xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Sarımsak Yağının Cilde, Saçlara Ve Sağlığa 17 Faydası

8 4.247

Yüzyıllar öncesinde, modern bu kadar ileri bir seviyede değilken, bu kadar çeşitli ve gelişmiş tıbbi cihazlar yokken, insanlar sağlıklı kalmak için doğanın harikalarına başvururlardı. Ki bunlar günümüzde de birçok ilacın ve kozmetik ürünün formülünde kullanılıyor aslında. Geleneksel doğal ilaçların en popüler olanlarından biri olan sarımsak, birçok hastalıkla, cilt ve saç sorunlarıyla mücadele etme yeteneği yüzünden, hala dünya çapında bir üne sahiptir. Sarımsak yağı hakkında fikriniz var mı peki? Hem ağızdan alınarak, hem de dışarıdan kullanılabilen sarımsak yağının faydaları hakkında bir liste hazırladım sizin için. Konu ilginizi çekiyorsa aşağıya doğru devam edin. E

Sarımsak Yağının Yararları

Cilde Yararları

1. Cilt enfeksiyonlarıyla savaşır.

2. Aknelerle mücadele eder.

Saçlara Yararları

3. Kepekler üzerinde etkilidir.

4. Saç dökülmesini önler.

Sağlığa Yararları

5. Diş ağrısını hafifletir.

6. Uçuklara iyi gelir.

7. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

8. Kadınlarda kemik sağlığını geliştirir.

9. Enfeksiyonlarla savaşır.

10. Kardiyovasküler sağlığı geliştirir.

11. Diyabetin dengelenmesine yardım eder.

12. Bilişsel yeteneklerin zayıflamasını önler.

13. Kulak enfeksiyonlarına iyi gelir.

14. Kanserle mücadele eder.

15. Egzersiz toleransını arttırır.

16. Kötü kolesterolü düşürür.

17. Doğal bir sivrisinek kovucudur.

 

Sarımsak Yağının Cilde Faydaları

1. Cilt Enfeksiyonlarıyla Savaşır

Sarımsağın içeriğinde, mantar enfeksiyonları ve başka cilt enfeksiyonları üzerinde etkili olan maddeler bulunuyor. Saçkıran, sedefi siğiller gibi sorunlarınız için bu doğal yağı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

Pamuk ped

Sarımsak yağı

Uygulama:

Hafifçe ısıtılmış bir miktar sarımsak yağını pamuklu bir beze emdirip cildinizin etkilenen bölgelerinde gezdirin. Bunu günde 2 – 3 kere yapabilirsiniz.

Dikkat:

Yağı fazla ısıtırsanız teninizi yakabilir.

2. Aknelerle Mücadele Eder

Sarımsak, sivilcelerle mücadele için etkili olduğu bilinen besin maddeleri ve antioksidanlar içerir. Örneğin çinko. Çinko yağ kontrolünü sağlayan bir elementtir. Sarımsak sivilce oluşumuna meyilli, iltihaplı cildi yatıştırır.

Gerekli malzemeler:

Tek kullanımlık 1 paket killi bakım maskesi (Veya daha büyük bir ambalajdaki bu tip bir maskenin bir kısmı)

Sarımsak yağı

Uygulama:

Maskeyi birkaç damla sarımsak yağıyla karıştırarak elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayıp 10 dakika bekleyin. Sonra yüzünüzü bol soğuk suyla yıkayın.

Dikkat:

Karışımı cildinizde 10 dakikadan fazla tutmayın. Cildinizde acı hissi yaratabilir.

Sarımsak Yağının Saçlara Faydaları

3. Kepekler Üzerinde Etkilidir

Saçlarınızdan dökülen beyaz pullar yüzünden koyu renk üstler giymekten kaçınmaya başladıysanız kafa derinizdeki kepekler kontrolden çıkmış demektir. Sarımsak yağını kepek tedavisi amacıyla da kullanabilirsiniz. Kepek oluşumuna yol açan enfeksiyonların giderilmesine yardım eder. İçeriğindeki sülfür sayesinde iltihaplı ve tahriş olmuş cildi yatıştırır, kepeklerin yol açtığı kaşıntıyı azaltır.

