xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Saç Ekimi Hakkında Her Şey

0 1.707

Saç nakli veya saç ekimi olarak bilinen uygulama saç kaybına maruz kalan kişilerin bu sorununa kesin çözüm getiriyor. Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan erkekler ve saçları ciddi derecede dökülen kadınlar için gayet yüz güldürücü sonuçlar veren bu yöntem FUE veya FUT teknikleri ile uygulanıyor.

Konuyu soru – cevap konseptiyle yazmaya karar verdim, uzun ve detaylı bir yazı olacak çünkü. Saç restorasyonu olarak da anılan bu uygulama hakkında merak ettiğiniz şeylerin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. Epey bir şeylerin cevabını bulabilmeniz gerekiyor mantıken, bu yazıya çok emek vermek niyetindeyim. Dolu dolu

Saç nakli yaptırmayı düşünüyorsanız konuyu çok iyi araştırın, iyice anlamak için kafa patlatın. Çünkü 2 farklı uygulamadan birini göklere çıkarıp diğerini yerin dibine sokan açıklamalar var ve bunlar insanın kafasını karıştırıyor.

Anladığım kadarıyla; hangi yöntemin kişi için daha uygun olacağı bazı şartlara göre değişiyor ve Fut tekniği daha zor. Ayrıca deride iz kalabiliyor.

Aslında en doğrusu her 2 tekniği de uygulayabilen bir cerrah bulmak imiş gibi görünüyor. 2’sini de yapabilen;  2 yönteme de eşit mesafeden bakar ve sizi daha doğru yönlendirebilir.

Saç ekimi nedir?

Kulakların arasında, ense kısmında bulunan saç köklerinden bir kısmı alınıyor ve saçın ön ve tepe kısmında açılmış olan boşluklara belli bir metotla yerleştiriliyor; saç ekimi en genel tarifiyle budur. Ensede bulunan saçların şöyle bir özelliği var; bunlar hayat boyunca dökülmüyor, o bölge asla kel kalmıyor. İşte bu saçları alarak işlem yapıyorlar, kellik sorununu insanın kendi saçlarını kullanarak hallediyorlar yani.

Ön tarafta oluşan boşluk, ensedeki saçların gürlüğü oranında doluyor. Ensenizde buna imkan verecek miktar ve özellikte saçlar varsa, ekim alanına 7 – 8000 adet saç ekilmesi mümkün olabiliyor.

Kimlere saç ekimi yapılabilir?

Saç ektirmek istiyorsanız önemli, ciddi bir sağlık sorununuz olmaması gerekiyor. Hangi sağlık sorunlarının ekim yapmaya engel teşkil ettiğini biraz aşağıda okuyabilirsiniz.

Her saç kaybı yaşayan kişi saç ekimi yaptırarak gürül gürül saçlara kavuşabilir diye bir şey yok anladığım kadarıyla. Bir kere, sonucun başarısı uygulamayı yapan ekibin özelliklerinin yanında sizin bazı özelliklerinize de bağlı. Mevcut saçlarınız ne kadar sık ve sağlıklı ise saç nakli de o kadar başarılı olacaktır. Saç ekimi yapılacak alanın genişliği ve ekim yapılacak bölgenin buraya ekilecek olan hücreleri tutup besleyecek özellikte olması da önemli.

Bu konuda yaşınızdan çok saçların ne şekilde ve ne miktarda döküldüğü önemli. Çıplak gözle baktığınız zaman kafa derinizi görüyorsanız durum kritik demektir; bu durum o bölgedeki saç yoğunluğunun saçlarınızın normal yoğunluğunun yarısından bile altına düştüğünü gösterir. Bu durumda en iyi çözüm saç ektirmek olabilir.

Yaşın belirleyici olduğu bir durum da var ama, o da şöyle: Erkek tipi saç dökülmesinde saçların dökülme hızı 40 yaşla beraber azalmaya başlıyor. 40’tan daha genç bir yaşta ekim yaptırırsanız, saç dökülmeniz henüz hız kesmeye başlamadığından, daha sonra yeni seanslar yaptırma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Kimlere saç ekimi yapılmaz?

