xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Sağlık Ve Güzellik İçin Gül Ve Gül Suyu Kullanımı

1 6.016

Renkli, gösterişli ve kokulu çiçeklerini sevdiğimiz gül bitkisi ve gül yapraklarından hazırlanan gül suyu sağlık, güzellik ve temizlik açısından ne kadar çok işe yarıyor; biliyor musunuz? Ben gülün faydaları listesinin bu kadar kabarık olduğunu biliyordum doğrusu, bu konuda yazmaya karar verince anladım. Bu durumda yazı da uzun bir yazı olacak. Ben daha kısa bir şey yazmayı düşünmüştüm ama kısmet böyleymiş. Gül ve gül suyu ne işe yarar, nasıl kullanılır beraberce öğrenelim madem. Bir de gül macunu ve gül yağı var, onlardan da biraz söz edeceğim.

Gül Suyunun Faydaları

Önce şunu söylemek istiyorum; gül suyu alırken ürünün içeriğine mutlaka bakın. İçine gül esansı katılmış damıtılmış su şeklinde ürünler var, doğal gül suyundan beklediğiniz faydaları bunlardan sağlayamazsınız. İçeriğinde esans, parfüm, fragrance (Koku) bulunan ürünleri tercih etmeyin.

*Gözlerinizde kızarıklık ve kaşıntı varsa veya göz nezlesi olduysanız  doğal gül suyu ile göz banyosu yapabilirsiniz. Gül suyu, düzenli olarak kullanıldığı taktirde göz altı morlukları ve şişliklerine de iyi gelir. Küçük buz kalıplarında dondurduğunuz gül suyunu sabahları şişmiş durumda olan gözlerinize uygulayın, işe yarayacaktır.

*Gül suyu cilt temizliği için kullanılabilir ve işe de yarar, şahsen birkaç yıldır kullanıyorum. Ama gül suyunu buzdolabına koymanın daha iyi olduğunu şimdi öğrendim. Böylece yüzdeki kan dolaşımını da hızlandırırmış. Bugünden tezi yok banyodan alıp dolaba koyayım bari.

Sabahları ve akşamları yüzünüzü, kulaklarınızın arkasını, boynunuzu gül suyu emdirilmiş pamukla silerek cildinizin temizlenip canlanmasını sağlayabilirsiniz. Gül suyunu makyajınızı çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

*Gül suyu sivilce sorunu için de etkili bir ürün. Sivilceleri kurutmak için sabahları yüzünüze pamuğa sürülmüş gül suyu uygulayın.

*Ağız kokusundan kurtulmak için gül suyuyla gargara yapmayı deneyebilirsiniz.

gül suyunun faydaları

*Banyo suyunuza biraz gül suyu eklerseniz vücudunuz ipek gibi yumuşak olur.

*İbni Sina’ya ve botanikçi – doktor İbni Baytar’a göre gül suyu koklamak baş ağrısına ve mide bulantısına iyi geliyor. Ayrıca gül suyunun zihin açtığını, hafızayı güçlendirdiğini ve vücuda sürüldüğü taktirde ateş düşürücü etki yaptığını da yazmışlar. Heyecandan dolayı kalp atışlarınız çok fazla hızlanırsa yine gül suyundan faydalanabilirsiniz.

Baş ağrısı için gül suyuna batırılmış bir mendili alnınıza koyma yoluna da gidebilirsiniz.

Ateşi düşürmek için el ve ayaklarınızı gül suyuyla ovabilirsiniz.

*Gül suyunun rahatlatıcı etkisini de unutmayalım, iç daralması ve baygınlık durumlarına iyi geliyor.

*Birkaç damla gül suyunu pamuğa döküp koltuk altlarınızda hafifçe gezdirin. Koltuk altında bakteriler ve kötü kokular oluşmasını engeller.

Gül suyu cildi kurutur mu?

Gül suyunun her cilt tipine uygun olduğunu belirten yazılar da, tek başına kuru ciltlerden çok yağlı ciltler için uygun olduğunu belirten yazılar da gördüm. Benim kuru bir cildim ve birkaç yıldır temizlemek için gül suyu kullanıyorum. Kısa bir süre sonra da nemlendirici sürüyorum çoğunlukla. Gül suyunun nadir durumlar dışında (Alerji, aşırı hassas cilt vb.) insana bir zararı olması ihtimali yok gibi görünüyor, o yüzden herkes deneyerek kendi kullanma şeklini bulabilir diye düşünüyorum.

 

Evde Doğal Gül Suyu Yapımı

Malzemeler:

Oldukça derin bir tencere

Porselen bir fincan veya orta boy bir kase

Kasenin tencerenin içinde yüksekte durması için ısıya dayanıklı ters çevrilmiş bir küllük, bir tuğla parçası vb.

6 – 7 tane kırmızı gül

Saf su (Gül yapraklarını örtecek miktarda)

Buz

Yapılışı:

Yükseltiyi tencerenin ortasına yerleştirin.

Güllerin yapraklarını koparak yükseltinin etrafına koymaya başlayın.

3 – 4 gülden sonra suyu ekleyip ocağı yakabilirsiniz. Su ısınırken diğer güllerin yapraklarını da ekleyin.

Fincan veya kaseyi yükseltinin üstüne koyun ve tencerenin kapağını ters olarak kapatıp suyu kaynamaya bırakın.

Su kaynamaya başladığı zaman tencere kapağının üstünü buzlarla doldurun. Böylece ani bir soğuk yaratmış olacaksınız ve gül suyunun buharı ortadaki kasenin içine toplanacak.

Buzların epeyce bir kısmı eridiğinde kapağı dikkatle kaldırın.

