xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

En Etkili 7 İngilizce Kelime Ezberleme Tekniği

1 9.418

İngilizce öğrenmek söz konusu olduğunda her gün yeni kelimeler öğrenmek ve bunları ezberlemek, kusursuz bir gramer bilgisi edinmekten çok daha önemlidir. Dili öğrenmeye çalışmadaki amacınız ister iş yazışmaları yapmak, ister yurt dışında geçireceğiniz tatilinizi kolaylaştırmak, ister kariyerinize katkı sağlamak, ister yalnızca genel kültürünüzü geliştirmek olsun; kendinizi anlatmak için doğru kelimeleri seçebildiğiniz sürece kurduğunuz cümlelerin gramer kurallarına uygunluğu ikincil bir faktör olacaktır.

Kısa süre de olsa İngilizce öğretmenliği yapmış biri olarak bu yazıda sizlere pek çok eğitimci tarafından tavsiye edilen en etkili İngilizce kelime ezberleme teknikleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

1. Kelime Kartları / Flash Kartlar: Aklınıza gelebilecek hemen her şeyi hafızanıza kazımanıza yardımcı olan flash kartlar İngilizce kelime öğrenme konusunda da en büyük destekçiniz olabilirler.

Çalışma mantıkları son derece basit olan ve binlerce çeşidi bulunan bu kartların geliştirilen birbirinden havalı, yepyeni ürünlere rağmen yıllardır piyasalardan silinmemiş olmamalarının tek bir sebebi var; işe yaramaları!

Maliyeti son derece düşük olan İngilizce kelime kartları hemen her kırtasiyede bulunabildikleri gibi evde de kolaylıkla hazırlanabilirler. Bu seçeneklerden hiç biri size çekici gelmiyorsa akıllı cep telefonunuza ücretsiz bir flash card uygulaması indirerek kartlarınızı her daim cebinizde taşımanız dahi mümkün.

Gün içinde, okulda, işte ya da sevdiklerinizle vakit geçirirken boş kaldığınız her küçük aralıkta kartları açıp şöyle bir göz atarak İngilizce kelime bilginizi sağlamlaştırabilirsiniz.

2. Duyun, tekrar edin ve ilişkilendirin: Yeni bir sözcük öğrendiğinizde ilk işiniz onu doğru telaffuzuyla birkaç kere dinlemek ve ardından yüksek sesle tekrar etmek olmalıdır. Ancak işleri bu noktada bırakırsanız ezberlediğiniz yeni sözcük birkaç saat geçmeden aklınızdan uçup gidecektir. İngilizce kelimeleri ezberlemek için onları zihninizde size tanıdık gelen bir şeylerle ilişkilendirmeniz gerekir.

Bir kelimenin okunuşunun sizde yarattığı çağrışım ya da halihazırda ezberlemiş olduğunuz başka bir kelimeyle olan benzerliği ilişkilendirme için iyi araçlar olabilirler.

Ancak yeni kelimeyi bu yöntemlerden hiç biriyle aklınıza kazıyamıyorsanız onu nerede, nasıl bir günde, hangi kaynaktan, yanınızda kimler varken okuduğunuzu ve o an aklınızdan başka neler geçtiğini hatırlamaya çalışmak da etkili olacaktır.

3. Daha fazla okuyun: Çünkü İngilizce öğrenmenin en iyi yolu okumak, okumak ve daha fazla okumaktır. Eğer öğrendiğiniz kelimeleri bir kerede ezberler ve ardından kullanmazsanız onları kısa sürede unutursunuz, ancak ilginizi çeken yazılı materyalleri okumak kelime bilginizi ve dile olan ilginizi canlı tutar.

Eğer İngilizce okuma konusunda kendinize güvenmiyorsanız ya da öğrenme sürecinin henüz başındaysanız e-ticaret sitelerindeki basit ürün tanıtımları, kısa blog gönderileri, İngilizce haber sitelerindeki manşetlerle kısa haber özetleri ve Twitter gönderileri başlamak için iyi kaynaklar olabilir.

Dile hakimiyetiniz geliştikçe dergi makalelerini, haberleri ve seviyenize uygun kitapları da okumaya başlayabilirsiniz.

Her gün yabancı haber sitelerine göz atarak Türkiye’ye dair önemli olayların haberlerini okumak ya da daha önce Türkçesini okuduğunuz bir kitabı İngilizce olarak okumak da İngilizce kelimeleri Türkçe karşılıklarıyla ilişkilendirmenize yardımcı olacaktır.

Okumak kelimelerin yalnızca basit anlamlarını ezberleyip geçmektense onların bağlamlarına ve farklı kullanım alanlarına daha iyi biçimde hakim olmanızı sağlar.

Ancak okuma yaparken gördüğünüz her yeni kelime için sözlüğünüze sarılmanızı tavsiye etmeyiz. Bunun yerine önce cümlenin geri kalanını anlayarak kelimeye dair bilgi edinmeye çalışmak kelimenin tam anlamını öğrendiğinizde bu bilginin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

4. Cümle kurun: Öğrendiğiniz her yeni kelimenin birkaç farklı anlamıyla cümleler kurmaya çalışın. Eğer bir fiili ezberlemeye çalışıyorsanız onu farklı zaman kiplerinde kullanmayı da deneyebilirsiniz. Kurduğunuz cümleleri yazıya dökün ya da sesli olarak kaydedin. Bu şekilde hem yeni öğrendiğiniz kelimeleri anında kullanma fırsatı elde etmiş, hem de onları yalnızca bir listeye bakıp ezberlerken yapacağınızdan çok daha iyi anlamış olursunuz.

5. İki dilli cümleler kurun:  Kelime ve deyimlerin İngilizce karşılıklarının Türkçe cümleler içinde kullanılması durumunu mutlaka duymuşsunuzdur. (Bu duruma plaza dili de deniyor.) Bu tarz bir kullanım şekli günlük hayatta sinir bozucu olabilse de aslında en etkili İngilizce kelime ezberleme yöntemleri arasındadır.

Yeni bir kelime öğrendiğinizde onu Türkçe bir cümlenin içinde İngilizce karşılığıyla kullanın. “Akşam yemeği için “fridge”den biraz salça çıkarmalıyım.” (fridge = buzdolabı) gibi.

Tanıştığınız her kelime için kuracağınız İngilizce cümlelerin yanı sıra en az 4- tane de çift dilli cümle kurmak başlangıç aşamasında kelimeleri aklınızda tutmanızı kolaylaştıracaktır. Ancak dili aktif olarak kullanmayı düşünüyorsanız ilerleyen dönemde tamamen İngilizce düşünebilmek için bu pratikten vazgeçmeniz gerekir.

6. Listelerle çalışın: Her gün bir kağıda öğrendiğiniz yeni İngilizce kelimeleri, bir diğerine de bunların Türkçe karşılıklarını yazın. Hazırladığınız iki listeyi de bir süre çalıştıktan sonra Türkçe olanı kapatın ve İngilizce kelime listenize bakarak elinizden geldiği kadarını kopya çekmeden hatırlamaya çalışın.

İlk aşamada hatırladığınız kelimelerin yanına tik atın ve bu işlemi tüm kelimeleri ezberlediğinizden emin olana kadar sürdürün. Bu yöntem tek seferlik olduğundan kelimelerin hafızanızda uzun süreli yer edinmesini sağlamaz, ancak listemizdeki diğer İngilizce kelime ezberleme teknikleri ile birlikte kullanıldığında son derece etkilidir.

7. Soru çözün: Güvenilir kaynaklarda bulduğunuz her türlü kelime testini çözmeye çalışın. Bu kaynak bir kitap, internet sitesi, yaprak test ya da mobil uygulama olabilir. Eğer imkanınız varsa yalnızca kelimelerin anlamlarıyla ilgili tek kelimelik sorular içeren testlerden onları cümle içine yerleştirmenizi ya da benzer anlamlı başka kelimelerden ayırmanızı isteyen daha karmaşık testlere doğru ilerleyin.

Her gün 10 dakikalığına da olsa soru çözmeyi alışkanlık haline getirebilirseniz hem kelime hazneniz genişleyecek, hem de zaten ezberlediğiniz kelimeler zihninizde pekişecektir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir:

Kursa giderek İngilizce öğrenilir mi?

 İngilizce öğrenmek isteyenlere tavsiyeler

Bir İngilizce Çalışma Aracı Olarak Google Translate

1 yorum
  1. murat tan

    gerçektende ingilizce kelime öğrenmek zor fakat bu yöntemleri deneyeceğim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.