xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

0 949

Çağımızın en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri olan ve daha çok çalışan insanlarda görülmekle birlikte her yaştan ve cinsiyetten bireyin özellikle de stresli dönemlerde karşı karşıya kalabildiği uykusuzluk genellikle dönemsel yani geçici bir durumdur. Bunun nedeni uykusuzluğun yazımızda konu edindiğimiz nedenlerinin ortadan kalkması ya da şiddetlerinin hafiflemesiyle uykunun da düzene girmesidir. Ancak zaman zaman kronik uykusuzluk, insomnia gibi daha uzun vadeli ve ciddi uyku bozuklukları da karşımıza çıkabilmektedir. Uykusuzluğun nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak size sağlıklı bir uyku düzeni oturtmak konusunda yardımcı olabilir, ancak uykusuzluğunuzun normal sınırları aştığını ve günlük hayatınızı belirgin biçimde etkilediğini fark ederseniz mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir.

Günümüzde özellikle özel sektör çalışanlarında görülen yoğun stres başlıca uykusuzluk nedenleri arasında yer alır. Yine yoğun stresin, derin üzüntü gibi nedenlerden kaynaklanabilen psikolojik bir rahatsızlık olan depresyonun hem nedenleri, hem de belirtileri arasında uykusuzluk gösterilmektedir. Stres kaynaklı uykusuzluk kişinin kısa bir tatile çıkması, iş yükünün azalması ya da zamanını daha iyi planlayabilmesi sonucu ortadan kalkabilirken depresyona bağlı uykusuzluk tedavisi için ilaç kullanımı gerekebilmektedir.

Başta yüksek tansiyon olmak üzere kimi hastalıklar için verilen ilaçlar kullanım süresi boyunca uykusuzluğa neden olabilirler. Olumsuz etkilerin ilaç bırakıldığında ortadan kalkacağı varsayılsa da aldığınız bir ilaç gündelik hayatınızı ve verimliliğinizi ciddi biçimde etkileyecek kadar uykusuzluğu neden oluyorsa doktorunuzla alternatif ilaçlar ya da doz ayarlama konusunda görüşmenizde fayda olabilir. Alkolün, tütün mamullerinin ve belirli ilaçların aniden bırakılması ya da tüketilmeye başlanması da uykusuzluğun sebepleri arasında sayılabilir.

Uykusuzluğun Sebepleri

Masa başı bir işte çalışıyorsanız gün içinde vücudunuzun yeteri kadar yorulmaması uykusuzlukla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Eğer yatağa girdiğinizde uyumakta zorluk çekiyorsanız günlük rutininize sizi biraz daha yoracak hafif egzersizler veya düzenli yürüyüşler ekleyebilirsiniz. Yatağa mideniz aşırı doluyken girmeniz ya da yatak odanızın çok sıcak olması da uykuya dalmakta zorlanmanıza ya da sık sık uyanmanıza neden olabilir. Akşam yemeğinden birkaç saat sonra oldukça hafif bir şeyler atıştırıp yatak odanızı iyice havalandırdıktan sonra yatağa girmek uyku kalitesi açısından büyük fark yaratacaktır.

Uykusuzluk Tedavisi

Geçici uykusuzluk durumunda pek sık rastlanmasa da zaman zaman beyindeki tümörler de uykusuzluğun nedenleri arasında yer alabilmektedir. Eğer ailenizin böyle bir geçmişi varsa, uykusuzluğunuzun sonuçlarını gün içinde çok ağır biçimde hissediyorsanız ve bunun yanında nedenini saptayamadığınız başka problemleriniz de varsa hiç vakit kaybetmeden bir uzmana görünün.

Uyku hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Ölümcül Uyku Bozukluğu: Uyku Apnesi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.