Sivilceler İçin Bal Maskeleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bal cilt bakımı için çok uzun zamandır kullanılan bir gıda maddesidir; insanlar yüzyıllardır cilt lekeleri, ufak tefek ve yara izleri ve sivilceler için bal maskeleri kullanmışlardır. Balın otlar ve bazı malzemelerle karıştırılmasıyla elde edilen maskeler cilt sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Birçoğunda renk ve koku veren kimyasallar, çamaşır suyu ve antibiyotik gibi şeyler kullanılan hazır sivilce karşıtı kozmetikleri kullanmak istemiyorsanız veya bu tip ürünlerden pek bir fayda görmediyseniz evde yapılabilecek maske tariflerini denemenizi tavsiye ederim.

Bu hazır bir şeyler alıp sürüvermekten daha uğraştırıcı bir yöntem tabii ama avantajları da var, en azından cildinize ne sürdüğünüzü biliyorsunuz. Hazır kozmetiklere katılan güçlü kimyasallar cilde zarar verebilir, farkındaysanız böyle düşünen kişilerin sayısı giderek artıyor. Ayrıca bal maskelerini uygulamakta olduğunuz diğer yöntemlere ek olarak da kullanabilirsiniz.

Akne vulgaris sorunu neredeyse evrensel bir sorundur, dünyadaki insanların pek çoğu hayatlarının bir döneminde farklı şiddetteki sivilcelerle savaşmak durumunda kalırlar. Sorunun daha çok gençlerde görülmesinin sebebinin ergenlik çağlarında vücutta oluşan hormonal değişiklikler olduğu düşünülmektedir. Hayatının bu döneminde yağ bezlerinin dengesi birden bozulabilir, çünkü aşırı derecede sebum (Yağ bezlerinin cildi korumak amacıyla oluşturduğu, yağ özelliklerini taşıyan ve ilerleyen yaşlarda azalan bir salgı.) üretmeye başlarlar. Bulunduğu bölgeden dışarı çıkamayan sebum orada birikir. Sebumla dolan gözenekler zamanla kırmızı, kaşıntılı ve şiş noktalara veya koyu lekelere dönüşür. Sivilce veya akne dediğimiz şey işte bunlardır. Bal maskeleri ciltte oluşan blokajın, tıkanıklığın açılmasına ve bölgedeki mikropların oradan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Aşağıda sık kullanılan bazı sivilce maskesi tarifleri göreceksiniz. Bunlar düşük maliyetli maskelerdir ve çay ağacı yağı, deniz yosunu ve aloe vera jeli bir yana bırakılacak olursa kullanılacak malzemeler genellikle evlerde bulunan şeylerdir.

sivilceler için ev yapımı maskeler

 Bal Maskelerini Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Bu maskeler için kullandığınız malzemeler ne kadar organik olursa o kadar verimli sonuçlar alırsınız.
  • Maskeleri hazırladığınız gibi, taze olarak kullanın.
  • Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü sabun dışındaki bir temizleyici ürünle temizlemeniz iyi olur. Maskeyi çıkarırken de sabun kullanmayın.
  • Kullanacağınız maskeyi önce bileğinizin iç kısmına sürüp allerjik bir reaksiyona yol açıp açmayacağını test etmenizde fayda var. Cildiniz hassassa, maskenin içindeki maddelerden birine alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız. Alerjiniz olduğunu biliyorsanız o maskeden vazgeçmelisiniz zaten, size maske mi yok rica ederim?
  • Cildinizi maskeden arındıracağınız zaman önce ılık su, birkaç dakika sonra da soğuk su kullanırsanız daha iyi olur. Bu yüzünüzün tonunun dengelenmesini ve yüz kaslarının sıkılaşmasını sağlar.

Sivilceler İçin Bal 

 

 Elma Ve Bal Maskesi

Bu maske için orta boy bir elma, bir miktar bal ve biraz da ılık suya ihtiyacınız olacak. Balın miktarı elmanın büyüklüğüne bağlı olarak 3 -4 yemek kaşığı olabilir, ayarlamayı ortaya maske yoğunluğunda bir karışım çıkmasını sağlayacak şekilde yapmalısınız. Maskenin etkili olması için taze olarak kullanılması gerekiyor, hazırlayıp buzdolabına stoklamanız önerilmiyor yani. Hazırlanması kolay bir maske olduğundan bu sorun olmaz sanırım. Elmadan dolayı maske glikolik asit içerir, bu da cildinizdeki pisliklerin, tıkanık bölgelerin pul pul dökülerek açılmasını sağlar. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan bal ise enfeksiyona sebep olan mikroplarla savaşır. Bu 2 ürün bir arada ciltteki gözenekleri mükemmel bir şekilde temizlerler.

