Twitter’da Popüler Olmak İçin Neler Yapmalı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

140 karakterle sınırlandırılmış metin, fotoğraf ve videoların paylaşıldığı popüler sosyal medya platformu Twitter, bilinçli bir şekilde kullanıldığı takdirde markalara, pazarlamacılara, sitesine sosyal medyadan geri dönüşüm sağlamak isteyenlere ciddi faydalar sağlıyor. Twitter’da popüler olmak size hangi faydayı istiyorsanız onu sağlıyor aslında, yeter ki siz o yönde hareket edin. Amacınız her şey olabilir; ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak, firmanızı veya web sitenizi tanıtmak, can sıkıntınızı dağıtmak, birileriyle tanışmak, fikirlerinizi lanse etmek, insanları belli bir görüşe veya siyasi partiye çekmeye çalışmak, karşı cinsle iletişim kurmak, işinizi geliştirmek vesaire. Yalnız, karşı cinsten biriyle iletişim deyince, ortamın size karşılık verecek profillerle dolu olduğunu düşünmeyin. Tam tersine fena halde terslenebilirsiniz, karşınızda böyle şeylerden hoşlanmayan, böyle bir amacı olmayan biri olabilir, karşı cinstenmiş gibi davranan aynı cinsten biri olabilir, sizin gibi insanları sömürmek isteyen biri olabilir.  Kalabalık bir ‘Takipçiler’ listesi oluşturmak da olabilir hedefiniz, bu da farklı amaçlarla yapılabilir; keyif için, ego tatmini için, bunu yapabileceğinizi görmek için, hesabı fenomen hesap haline getirip satmak için, ücretli olarak başkalarının tanıtımını yapmak için, falan filan. Peki neler yapmak lazım Twittter’da dikkat çekmek için? Hesabınızın daha çok fark edilmesini sağlayacak Twitter taktikleri nelerdir? Bu konuda derlediğim bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Twitter Nasıl Kullanılır; Bunu Araştırın

Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin, Google Plus gibi sosyal medya platformlarının her birinin kendine özgü bir işleyişi, özel jargonları var; böyle ortamlarda popüler olmak, takip edilmek istiyorsanız önce platformun nasıl kullanılacağı konusundaki temel bilgileri öğrenmelisiniz. Twitter’da bilinmesi gereken temel şeyler şöyle sıralanabilir: Tweet (140 karakteri aşmayan bir mesaj)atmak, retweet (Bir tweet’i kendi sayfanızda yayımlamak) ve / veya fav yapmak (Bir tweet’i favoriler listenize eklemek), emoji kullanmak (Tweet’lerinize simgesel ifadeler eklemek, zor bir şey değil, Google’a yazın öğrenin), hashtag kullanmak (# işareti; dikkat çekmesini istediğiniz kelime veya kelime gruplarının başına ekleyebilirsiniz veya ana sayfanın ‘Gündem’ kısmındaki hashtag’lerden birini kullanarak o konuya dahil olabilir, o hashtag üzerinden kendi konunuza dikkat çekebilirsiniz), DM atmak (Takipçi listenizde olan veya sizin takip ettiğiniz kişilerin size atabildiği ‘Direkt mesaj’) ve mention yapmak (Tweet’in başına @ işareti veya işaretleri ile belli bir kişinin veya kişilerin hesap ismini eklemek; böylece bu mesaj sadece o kişiye veya kişilere gider.).

Etkileşim Kurmak Önemli

Popüler kişi, kurum, marka ve şirketler fazla uğraşmadan da kalabalık bir takipçi kitlesi edinebilirler ki onlar bile, rakiplerinden geri kalmamak, kendi alanlarında daha iyi bir konuma gelmek için bir şeyler yapmak durumundadırlar. Bu durumda siz belli bir amaçla Twitter’da yer alan ve böyle bir durumu olmayan biri iseniz kendinizi göstermek için başkalarıyla etkileşim kurmanız gerekiyor. Başka profilleri gözden geçirin ve içinize sinenleri, aklınıza yatanları takip edin. Böyle bir ayrım yapmayabilirsiniz de aslında, bu durumda takipçi sayısı daha çabuk artar. Kendi hesabıma, gözümden kaçmadığı sürece, bana ters gelen siyasi görüşleri lanse eden hesaplardan, pornografik havalı hesaplardan, bir sürü seksi kadın figürü yayımlayan hesaplardan, çok fazla küfürlü söz içeren hesaplardan, birbirinin tamamıyla aynısı olan çok sayıda hesabı takip etmekten falan kaçınmaya çalışıyorum; o yüzden öyle yazdım. Siz bunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Şöyle bir şey de var aslında, bazen aklımdan geçiyor; ben bir hesabı takip ederim ama gözüm durmadan o hesabın üstünde değil tabii, zaman içinde belki o hesap bana itici gelen bir şekle bürünecek? Bu konuda yapacak bir şey yok.

