Zodyak’ın 12 Burcunun Tarihleri Ve Temel Özellikleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zodyak’ın 12 burcu olan Kova, Balık, Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay ve Oğlak burcu mensuplarının kendilerine özgü özellikleri, güçlü ve zayıf yönleri, farklı arzuları ve tutumları vardır. Ayrıca her bir burç hava, ateş, su ve toprak unsurlarından birine aittir.  Astroloji açısından böyledir bu. Astrologlar gezegenlerin, güneşin ve ayın kişinin doğum anındaki durumlarını analiz ederek bireysel burç tabloları da çıkarabilirler.

Astrolog geleceği göremez tabii ki,  hiç kimse geleceği mutlak bir kesinlikle öngöremez. Astrolojinin amacı, kendi mantığına, yani gezegenlerin, güneşin ve ayın hareketlerinin insanların kişiliğinde bir oranda belirleyici bir rolü olduğu inancına ve bu yöndeki çalışmalara dayanarak; insanların kendi kişiliklerini daha iyi anlamalarına, zayıf yönlerini güçlendirmelerine yardımcı olmaktır.

Günlük burç fallarını kendi hesabıma zerre kadar ciddiye almam, bakmam da. Ama kimi zaman burcumuzun özelliklerine, sevgilimiz veya eşimize olan uyumumuza dair bir yazı okuduğumuzda isabetli tespitler yapılmış olduğunu görürüz.

Şöyle veya böyle; sonuçta pek çok insanın astrolojik tespitlere az – çok bir ilgisi vardır. Bugünlerde Binkelam’ın astroloji kategorisine yoğunlaştım biraz, bu yüzden burçların tarihleri ve temel özellikleri hakkında da bir yazı olsun istedim.

Burçların Tarihleri

Kova:     20 Ocak – 18 Şubat

Balık:     19 Şubat – 20 Mart

Koç:        21 Mart – 19 Nisan

Boğa:      20 Nisan – 20 Mayıs

İkizler:   21 Mayıs – 20 Haziran

Yengeç:  21 Haziran – 22 Temmuz

Aslan:    23 Temmuz – 22 Ağustos

Başak:   23 Ağustos – 22 Eylül

Terazi:  23 Eylül – 22 Ekim

Akrep:   23 Ekim – 21 Kasım

Yay:       22 Kasım – 21 Aralık

Oğlak:   22 Aralık – 19 Ocak

Astrolojik elementler: Su, Ateş, Toprak, Hava

Su grubu: Su elementinin işaretleri duygusallık ve aşırı duyarlılıktır. Bu gruba dahil olan burçlarda doğanlar genelde sezgileri güçlü, gizemli, samimiyetleri ve derin sohbetleri seven ve sevdiklerinin her zaman yanında olan kişilerdir.

Su grubu burçları: Yengeç, Akrep, Balık

Ateş grubu: Ateş grubu burçlarından birinde doğan kişiler tutkulu, dinamik ve huysuzluğa meyilli olurlar. Çabuk kızar, kolay affederler. Muazzam bir enerjisi olan, maceraperest, zeki, yaratıcı, kendi yapısının farkında olan, idealist kişilerdir ve harekete geçmeye her zaman hazırdırlar.

Ateş grubu burçları: Koç, Aslan, Yay

Toprak grubu: Bu gruba dahil olan burçların mensubu olan kişiler çoğunlukla muhafazakar ve gerçekçi bireylerdir fakat aynı zamanda çok duygusal da olabilirler. Pratik, istikrarlı, sadık ve maddi gerçeklere bağlı kişilerdir.

Toprak grubu burçları: Boğa, Başak, Oğlak

Hava grubu: Hava grubu burçlarında doğanlar sosyal, insanlarla iletişim kurmayı, arkadaşlık etmeyi seven insanlardır. Felsefi tartışmaları ve iyi kitapları severler. Entelektüel bir kişiliğe sahiptirler. Tavsiye vermeyi severler. Özgürlüğüne düşkün, sürprizli kişilerdir; hızlı ve önceden tahmin edilemeyen hareketler yapabilirler. Yüzeysel olabilirler.