Kanser türlerinin herhangi birinden muzdarip olanlar

Kanser tedavisi görmekte olan kişiler

Kanama bozukluğu olan insanlar

Kontrolsüz hipertansiyon hastası olanlar

Kontrolsüz şeker hastalığı olanlar

Greft / Foliküler Ünite

1 saç kökü her zaman 1 tanecik saç kökünden ibaret değil aslında; bazen 2 – 3 tane saç kökünden, folikülden (Yani kendisini sarmalayan, besleyen ve koruyan yapıdan) ve onların çevresindeki damarsal ve sinirsel ağdan oluşan; kendi içerisinde bir bütünlük oluşturan bir yapı. Saç ekimi sırasında saçınızdan bu yapıyı alıyorlar.

Saç nakli işleminde önce alınıp sonra da ekilen foliküler saç yapısına greft deniliyor. 1 adet greftin içinde 1 ile 4 tane arasında saç teli olabiliyor. Ekilen saç kökü sayısıyla greft sayısı her zaman aynı olmuyor, bu eşitlik ancak her 1 greftte 1 tane saç olması durumunda gerçekleşiyor. Size 3000 tane greft ekildiğini varsayalım; ekilen her 1 greftte 1 saç varsa sonuçta size 3000 adet saç ekilmiş oluyor. Ama ekilen greftlerin bazılarında 1’den fazla saç teli varsa 3000 greftin başınıza kazandıracağı saç teli sayısı 6 – 8000’e çıkabiliyor.

Saç ekilen sahada kaç tane saç çıkacağı ekilen greft sayısına bağlı değil yani, saç kökü sayısına bağlı. Fakat yapılacak işlemin süresinin, uygulamayı yapacak ekibin vereceği emeğin ve harcayacağınız paranın greft sayısı üzerinden hesaplanmasında bir terslik yok, hesap bu şekilde de yapılabilir.

Uygun görülen cerrahi teknik ne kadar ustalıkla uygulanırsa, ekilen greftlerin sayısı kadar saç kökünün canlı kalması ihtimali de o kadar artıyor.

Ortaya doğal bir görünüm çıkması için, genellikle en ön çizgiye tek 1 saç kökü içeren çok sayıda greft koyuluyor. Arka taraflara ise, yoğun ve sık bir görünüm oluşması için, 2 – 3 tane saç içeren greftler koyuluyor.

Fut ve Fue yöntemleri arasındaki farklar

 

Ülkemizde yapılan saç ekim uygulamalarında daha çok Fue yöntemi tercih ediliyor. Fut tekniğinin artık miadı dolmuş ‘Tu kaka!’ bir teknik olduğunu iddia eden yazılara rastladım konuyu araştırırken fakat o tam olarak öyle değil galiba. Bana daha makul gelen bir açıklama buldum, oradan edindiğim bilgileri aktaracağım.

Bu 2 yöntemin greft elde etme şekilleri farklı; Fut yönteminde saçlar başın saçlı kısmından bisturiyle dilim şeklinde bir parça çıkarılması şeklinde alınıyor. Bu bir cerrahi operasyon yani. Fue yönteminde ise saç kökleri çok küçük çaplı  aletlerle tek tek çıkarılıyor.

Donör alanının, yani saçların alınacağı alanın çapı 150 santimetrekareden küçükse, daha çok sayıda kaliteli greft alınabilmesi açısından Fut tekniği daha avantajlı olabilir.

Fut tekniğinin avantajarından biri greft alımının saçların en sağlıklı ve en kalın olduğu bölgeden yapılması. Bu teknik bu açıdan daha verimli görünüyor.  Öte yandan donör sahası, yani başınızdaki saçlı bölge sık ve geniş ise; bir de operasyon tam donanımlı profesyonel bir ekip tarafından yapılıyorsa Fue tekniği ile de Fut tekniğinin sonuçlarına yakın veya aynı sonuçlar almak mümkün oluyor.