Kasedeki gül suyunu cam bir şişeye alın. Doğal gül suyunuz artık kullanıma hazır.

Önemli not: Evde saf gül suyu hazırlarken tencerenin kapağını ters olarak, kapağı içeriye bakacak şekilde koyacaksınız. Yükseklikleri öyle bir ayarlamalısınız ki yükseltinin üstündeki kase kapağa temas etmemeli.

 

 Gül Yağının Faydaları

*Gül yağı içeren bir krem kullanır veya günlük nemlendiricinize 1- 2 damla gül yağı ekleyerek cildinizdeki iltihaplanma, egzama, uçuk gibi sorunları hafifletebilirsiniz.

*Geniş bir kaseye bir miktar çok sıcak (Neredeyse kaynar durumda) su doldurup 3 – 5 damla da gül yağı ekleyin. Çıkan buharı solumak öksürüğe ve nefes darlığına iyi gelir.

*Ödemden, kramptan veya burkulmadan kaynaklanan ağrılar için kompres yaparken kullandığınız sıcak veya soğuk suya 4 – 5 damla gül yağını damlatırsanız ağrınız azalır.

*Şampuanınızın içine 10 damla kadar gül yağı eklerseniz saçlarınız beslenir, kepek sorunu azalır.

*Gül suyunun çoğu kullanım şekilleri gül yağı için de geçerlidir. Örneğin cildinizi temizlemek için veya 1 bardak suya 8 – 10 damla damlatıp ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz. Başınız ağrıdığı zaman alnınıza gül yağıyla masaj yapabilirsiniz.

*Ağız yaraları için gül yaprakları kullanımı: Cam bir kavanoza 1 litre su koyup içine bir miktar taze gül yaprağı ekleyin. Ağzını kapattığınız kavanozu güneş alan bir yere koyup 1 hafta bekletin. Bu karışımı ağızda çıkan yaralara sürebilir veya gargara yapabilirsiniz.

Stres, boğaz enfeksiyonları ve öksürük için gül çayı:

Gül çayının faydaları ile giriş yapayım konuya: Stres altında iseniz, endişeliyseniz sizi sakinleştiriyor, olumlu düşünmenize ve üstünüzdeki baskıyla başa çıkmanıza yardımcı oluyor. Boğaz enfeksiyonuna, öksürüğe ve bulantıya da iyi geliyor ayrıca. Yalnız, sıcak suyun içinde kaynatın ve günde 1 fincandan fazla tüketmeyin, aksi taktirde bağırsaklarınızı rahatsızlık verecek kadar çok çalıştırıyormuş.

1 kupa gül çayı yapmak için 1 – 2 tane gül tomurcuğu ile 1 kupa kaynar suya ihtiyacınız olacak. Kaynamış suyu 1 dakika dinlendirin ve içine tomurcukları atın. 5 – 10 dakika demlenmeye bırakın, suyun rengi sarıya rengi dönecektir bu arada, ve sıcak olarak için. 1 litre civarında yapmak isterseniz 1 litre kaynamış suya 1 avuç gül tomurcuğu atarak hazırlayın.

gül yaprakları

Pul pul dökülen kuru ciltler için gül maskesi:

Malzemeler:

2’şer tatlı kaşığı bal ve mısır nişastası

4 çorba kaşığı süt

Kurutulmuş gül yaprakları (Yukarıdaki malzemelerle hazırlanan karışıma eklendiğinde bir maske oluşturacak miktarda.)

Gül yaprakları dışındaki malzemeleri bir kaba koyup yaprakları ufak parçalara bölerek üstüne ilave edin. Maskeyi dairesel hareketler yaparak cildinize yedirdikten sonra 20 dakika bekleyin. Sonra parmak uçlarınızla masaj yaparak çıkarın ve yüzünüzü bol suyla yıkayın. Ardından nemlendirici sürün. Bu maske, haftada 1 kere uygulandığı taktirde kuru ciltleri nemlendirir.

 Yağlı ciltler için gül suyu ve pudra:

Yağlı cildinizin parlak, yağlı görünümünü gidermek için haftada 2 kere bir parça gül suyunu pudra ile karıştırarak elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze sürün, ardından yine gül suyuyla çıkarın.

Cilt temizliği için gül suyu ve gliserin:

Yarım çay bardağı gül suyuyla 1 çay kaşığı gliserini karıştırarak etkili bir doğal cilt temizliği ürünü hazırlayabilirsiniz.

Gül macununun faydaları

Gül ve gül suyu kullanımı konulu muhteşem yazıma ki şu sıralarda 1000 kelimeyi geçmek üzere, bir son vereyim diyorum artık. Konuyu gül macunu hakkında biraz bilgiye bağlayacağım. Eski zamanlarda epeyce kullanılırmış bu yenilerek tüketilen macun, Isparta’da faaliyet gösteren Gülbirlik Sweetrose markası 2 yıl boyunca denemeler ve araştırmalar yaptıktan sonra 2013’de yeni bir versiyonunu sürmüş piyasaya. İçeriğinde 16 çeşit baharatın yanı sıra gül petalleri de barındıran gül macununun insanı rahatlattığı, toksinlerin vücuttan açılmasına yardımcı olduğu, bağırsak problemleri ile mide ve boğaz ağrılarına iyi geldiği söyleniyor. Hem lezzetli, hem de şifa verici bir ürün olan gül macununun özellikle kahvaltıda tüketilmesi tavsiye ediliyor.

1 yorum
  1. derya soygül

    Ne kadar faydaliymis. Bahçedeki güllerden yapabilirim belki.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.