Gerekli Malzemeler:

Sarımsak yağı

Hafif bir şampuan

Uygulama:

Bir miktar sarımsak yağını biraz ısıtın ve kafa derinize uygulayın. Cömertçe kullanmanızda fayda var, miktarına saçlarınızın boyuna ve sıklığına göre karar verebilirsiniz. Ertesi gün saçlarınızı hafif bir şampuanla güzelce yıkayın.

Dikkat:

Yağı fazla ısıtmaktan kaçının.

4. Saç Dökülmesini Önler

Sarımsak yağının bileşimindeki B1, B6, C ve E vitaminleri ve kükürt hem saçların büyümesini teşvik eder, hem de saç köklerini güçlendirir. Bu bileşenler kafa derisinde oluşan birçok sorunla mücadele eder.

Gerekli Malzemeler:

Sarımsak yağı

Hafif bir şampuan

Uygulama:

Tıpkı bir önceki maddede kepeklerden kurtulmak için yaptığınız gibi, hafifçe ısıtılmış sarımsak yağını saçlara ve kafa derisine yedirip bir geceyi öyle geçirin. Ertesi gün de saçlarınızı günlük, hafif bir şampuanla yıkayın.

Dikkat:

Bu yağı ısıtıp dışarıdan kullanmanızı gerektiren diğer uygulamalarda olduğu gibi, cildinizin yanmasını önlemek için, yağı fazla ısıtmamaya özen gösterin.

Sarımsak Yağının Sağlığa Faydaları

5. Diş ağrısını hafifletir

Sizi deli eden korkunç bir diş ağrısı çekiyorsanız yatıştırmak için sarımsak yağını deneyebilirsiniz. İçeriğindeki “Allicin” isimli bileşik diş ağrısını ve iltihaplanmayı azalttığı gibi ağzın içindeki bakteriyel aktivitelerle de mücadele ederek dişlerin çürümesini önler.

Gerekli malzemeler:

Sarımsak yağı

Pamuk topu

Uygulama:

Birkaç damla sarımsak yağını pamuk topunun üstüne damlatıp ağrıyan dişinizin üstünde 10 ila 30 dakika byunca tutun. En iyi sonucu almak için bunu 2 – 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat:

Ağzınızın kokmaması için uygulamadan sonra dişlerinizi iyice fırçalayın.

 

6. Uçuklara iyi gelir

Sarımsağın bileşimindeki bakteri ve mantar karşıtı maddeler ciltte oluşan virüslerin büyüyüp gelişmesini önlüyor. Bu yüzden uçuk tedavisi amacıyla da kullanabilirsiniz kendisini.

Gerekli malzemeler:

Sarımsak yağı

Pamuklu bez

Uygulama:

Pamuklu bir bezin üzerine damlattığınız sarımsak yağını uçuk oluşmuş bölgenin üstünde birkaç saniye tutun. Uçuğunuz iyileşinceye kadar bunu günde 2 kere tekrar edin.

Dikkat:

Önce bir doktora danışın, özellikle hassas bir cildiniz varsa. Sarımsak yağının içeriği enzimler uçuklar üzerinde etkilidir ama asidik özellikleriyle ciltte yanma hissi de oluşturabilirler.

7. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sıklıkla soğuk algınlığı geçiriyor veya enfeksiyonlardan kaynaklanan sorunlar yaşıyorsanız bunun sebebi bağışıklık sisteminizin zayıflığı olabilir. Bu durumda sarımsak yağının bileşimindeki doğal bağışıklık güçlendirici maddeler işinize yarayacaktır. Sarımsak kapsülü yutmayı da tercih edebilirsiniz.

Dikkat:

Tavsiye edilen doz, sarımsak yağının yan etkileri ve ilaçlarla etkileşimleri hakkında bilgi edinin.

8. Kadınlarda kemik sağlığını geliştirir

Kemik zayıflığı belli bir yaşa gelmiş kadınlar arasında yaygın bir sorundur. Sarımsak yağı takviyesi almak kemik yoğunluğundaki azalmanın önleyerek kemik rezorpsiyonunun önlenmesine yardım eder. Kemik rezorpsiyonu nedir diye soracak olursanız, anladığım kadarıyla, bir çeşit kemik hücresinin kemik dokusunu ortadan kaldırmaya yönelik davranışları anlamına geliyor.

Kemik sağlığını güçlendirmek için sarımsak yağı veya sarımsak kapsülleri kullanabilirsiniz.

