xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Papatya Çayının Sağlığa, Cilde Ve Saçlara 10 Faydası

4 2.251

Papatya yüzlerce yıldır çeşitli sağlık durumları için doğal bir ilaç olarak tüketilen bir çiçektir. Bu çiçekten yapılan papatya çayı da sağlığa faydalı bir içecektir. Birçok kişi bu çayı hem siyah veya yeşil çayın kafeinsiz bir alternatifi olarak, hem de yararlarından dolayı tercih eder. Madem öyle ben de sevgili web sitem Binkelam için papatya çayının faydaları konulu bir yazı yazsam fena olmaz, de mi? Bence gayet iyi olur.

1.Uyku Kalitesini Arttırabilir

Yapılan bir çalışma, doğumdan sonra 2 hafta papatya çayı içen kadınların uyku kalitesinin içmeyen gruba kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir.

28 gün süreli diğer bir çalışmada, günde 2 kere 270 miligram papatya özü tüketen kişilerin gece uyanma sıklığının tüketmeyenlere göre üçte bir oranında daha az ve uykuya dalma süresinin de 15 dakika daha kısa olduğu görülmüştür.

Bu bulgular umut verici olmakla beraber, bu çayın uyku kalitesini arttırdığına kesin kanaat getirilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Yine de, uykuya dalmakta ve rahat bir uyku uyumakta zorluk çekiyorsanız, kesinlikle denemeye değecek bir yöntemdir bu.

2.Kan Şekerini Kontrol Edebilir

Papatyayla hazırlanan çayı içmenin kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Bitkinin anti – inflamatuar özellikleri, pankreas hücrelerinin kan şekerinin kronik olarak yükselmesinden zarar görmesini önleyebilir.

64 diyabet hastası ile yapılan bir çalışmada, 8 hafta boyunca öğün sırasında günlük olarak papatya çayı içenlerin ortalama kan şekeri seviyesinin su içenlere göre daha anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür.

Ek olarak, hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, papatya çayının açlık kan şekeri seviyesini önemli miktarda düşürebileceğini ve yemekten sonraki kan şekeri sıçramalarını önleyebileceğini göstermiştir.

Konuyla ilgili kanıtların çoğu hayvanlarla yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Bununla beraber, umut vericidir.

Sonuç olarak, bu çayın anti – inflamatuar özellikleri, özellikle bir öğünle beraber tüketildiğinde, kan şekerinin dengelenmesine yardım edebilir.

3.Sindirim Sisteminin Sağlıklı Çalışmasına Yardımcı Olabilir

Tüketilen gıda maddelerinin doğru bir şekilde sindirilmesi genel sağlığımız için son derecede önemlidir.

Sınırlı kanıtlar, papatyanın bazı mide – bağırsak sorunlarının oluşması riskini azaltarak sindirimin daha sağlıklı olmasını yardım edebileceğini göstermektedir.

Birçok çalışmada, papatya özünün fareleri ishal olmaktan koruma potansiyeli olduğunu göstermiştir.

Sıçanlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada, papatyanın mide asidini azaltmak ve ülser gelişimine katkı yapan bakterilerin üremesini engellemek açısından faydalı olduğu görülmüştür.

Bu bulgulara rağmen, papatyanın sindirim üzerindeki rolünü doğrulamak için insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bununla birlikte, papatyanın bulantı ve gaz dahil olmak üzere birçok sindirim sistemi rahatsızlığı üzerinde tedavi edici etkisi olabileceği düşünülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

4.Bazı Kanser Tiplerinden Koruyabilir

Papatya çayının içinde bulunan antioksidanların belirli kanser türlerine yakalanma riskinin düşmesiyle ilişkilendirilmiştir.

Papatya, “Apigenin” isimli bir antioksidan içerir. Deney tüpleriyle yapılan araştırmalar sırasında, apigeninin kanser hücrelerine, özellikle de meme, sindirim sistemi, prostat, cilt ve ahim kanserlerine karşı savaştığı görülmüştür.

Ayrıca, 357 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, haftada 2 – 6 kez papatya çayı içenlerde tiroid kanseri gelişme olasılığının, içmeyenlere göre anlamlı derecede daha düşük olduğu gözlenmiştir.