Fue yöntemi saç köklerinin kesi yapmadan alınmasını sağlamasıyla öne çıkan bir yöntem aslında, bu yöntemde  ensede iz kalması riski daha az oluyor. Bu yüzden özellikle çoğunlukla kısa saç kullanmayı tercih edenlerin bu yönteme yönelmesi gerekiyor. Bu teknik de deride izler bırakıyor aslında; küçük beyaz noktalar şeklinde izler. Fakat metod doğru uçlarla ve doğru bir şekilde uygulanırsa bu izler kısa saçlardan bile fark edilmeyecek derecede hafif oluyor.

“Şerit yöntemi” olarak da bilinen Fut yöntemi, plastik cerrahi konusunda uzman olmayan bir doktor tarafından uygulanması halinde saçların alındığı sahada geniş ve gizlenmesi mümkün olmayan izler kalmasına sebep olabiliyor. Dikkatinizi çekerim; bu genel bir olumsuzluğa değil, doğru doktorun seçilememesi durumunda yaşanacak bir olumsuzluğa benziyor. Yani saç ekimi için kendinizi kimin – kimlerin eline bıraktığınız çok önemli.

Saçlarınız kıvırcık ise, kökleri karışık ya da ayrıksa, saç köklerinin alınacağı alan zayıfsa ve transeksiyon ihtimali varsa FUT tekniği sizin için daha doğru olabilir. (Transeksiyon: Alınması amaçlanan kıl köklerinden en az 1 tanesinin alınamaması, yerinde kalması durumu. Bu sorun Fue yönteminde folikül üniteyi yerinden çıkarmak için kullanılan ucun uygun çapta olmaması durumunda görülüyor.

Her 2 tekniği de uygulayabilen bir doktor size Fue yöntemi ile ekim yaparken transeksiyon ihtimalinin yüksek olduğunu fark ederse durumu belirtip Fut tekniğine geçmeliymiş; öyle bir şey okudum. Çünkü transeksiyon oranı yüksek ise bir sürü kıl kökü ziyan olabilir.)

Fut operasyonu, usta eller tarafından yapılsa bile donör bölgede 1 – 2 mm.’lik skarlar oluşmasına yol açabiliyor. Doktor ve ekip bu yöntemi uygulamak için yeterli değilse skar dokusunun kalınlığı 5 mm’yi bulabiliyor. Saçlarını bütünüyle tıraş eden veya 1 numara kestiren bir erkek iseniz 1 – 2 mm’lik izler bile görünümünüzü bozabilir. Bu insanın doku özellikleri ile de ilgili aslında, izlerin seviyesi buna göre de değişebiliyor.

 

Fut yönteminde cerrahın yükü Fue’ye göre daha az. Bu tekniğin uygulanabilmesi için çok iyi eğitilmiş bir operasyon ekibi ve son derecede kaliteli ekipmanlar gerekiyor. Çünkü kesilerek alınan şeridin foliküler ünitelerine ayrılıp hazırlanabilmesi büyük bir beceri ve profesyonellik gerektiriyor.

Daha önce bir veya birkaç kere Fut tekniği ile saç ektirdi iseniz ve bir operasyon daha düşünüyorsanız Fue tekniğini tercih etmenizde fayda var. Çünkü tekrarlanan Fut operasyonlarından sonra derinin elastikiyeti azalıyor ve çıkarılacak olan saçlı şeridin bir kısmında önceki saç alımından kalan skarlar oluyor. Bu da daha az greft elde edilmesine yol açıyor.

Saç, bıyık ve sakal nakli yaptırmak isteyenler için uygun olan teknik Fue tekniği.

Fue tekniği vücudun başka yerlerinden alınan kıllarla da uygulanabiliyor.

Saç nakil operasyonlarını sadece saçların alım şekliyle ilgili olarak değerlendirmemek gerektiğini hatırlatmak istiyorum, ekim işleminin doğru şekilde yapılması da en az bu derecede önemli. Bu 3 yöntemde kanalların açılması ve ekim yapma yöntemleri birbirinden farklı değil.

Fut mu Fue mi?

Bu sorunun ezbere verilecek kesin bir cevabı yok. Bazı hallerde FUE uygun oluyor, bazı hallerde de Fue. Operasyonu iyi bir plastik cerrah yaptıktan sonra 2 uygulamadan da gayet başarılı sonuçlar alınabiliyor. Kişinin tercihi de önemli tabii, ameliyat olma fikrine sıcak bakmadığınız için FUT tekniğini istemeyebilirsiniz mesela. Ama en iyi sonucu almayı da istersiniz. Bunun için uzman bir doktorla konuşup sizin için hangisinin, hangi sebeple uygun olduğunu öğrenmeniz lazım.

Fue yöntemi ile saç ekimi

Önce saçlar çok kısa kesilir. Sonra bir motora bağlı olarak çalışan yuvarlak bir bisturi ile bir kulağın üstünden başlayıp enseden geçtikten sonra diğer kulağın üstüne kadar uzanan saçlı bölgeden çok sayıda mikrogreft çıkarılır.

Bu işlem tam olarak şöyle bir şey: Farklı çaplardaki uçları keskin borucuklar (Punch) saç kökünün etrafında dairesel bir kesi yapıyor. Sonra bir penset yardımı ile çekme ve döndürme hareketleri yapılıyor. Saç kökleri derinin altındaki yağ tabakasına gevşek bir bağla bağlı olduğundan, kıl köküne herhangi bir zarar verilmeden folikül ünite rahatlıkla yerinden çıkarılabiliyor. Bu işlemin tecrübeli bir cerrah tarafından yapılması gayet önemli tabii.

Bu mikrogreftler mikroskop altında gruplara ayrılır ve saç ekim işlemine hazır hale getirilir. Saç ekilecek alana lokal anestezi altında çok küçük yarıklar açılır ve 1, 2 veya 3’er tane saç kökü içeren mikrogreftler bu yarıkların içine belli bir yöntem çerçevesinde yerleştirilir. Bu sırada hem mevcut saç köklerinin boşluklara ideal bir dağılımla yerleştirilmesi, hem de saçların çıkış yönünün doğru ayarlanması gerekir. Metodsuz bir yerleştirme yapılırsa saçlar uzadığı zaman ortaya doğallıktan uzak, kötü bir görünüm çıkar.

 

Greftlerin alınması 2 – 3 saat sürer, saç restorasyonu yaptıran kişinin bu sırada yüzüstü yatması gerekir. Alım süreciyle ekim süreci arasında geçen zamanda hasta yemek yiyebilir. Ekim süreci 2 – 4 saat arasında değişir, bu greftlerin miktarına bağlıdır.

Saç ekimi yapılırken sırt üstü ve başınız hafifçe yüksekte olmak üzere uzanırsınız, bu sırada TV izleyebilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Uygulama bittikten sonra saçların ekildiği alan açık bırakılır; saç alınan kısımlara ise ertesi gün açılmak üzere pansuman yapılır. Pansuman yapılan bölgeden sızıntı olursa endişelenmeniz gerekmez, bu beklenen bir durumdur.

Fue uygulamasından sonra ikinci bir seans yaptırmak isterseniz bunu 3 – 5 gün sonra yaptırabilirsiniz.

Fut yöntemi ile saç ekimi

2 kulak arasında yer alan ve enseyi kaplayan saçlar 2 – 5 mm. uzunluğunda olmak üzere tıraş edilir ve saç alınacak bölge belirlenir. İşlemi yapacak olan plastik cerrah; saçların yoğunluğunu, dokunun esneklik derecesini ve kişinin ne miktarda saça ihtiyacı olduğunu göz önünde bulundurarak alınacak cilt altı dokusunu planlar. Bölgeye lokal anestezi yapıldıktan sonra, planlanan doku parçası çıkarılır.

Bu noktada yapılacak kesinin saçların deriye giriş açısına paralel olması çok önemlidir; bu işlem profesyonelce yapıldığı takdirde foliküler ünite kaybı az olur ve deride daha az iz kalır. Donör bölge dikiş atılarak kapatılır. Alınan şerit mikroskop altına koyulup foliküler ünitelerine ayrıştırılır.

Daha sonra kişinin yüz şekline uyacak saç çizgisi belirlenir ve saç nakli yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Ekim yapılacak bölgeye slit aracılığıyla kanallar açılır. Bundan sonra sıra ayrıştırılan folikül ünitelerin mikrocerrahi pensetleri ile açılan kanallara yerleştirilmesine gelir. Operasyon bittiğinde alından başlayıp ensedeki dikişli bölgeye giden ve 1 gün sonra açılacak olan bir tampon bandaj uygulanır.

Ameliyat sonrasında, ilk 1 gün içerisinde hafif ağrılar hissedileceğinden hastaya ağrı kesici ilaç içeren bir reçete yazılır. Bu ağrılar genellikle 24 saatten fazla sürmez. Uygulamadan sonraki 2. günde ekim bölgesinde kabuklanma oluşur. 2. veya 3. günde hastanın saçları, operasyonu yapan ekip tarafından yıkanır. Yıkama işlemi her gün yapılır ve 8 – 10 yıkamadan sonra kabuklanma sorunu ortadan kalkar. Dikişler ameliyattan 15 gün sonra alınır.

Fut yöntemi ile saç ekimi yapılmasından 2 – 3 gün sonra alından başlayan, bazen göz kapakları ile şakaklara da yayılan bir şişlik olabilir. Bu sorunu hafif atlatmak için ameliyattan sonra evdeyken saat başlarında 15’er dakika olmak üzere şiş bölgelere havlu koyup havlunun üstünden buz kompresi yapabilirsiniz. Şişlikler müdahale etmeseniz de 3 – 4 gün içerisinde ortadan kaybolacaktır.

Ameliyattan sonraki 2 – 4 hafta içerisinde genellikle ekilen saçlar kısmen veya tamamen dökülür. Hücreler 8 – 10 haftalık bir dinlenme döneminden sonra yeni yerlerine adapte olurlar, bundan sonra cilt yüzeyinden tekrar saçlar çıkmaya başlar. Saçlar ayda 1 – 1.5 cm. kadar uzar ve 6. ayda kesilecek boyutlara gelirler. Saçların çıkmaya başlayacağı 3. ayda ekim bölgesinde sivilcelenme meydana gelebilir. Böyle bir sorun olursa durumu doktorunuza iletmelisiniz.

FUT uygulamasından sonra 2. bir seans daha saç ekimi yaptırmak isterseniz bunun için en az 6 ay beklemeniz gerekir.

 

Kadınlara saç ekimi yapılabilir mi?

Saç dökülmesi sorunu kadınlarda erkeklerde olduğu gibi ilerlemiyor. Ön saç çizgisinin açılmaya başlaması, ensede ‘Keşiş halkası’ denilen görünümün oluşması, kellik; bunlar kadınlarda sıklıkla rastlanan durumlar değil. Kadınlarda belli yerlerde yama tarzı dökülmeler olmuyor; daha çok saçın yer yer incelmesi söz konusu oluyor. Saçlı deride boşluklar oluşsa bile bu erkeklerde olduğu gibi kelliğe doğru gitmiyor.

Şöyle bir bakındım, anladığım kadarıyla; buna engel olacak bir sağlık sorunu olup olmadığı tespit edildikten sonra kadınlara da ekim yapılabiliyor. Fakat saç nakli kadınlarda erkeklerde verdiği kadar olumlu sonuçlar vermiyor, bu yüzden de pek tavsiye edilmiyor.

Saç dökülmesinden yana çok dertli olan bir kadının önce bir dermatologla görüşüp dökülmenin sebebini öğrenmesi ve doktor buna yönelik bir tedavi önerirse onu uygulaması daha doğru olur, öyle anladım ben.