Dikkat:

Yaşınız, sağlık durumunuz, aldığınız ilaçlar gibi unsurlara göre ne kadar tüketmeniz gerektiğini araştırın.

9. Enfeksiyonlarla savaşır

Bazı araştırmalar sarımsağın aktif bileşenlerinden biri olan allicin’in bazı parazit, bakteri, mantar ve virüslerle mücadele ettiğini gösteriyor. Sarımsak yağını veya kapsüllerini bunun için de kullanabilirsiniz.

Dikkat:

Sarımsak yağının yan etkileri arasında ishal, gaz, mide bulantısı veya yanması gibi şeyler var. Alabileceğiniz günlük dozu doktorunuza mutlaka danışın.

 

10. Kardiyovasküler sağlığı geliştirir

Sarımsak yağının kardiyovasküler sağlık, yani kalp – damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren araştırmalar var. Sarımsaktan bu amaçla yağından içerek veya kapsüllerinden yutarak faydalanabilirsiniz.

Dikkat:

İlaç kullanıyor musunuz? Kullandığınız ilaç veya ilaçların sarımsak yağıyla veya haplarıyla olumsuz bir etkileşime girmeyeceğinden emin olun. Günlük olarak almanız gereken miktar için bir doktora danışın.

11. Diyabetin dengelenmesine yardım eder

Sarımsak yağının çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan diyabet (şeker) hastalığı üzerinde de olumlu etkileri olduğu düşünülüyor. Sarımsağın, anti – diyabetik ajanların yanında diyabeti dengeleyen bir destekçi olabileceği yolunda görüşler de var.

Sarımsak diyabet için 2 şekilde kullanılabiliyor: Sarımsak yağı içmek veya sarımsak kapsülü kullanmak.

Dikkat:

Ticari olarak satılan sarımsak yağının içinde ilave şeker olabilir. Ayrıca sarımsağın anti  diyabetik ilaçların aktivitesini arttırması da mümkün. Bu yüzden, önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışın.

12. Bilişsel yeteneklerin zayıflamasını önler

Nörodejeneratif hastalıklar olarak anılan Alzheimer, Parkinson ve Huntington gibi hastalıkların sebep olduğu bilişsel gerileme riskini düşürmesi de sarımsağın faydaları listelerinde yer alan önemli maddeler arasında. Bunun için evde sarımsak yağı hazırlayabilir veya eczaneden sarımsak kapsülleri alabilirsiniz.

Dikkat:

Kullanılması gereken miktar ve ilaç etkileşimleri için bir uzmanla görüşün.

13. Kulak enfeksiyonlarına iyi gelir

Sarımsak yağının kulak enfeksiyonları için kullanılması yeni bir durum değil, bu asırlık bir doğal tedavi yöntemi. Antiseptik, antibakteriyel ve antiviral özellikleri olan bu yağ hem kulak enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerle mücadele ediyor, hem de enfeksiyondan kaynaklanan ağrıları hafifletiyor.

Gerekli malzemeler:

Birkaç damla sarımsak yağı

2 yemek kaşığı zeytin, Hindistan cevizi veya hardal yağı

Uygulama:

Yağları karıştırıp hafifçe ısıtın. Bir pamuk topunun üstüne karışımdan biraz damlatıp enfekte olan kulağın içine koyun.

Dikkat:

Sarımsak yağının kulak enfeksiyonları için kullanılması denenmiş ve genellikle güvenli bir çözümdür. Fakat ağrı devam eder ve enfeksiyon kötüye giderse tedaviyi durdurup bir uzmanla görüşmelisiniz.

14. Kanserle mücadele eder

Sarımsak yağının içeriğinde kanser, özellikle de meme kanseri hücreleriyle mücadele edilmesine yardımcı olabilecek bileşikler mevcuttur. Bu amaçla sarımsak yağı veya kapsülleri kullanabilirsiniz.

Dikkat:

Doktorunuza danışmadan uygulamaya geçmeyin.

15. Egzersiz toleransını arttırır

Kalp hastası iseniz doktorunuzdan güvenli fiziksel egzersizler yapmanın önemini duymuş olabilirsiniz. Sarımsak yağının egzersiz sırasında nabzı düşmesine yardım ederek koroner arter hastalığından muzdarip olan kişilerin egzersiz toleransını arttırdığı düşünülmektedir. Böyle bir sorununuz varsa egzersiz dayanıklılığını arttırmak için sarımsak yağı veya hapları tüketme yoluna gidebilirsiniz.

Dikkat:

Önerilen doz, yan etkiler ve olası ilaç etkileşimleri için mutlaka bir uzmana danışın.

16. Kötü kolesterolü düşürür

Kolesterol kalp – damar sağlığının durumunu belirleyen önemli bir faktördür. Sarımsak yağının, balık yağı ile beraber alındığında kötü kolesterolün düşürülmesine ciddi derecede katkı yaptığı düşünülmektedir.

Gereken malzemeler:

Sarımsak yağı ya da kapsülleri

Balık yağı kapsülleri

Uygulama:

İkisini beraber, günlük olarak tüketin.

Dikkat:

Sindirim bozukluğu, şişkinlik gibi hafif yan etkiler söz konusu olabilir, bu yüzden dozaj için bir doktora danışın. Kullandığınız ilaçlar varsa muhtemel etkileşimleri de araştırın.

17. Doğal bir sivrisinek kovucudur

Sarımsak yağını cildinize uygulayarak sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilir veya ısırıklarının verdiği sıkıntıyı hafifletebilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

Sarımsak yağı

Pamuk pedi

Uygulama:

Bir miktar sarımsak yağını azıcık ısıtıp pamuk bir pede emdirip cildinize uygulayın. Bunu isterseniz önceden bir tedbir olarak, isterseniz sivrisineklerin ısırdığı bölgeleri tedavi edip rahatlatmak amacıyla yapabilirsiniz.

Dikkat:

Alerjik reaksiyon ihtimaline karşı önce teninizin küçük bir bölümünde test yapmanız iyi olur. Bir de yağı aşırı ısıtmayın ki cildinizi yakmasın.

Sarımsak Yağı Kullanımı İle İlgili Uyarılar

Organik sarımsak yağı güvenlidir ama geçmişinizde kurdeşen, nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonlar varsa doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Gebe iseniz veya emziren bir anneyseniz sarımsak yağı kullanmamalısınız.

Sağlık sorunlarınız varsa, özellikle kanama veya pıhtılaşma sorunları veya inflamatuvar bağırsak hastalıkları geçirdiyseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmadan bu yağı tüketmeye başlamayın.

Evde Hazırlanan Sarımsak Yağının Kullanım Süresi

Hazırladığınız sarımsak yağını soğuttuktan sonra soğumaya bırakıp hava geçirmeyen bir kaba alın. Soğuk bir ortamda muhafaza edilmesi lazım, buzdolabına koyabilirsiniz. 1 – 2 haftadan fazla kullanmamanız iyi olur.

8 Yorumlar
 1. Derya

  Yemesini çok severim. Bu kadar çok yarari oldugunu bilmiyordum. Yaziyi paylasacagim.

  1. Hilal Uslu

   Evet, baya çokmuş. Araştırınca öğreniyor insan işte. Uğradığın için teşekkür ederim, yine gel.

 2. yesimlehertelden

  Her derde deva sarımsağı çiğ olmasa da her tür tencere yemeğinde kullanırım.Yağının bu kadar özelliği olması da şaşırtmadı beni..

  1. Hilal Uslu

   Ben de evde her zaman bulunmasını isterim ve yaptığım hemen her yemeğe koyarım. Bunları öğrendikten sonra biraz daha çok koymaya başlarım belki. = )

 3. Yeliz'in Keşifleri

  Sarımsak gerçekten çok faydalı, saç dökülmesindeki olumlu etkisini bizzat deneyimledim

  1. Hilal Uslu

   Ben denemedim fakat bu yorumundan sonra deneme isteği duydum. Saçlarım fena dökülüyor. Gür sayılırlar, bu yüzden dökülüp de bana az saçlı bir görünüm verdiklerini söyleyemem ama her yerde, her şeyde saç görünce sinir oluyorum.

 4. Sevda

  Bağışıklık sistemini güçlendiriyor dedi beni kalbimden fethetti.

  1. Hilal Uslu

   Kalpleri fetheden yazılarımla bilirler beni zaten bu alemde. : D

   Yorum için teşekkürler, yine beklerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.