Hava grubu burçları: İkizler, Terazi, Kova

burçların tarihleri ve özellikleri

12 Burcun Temel Özellikleri

Kova burcu (20 Ocak – 18 Şubat)

Elementi: Hava

Yönetici gezegeni: Uranüs

Özelliği: Sabit

En uyumlu olduğu burçlar: İkizler, Terazi

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Aslan

Güçlü yönleri: İlerici, insancıl, orijinal, bağımsız, enerjik, yaratıcı, cesur, hevesli, kıvrak zekalı

Zayıf yönleri: Çabuk sinirlenen, bencil, sabırsız, inatçı, uzlaşmaz, soğuk, ilgisiz, davranışları öngörülemeyen

Kova burcu kişileri doğuştan biraz utangaç ve sessizdirler ama egzantrik ve enerjik de olabilirler. Her iki durumda da derin düşünen, başkalarına yardım etmeyi seven, entelektüel insanlardırlar. Zihinlerini uyaran, teşvik eden şeyleri sever ve akıllarını her fırsatta kullanırlar.

Geleceği algılama yeteneğine sahiptirler, 5 – 10 yıl sonra ne yapmak istediklerini şimdiden bilirler. İlerici ve hümanist bir kişiliğe sahiptirler. Topluluk içinde kendilerini iyi hissettikleri için, her zaman etraflarının insanlarla çevrili olmasını sağlamaya çalışırlar.

Sevdikleri için her şeyi yapabilirler, hatta bazen kendilerini feda edebilirler. Kendilerini kısıtlanmış hissetmekten hiç hoşlanmaz, herkes için özgürlük ve eşitlik ister, her zaman konuşma ve hareket özgürlüğünü sağlamaya çalışırlar. Arkadaşlarının yaratıcı, zeki ve sağlam insanlar olmasına önem verirler.

Akrabalarına karşı sorumlu davranırlar ama dostça davranışlarına karşılık almazlarsa yakın olmaya çalışmazlar. Oldukça hassastırlar. İnsanlarla yakınlık kurmayı severler ama hemen ve kolayca değil. Bunun için zamana ihtiyaç duyarlar.

Soğukkanlı ve duyarsız kişiler olarak bilinirler ama bu aslında onların erken ve gereksiz samimiyete karşı savunma biçimleridir. Karakterleri biraz ürkek olmakla beraber bazen ani ve agresif davranışları olabilir.

Balık burcu (19 Şubat – 20 Mart)

Elementi: Su

Yönetici gezegeni: Neptün

Özelliği: Değişken

En uyumlu olduğu burçlar: Yengeç, Akrep

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Başak

Güçlü yönleri: Merhametli, nazik, sanata eğilimli, bilge, hassas, özverili, sezgisel, sempatik

Zayıf yönleri: Belirsiz, zayıf iradeli, kolaylıkla etki altına giren, ürkek, gerçeklerden kaçmaya çalışan, çabuk ve kolay güvenen

Balık burcu insanları duygusal ve empati yapabilen kişilerdir. Cana yakındırlar. İnsanlara yardım etmeyi sever ve bunun karşılığında bir şey beklemezler. Sanata, özellikle müziğe eğilimlidirler. Yargılayıcı değil affedicidirler. Balık,  Zodyak’ın 12 burcu arasında en toleranslı olanı olarak bilinir.

Balık burcunda doğanlar güçlü sezgileri olan merhametli, sevecen, sadık ve cömert insanlardır. Eşlerine karşı nazik, verici ve sadıktırlar. Kısa vadeli ilişkileri sevmez, partnerleriyle gerçek ve sağlam bir bağ kurmak isterler.

Çok iyi arkadaştırlar, bazen arkadaşlarının ihtiyaçlarını kendilerininkilerden önde tutarlar. Sevdikleriyle iyi bir iletişim kurmaya önem verirler.

Duygularını açıkça ifade eder ve başkalarının da kendileri gibi açık olmasını beklerler. Çalışkan ve güvenilirdirler. Genellikle hayallerine ve hedeflerine odaklanırlar fakat bunun için gereken parayı kazanmayı da önemserler. Para konusunda 2 yönlü davranabilirler; bazen küçük bir şey için çok para harcayıp, bazen cimri olabilirler.

Koç burcu (21 Mart – 19 Nisan)

Elementi: Ateş

Yönetici gezegeni: Mars

Özelliği: Öncü

En uyumlu olduğu burçlar: Aslan, Yay

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Terazi

Güçlü yönleri: Kendinden emin, iyimser, hevesli, cesur, tutkulu, dürüst, kararlı

Zayıf yönleri: Kolay sinirlenen, sabırsız, huysuz, agresif, dürtüse hareket eden – düşüncesiz

Koç burcu kişileri her zaman dinamiktirler, hız ve rekabet ararlar. Çoğu doğuştan zeki ve liderliğe eğilimlidir. İnandıkları bir şeye, sonuçlar üzerinde fazla düşünmeden cesurca atılabilirler. Risklerden ve yargılanma ihtimalinden nadiren korkarlar.