Saç ekim işlemi nerede yapılmalı?

Saç ekiminin mutlaka hastane ortamında ve bir doktor tarafından yapılması gerekiyor. Aksi takdirde uygulamanın yapıldığı bölgede enfeksiyonlar oluşabilir, hatta kronik bir hastalık tarafından ziyaret edilebilirsiniz. Estetik merkezi, kuaför salonu, güzellik merkezi vb. yerlerde saç ekimi yaptırmaktan kaçınmalısınız.

Saç nakli sırasında lokal anestezi için bazı ilaçlar kullanılıyor, bu ilaçların dozunun yanlış ayarlanması çok üzücü olaylara sebebiyet verebilir. İşlemin her aşamasının ince detayları var; bu detaylara dikkat edilmemesi sadece sonucun beklediğiniz mükemmellikte olmamasına yol açmakla kalmaz, size başka zararlar da verebilir. Uygulamanın ameliyathane koşullarında; bu konuda uzman olan plastik bir cerrah, eğitimli ve deneyimli bir ekip ve mükemmel ekipmanlarla yapılması durumunda, olabilecek en iyi sonucu almakla kalmayacaksınız, herhangi bir terslik durumunda size anında en doğru müdahale de yapılabilecek.

1 saç ekimi seansında kaç tel saç ekilebilir?

Bu konudaki en önemli etken verici bölgedeki saçların sıklığıdır; saçlı bölgelerdeki saçlar ne kadar yoğun ise kişiden alınacak greftlerin sayısı da o kadar çok olur. Mevcut saçlarınız gür ve sağlıklıysa sizden tek seansta 5000 – 5500 greft alınabiliyor. 1 greftte ortalama 2 saç olsa, toplamda 10 – 11000 saç teli demektir bu. İdeal bir uygulamanın sonucunda bunların sadece yüzde 3’ü ziyan olur. Bunu da düşelim, her birinde 2 saç teli olan 5000 greftten yine 9700 tane saç kalıyor. Uzman bir ekibin önemi burada da ortaya çıkıyor sanırım; uzman ve ekibi ne kadar tecrübeli olursa saç teli ziyanlığı da o kadar az olur mantıken.

Saç ekimi yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Saç nakli yaptıracak olanların uygulamadan önce dikkat etmeleri gereken en kritik nokta, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorlarsa buna ara vermeleridir. Bunun için doktor onayı almalısınız tabii ki.

Alkol kullanıyorsanız uygulamadan 1 hafta önce kullanmamaya başlamalısınız. Sigara içiyorsanız onu da azaltmanız iyi olur.

Saç ekimi yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmeli?

Doktorunuz size saç ekiminden sonra kullanmanız için ağrı kesici ilaçlar, yüzünüzün şişmesini ve iltihabi reaksiyonları önleyecek antihistaminik – antibiyotik tarzı ilaçlar verecektir; bunları doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Saçınızın bakımı ve yıkanmasıyla ilgili tavsiyeler de verilecek size, bunlara uymanız çok önemli. Saçı 3 gün boyunca yıkamamak, yıkanacağı zaman da doktorun önerdiği özel ürünleri kullanmak gerekiyor. Bazı hallerde saçlarınızı bir süre boyunca tedavi gördüğünüz yerde yıkıyorlar.

Birkaç gün boyunca başınızı fazla eğmemeye, yukarıda tutmaya özen göstermelisiniz. Uyuyacağınız zaman da başınızın altına üst üste 2 – 3 yastık koymalısınız. Öne eğilip durursanız yüzünüzde ödemler oluşur.

Ekim yapılan bölgeleri bir süre tahriş ve travmalara karşı korumanız gerekiyor. Elinizi götürüp oynamayın, bir yere çarptırmamaya dikkat edin. Dışarıya çıkacağınız zaman başınıza rahat bir şapka takmanız iyi olur.

Birkaç gün  istirahat etmek ve ağır, efor gerektiren işler yapmaktan kaçınmak gerekiyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.