xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Ünlü İsimlerden 20 Örnekle Yemek Fotoğrafçılığı

2 1.321

Yemek fotoğrafçılığı veya yiyecek – içecek fotoğrafçılığı, çeşitli gıda maddelerini güzel sanatlara özgü bir yaklaşımla fotoğraflamak olarak tanımlanabilir. Bu konuda biraz bilgi topladım, size hem o bilgileri iletecek, hem de ünlü isimlerin elinden çıkmış fotoğraflarla fikir vereceğim.

Işığı Nasıl Kullanmalısınız?

Bu tür fotoğrafların kompozisyonları gerçeğe uygun olan veya olmayan bir şekilde hazırlanabilir. Doğal gün ışığı da, flaş gibi yapay ışıklar da kullanılabilir. Işık, fotoğrafını çekeceğiniz şeylerin titreşim, renk ve dokularının ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Burada mesele, ışığın nasıl kontrol edileceğini ve nasıl manipüle edileceğini bilmektir. En iyi aydınlatma tarzının ne olacağını konuya göre belirlemeniz gerekir.

Örneğin meyve suyu veya çorba gibi bir sıvının fotoğrafını çekiyorsanız arka aydınlatma iyi bir alternatif olabilir, çünkü sıvıları güzel bir şekilde vurgular. Ama bu durumda ön plandaki nesnelere yeterince ışık gelmemesi ve arka planın fazla belirsiz olması riski söz konusu olabilir.

(Darina Kopcok)

Önden aydınlatma portre çekimlerinde iyi olabilir ama yemek fotoğrafçılığı için pek tavsiye edilmez, zira örneğin istenmeyen gölgeler oluşmasına sebep olabilir. Yan veya yan – arka aydınlatma uygulamaları daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Işıklandırmadan en verimli şekilde faydalanmak için reflektörler kullanabilirsiniz. Böylece ışığı amacınıza uygun bir biçimde engellemeniz veya yansıtmanız mümkün olur. Ayrıca ışığı yumuşatacak difüzörler de kullanılması tavsiye edilir.

Setinizi aydınlatmak için doğru açıyı seçmeniz önemlidir, ancak, ışığı şekillendirecek doğru araçlara da ihtiyacınız olur.

(Joanie Simon)

Loş Işıklı, Koyu Tonda Fotoğraflar Çekmeyi Deneyin

Karanlık bir yaklaşım fotoğraflarınıza ruh katar ve sanatsal bir hava verir. Bu yöntemle gölgeler ve ışık arasında çarpıcı bir karşıtlık oluşmasını sağlayabilirsiniz. Yiyecek içecek fotoğrafçılığı alanında sıklıkla görülen bu yaklaşım genellikle gözü fotoğraftaki belirli bir alan yönlendirmek için kullanılır. Ancak, bu çalışma tarzı her konu için uygun değildir. İmajınızın amacını ve ne aktarmak istediğinizi düşünüp ona göre karar vermelisiniz.

Koyu, kasvetli görünümlü fotoğraflar çekmek için doğal veya yapay bir ışık kaynağı kullanmalısınız. Siyah foam core kullanarak ışığı engelleyebilir ve istediğiniz yerlere gölgeli bir hava verebilirsiniz.

Yapay ışıkla çalışacaksanız ışığın yayılmasını, dağılmasını sağlamak iyi olur. Doğal ışık kullanılması halinde, ışık yeteri kadar yoğunsa, bu gerekmeyebilir.

(Jennifer Pallian)

Kompozisyonu Nasıl Oluşturmalısınız?

Natürmort tarzı fotoğraflarda kompozisyon, izleyicinin gözünü belli bir çerçevede yönlendirmek içim oluşturulur. Bu iş genellikle belirli bir düzen dahilinde yapılır.

Basit kompozisyonların çok güçlü bir etkisi olabilir. Fotoğrafı görecek olanlara çok fazla şey sunmak bu etkiyi azaltabilir.

Fotoğrafta kompozisyon konusunu araştırarak veya bir kursa giderek bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.  Fotoğrafçılıkta üçte bir kuralı diye bir şey var mesela, altın oran var. Çekeceğiniz sahneyi dokuz eşit bölüme ayırıyorsunuz ve fotoğrafta dikkat çekmesini istediğiniz şeyi “altın noktalar” olarak bilinen bölümlere konumlandırıyorsunuz.

Şöyle bir şey de var bakın: Çok sayıda nesnenin fotoğrafını çekerken tercihinizi tek sayılardan yana kullanmanız tavsiye ediliyor. Bu, çift sayıda olmalarına göre daha çok ilgi çekiyormuş.

Kompozisyon konusunda öğrenilmesi gereken başka kurallar da var, bir şekilde öğreneceksiniz artık. Kolay gelsin.

(Zaira Zarotti)

Yemek Fotoğrafçılığı Alanında Stilin Önemi

Profesyonel bir yemek fotoğrafları çekiminde her zaman en az bir yemek stilisti bulunur, çünkü kompozisyon ve şekillendirme el ele giden unsurlardır.

Yemek stilistinin işi yemeğe kamera çekimi için olabilecek en lezzetli görünümü vermektir. Bir şef tabak düzenleme ve süsleme konusunda çok iyi olabilir, ama yemeği fotoğraf çekimi için en iyi hale getirmek başka bir şeydir.

Yemek stilistleri yiyeceklerin sette nasıl değişebileceğini, nasıl görünebileceğini, hangi bileşenlerle ve hangi durumlarda etkileyici görüneceğini kesin bir şekilde bilirler. Profesyonel bir çekim stilistin ve fotoğrafçının işbirliğiyle gerçekleşir. Amaç, fotoğrafı çekilecek yiyeceğin mükemmel görünmesini ama sahte de durmamasını sağlamaktır.

Bir blog yazarının veya özellikle yiyecekleri fotoğraflamaya heveslenmiş birinin bir yemek stilisti tutacak hali yok tabii. Bu durumda bazı becerileri kurs alarak, araştırma yaparak, deneme – yanılma yoluyla falan, kendi çabanızla edinmeniz gerekiyor.

Garnitür gibi şeyleri yerleştirmek veya hareket ettirmek için cımbız tarzı eşyalar kullanın. Ve fotoğraflarınıza doku eklemek, ilgi çekici görünmelerini sağlamak için neler yapabileceğinizi düşünün. Üstüne rendelenmiş peynir serpilmiş bir tabak makarna, birkaç fesleğen yaprağıyla daha çekici hale gelir.

(Alan de Herrera)

Fotoğraflarınız Neden Basit Olmalı?

Basit bir yaklaşım bu konuda idealdir. Taze, çiğ bir yiyecek doğal haliyle zaten fotojeniktir. Meyve ve sebzelerin canlı renklerini ve dokularını doğru bir ışık ve basit, sade bir kompozisyonla zenginleştirebilirsiniz.

Çiğ sebze veya meyvelerin fotoğrafını çekeceğiniz zaman mümkün olduğu kadar taze olanlarını satın almalı ve fazla bekletmeden kullanmalısınız. Fotoğrafa dikkatle bakan biri kırış kırış bir domatesi veya yeterince olgunlaşmamış bir şeftaliyi fark edecektir.

Çekimleriniz için alışveriş yaparken en taze, en iyi görünen ürünleri arayın. Küçük bir hile olarak eşit miktarda su ile gliserini karıştırın ve fotoğrafını çekeceğiniz gıda maddesinin üstüne sürün. Su çabucak uçup gider. Ama bu basit numara meyve ve sebzelerin siz onları yıkayana kadar parlak ve taze görünmelerini sağlar.

Çarpıcı Kontrastlar Oluşturmayı Deneyin

Sanatsal yemek fotoğrafları kontrastlar sayesinde daha canlı görünür. Tercihinizi renk kontrastı veya ton kontrastı yapmaktan yana kullanabilirsiniz.

(William Hondokusumo)

Ton Kontrastı

Çekeceğiniz görüntünün çeşitli alanları arasındaki parlaklık farkını ifade eder.  Çoğunlukla koyu tonlar içeren görüntüler low key çekim, bol miktarda açık renkler veya tonlar içerenler high key çekim olarak bilinir.

Tonlar, fotoğraflara ruh hali ekler. Karanlık bir havası olan bir fotoğrafın ruh hali ağır ve gizemlidir. Açık renkli, parlak fotoğraflar ise hafiflik ve canlılık hissi verir.

Yüksek kontrast seviyesi çektiğiniz görüntüyü “patlatır”.

Düşük kontrastlı görüntülerin verdiği yumuşak, rüyamsı his genellikle yemek fotoğrafçılığında amaçlanan bir şey değildir.

Nasıl bir görünüm yaratacağınıza kendiniz karar vereceksiniz tabii ki.

Işıklandırma tercihiniz, fotoğraf makinesinde size belirli bir kontrast seviyesi sağlar. Örneğin, çok yönlü aydınlatmayla, ışık oldukça yumuşak olsa bile yüksek kontrastlı bir görünüm elde edersiniz.

Kontrast ayarlarını daha sonra makinenizle düzenleme yoluna da gidebilirsiniz.

(David Loftus)

Renk Kontrastı

En çarpıcı renk kontrastları birbirini tamamlayan renklerle oluşturulur. Mavi ve turuncu veya mor ve sarı gibi tamamlayıcı renkler birbirlerinin daha canlı ve parlak görünmesini sağlarlar. Böylece ortaya güçlü bir görsel efekt çıkar. Uyumlu renkler, görsele bakanın gözünü yormadan kullanılan renk paletinin içine girmesini sağlar.

Renk, duygu uyandırdığı için, güçlü bir kompozisyon aracıdır. Çeşitli renkler gözlerimizdeki alıcıları uyarırlar. Bu şekilde beyne giden sinyaller belli bir his yaratır.

Yemek herkesin bir şekilde ilgili olduğu, farklı kişiler için farklı şeyler ifade eden bir semboldür. Doğru renklerle, etkili bir şekilde ifade edildiğinde ortaya çok güçlü görüntüler çıkabilir.

Başarılı yemek fotoğrafları çekmek istiyorsanız renklerin uyumları ve uyandırdıkları duygular konusunda bilgi edinmelisiniz.

(Dennis Prescott)

Sahne ve Arka Planlar

Kullanacağınız dekor ve arka planlar hakkında titizlikle düşünmelisiniz. Bunların yemeğin konusu ve ışıklandırma tarzıyla uyumlu olması gerekir.

Karanlık, koyu tonlarda bir yemek fotoğrafı çekmek istiyorsanız mekanı ona göre seçin. Yüzeyin ve arka planın da koyu renkli ve nötr görünmesine dikkat edin. Beyaz veya açık renkli tabaklar bu durumda aşırı bir kontrast oluşturabilir. Bu, dikkati dağıtır ve kompozisyonu doğru şekilde ortaya koymanızı güçleştirir.

Seçtiğiniz dekor malzemelerinin çektiğiniz yemekle bütünleştiğinden, ortaya anlamlı bir görüntü çıktığından emin olun. Antik, ağır bir çatal içine hafif bir yeşil salata koyulmuş bir tabağın yanında garip görünür. Ahşap bir kesme tahtası bir burger hazırlığı fotoğrafı için iyi bir seçimdir. Bu detaylara mutlaka dikkat edin.

İkinci el ürünler, vintage tarzı eşyalar satan yerlerde uygun fiyatlı dekor malzemeleri bulabilirsiniz. Patine işleminden geçmiş antika aksesuarlar da mükemmel bir seçimdir. Işığı yeni, parlak nesneler kadar yansıtmazlar ve fotoğraflara rustik bir estetik katarlar.

(Joann Pai)

Makro Fotoğrafçılık Tekniklerini Deneyin

Herhangi bir işlemden geçmemiş, taze, çiğ gıda maddelerinin kendiliğinden güzel göründüğünü yukarıda belirtmiştik. Bunlar iyi bir gıda fotoğrafçılığı malzemesi teşkil ederler ve güzelliklerini yakalamanın bir yolu da onları yakından çekmektir. Makro çekim size daha geniş çerçeveli çekimlerde kaçırmış olabileceğiniz doku ve benzer detayları vurgulama imkanını verir.

Makro gıda çekimleri  yaparken bir konuya bağlı kalmaya dikkat edin. Tabak kullanacaksanız tabağa yakından odaklanmayın. Fotoğrafını çektiğiniz yiyeceğin etrafında biraz boşluk bırakın.

Yemek Fotoğraflarına Efekt Eklemek

Yazı işleri veya reklam fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda çekilen gıda maddesinin veya yemeğin mümkün olduğu kadar doğal görünmesi gerekir. Hazır ayarlar ve filtreler kolay, kestirme bir yoldur. Yine de, yemeğin daha gerçek ve iştah açıcı görünmesini sağlamak için kullanılabilirler.

Adobe LightRoom’un HSL panelini iyi tanıyın; orada fotoğraflarınızı bir üst seviyeye taşıyacak özellikler bulabilirsiniz.

(Christina Leopold)

Son Olarak

Yemek fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık alanındaki becerilerinizi denemenin eğlenceli bir yoludur ve estetik açıdan büyük bir özgürlük sağlar. Bu alanda bir şeyler yapmaya çalışırken ışığı kullanma beceriniz de gelişir. Farklı ışıkların ve açıların çekim nesnesini nasıl etkilediğini ve görebilirsiniz.

Blog yazıyorsanız bu aynı zamanda hakkında yazabileceğiniz güzel bir konudur da. Ben bu konuda denemeler yapacak olsam sadece o denemeleri bile yazı konusu yaparım.

Bu konuda hevesliyseniz birkaç taze meyve, sebze falan alın ve çekimlere başlayın. Zamanla iyi – kötü kendi tarzınızı oluşturmanız bile mümkün, neden olmasın?

2 Yorumlar
  1. Erhan Çakırlar

    Renk kontrastı çok güzel canlılık katıyor harika resimlerdi teşekkürler

    1. Hilal Uslu

      Seçmek için epeyce zaman harcadım, beğendiğinize memnun oldum. Ben teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.