Koç burcu Zodyak burçlar kuşağının en aktif burçlarından biridir. Koçların anahtar kelimesi etkinliktir. Kolayca iletişim kurdukları için hayatları boyunca çok sayıda insan tanır ve bağlantılar elde ederler. Hırslı ve bağımsızdırlar. Duygularını doğrudan ve dürüst bir şekilde dile getirirler.

Çoğunlukla anı yaşarlar, gelecek hakkında pek düşünmezler. Alışveriş, kumar gibi şeyler için para harcamayı severler. Bu konuda pek dikkatli olmamalarına karşın, çalışmayı sevdikleri için genellikle para sıkıntısı çekmezler.

Kendini geliştirmeyi seven hırslı ve yaratıcı kişiler olduklarından iş hayatında iyi bir performans sergilerler. Rekabetten rahatsız olmazlar. Flört etmeyi severler. Aşık oldukları zaman bunu rahatlıkla ifade edebilirler. Koç burcu insanı genellikle tutkulu bir sevgilidir. Ortada adrenalin, tutku ve heyecan varsa ilişkileri uzun sürer.

Boğa burcu (20 Nisan – 20 Mayıs)

Elementi: Toprak

Yönetici gezegeni: Venüs

Özelliği: Sabit, belirli

En uyumlu olduğu burçlar: Başak, Oğlak

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Akrep

Boğa burcunda doğanlar güçlü ve güvenilir insanlardır. Hayat hakkındaki perspektifleri doğrultusunda son derecede inatçı olabilirler. Oldukça sabırsızdırlar. Genelde fiziksel olarak güçlü, zihinsel olarak hızlıdırlar. Sevdiklerine karşı aşırı korumacı olabilirler.

Para kazanmakta oldukça iyidirler ve başladıkları bir projeyi tamamlamadan bırakmazlar. Parayı sever ve daha fazlasını kazanmak için çok çalışırlar. Akıllıdırlar. Sosyal hayatlarına olumlu etki yapan iyi bir espri anlayışına sahiptirler. iyi ve güzel olan her şeyi seven, çoğunlukla maddi zevklerle çevrili olan insanlardır.

Dokunmaya duyarlı ve şehvetlidirler. Eve ve aileye çok önem verirler. İlgilerini çeken verileri zihinlerinde depolar ve gerektiği zaman kullanırlar. Bazıları sanat eserleriyle çok ilgilidir, bazı Boğaların da müzikal yeteneği vardır.

Burcun erkeği de, kadını da kıskançtır. Bir Boğa burcu kişisi hayallerindeki insanı bulduğu zaman durumu efsanevi inadıyla sabote edebilir. Bunun olmaması için uzlaşmacı davranmayı öğrenmeye çalışması tavsiye edilir.

12 burcun tarihleri ve özellikleri

İkizler burcu (21 Mayıs – 20 Haziran)

Elementi: Hava

Yönetici gezegeni: Merkür

Özelliği: Değişken

En uyumlu olduğu burçlar: Terazi, Kova

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Yay

Güçlü yönleri: Sevecen, çabuk öğrenen, fikir alışverişinde bulunabilen, meraklı, nazik

Zayıf yönleri: Kararsız, gergin, tutarsız

İkizler burcunda doğanlar hızlı düşünen insanlardır. Aynı kişiliğin 2 farklı yanını temsil ederler ve bunlardan hangisiyle yüzleşeceğinizden emin olamazsınız. Gezegenleri Merkür iletişim ve yazma becerileriyle bağlantılıdır ve bu,  dünyanın neredeyse her şeyinden etkilenen İkizler burcu insanlarının mükemmel sanatçılar, gazeteciler veya yazarlar olmasına yol açar.

Bağımsız bir kişiliğe sahiptirler; kurallara veya kısıtlamalara tabi olmayı sevmezler. Bir başkası kararlı oldukları bir konuda ne yapmaları gerektiğini söylemeye kalkarsa tepki gösterirler. Burcun simgesi bazen bu simgenin altında doğan insanların diğer yarılarını eksik hissettiklerinin göstergesidir. Bu yüzden hayat boyu yeni arkadaşlar, meslekdaşlar, rehberler ararlar.

