xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

TCA Peeling: Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır?

0 3.098

Peeling yani cilt soyma işlemi farklı seviyelerde ve farklı asidik ürünlerle yapılıyor, ayrıca bu ürünlerin konsantrasyonu da farklı olabiliyor fakat bütün bu uygulamalar aynı prensibe dayanıyor: Amaç cildin üst tabakasını şu veya bu güçte bir ürünle şu veya bu seviyede soymak ve yerine yeni, taze, bebeksi, pürüzsüz bir cilt gelmesini sağlamak.

Kimyasal peeling uygulamasının yüzeysel, orta ve derin olarak 3 seviyesi var ve TCA peeling en çok kullanılan kimyasal peeling ajanlarından biri. Yüzeysel peeling yapılacaksa yüzde 10 – 25’lik TCA yani triklorasetik asit solüsyonu kullanılıyor, orta seviyede peeling yapılacağı zaman ise oran yüzde 35 – 50 arasında değişiyor. (Bazı kaynaklara göre en fazla yüzde 40) İşlem bir klinikte doktor tarafından yarım saat içinde gerçekleştiriliyor.

İnternete baktım da yüzde 15 TCA solüsyonunu evde uygulayan kadınlar da var (ki yüzde 25’e kadar yolu varmış bunun) ama bu bana biraz korkutucu geldi. Gerçi bir yazıda bu TCA’nın asit halinden değil saf solüsyonundan söz ediliyordu galiba.Karışık işler…Kişinin cilt tipinin işlem için uygun olması lazım, solüsyonun kaliteli olması lazım, kimyasal peelingin sakıncalı olduğu durumlar var, uygulamadan sonra bir süre boyunca dehşetli bir dikkatle korumak lazım vesaire. Ne bileyim, bir yanlışlık olur falan…diye düşündüm.

TCA Peeling Hangi Sorunlara İyi Geliyor?

Dünyanın hemen her yerinde sıklıkla uygulanan bir yöntem olan TCA ile cilt yenileme tedavisi ciltteki matlık, cilt lekeleri, renk farklılıkları, sivilce tedavisi, sivilce izlerinin giderilmesi, güneş lekelerinin ortadan kaldırılması durumlarında olumlu sonuçlar veriyor. Cilt yüzeyindeki ince kırışıklıklar da bu yöntemle ortadan kaldırılabiliyor. Ciltteki küçük çukurlar ve izler üzerinde oldukça etkili olan uygulama derin çukurlarda sınırlı bir fayda sağlıyor.

TCA Peelingi Yılın Hangi Dönemlerinde Yaptırmak Gerekir?

Kimyasal peeling sonrası cildi ultraviyole ışınlarından korumak çok değil çok çok önemli; bu yüzden uygulama için sonbahar ve kış aylarını tercih etmelisiniz. Aksi takdirde alttan gelen bebek cildi gibi cilt zarar görebilir, tekrar lekelenebilir. Eylül sonuyla Mart ayı (dahil) arasındaki zamanlar en uygun zamanlar bu işlem için.

TCA Peeling Nasıl Uygulanır?

Düşük kontrasyonlu TCA’yı ev ortamında kendi kendine uygulayan bayanlar da olduğunu fakat bu fikrin beni biraz ürküttüğünü söylemiştim. Bir klinikte, bir profesyonel tarafından yapılan uygulamalarda bile sorun çıkabilir; evde haydi haydi çıkar gibi geliyor bana. Bir bakıyorsun ‘Gittim en iyi yerde, en iyi adama yaptırdım ama şu – şu olumsuzluklar oldu’ diyenler çıkıyor mesela. Yine de bunu evde yapan ve aldığı sonuçtan memnun olanlar var gibi görünüyor, bunu bir araştırabilirsiniz. Hastane şartlarında yapılan TCA uygulamasında doktor hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu belirliyor ve deriyi yağlarından arındırdıktan sonra uygulamayı yapıyor.

TCA Peeling Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Yüzeysel peeling 1 aylık aralıklarla yapılabilirmiş. Orta derecedeki uygulamalarda ise 2 uygulama arasında birkaç ay ara veriliyor. Bunu doktor kontrolünde yapanları doktor o konuda da yönlendirecektir muhakkak. Ayrıca bazı yerlerde yılda 2 kere uygulamanın tavsiye edildiğini de okudum.  (Yüzde 15’lik TCA ile evde kimyasal peeling yapan bir bayanın solüsyonun ciltte kalma süresinin 1 – 1.5 dakika arasında olması gerektiğini, daha fazlasının zarar verebileceğini ve ikinci uygulama için en az 1 ay beklenmesi gerektiğini ısrarla belirttiğini okudum; arz ederim.)

TCA Kimyasal Peeling Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Kimyasal peeling cildinde açık yaralar olanlara, kontrolsüz şeker hastalarına, daha önce aynı bölgede derin bir soyma işlemi yaptırmış olanlara, yakın zamanda (uygulama tarihinden önceki en az 6 ay) Roaccutane tedavisi görmüş olanlara, kalp hastalarına, gebe kadınlara, son 10 gün içinde lazer epilasyon yaptırmış olanlara, yüzünde uçuk olanlara, egzaması olanlara tavsiye edilmiyor – uygulanmıyor.

TCA Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu işlemden sonra ortaya yepisyeni bir cilt çıkıyor ve bu cildin bir süre büyük bir dikkatle korunması zorunlu. Kendinizi güneşten korumalısınız, kış aylarında olsak bile yüksek koruma faktörlü ürünler kullanmalısınız, cildinizdeki kabukları soymamalısınız, işlemi yapan doktor ne söylediyse yapmalı – ne verdiyse gereken şekilde kullanmalısınız.

Kimyasal Peeling Sonrasında Oluşabilecek Durumlar:

Anladığım kadarıyla bu gibi uygulamaların en hafifi, en masumu, en risksizi bile ciltte bir süreliğine birtakım olumsuzluklar oluşturuluyor. TCA kimyasal peeling sonrasında da, peelingin derinliğine bağlı olarak değişen bazı sorunlar yaşanıyor. 1 – 5 gün boyunca devam eden yüzeysel kızarıklıklar, deride beyazlama, hafif soyulmalar, gerginlik ve hafif ödem gibi.

Cilt bakımı – güzellik kategorisindeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir. Kil maskesinin bölgesel incelme açısından faydalı olabileceğini biliyor muydunuz? Belki de birkaç onarıcı cilt maskesi tarifi öğrenmek istersiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.