Twitter’da popüler olmak için başkalarını takip etmek yeterli değil, arada bir onları RT ve Fav da yapmalısınız. İlla ki insanın hoşuna giden şeyler oluyor; bir espri, bir özlü söz, bir bakış açısı, bir etkinlik duyurusu…Bunları bazen beğenin, bazen paylaşın, bazen de hem beğenin hem paylaşın; içinizden hangisi gelirse.

hasthtag kullanmak

Sadece Kendinize Çalışmayın

Twitter çok kalabalık ve popüler bir platform, herkes amacı çerçevesinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Zaman içerisinde bu platformda ufak da olsa bir yer edinmeniz gayet mümkün, bunu sağlamanın yollarından biri de bencil davranmamak ve başkalarının yer edinmesine de katkıda bulunmak. Bir sebeple size tamamen ters gelen bir Twitter hesabı olur, hoşlanmadığınız ifadeler olur; bu durumda, size böyle bir kaynaktan takipçi gelse bile geri takip yapmak veya paylaşmak zorunda değilsiniz tabii ki. Ama mekan geniş, gezin dolaşın size, tarzınıza hitap eden profilleri bulun, onları takip edin, hoşlandığınız mesajlarını hesabınızda paylaşın, açtıkları tartışmalara katılın, hashtag’lerini destekleyin. Geri dönüş almak için çok beklemeniz gerekmeyecek.

Haberlere Sadece Yorum Değil, Katkı Da Yapın

Twitter kullanıcıları çoğunlukla haberlere sadece yorum yapıyorlarmış. Oysa o habere katacak bilginiz varsa katabilirsiniz, yoksa da ufak bir araştırma yapın, ekleyecek bir şey bulursunuz belki; böylece daha çok ilgi çekersiniz.

Kısaltma ve Sembolleri Ölçülü Kullanın

Tweet’leriniz kısaltma ve sembollerle dolu olursa birçok kullanıcıya sıkıcı gelebilirsiniz.

twitterda popüler olmak

Daha Çok Pozitif Şeyler Paylaşın

O sıralar hiç de pozitif paylaşımlar yapacak halde olmayabilirsiniz, bazı olumsuz duygularınızı tweet atarak içinizden atma, kendinizi bu şekilde rahatlatma ihtiyacı duyuyor da olabilirsiniz. Şahsi fikrim; arada bir olması kaydıyla bunun bir zararı olmayacağı yönündedir, insanın iyi günü var kötü günü var, hep cıvıldayan bir kuş gibi görünmek zorunda değiliz, olmamalıyız. Ama sürekli negatif, iç karartıcı, olumsuz paylaşımlarda da bulunmayın yani. Bu kendinizi daha da kötü hissetmenize yol açabilir, hem insanlar kendilerini iyi şeyler hissettiren paylaşımları daha çok beğenirler. Ayrıca bu şekilde başkalarına faydanız da olur.

Twitter’dan Çok Uzun Süre Uzak Kalmayın

Sosyal ağlar paylaşım alanlarıdır ve sizin gibi birçok hesap bir şeyler paylaşıyor, dikkat çekmeye uğraşıyor, gündem değişiyor vesaire. Üyesi olduğunuz bir sosyal ağdan haftalarca, aylarca uzak durursanız gündemin gerisinde kalırsınız, unutulmaya başlarsınız, emek verip oluşturduğunuz popülaritenin azalmasına yol açarsınız. Bu yüzden, çok geçerli bir sebebiniz olmadıkça bunu yapmayın. Twitter’da mesela, uzun süre siteye girmezseniz, yokluğunuzda sizi takibe alan hesapların bir kısmı, belki de hepsi unfollow yapacak, yani sizi takip etmeyi bıracaklardır. Twitter’da takipçi arttırmak sizin için önemliyse hesabınıza uzun süre girmezlik etmeyin.

twitter kullanmak

İlginç Ve Esprili Olmaya Çalışın

Yanınızda her zaman bir kağıt kalem bulundurun ve gün içinde aklınıza gelen espri ve fikirleri kaydedin. Veya cep telefonunuzun not defterine yazın bunları. Bu konuda gayet ciddiyim, insan bir şeylere tanık oluyor, aklından eğlenceli bir bağlantı geçiyor falan ve o anda bunu Twitter’da paylaşacak durumda olmuyor, sonra da unutuyor. Google’daki görsellere bakın, bazıları size keyifli sözler için ilham verebilir, o sözle beraber fotoğrafı da yayınlayarak tweet atın. Fotoğrafların üzerine bir şeyler de yazabilirsiniz, bunun kolay bir şey olması lazım ama ben daha öğrenemedim, öğrenmem gereken o kadar çok şey var ki sıra gelmiyor. Ama siz bilmiyorsanız araştırın öğrenin, ben ‘Google; bu nedir, şu nasıl yapılır?’ diyerek bilmediğim bir sürü şeyi öğrendim, internette zaman geçirirken bu gibi konularda kendinizi geliştirmek için bir şeyler okumayı da ihmal etmeyin. İnternet üzerinden gerçekleştirmeye çalıştığınız bir hedefiniz varsa hepsi bir işe yarıyor.

twitter takipçi arttırma

Her Saniye Nerede Olduğunuzu Belirtmeyin

Az önce şuradaydım, şimdi buradayım, az sonra oraya geçicem, 2 dakika önce şunu yapıyordum şimdi bununla iştigal ediyorum…gibi raporlar vermeyin durmadan, insanları sıkabilirsiniz. Görülmeye değer bir yerdesinizdir, enteresan bir yemek yapıyorsunuzdur falan; arada bunları paylaşın ama durmadan gündelik şeyler için bildirim yapmayın.

Twitter Arka Plan Yapmayı Öğrenin

Benim hesaplarımda arka plan yok ama şimdi şöyle bir baktım, Twitter’daki seçenekler veya bilgisayarınızdaki fotolar arasından birini seçerek Twitter arka planı yapmak hiç de zor görünmüyor. Boyutlara ve renklere dikkat etmek lazım ama. Görsellik önemli, böylece sayfanız daha cazip görünür. Bir ara ben de denemeliyim bunu.

Takipçilerinizi Onore Edin

Bunun yolu onların tweet’lerini RT ve Fav yapmak, tweet’erine atıfta bulunmaktır. Siz yapın şıklığınızı, jestiniz karşılık görmezse buna devam etmemekte veya yaptığınız şeyi geri almakta serbestsiniz. Bazen benim tweet’lerimi kendi favorilerine ekleyen takipçilerim oluyor mesela, ben bunu fark edince o kişinin sayfasına bakarım.  Sayfada bana cazip gelecek hiçbir şey yoksa karşılık vermem, o kadar içine sinmeyerek de olmuyor, ben yapamıyorum; ama az – çok hoşuma giden bir şey varsa ben de onu favorilerime eklerim. Böyle şeyler önemli.

Sebepsiz Olarak Fotoğraf Eklemeyin, Link Vermeyin

Yayımladığınız fotoğrafların, verdiğiniz linklerin açıklamasını da yapın. Güzel bir yerin fotosunu mu koyacaksınız, ‘Şahane bir manzara, cennetten bir köşe, ne kadar huzur verici bir yer’ vb. bir şeyler de yazın mesela. Link verdiğiniz zaman da buna dikkat edin. Açıklamayla link gerçekten bağlantılı olsun, vaat ettiğiniz şey görünsün; aksi takdirde antipatik görünebilirsiniz.

twitter taktikleri

Sorular Ve Anketler İşe Yarar

Bazı Twitter kullanıcılarının sayfalarında gördüm ben; bir soru soruyor, anket düzenliyor ve bütün cevapları veya beğendiği cevapları retweet ve / veya fav yapmayı vaat ediyor. Bunu siz de yapabilirsiniz ama işlemesi için sizi gerçekten takip eden belli bir kitle olması gerekir sanırım.

Fazla Havalanmayın

Kendinizi övüp durmayın, şöyle şahane, böyle muhteşem olduğunuzu ifade eden tweet’ler atmaktan kaçının; hiç değilse bunu sık sık yapmayın. Hesabınız Twitter fenomeni falan olmuş olsa bile çok havalanmayın, aklınıza – tarzınıza uygun takipçilere geri dönün, etkileşim yapın. Yine siz bilirsiniz ama fazla büyüklenirseniz, ‘Ben oldum artık’ havalarına girerseniz itici görünürsünüz ve bir gün çakılırsanız da canınız çok fazla acır; ben öyle düşünüyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Twitter’da Popüler Olmak İçin Neler Yapmalı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni yazılardan haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Giriş Yap

Bin Kelam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin