xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Yoğurt Yerken Kilo Almamak İçin Bunlara Dikkat!

2 2.052

Sofralarımızın baş tacı yoğurdun faydaları arasında güzel tadının ve doyuruculuğunun yanı sıra kilo vermeye yardımcı etkilerinin de bulunduğu son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlandı. Çeşitli araştırmalardan çıkan sonuçlara göre yoğurt ana yemekleri süslemenin yanı sıra yüksek protein içeriği nedeniyle en sağlıklı ara öğünler arasına da giriyor. Bu sağlıklı gıdanın tok tutucu özelliği hem ana öğünlerde ihtiyacınızdan fazla besin tüketmenizi, hem de yemeklerin arasında sık sık acıkmanızı engelliyor. Ama kilo verme ve sağlıklı yaşam konusunda sayısız faydaları olan yoğurdu nasıl tükettiğimize dikkat etmemiz gerekiyor, çünkü her faydalı ürün gibi yoğurt da yanlış biçimde ya da çok yüksek miktarlarda tüketildiğinde kilo alımına, hatta çeşitli sağlık problemlerine neden olabiliyor. İşte yoğurt yiyerek kilo vermek ya da beslenme düzeninin daha sağlıklı hale getirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar;

Yoğurdun kalorisine fazla takılmayın

Kalori saymak gün içinde tükettiğiniz yiyeceklerin miktarlarını ve besin değerlerini takip etmek adına faydalı bir alışkanlık olabilir. Ancak konu yoğurt olduğunda tek başına “kalori değerinin” sizi etkilemesine izin vermek pek de doğru değil. Piyasada bulunan ve “light” ya da “yağsız” gibi asitlerle satılan yoğurtların pek çoğunun kalori oranı gerçekten düşük olsa da, yoğurdun sağladığı pek çok faydanın kaynağı olan proteinler açısından zengin olduklarını söylemek mümkün değil. Yani 100 gram yoğurdu 50 kalorilik bir değerle de bulabilirsiniz, ancak bu miktarın içinde yalnızca 5-6 gram protein varsa yoğurdun pek çok olumlu yönünden faydalanamayacaksınız demektir. Yapmanız gereken şey diğer öğünlerinizde biraz kalori kısmayı göze alıp yarım ya da tam yağlı, 100 gramında en az 12 ila 15 gram protein bulunan yoğurtlara yönelmek olmalıdır.

 

Protein içeriğinin nispeten düşük olmasının yanı sıra yağsız yoğurt yüksek oranda şekere sahip olabilir. Tam yağlı ve organik olanlar da dahil tüm yoğurtlar sütten gelen belli miktarda şekere sahiptirler, ancak pek çok light yoğurt çeşidi alışıldık yoğurdun tadını verebilmesi adına bol miktarda yapay şekerle tatlandırılır.

Eğer bir yoğurt markasının ya da çeşidinin 100 gramlık porsiyonu 18 gramdan fazla şeker içeriyorsa o üründen uzak durmak yapılacak en doğru şeydir.

Porsiyonlarınızın kontrolü sizde olsun

Yoğurdu küçük porsiyonlar yerine koca bir kutu şeklinde satın almak bütçenize katkı sağlıyor olabilir. Maalesef ufak parçalara ya da miktarlara ayrılmış ürünler toptan halde olanlara göre çok daha yüksek fiyatlara satılıyorlar. Ancak bunun yanı sıra insan psikolojisinin el altında bol miktarda bulunan ürünlerden daha fazla tüketmeye eğilimli olduğunu unutmamak gerekir. Böyle bir hataya düşüp istediğinizden daha fazla kalori almamak için mümkünse hassas bir mutfak tartısı edinin ve hem yoğurdun, hem de tükettiğiniz diğer besinlerin porsiyonlarını gözleriniz yerine rakamlarla hesaplayın. Eğer tartı kullanmayı sevmiyorsanız kendinize yoğurt için belli bir ölçü (örneğin 1 su bardağı, yarım kase ya da 5 yemek kaşığı) belirleyin ve bu miktarı aşmamaya çalışın.

Yoğurda kattığınız ek gıdalara dikkat edin

Aslında marketten sade yoğurt alıp bunu evde sevdiğiniz başka gıdalarla tatlandırmak oldukça iyi bir şeydir. Ama kullandığınız kuru ve taze meyveler, kahvaltılık gevrek, çeşitli tahıllar, şeker, bal, kuruyemiş gibi ek gıdaların miktarına, kalori değerlerine ve besin içeriklerine dikkat etmezseniz yoğurtla zayıflama çabalarınız siz farkında bile olmadan baltalanabilir. Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak, kilo vermek ya da formunuzu korumak için bu tarz yan gıdaları her zaman makul ölçülerde kullanmalısınız. Eğer yoğurdu ara öğün olarak yemek istiyorsanız bir porsiyonun ekstra malzemelerle birlikte 200 kaloriyi geçmemesine dikkat etmek yararınıza olacaktır. Bu miktarın içinde yaklaşık olarak bir kase yoğurda, bir avuç doğranmış meyveye ve 7-8 adet kuruyemişe yer vardır. Yoğurdu kahvaltıda tüketmek istiyorsanız yine bir kase yoğurdun içine 2 yemek kaşığı kahvaltılık gevrek, bir avuç kadar kuru veya taze meyve ve birkaç adeti geçmeyecek şekilde yemiş ekleyebilirsiniz.

Her probiyotik yoğurda güvenmeyin

Günümüzde probiyotiklerin faydalı bakteriler oldukları pek çok araştırma tarafından kanıtlanmış durumdadır. Ancak bir yoğurdun üzerinde “probiyotik” ibaresinin bulunması onun sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Probiyotikler vücuda faydalı olmakla birlikte yoğurdun içeriğindeki faydalı öğelerin yanında birer artı olarak düşünülmeli, yani diğer malzemelerin üzerinde tutulmamalıdırlar.

Hazır parfelerden kaçının

Parfe yoğurttan yapılan son derece hafif ve lezzetli bir tatlıdır. Bu özelliğiyle diyet yaparken tatlı ihtiyacını karşılamak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilirler. Ancak pastanelerde ve kimi marketlerde satılan hazır parfeler sandığınız kadar sağlıklı olmayabilir. Bu tarz ürünlerin çoğu tam yağlı yoğurt kullanarak üretilirler ve bol miktarda şeker içerirler. Aynı zamanda içeriklerinde granola ya da şekerli müsli de bulunabilir. Bu sebeple eğer yoğurdunuzu parfe olarak tüketmek istiyorsanız tatlınızı evde, bildiğiniz ve ölçüsünü kontrol ettiğiniz malzemelerle hazırlamanız en iyisidir.

2 Yorumlar
  1. Renkli Pasta Sepeti

    Protein değeri yüksek olan yoğurdu yeter miktarda tüketip diğer öğünde yediklerine dikkat etmek çok mantıklı. Yoğurdu ben de öğünlerimde kullanıyorum. Dikkat etmem gereken, bilmediğim pek çok konu varmış yoğurt ile ilgili. Yazdıklarınızı dikkate alacağım. Çok teşekkürler..srvgiler…

    1. Hilal Uslu

      Bu tip konuları bu aralar daha çok kızım yazıyor ve detaylı bir araştırma yaparak yazıyor. İlgi çekeceğini ve işe yarayacağını umuyorum. Faydalandığınıza sevindim. Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim, yine buyurun. İade – i ziyarete de geleceğim mutlaka.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.