Çok yönlü, her şeyi denemek isteyen, eğlenceyi seven kişilerdir; onların yanında sıkılmazsınız. Aileleri ve arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi severler. Yaratıcı, usta ve çoğunlukla akıllı insanlar olduklarından, zekayı teşvik eden işlerde başarılı olurlar.

Dikkatleri kolay dağıldığından hayatlarında hızlı ilişkiler, yarım bırakılmış hobiler, tamamlanmamış projeler olur. Flört etmeye her zaman hazırdırlar ve doğru kişiyi bulana kadar farklı insanlarla çok zaman harcayabilirler. Heyecan, tutku ve çeşitlilikten hoşlanırlar. Mükemmel hayat ortağını bulduklarına inandıkları zaman sadıktırlar.

Yengeç burcu (21 Haziran – 22 Temmuz)

Elementi: Su

Yönetici gezegeni: Ay

Özelliği: Öncü

En uyumlu olduğu burçlar: Akrep, Balık

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Oğlak

Güçlü yönleri: Yaratıcı, duygusal, sempatik, ikna edici, sadık, vefalı

Zayıf yönleri: Memnun edilmesi zor, kötümser, güvensiz, huysuz, reddedilmekten korkan

Yengeç burcunda doğanlar karmaşık bir yapıya sahip, anlaşılması zor kişilerdir. Kolay incinirler ve yaralarının iyileşmesi de uzun sürer. Çatışmalardan uzak dururlar. İnsanlara maddi veya manevi yardım eli uzatmayı severler. Oldukça duygusal ve sezgiseldirler.

Eve ve aileye çok büyük değer verirler. Büyük hırsları yoktur; sevecen bir aile, ahenkli ve huzurlu bir ev onları mutlu eder. Yengeç burcu üyeleri çok iyi ebeveynler olurlar. Merhametlidirler Bazen haddinden fazla hassas olabilirler.

Kolaylıkla para kazanabilen ve hızlı bir şekilde de harcayabilen kişiler olmakla beraber; daha çok yatırım yapmaya ve maddi durumlarını giderek iyileştirmek için uğraşmaya meyillidirler. Yengeçler çoğu zaman zamanını ve parasını iyi yöneten başarılı kişilerdir.

Yalnız başlarına çalışırlarsa daha iyi performans gösterirler. Çalışmalarını izlemeye gerek yoktur, ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Hızlı bir şekilde kızabilir veya heyecanlanabilirler.

Affedici değildirler, birine kapıyı kapattılarsa bir daha kolay kolay açmazlar. Kendilerine genelde zarar veren çok verimli bir imgelemleri olduğu için neyi, ne şekle sokup, nasıl anlayıp kızdıklarını da kolayca anlayamazsınız.

Aslan burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Elementi: Ateş

Yönetici gezegeni: Güneş

Özelliği: Sabit

En uyumlu olduğu burçlar: Koç, Yay

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Kova

Güçlü yönleri: Cömert, tutkulu, sıcak kalpli, neşeli, esprili, yaratıcı

Zayıf yönleri: İnatçı, tembel, kibirli, bencil, esnek olmayan

Aslan burcunda doğanlar etkileyici ve sıcak insanlardır. Derin bir cazibeye sahiptirler. Kişisel çekicilikleri sayesinde bir sürü şeye ulaşabilir, birçok şeyi başarabilirler. Doğuştan lider eğilimlidirler. Yaratıcı zihinlerini kullanarak karmaşık sorunları çözebilirler.

Çoğu açık sözlüdür. Hayatı severler. Cömert ve sadık kişiliklerinden ötürü çok sayıda arkadaşları olur. Kendine güvenleri ve çekicilikleriyle her fırsatta birçok insanı bir araya getirirler. Aslan burcu kişileri tutkulu ve samimidirler; duygularını kolayca ve net bir şekilde ortaya koyarlar. Seks söz konusu olduğunda eğlenceli ve enerjiktirler.

Bağımsız bir kişiliğe sahiptirler, kendi alanlarını severler. Bu zamanlarını ve enerjilerini alsa bile başkalarına yardım etmeye çalışırlar. Çoğu paraya ihtiyacı olan bir arkadaşlarına son parasını verebilecek insanlardır. Etraflarında modern ve şık şeyler olmasından hoşlanırlar.

Sevdiklerine karşı sadık, cömert, saygılı ve eğlencelidirler. Egoları yüksektir. Kendi arzularını yerine getirmek için başkalarının sorunlarını ve ihtiyaçlarını görmezden geldikleri zaman her türlü ilişkilerinde sorunlar yaşayabilirler.

Karizmatiktirler. Kendilerine iltifat edilmesine ihtiyaç duyar ve bundan çok hoşlanırlar. Fazla otoriter ve kendinden emin davrandıkları zaman itici olabilirler.

Başak burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)

Elementi: Toprak

Yönetici gezegeni: Merkür

Özelliği: Değişken

En uyumlu olduğu burçlar: Boğa, Oğlak

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Balık

Güçlü yönleri: Nazik, analitik, sadık, pratik, çalışkan

Zayıf yönleri: Sıkılgan, kendini ve başkalarını aşırı derecede eleştiren, kaygılı, sürekli çalışıp eğlenceye zaman ayırmayan

Başak burcu mensupları en küçük detaya bile dikkat ederler. Hayata karşı, hiçbir şeyi şansa bırakmayan metodik bir yaklaşımları vardır. Düzenli bir hayatları olur. Görünüşte dağınık olsalar bile amaçları ve hayalleri zihinlerinde kesin bir şekilde tanımlanmış durumdadır.

Çoğu muhafazakar bir kişiliğe sahiptir. Statükodan hoşlanırlar. Sadıktırlar. Özel hayatlarında istikrarlı ilişkileri tercih ederler. Eşlerinin hayatlarında önemli bir yerleri olduğunu, kendilerine ihtiyaç duyulduğunu bilmek isterler. Arkadaş olarak çevrelerindeki insanlara çok faydalı olabilirler.

Başaklar bir problemi çözmenin yollarını bilen mükemmel danışmanlardır. İyi bir organizasyona ihtiyaç duyulan işlerde çok metodik ve verimli bir şekilde çalışırlar. Zeki, objektif ve bazen sıkıntı verecek kadar mükemmeliyetçi bir yapıları vardır.

Dışarıdan sakin göründükleri zaman bile zihinleri her zaman aktiftir. Gerçekçi ve dengelidirler. Öz disiplinleri yüksektir. Yaşlılara ve hastalara özen gösteren, ailesine bağlı kişilerdir. Para harcarken dikkatlidirler, bütün masrafları önceden planlarlar.

Fazla harcama yapmaya meyilli olmamakla beraber ara sıra kendileri için güzel bir şeyler alma isteği duyarlar.

burçların özellikleri

Terazi burcu (23 Eylül – 22 Ekim)

Elementi: Hava

Yönetici gezegeni: Venüs

Özelliği: Öncü

En uyumlu olduğu burçlar: İkizler, Kova

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Koç

Güçlü yönleri: İşbirliği yapmaya hazır, nazik, sosyal, adil fikirli, diplomatik

Zayıf yönleri: Kararsız, kendine acıyan

Terazi burcunda doğanlar makul ve huzurlu insanlardır. Sosyal becerileri yüksektir, 12 burcun bu açıdan en yetenekli kişileri sayılırlar. Yalnız kalmaktan nefret ederler. İyimser, arkadaş canlısı, uyumlu kişilerdir. Kaliteye çok önem verirler. Müzikten, sanattan, güzel yerlerde bulunmaktan hoşlanırlar.

En büyük sorunları bir taraf seçmeleri gerektiği zaman çok kararsız olmalarıdır. Farklı bakış açılarını büyük bir sabırla dinleyebilirler. Dışa dönük ve iyimserdirler. Adalet ve eşitlik onlar için çok önemlidir.

Her türlü çatışmadan kaçınır ve bunun mümkün olduğu her ortamda barışı korumaya çalışırlar. Bir ilişki içinde oldukları zaman, partnerlerini memnun etmek için gereken her şeyi yaparlar. Eğlenceli bir kişilikleri vardır.

Başkalarına yardım etmeye her zaman hazırdırlar. Anlaşmazlıklara çözüm getirmekte iyidirler. Konuşma yetenekleri gelişmiştir ve çok ikna edici bir şekilde konuşabilirler. Zarif ve sofistikedirler.

İdealist bir yapıları vardır. Doğal bir liderlik yeteneğine sahiptirler. Modayı takip eder, iyi kıyafetleri severler. Tasarruflarını ve harcamalarını iyi dengelerler. Hızlı çalışan bir beyinleri vardır. Kendilerine güvenirler.

Akrep burcu (23 Ekim – 21 Kasım)

Elementi: Su

Yönetici gezegeni: Plüton

Özelliği: Sabit

En uyumlu olduğu burçlar: Yengeç, Balık

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Boğa

Güçlü yönleri: Tutkulu, cesur, gerçek bir arkadaş,

Zayıf yönleri: Güvensiz, gizemli, sert, kıskanç

Akrep burcu insanları tutkulu, iddialı ve kararlıdırlar. Gizemli oluşları, karşılarındakinin bakış açısına göre cazip ve seksi ya da korkutucu görünebilir. Kendilerine yapılan iyiliği de, hatayı da kolay kolay unutmazlar. Sakin, serinkanlı davranışları ve esrarengiz havalarıyla bilinirler.İlgileri de hayatın kriminoloji, paranormal olaylar, gizemli hikayeler gibi esrarengiz ve biraz da karanlık taraflarına yönelik olabilir.

Sahtekarlıktan nefret ederler. Son derecede kıskanç ve şüpheci, hatta takıntılı olabilirler. Mantıklı, gerçekçi ve pratiktirler. Bilimsel ve kapsamlı bir araştırma gerektiren işlerde iyi çalışırlar. İşlerine kararlı bir şekilde odaklanabilen kişiler oldukları için yönetim kademelerinde verimli olurlar.

Belirledikleri bir hedeften vazgeçmezler. İşle arkadaşlığı asla karıştırmazlar.  İyi gözlemcidirler, ayrıntıları kaçırmazlar. Hafızaları da mükemmel çalışır.

Başkalarına saygı duyar ve saygı beklerler. Merhametlidirler. Sevdiklerine karşı sadık ve koruyucudurlar. Kavrayışları yüksektir. Esprili ve eğlenceli insanların yanında kendilerini iyi hissederler. Son derecede duygusaldırlar.

Yay burcu (22 Kasım – 21 Aralık)

Elementi: Ateş

Yönetici gezegeni: Jüpiter

Özelliği: Değişken

En uyumlu olduğu burçlar: Koç, Aslan

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: İkizler

Güçlü yönleri: İdealist, mizah duygusu çok gelişmiş, cömert

Zayıf yönleri: Çok sabırsız, yapabileceğinden fazlasını vaat eden, geri dönüşü olmayan sözler söyleyebilen

Yay burcunda doğanlar açık görüşlü, maceraperest, yeni şeyler öğrenmeyi seven, hevesli, tutkulu ve dışa dönük insanlardır. Meraklı ve enerjik bir yapıya sahiptirler. 12 burcun en gezgin ruhlu kişileri arasında sayılırlar.

Olumlu düşünmeye meyillidirler. Düşüncelerini somut eylemler haline getirebilir ve hedeflerine ulaşmak için her şeyi yaparlar. Özgürlüklerine son derecede düşkündürler. Bazen hoş olmayacak derecede dürüsttürler.

Sınırsız bir coşkuya ve çok gelişmiş bir mizah duygusuna sahiptirler. Bir şey için çabalamak söz konusu olduğunda cesurdurlar. Kendilerine güvenirler. Doğal bir yapıları vardır. Çok eğlenceli ve esprili olabilirler. Eğlenceyi severler.

Gerçekten sevdikleri zaman sadıktırlar. Partnerlerinin entelektüel, hassas ve etkileyici olmasını isterler. Kendilerini dengeli hisetmek için sosyal olmaya ve başkalarıyla etkileşim kurmaya ihtiyaç duyarlar. Bazen yalnız başına kalmaktan hoşlanırlar ama ömürlük arkadaşlıklar kurmayı da bilirler.

Oğlak burcu (22 Aralık – 19 Ocak)

Elementi: Toprak

Yönetici gezegeni: Satürn

Özelliği: Öncü

En uyumlu olduğu burçlar: Boğa, Başak

İlişki ve evlilik için en uyumlu olduğu burç: Yengeç

Güçlü yönleri: Disiplinli, sorumlu, kontrollü, iyi yönetici

Zayıf yönleri: Affedici olmayan, her şeyi bildiğini düşünen, küçümseyen, en kotü olasılığı bekleyen

Profesyonellik ve geleneksel değerler söz konusu olduğunda akla ilk gelecek kişiler Oğlaklardır. Burcun üyeleri pratik ve sorumlu bir yapıya sahiptirler. Planlamayı ve stratejiler kurmayı, prova yapmayı severler ve böylece zihinlerinde döndürdükleri şeylerde mükemmel hale gelirler.

Kendilerine çok hakimdirler. İş dünyasında mükemmel yönetici veya liderler olabilirler. Bazen aşırı derecede inatçı olurlar. Başkalarının farklılıklarını kabul etmekte zorlanırlar ve bu gibi durumlarda insanları kontrol altına almaya çalışmaya veya kendi geleneksel değerlerini dayatmaya eğilimlidirler. Kim olduklarının, kapasitelerinin farkındadırlar ve kendilerinden emindirler.

Biraz donuk, ağır kişiler olarak bilinmekle beraber çoğu zaman ani bir zeka gösterisiyle arkadaşlarını şaşırtırlar. Çünkü çoğunlukla akıllı ve esprilidirler. Değişken ruh hallerinden ötürü iç dünyalarında sıkıntılıdırlar. Çoğunlukla bu ruh halini dışarıdan ustalıkla gizlerler, durumu sadece aileleri ve en yakın arkadaşları bilebilir.

Zamanlarını ve paralarını mükemmel yönetirler. Duygularını sözlerden çok davranışlarla ifade ederler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zodyak’ın 12 Burcunun Tarihleri Ve Temel Özellikleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni yazılardan haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

14 Yorum

 1. 7 Ocak 2020, 18:21

  Bilgilendirici ve detaylı bir paylaşım olmuş. Kova burcuyum, burcumun özelliklerini okuyunca işte benim dedim.

 2. 6 Ocak 2020, 17:00

  Çok ilgilendiğim bir konudur astroloji sizde çok güzel açıklamıssınız emeğinize sağlık

 3. 6 Ocak 2020, 12:38

  çok geniş kapsamlı bir yazı olmuş..elinize sağlık

 4. 12 burcun özelliklerinin detaylı anlatıldığı güzel bir yazı olmuş benim ki ateş miş :) sanırım evlenmek içinde kova bulmam gerekiyormuş. Bence burçlar insanların doğum zamanlarında hava ve ortam şartlarına göre ortak özellik barından davranış ve tutumları adlandırmalarıyla ortaya çıkmış gibi :) detaylı bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  • 14 Ocak 2020, 18:53

   Bu türden bilgilerin kaynağını, ilk ortaya çıkış hikayesini bilmiyorum. Fakat tarihte astrologlardan fikir almadan savaşa girmeyen komutanlar falan gibi bir şeyler olduğu bilgisi var kafamda belli belirsiz. Ben bu konularla ilgilenen çok kişi olduğundan emin olduğum için daldım bu aleme ama kendi hesabıma azıcık ilgiliyim. =) Ben teşekkür ederim ziyaretin için.

 5. Gördüğüm en ilginç en hoşuma giden burç yazısı
  akrep burcuyum ve bu burçla ilgili yazıları sürekli okurum yazınız için teşekkürler.
  Hilal Hanım

 6. 3 Ocak 2020, 21:05

  Bir aslan burcu olarak özelliklerimi büyük bir keyifle okudum. Hiç mütevazı olamıcam maalesef🤩 Emeğinize sağlık yazılarınızın devamını bekliyorum.

 7. Balık burcuyum ve okuduğumda gerçekten tüm cümlelerle uyum içinde olduğumu gördüm. Fakat şöyle bir soru oluştu kafamda insan oğlu yıllar süren yaşamı boyunca aynı zamanlarda aylarda doğanların kişisel faktörleri çoğunlukla aynı bunu etki eden şey nedir ? bilimsel bir açıklaması var mı yoksa yılların birikimi ve ortak özellikleri izleyerek elde edilen deneyim mi?

  • 14 Ocak 2020, 18:46

   Evet, günlük burç yorumları falan bence tamamen fasaryadır ve ticaridir ama birçok kişi burcunun temel özelliklerini taşıdığını fark ediyor. Benim için de geçerli bu. Bu bilgilerin neye dayandığını pek bilmiyorum, onu ayrıca araştırmak lazım. Yükselen burç ve daha bir sürü detaylar var.

Giriş Yap

Bin Kelam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin