xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Yaz İçin Saç Bakım Önerileri

0 2.777

Yakıcı yaz güneşinin cildimiz için zararlı olduğunu bildiğinden hemen hemen hepimiz cildimizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacak önlemler alırız. Ancak yazın normalden daha fazla bakım isteyen tek yer cildimiz değildir. Güneşten yayılan ultraviyole (UV) ışınları özellikle doğrudan maruz kalma durumunda saçlarımıza da önemli ölçüde zarar verir. Bu nedenle, yazın saç bakımı dikkate alınması ve özen gösterilmesi gereken bir konudur.

Güneş Saçlara Nasıl Zarar Verir?

 • UV ışınları saç tellerine nüfuz ederek kurumaya, kırılmaya, aşınmaya ve dökülmelere neden olur.
 • UV ışınlarının içerdiği radyasyon saça rengini veren pigmentleri zayıflatır ve saça faydalı proteinleri kaybettirir.
 • Yaz güneşinin yaydığı ısı saçı kurutur ve esnekliğini kaybettirir. Bu durum yazın atmosferde yer alan yüksek orandaki rutubetten kaynaklanır. Rutubet saçı bastırır, aşağı doğru çeker ve güçsüzleşmesine sebep olur.
 • Yazın artan toz ve terleme etkisi saçta kepek, artan dökülme ve kırıklar gibi problemler ortaya çıkarır ya da var olan problemleri artırır.
 • Saç derisi yazın daha fazla kurur ve güneşten yanabilir. Kuru bir saç derisi saçların yeterince beslenmesini engeller ve saçın boylarına da zarar verir.
 • UV ışıklarının saçta bulunan melanini etkilemesi nedeniyle yazın saç rengi açılır. Koyu renk saçlarda bu fark fazla büyük olmazken halihazırda açık renge sahip olan saçlar bu durumdan daha fazla etkilenir.

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

 1. Çok fazla kozmetik ürün kullanmaktan kaçının

Yaz mevsiminde saçlar normalden daha fazla kurur ve güçsüzleşir. Yapılan araştırmalar, özellikle boyalı saçların yazın yıpratıcı etkisinden daha fazla zarar gördüğünü ve sıcağın etkisiyle saç renginin değişime uğrayabileceğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, saçınızın daha fazla yorulmasını engellemek adına yaz mevsiminde saç bakımı için çok sayıda ağır içerikli kozmetik ürün kullanmamaya dikkat edin.

Eğer saçınızı boyamak istiyorsanız, bunu güneş ışınlarının dünyaya en dek geldiği aylardan 1-2 ay önce yapmayı ya da daha doğal malzemeler içeren organik saç boyaları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 1. Bakım kremini atlamayın

Saçınızı güneşin kurutucu etkilerinden korumak için her duşta mutlaka saç tipinize uygun bir saç bakım kremi kullanın. Yüzmeye giderken saçlarınızı durulanmayan, besleyici bir bakım kremi ile koruma altına alın, suya girerken bir bone kullanın ya da saçlarınızı tepeden bağlayın ve suya sokmayın. Eğer bir miktar güneş koruma faktörü içeren bir bakım kremi edinebilirseniz bu saçınız için çok daha faydalı olacaktır.

 1. Şampuanı aşırıya kaçırmayın

Yazın, özellikle de gün içinde terlediğiniz için saçınızı her gün yıkamak çekici bir fikir gibi görünse de saçınız için son derece zararlı bir uygulamadır. Saçınızı her gün yıkamak güneşin etkisiyle zaten kuruyan saçlarınızı ve saç derinizi daha da kurutacaktır.

Şampuan kullanımını azaltmak için duşta yalnızca saç derinizi şampuanlayın ve saç derinizi durularken akan şampuanla saç boylarını ve uçlarını da temizleyin.

 1. Saçınızı yüzdükten hemen sonra yıkayın

Yapılan bilimsel araştırmalar, yazın etkisi artan UV ışınlarının ve özellikle havuz suyunda bulunan klorun saçlar rengini ve protein yapısını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu etkiyi en aza indirmek için saçınızı yüzdükten hemen sonra yıkayın. Eğer uzun bir tatil yapıyorsanız, en azından bazı günler saçınızı suyla hiç temas ettirmemeye özen gösterin.

 1. Ekstra ısıdan kaçının

Yazın saçlarınız zaten büyük ölçüde ısıya maruz kaldığından, onları saç kurutma makinesi ile kurutmaktan mümkün olduğunca kaçının. Saçlarınızı dışarı çıkmadan yarım saat önce yıkayın ve kendiliğinden kurumalarına izin verin Yazın saçları korumak için düzleştirici, maşa gibi ısıyla şekillendirme yapan cihazların kullanımını da en aza indirmeye çalışın.

 1. Uçları aldırın

Saçlarınız ne kadar kısa olursa, saç diplerinden gelen yararlı maddeler saçlarınızı o kadar kolay besler. Bu nedenle yeni bir saç stili denemek istiyorsanız yaz mevsimi bunun için en uygun zaman olabilir. Ancak saçınızı kısa kestirmek istemiyorsanız, etkili bir yaz saç bakımı için hiç değilse uçlarını aldırarak saçlarınızı kırıklardan koruyabilir ve onlara canlılık katabilirsiniz.

 1. Boyalı saçlarınıza ekstra bakım yapın

Saç boyasından dolayı halihazırda kimyasal etkiye maruz kalan saçlar yazın kurumaya ve zarar görmeye daha meyilli olurlar. Bunun yanı sıra saça doğrudan gelen güneş ışınları saç rengini soldurucu bir etki yapar. Bu durumda yazın saç bakımı için boyalı saçlara özel üretilmiş ürünleri tercih etmek yerinde olacaktır. Eğer saçlarınızı yeni boyadıysanız bir süre güneşe çıkmamaya çalışmanızı ya da saçlarınızı ince bir eşarp, şapka gibi bir aksesuarla korumaya almanızı da şiddetle tavsiye ederiz.

 1. Bol bol su tüketin

Yukarıda yer alan tavsiyelerin her birine uysanız da, yeterince su tüketmiyorsanız saçlarınız yazın yıpratıcı etkilerinden dolayı zarar görecektir. Tüm vücudunuzun ve saçlarınızın nem dengesini sağlamak için günde en az 3 litre su ve bol bol taze meyve tüketmeye özen gösterin.

 1. Kuru şampuan kullanın

Eğer saçlarınız hızlı yağlanıyorsa ancak onları her gün yıkamak istemiyorsanız kuru şampuanlardan faydalanın. Bunun yanı sıra, bir miktar talk pudrasını saç diplerinize masaj yaparak yedirdikten sonra bir fırça yardımıyla saçlarınıza dağıtarak çabuk yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

 1. Havluyu doğru kullanın

Saçlarınızı havluyla kuruturken meydana gelen sürtünme saç tellerinizin zarar görmesine, kopmasına ve kurumasına neden olabilir. Saçınızı sert hareketlerle kurutmak yerine havluyu saçlarınıza nazikçe dokundurarak ya da saçlarınızı havluyla sararak kurutmayı deneyin.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Saç Uzatan Soğanlı Maskeler ve Soğanın Saçlara Faydaları

Düzenli Uygulamada En Etkili Saç Bakım Tüyoları

Saçları Uzatan 5 Doğal Malzeme

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.