Maskeyi hazırlamak için elmayı mikserle veya rendeyle püre haline getirin. Bu püreye 3 veya 4 yemek kaşığı bal ile aşağı yukarı aynı miktarda ılık su ekleyin. Malzemeleri çok iyi karıştırın, ortaya homojen bir hamur çıkmalı. Sonra hazırladığınız maskeyi bütün yüzünüze yayın. 10 – 15 dakika sonra maske kuruduğunda ılık suyla yıkayarak çıkarın.

sivilceler için bal maskeleri

Aspirin Ve Bal Maskesi

Aspirin doğal bir ürün değil tabii ama ballı aspirin maskesi hazırlanması kolay, etkisi güçlü bir karışım olduğundan sivilceler için tavsiye ediliyor ve yaygın olarak kullanılıyor. Bu maske için kaplanmamış aspirin kullanmalısınız bu arada. Tıp dilindeki adı asetilsalisilik asit olan aspirin birçok cilt bakım ürününde kullanılıyor. Aspirinin içindeki bu asidin gözenekleri temizleme, ölü hücreleri uzaklaştırma özelliği balın antioksidan özelliğiyle birleşince ortaya sivilcelerden kurtulmak isteyenlerin işine yarayabilecek bir karışım çıkıyor.  Yağlı cilt yapısına sahip kişiler ki onlar sivilce sorununu yoğun olarak yaşayanlar onlardır çoğunlukla; bu maskeden yüz güldürücü sonuçlar alabilirler.

Malzemeler: 1 veya 2 aspirin tableti (Kaplanmamış), onları çözmek için biraz su ve 1 çorba kaşığı civarı bal.

Tabletleri suda çözdükten sonra balla iyice karıştırın. Karışımı 2 – 3 dakika dinlenmeye bırakın. Sonra yüzünüze, özellikle sivilcelerin olduğu bölgelere sürün ve 10 – 15 dakika bekletin. Süre dolunca yüzünüzü önce ılık, sonra da soğuk suyla yıkayın.

Limon, Yoğurt Ve Bal Maskesi

Limon suyu, içerdiği sitrik asit sayesinde mükemmel bir cilt temizleyici üründür. Ancak cildinizi gergin ve kuru hissetmenize yol açabilir. Süt de iyi bir temizleyicidir. Yoğurt ise hem temizleme, hem yumuşatma işlevi görür. Oldukça etkili bir doğal akne tedavisi yöntemidir bu ve haftada 3 veya 4 kere uygulanabilir. Hatta sorununuzun boyutlarına göre bir süre için günlük olarak da hazırlayabilirsiniz, ama daima taze olarak hazırlayın.

Malzemeler: 2 çorba kaşığı taze süt, 1 yemek kaşığı taze yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve 1 limonun suyu.

Malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın. Maskeyi sivilcelere bölgelere yoğunlaşarak bütün yüzünüze uygulayıp birkaç dakika kurumasını bekleyin, sonra 1 kat daha uygulayın. Hazırladığınız karışım bitene kadar bu şekilde devam edin. Sonra 10 dakika daha bekleyin ve yüzünüzü bol ılık suyla yıkayarak maskeden arındırın.

yosun tozu ile sivilce maskesi

Yosun Tozu, Aloe Vera Jeli Ve Bal Maskesi

Sivilce tedavisi için kullanabileceğiniz gayet etkili bir maske tarifi vereceğim şimdi size. Aloe vera bitkisinden elde edilen aloe vera jeli anti – bakteriyel etkisiyle bilinen, sadece sivilceler üzerinde değil ciltteki yara ve yanık izleri üzerinde de olumlu sonuçlar veren bir ürün. Doğal detoks etkisi yapan yosun tozu ise ciltteki ölü derilerin dökülmesini sağlıyor. Bal ve aloe vera jeliyle hazırlanan tarifler de var  sivilceler için doğal tedavi yöntemleri arasında ve aşağıda onlardan birini de vereceğim ama bu maske bazı kaynaklarda onlardan daha etkili bir maske olarak belirtilmiş.

Malzemeler: 1’er yemek kaşığı yosun tozu, bal ve aloe vera jel. (Aloe vera suyu da olabilirmiş)

3 malzemeyi güzelce karıştırıp karışımı 10 dakika dinlenmeye bırakın. Sonra, sivilcelerden etkilenen bölgelere daha yoğun olmak üzere yüzünüze sürün. 15 – 20 dakika sonra yüzünüzü bol ılık suyla maskeden arındırın. Bundan birkaç dakika sonra da soğuk suyla yıkayın.

Aloe Vera Ve Bal Maskesi

Cilt dostu özellikleri ile bilinen; cildi temizleyen, güçlendiren, nemlendiren ve yumuşatan aloe vera ile cilt enfeksiyonlarına yol açan mikroplara karşı savaşan balın bileşiminden nasıl bir maske çıkar; etkili ve faydalı bir maske çıkar. Hassas cilt yapısına sahip olanların da kullanabileceği bu maskenin içindeki aloe vera jel alerjik özellikler taşımıyor ama bazı insanlarda bal alerjisi olabilir. Bu yüzden kolayca tahriş olan, kızaran, şişen bir cildiniz varsa bu maskeyi de önce test edip sonra kullanmalısınız.

Malzemeler: 1’er yemek kaşığı aloe vera jeli ile bal

2 malzemeyi karıştırın.  Ortaya çıkan maskeyi 10 dakika dinlendirin. Sonra yüzünüzün sivilceli kısımlarını bu maskeyle kaplayın. 15 – 20 dakika sonra da yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

sivilceler için bal

Tarçın Ve Bal Maskesi

Toz tarçın da, tarçın yağı da baya faydalı şeylermiş; ben sivilceler için bal maskeleri konusunu yazarken fark ettim bunu, tam olarak şu dakikalarda, şimdi yazacağım maske hakkında daha çok bilgi almak için sağa sola bakınırken. Tarçının sadece sivilce sorunu için değil birtakım sağlık sorunları için de faydaları varmış, daha sonra bu konuda da bir yazı yazayım diye düşünüyorum. Ama şimdi konumuza dönelim. 2007 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre tarçın özünün barındırdığı bazı maddelerin antibakteriyel etkisi varmış. Tarçın cilt gözeneklerinin tıkanmasını önlüyormuş, iltihaplanmaya yol açan bazı maddelerle (Örneğin nitrik oksitle) savaşıyormuş, ayrıca tarçın tozunun peeling özelliği varmış. Aşağıdaki maske baya işe yarar gibi görünüyor bu durumda ama tarçına alerjiniz varsa ve / veya cildiniz çok hassassa önceden test yapmayı unutmayın. Tarçın tek başına kullanılırsa cildi tahriş edebiliyor, dikkatli olmak lazım.

Malzemeler: Toz tarçın ve bal.

Miktarı maskeyi yüzünüzün tamamına mı, yoksa bir kısmına mı uygulayacağınıza bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Uygulamayı gece yapıp bu maskeyle uyumanız tavsiye ediliyor. Bu 2 malzemeyi karıştırıp homojen bir maske elde ettikten sonra yüzünüzün tamamına veya gerekli gördüğünüz bölgelerine sürün. Tamamına uygulamak daha iyi olabilir, böylece yüzünüzü bütünüyle temizleyip arındırmış ve sağda solda baş gösterebilecek yeni sivilcelere karşı da önlem almış olursunuz. Sabah olunca da yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Bu çoğunlukla iyi sonuçlar veren bir maske ama hemen değil. En iyi sonuçları almak için 2 hafta boyunca düzenli olarak kullanmakta fayda var.

sivilceler için aloe vera

Çay Ağacı Yağı Ve Bal Maskesi

Çok güçlü bir mikrop öldürücü olan çay ağacı yağı bazı cilt tiplerinde tahrişlere, döküntülere veya iltihaba yol açabilir. Gebe kadınlar da bu yağı kullanmamalılar. Öte yandan, esansiyel çay ağacı yağı bazı antioksidan maddeler içeriyor ve antiseptik etki yapıyor, bu yüzden de aknelerden kurtulmak isteyenlere tavsiye ediliyor. Yani balla karıştırılmış çay ağacı yağı gerçekten işe yarayabilir ama dikkatli kullanılması lazım, özellikle buluttan nem kapan bir cilde sahipseniz.

Malzemeler:

2 damla çay ağacı esansiyel yağı ve 1 çorba kaşığı bal.

Bu 2 malzemeyi karıştırarak elde ettiğiniz maskeyi zaman kaybetmeden kullanmalısınız, zira çay ağacı yağının içinde bulunan ve amaca ulaşmanız için gerekli olan maddelerin bazıları havayla temas edince okside olurlar ve işlevleri azalır. Maskeyi yüzünüzün tamamına veya sivilceli kısımlarına uygulayıp 15 – 20 dakika bekleyin, sonra da yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bunu haftada 2 – 3 kere yaparsanız daha verimli ve hızlı sonuç alırsınız.

Sadece Bal

Balı sivilceler için tek başına da kullanabilirsiniz. Cilt bakımı açısından faydalarından yukarıda da söz etmiştim; gözenekleri temizler, sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olan bakterilerle mücadele eder, onların çoğalmasının önünü keser, ayrıca cildinizin yumuşak, parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Organik petekli bal bulabilirseniz onu kullanmanız daha iyi olur, katkı maddeleriyle dolu hazır süzme ballar ne sağlık açısından, ne de güzellik açısından umduğumuz faydayı sağlayamazlar.

Binkelam adına teşekkür ederim ziyaretiniz için, niyet bu kadar uzun bir yazı değildi ama dolu dolu bir yazı oldu sonuçta sanırım. Tariflerin işinize yaraması umuduyla…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sivilceler İçin Bal Maskeleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni yazılardan haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Giriş Yap

Bin Kelam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin