xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Yabancı Bakıcı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

0 2.869

Daha iyi maddi şartlara kavuşmak ümidiyle çevre ülkelerden ülkemize gelen yabancı kadınların sayısı giderek artıyor. Büyük kısmı Moldova, Rusya, Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerden ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen kadınlar daha çok ev hizmetleri için istihdam ediliyorlar. Bu yabancıların Türk çalışanlara göre daha düşük standartlı bir istihdam şekline razı gelmeleri ailelerin yabancı bakıcı çalıştırmayı tercih etmelerine yol açıyormuş. Bunun anne babaların çocuklarının küçük yaşta dil öğrenmesi için yabancı dil bilen bakıcı aramalarıyla da ilgisi vardır herhalde. Bu arada, ülkemize gelen yabancıların  bir kısmının vize süreleri boyunca kaçak olarak çalıştırıldıkları görüldüğünden yabancı bakıcı çalışma izni almaya yönelik yeni kanunlar düzenleniyor, cezai yaptırımlar belirleniyor. Bunlar daha çok danışmanlık firmaları tarafından yapılan karışık ve zor işler anladığım kadarıyla. Prosedür çok, bir müşterim bu konuda makaleler istediği için araştırıyorum ve bu yorucu bir araştırma oluyor. Güncel bir konu olduğundan, hazır anlamaya çalışırken 1 – 2 tane de Binkelam için yazayım dedim. Güncel bilgiler bulmaya ve anlaşılır bir yazı hazırlamaya çalışıcam, umarım beceririm.

Evinizde istihdam edeceğiniz yabancı dadı, çocuk bakıcısı veya hasta bakıcısı için çalışma izin belgesi almadığınız takdirde 8.000 lira civarında idari para cezası ödüyorsunuz. Yabancı personel de Türkiyeyi terk etmek zorunda kalıyor ve  tekrar ülkemize gelmesi yasaklanıyor. Kişiyi sigortasız çalıştırırsanız yine para cezası ödemek zorunda kalıyorsunuz. Çalışma izninin alınmasını takip eden 7 gün içinde yabancı uyruklu personelin sigorta giriş kaydının yapılması gerekiyor.

yabancı bakıcı

Evinizde yabancı uyruklu ev hizmetlisi çalıştırabilmek için muhatap olacağınız makam Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Yabancıların Çalışma İzinleri Daire Başkanlığı. Başkanlık nezdinde yapılan başvurularda işlemler önce online olarak gerçekleştiriliyor (İşverenin e – imzası veya işveren vekilinin elektronik imzası ile), daha sonra belgeler hard – copy olarak, yani yazıcıya bastırılmış olarak teslim ediliyor.

Yabancı ev hizmetlisi için çalışma izni almak isteyen işverenin temin edip ilgili makama sunması gereken belgeler şunlar:

* Kendisine ait ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi

* Yabancı hasta veya yaşlı bakımı yapacaksa işverenin bakım yapılacak kişiyle aynı adreste ikamet ettiğini gösteren belgeler ve bakıma muhtaç kişinin hastalık raporları

* Yabancı çocuk bakıcısı olarak çalıştırılacaksa çocuğun nüfus cüzdanı fotokopisi

* Yabancı Personel Başvuru Formu

* Belirli Süreli İş Sözleşmesi

* İşverenin gelir durumunun yabancı personel çalıştırmak için yeterli olduğunu kanıtlayan belgeler (İşveren evinde çalıştıracağı yabancı uyruklu personele en az asgari ücret tutarında maaş ödemek ve SGK primlerini ödemek durumunda olduğundan buna gücünün yeteceğini kanıtlamak zorundadır. Bunun için de maaş bordrosu, ev tapusu, bir şirketin ortağı ise Ticaret Sicil Belgesi ve bilanço gibi evraklar sunması gerekiyor.)

* Konutunda yabancı bakıcı veya hizmetli çalıştıracak işveren namına başvuru yapma yetkisi veren bir vekaletname

yabancı bakıcı çalışma izni almak

Evde çalışacak yabancı personelin sunması gereken belgeler ise şöyle:

* Pasaportunun resimli sayfasıyla giriş damgasının olduğu sayfasının fotokopisi

* Vesikalık fotoğraf (1 adet)

* Yurtiçinden yapılacak başvurular için ikamet tezkeresi (Oturum izni kartı olarak da anılan bu belgenin en az 6 ay süreli olması gerekiyor.Ayrıca öğrenim için verilen ikamet izinleri kabul edilmez.)

* Yabancı yurtdışından başvuru yapacaksa vatandaşı olarak veya daimi ikamet ederek yaşadığı ülkenin Türk Konsolosluğu ile bağlantı kurup  iş sözleşmesi ibraz etmesi ve çalışma izni ile vize başvurusu yapması gerekiyor. Türkiye’deki işverene düşen ise bu başvuru tarihinden sonraki 10 işgünü içerisinde Çalışma Bakanlığına başvurmak ve yine 10 işgünü içinde olmak üzere, yönetmeliğin öngördüğü bilgi ve belgeleri eksiksiz olarak Bakanlığa ulaştırmak. Bakanlık izni verdiği takdirde, çalıştırılacak yabancı veya yabancıların en geç 90 gün içinde Türkiye’ye giriş vizesi almak için talepte bulunması gerekiyor. Bu talebin öngörülen süre içinde yapılması yasal bir zorunluluk, yapılmazsa alınan izin geçerlilik kazanmıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.