da karakola gidip tutanak tutturmak lazım diyorlar ama karakola boşuna gitmeyin tutanak tutmuyorlar. İçim rahat etsin derseniz gazeteye ilan verebilirsiniz.  Ama yeni kimlik alınca veriliş nedeni kayıp olarak yazdığı için eski kimliğiniz zaten hükümsüz oluyor ve herhangi resmi bir işlem yapılamıyor. (Bana karakoldaki polis abilerin söylediği bu)

Yapılması gereken işlemler:

-Önce yanınızda vesikalık fotoğrafınız yoksa gidip fotoğraf çektirin. (En az 10 TL gitti)

-Kimliği kaybettiğinizi anladığınızda hemen Nüfus Müdürlüğüne koşmayın. Koşsanız da bir şey yapmıyorlar zaten.  Önce muhtarlığa gidip nüfus cüzdanı talep belgesi almanız gerekiyor.  Muhtarlıklar bu belge için 5-6 lira para alıyorlar ve 2 tane resim bunun için gerekiyor.

-Muhtarlıktan aldığınız nüfus cüzdanı talep belgesiyle nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Sıra varsa bekleyip memurun karşısına geçip ben kimliğimi kaybettim diyorsunuz. O da size bazı evraklar veriyor.

-Nüfus müdürlüğündeki memurun verdiği evrakla mal müdürlüğüne gidiyorsunuz ve 89 TL ceza ödüyorsunuz. Cezayı Mal Müdürlüğüne ödetmelerinde viral bir mesaj var mıdır bilemiyorum. Bu cezayı daha sonra da ödeyebiliyorsunuz ama ceza tahakkuk ettikten sonra 15 gün içinde öderseniz yüzde 20 indirim uygulanıyor. (Mal Müdürlükleri de genelde Nüfus Müdürlükleriyle aynı yerde oluyor.)

-Mal Müdürüne cezayı da ödedikten sonra yukarıdaki memurun yanına tekrar çıkıyorsunuz ve yepyeni kimliğinizi teslim alıyorsunuz. Tabii arkasında veriliş nedeni “kayıp” olarak yazıyor. Yani kimliğinizde daha önce kimliğinizi kaybettiğiniz ömür boyu damgalanıyor.

Siz siz olun kimliğinize iyi sahip çıkın. Nüfus cüzdanını kaybetmek durduk yere hem başınıza 100 lira kadar bir masraf çıkarıyor hem de zaman kaybı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.