Bu bulgular umut verici olmakla beraber, papatya çayının kanseri önlemekteki rolüyle ilgili bir sonuca varmak için insanlar üzerinde daha fazla ve daha detaylı araştırmalar yapılması gerekmektedir.

5.Kalp Sağlığı Üzerinde Olumlu Etkileri Olabilir

Papatya çayında “Flavonlar” olarak bilinen bir antioksidan gurubu bulunur. Flavonların, kalp hastalığı riskinin önemli belirteçleri olan kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürme potansiyeli olduğu düşünülmektedir.

64 diyabet hastası ile yapılan bir çalışmada, yemekle birlikte papatya çayı içenlerin toplam kolesterol, trigliserid ve kötü kolesterol seviyelerinin, yemeğin yanında su içenlere kıyasla daha olumlu seviyelerde olduğu görülmüştür.

Papatya çayının kalp sağlığını iyileştirmedeki rolünü doğrulamak için daha çok araştırma yapılması gerekmekle beraber, bu çayı beslenme sisteminize dahil etmekten bir zarar görmeniz pek mümkün görünmüyor ama fayda görmeniz baya olası.

6.Stres Ve Kaygıyı Giderir

İngilizce’de camomile tea veya chamomile tea olarak geçen bu çayın sıcak ve yatıştırıcı yapısı, vücudunuzdaki serotonin ve melatonin seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir. Bunlar, stresi ve endişeyi azaltabilen veya ortadan kaldıran hormonlardır.

Papatya çayının migreni ve baş ağrılarını da yatıştırabileceği düşünülmektedir. Sıcak çayının buharını solumak da rahatlatıcıdır; zihnin yavaşlamasını ve klasik endişe belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Doğal bir yatıştırıcı olan bu çayın doğum sonrası depresyonu üzerinde de olumlu etkileri olabilir.

 

 

 

 

 

 

7.Cildi Güzelleştirir, Yaraların İyileşmesine Yardım Eder

Papatya çayının Romalılar, Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanıldığını biliyor muydunuz? Bunun sebebi anti – inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olmasıdır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına da iyi geldiği düşünülmektedir.

Cilt sağlığına iyi gelen antioksidan maddeler barındıran bu bitki çayı cildinizi aydınlatır, aynalarda görmeyi istediğiniz ışıltıyı kazanmasını sağlar. Ayrıca, doğal bir cilt beyazlatıcı olarak kullanmayı da deneyebilirsiniz.

8.Adet Ağrılarına İyi Gelir

Papatya çayının yangı önleyici ve gevşetici özelliği bazı kadınların adet periyodu sırasında yaşadığı kramp, terleme, şişkinlik, uykusuzluk, ruh hali değişimleri gibi belirtilerin yatışmasını sağlar.

9.Saç Tellerini Güçlendirir, Kepek Sorunundan Kurtulmanıza Yardım Eder

Papatyada bulunan iltihap önleyici bileşenlerin kafa derisindeki tahrişleri hafiflemesine, kepeklerin azalmasına, saç tellerinin güçlenmesine ve saçların genel görünümünün iyileşmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir.

10.Ağız Sağlığına İyi Gelir

Antiseptik özellikleri sayesinde dişleri ve diş etlerini korur, bazı oral enfeksiyonlarla savaşır.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir:

Ananasın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

4 Yorumlar
 1. Derya

  Papatyayi evde bir cok problem icin kullaniyoruz. Cok detayli güzel bir yazi olmus papatya cayi hakkinda ☺️

  1. Hilal Uslu

   Teşekkür ederim. Aklımda bu tarzda bir konu daha var, daha doğrusu bu konuya bakarken karşıma çıktı, onu da yazmayı düşünüyorum.

 2. Duo Diyet

  Çok faydalı, özellikle uyku kalitesi arttırma özelliğini test etmiş biri olarak söylüyorum. Daha bir çok faydası için evde bulundurmak gerek. Teşekkürler bu güzel yazı için.

  1. Hilal Uslu

   Bana da yazarken bir evde bulundurma isteği geldi, ilk fırsatta alıcam. Uyku sorunum yoktur ama geç saatlerde kahve yerine böyle şeyler içsem daha iyi olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.