xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Evde Biberiye Yağı Yapımı Ve Biberiye Yağının 21 Faydası

2 29.798

Biberiye bitkisinin yapraklarının özünün çıkarılmasıyla elde edilen biberiye yağı bazı rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olan bir bitkisel yağ türüdür.

Uyarı: Bebek bekleyen kadınların ve yüksek tansiyon hastalarının bu yağı kullanmaması veya doktor kontrolünde kullanması gerekir.

Evde Biberiye Yağı Yapımı

İsterseniz evde biberiye yağı hazırlayabilirsiniz.

Bunun için öncelikle bir miktar biberiye yaprağı temin edin.

Sonra bu yaprakları cam bir şişenin içine koyup üstüne yaprakların ağırlığından  2 kat fazla miktarda zeytinyağı ekleyin. (Örneğin, 50 gram biberiye için 100 gram zeytinyağı) Ayçiçeği yağı da kullanılabilir ama zeytinyağı daha faydalıdır.

Şişeyi iyice kapatıp güneş alan bir yere koyun. Burada 20 – 25 gün boyunca durması gerekir. Şişeyi her gün sallamalısınız.

Bu süre geçtikten sonra şişeyi açın, içindeki karışımı koklayın ve yağı bir tülbentle süzün.

Ev yapımı biberiye yağı serin bir yerde 1 yıl boyunca saklanabilir.

Biberiye Yağının 21 Faydası

Kendine özgü odunsu bir kokusu olan biberiye yağı, yüzyıllar boyunca sağlığa ve güzelliğe faydaları için kullanılmıştır.

Biberiye esansiyel yağı, zihin sağlığından fiziksel sağlığa, bahçe bakımından cilt bakımına kadar birçok konuda şaşırtıcı faydalar barındırır.

Ruh Sağlığı İçin

1. Stres Giderici

Evinizde bir uçucu yağ difüzörü var mı acaba? Yoksa bu maddeyi okuduktan sonra bir tane edinmeyi isteyebilirsiniz. 2007 yılında yapılan bir çalışmada, biberiye yağı kokusunun tükürükte bulunan stres hormonu (Kortizol) seviyesini azalttığı görülmüş. Aşırı kortizol kilo alımına, kolesterole, oksidatif strese ve hatta kalp hastalığına yol açabilir.

Her zaman değilse bile gerekli gördüğünüz zamanlarda bu yağı solumak stres seviyenizin düşmesini sağlayabilir.

2.Anksiyete (Kaygı) Azaltıcı

2009 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, lavanta ve biberiye esansiyel yağlarını solumak kaygı azaltıcı bir etki yapıyor.

Bu çalışma için sınava girecek olan lisansüstü hemşirelik öğrencilerinin lavanta – biberiye yağlarından oluşan bir karışımı koklamaları sağlandı. Sonuçta hem kaygı düzeylerinin ortalamanın altında olduğu, hem de nabız hızlarının daha düşük olduğu görüldü.

3.Zihinsel Berraklık

Kendinizi biraz bunalmış ve kararsız hissediyorsanız, kafanız karışıksa bir tütsü veya difüzör aracılığıyla biberiye esansiyel yağı soluyun veya yağı ellerinize ve ağzınızın üstüne sürün. Bu, her şeyi daha net görmenize yardım eder. Ayrıca kendinizi daha az gergin ve stresli hissetmenizi sağlayabilir.

4.Öğrenme Ve Bellek

Bir parça biberiye yağı ertesi gün gireceğiniz sınavda belleğinizin daha güçlü olmasını sağlayabilir. Biberiye yağının, stres ve kaygı düzeylerini düşürmenin yanı sıra, hafızayı da olumlu etkilediği düşünülüyor.

2003 yılında yapılan bir çalışmada, biberiye aromasının sağlıklı yetişkinlerde performans, bellek kalitesi ve ikincil bellek faktörlerinde anlamlı bir iyileşmeye yol açtığı görüldü. Ayrıca insanın daha  uyanık olmasını da sağladığı tespit edildi.

2012’de yapılan bir araştırma da bu bulguları destekleyen sonuçlar verdi. Keskin kokunun, belirli zihinsel görevlerin hızını ve doğruluğunu arttırabileceği öne sürülüyor.

Alzheimer hastaları da biberiyenin kokusundan faydalanabilirler. Küçük bir çalışma; biberiye, lavanta, portakal ve limon esansiyel yağlarını içeren 1 aylık bir aromaterapinin özellikle bu demans formundan muzdarip olanlarda kognitif fonksiyonların gelişmesine yardım ettiğini göstermiştir.

Biberiyenin kokusundan tam olarak yararlanmak için yağın kokusunun odanıza dağılmasını sağlamanız veya şakaklarınıza sürmeniz tavsiye edilir.

Fiziksel Sağlık İçin

5.Kan Dolaşımını Arttırır

Vücuttaki dolaşımı iyileştirmenin en kolay yollarından biri biberiye yağı kullanmaktır. Kas krampları veya ağrıları çekiyorsanız, elleriniz ve ayaklarınız soğuksa bu bölgelere taşıyıcı yağla karıştırılmış biberiye yağıyla masaj yapın.

6.Strese Bağlı Baş Ağrısını Hafifletir

Cilde uygulanan biberiye yağının acı azaltıcı ve dolaşımı iyileştirici etkisi vardır. Bu da, migren ve diğer türden baş ağrılarına iyi gelebileceğini gösterir.

Şakaklarınıza veya başınızın ağrıyan bölümlerine 1 – 2 damla biberiye yağı uygulayın. Aynı zamanda ellerinizi biraz yağla ovmayı ve ağzınızın çevresine sürüp kokusunu burnunuza çekmeyi de deneyebilirsiniz.

Eğer baş ağrınız strese bağlı ise, biberiye sayesinde ağrıya yol açan kök nedeni hafifletebilirsiniz.

7.Bağışıklığı Güçlendirir

Antibakteriyel ve antifungal (Mantar karşıtı) özellikleri sayesinde biberiye, özellikle nezle ve gribin sıklıkla görüldüğü dönemlerde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eden bir esansiyel yağdır. Biberiyenin bu özelliğinden faydalanmanın en iyi yolu yağı ile rahatlatıcı bir lenfatik masaj yapmaktır.

Lenfatik sistem vücudun atık maddelerden arındırılmasına yardımcı olur. Lenf düğümlerine masaj yaparak vücudun detoks sistemi güçlendirilebilir.

Biberiye, ikinci dolaşım sistemi olarak da bilinen lenf sistemini uyarmak ve temizleme etkisini desteklemek için kullanılabilecek en iyi yağlardan biridir.

Birkaç damla biberiye yağını taşıyıcı bir yağ ile seyreltin ve kollarınızı, koltuk altlarındaki lenf düğümlerine kadar ovun. Daha sonra bu karışımla göğsünüzün ortasından koltuk altlarına doğru da masaj yapın. Ayrıca boynunuzdan aşağıya sürün ve bacaklarınızı da ayaklardan kasıklara kadar ovun.

Sadece banyo suyuna biberiye yağı eklemek bile, stresi azaltarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

8.Kas Ve Eklem Ağrılarını Hafifletir

Biberiye yağının kas ağrılarını ve artriti hafifletmek için kullanılabileceği, Almanya E Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

Ağrıyan eklem ve kaslarınıza az miktarda biberiye esansiyel yağı sürerseniz, yağın analjezik ve anti inflamatuar etkileri özellikleri kısa süre içinde devreye girecektir.

9.Hazımsızlığa İyi Gelir

Biberiye yağını hazımsızlık sorunları için harici olarak kullanabilirsiniz. Şişkinlik, kabızlık veya mide krampları çekiyorsanız midenize taşıyıcı bir yağ ile karıştırılmış biberiye yağıyla masaj yapın. Aynı etki için yağı banyo sırasında da kullanabilirsiniz. Bazıları ayakların altını biberiye yağıyla ovmanın bile hazımsızlığa iyi geldiğini söylüyorlar.

10.Öksürük, Nezle Ve Grip Sorunlarında Rahatlatıcı Etki Yapar

Soğuk algınlığına veya gribe yakalandıysanız, burnunuz tıkalı ise, öksürüyorsanız birkaç saatte bir göğsünüze birkaç damla biberiye yağıyla masaj yapın.

Antiseptik etkisi sayesinde biberiye yağının solunum yolu enfeksiyonları üzerinde de rahatlatıcı etkisi vardır.

Saçlar, Cilt Ve Genel Sağlık Durumu İçin

11.Kepeklerden Kurtulmanızı Sağlar

Antifungal (Mantar karşıtı) etkisi sayesinde biberiye, nazik ve etkili bir kepek ilacı olarak kullanılabilir.

Bitkinin bu özelliğinden faydalanmak için şampuanınıza birkaç damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Yağı sulandırmadan kullanmayın, zira kafa derinizde pul pul dökülmelere yol açabilir.

12.Saç Büyümesini Teşvik Eder

Biberiye, özellikle Akdeniz Bölgesinde, saç büyümesini teşvik etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Saçkıran hastalığına yakalanmış olan 84 kişi üzerinde yapılmış olan bir araştırmada, saç derisine 7 ay boyunca her gün biberiye ve diğer esansiyel yağlarla masaj yapanların, bunu yapmayanlara göre daha az saç kaybına uğradığı görülmüştür.

13.Ağız İçi Bakterileriyle Savaşır, Nefes Kokusunu Önler

Bazı alkol bazlı ağız gargaraları ağız içindeki hassas dengeyi bozup faydalı bakterilerin de yok olmasına sebep olurlar. Ev yapımı biberiye yağı daha güvenli ve etkili bir ürün olarak denenebilir.

Biberiyenin antimikrobiyal özellikleri düşlerin çürümesine ve diş eti hastalıklarına yol açan kötü bakterilerin ölmesini sağlar. Biberiye yağı ayrıca ağız kokusunu önlemek için de kullanılabilir.

20 gram biberiye yağını 1 bardak distile su ile karıştırın. Geleneksel gargaraların verdiği tazelik hissini duymak isterseniz bu karışıma biraz da nane yağı ekleyebilirsiniz. Ev yapımı gargaranızı kullanacağınız zamanlarda önce şişeyi çalkalamayı unutmayın.

14.Selülitlerden Kurtulmanıza Yardım Eder

Biberiye vücudun toksinlerden arınmasına ve sirkülasyonun iyileşmesine yardımcı olduğu için selülitlerden kurtulmak için kullanılabilecek en iyi yağlardan biridir.

3 çay kaşığı taşıyıcı yağ (Zeytinyağı, badem veya jojoba yağı) ile 2 damla biberiye yağı ve 2 damla rezene yağını karıştırın. Selülitli bölgelere her gün bu karışımla masaj yapın.

Biberiye yağı ile lenf masajı yapmak da selülitlerin azalmasını sağlayabilir.

15.Vücut Çatlaklarının Rengini Soldurur

Biberiye yağı, özellikle çatlaklar üzerinde etkili olan Hindistan cevizi yağı ile karıştırıldığında, vücut çatlaklarının rengini soldurabilir.

Bunun için vücudunuzdaki çatlaklara bu 2 yağla hazırladığınız karışımla düzenli olarak masaj yapın.

16.Sivilceli Ciltlere İyi Gelir

Sivilceye yatkın bir cildiniz varsa cilt bakım rutininize anti bakteriyel eylemler eklemeniz gerekir. Biberiye yağı bu açıdan hem güvenli, hem de oldukça etkili bir üründür.

Biberiye yağını Hint yağı veya başka bir taşıyıcı yağla karıştırın ve bu karışımla cildinize iyice masaj yapın. Sonra da yüzünüzü ılık suyla ıslatılmış bir bezle silin. Bu işlem cildinizi temizler ve yumuşatır.

Bahçe İçin

17.Doğal Bir İnsektisit (Böcekkıran)

Bahçedeki böceklerden kurtulmak için çevreyi, sağlığınızı ve bütçenizi olumsuz etkileyecek hazır bir böcek ilacı olmak yerine 10’ar damla biberiye, nane, kekik ve karanfil yağını karıştırarak doğal bir böcek kovucu hazırlayabilirsiniz. Bu karışım sadece zararlı böcekleri öldürmekle kalmaz, güzel bitkilerinizi mahvedecek olan mantarları da durdurur.

Karışımı koyduğunuz şişeyi kullanmadan önce çalkalayın ve bahçe boyunca uygulayın. Sebze bahçesinde de güvenle kullanabilirsiniz.

Ev İçin

18.Doğal Sivrisineksavar

Biberiye, sivrisinekler ve böcekler üzerinde oldukça etkilidir.

Bir parça biberiye esansiyel yağını damıtılmış suyla karıştırın ve bir sprey şişesinin içine koyun. 30 gram su için 10 ila 20 damla yağ kullanmalısınız. Böylece kimyasal içermeyen, doğal bir sivrisineksavar hazırlamış olacaksınız. Kullanmadan önce şişeyi çalkalayıp yağın suya dağılmasını sağlamayı unutmayın.

19.Doğal Hava Spreyi

Paranızı çoğu kanserojen maddeler içeren, astımı ve alerjileri tetikleyen suni kokulu hava spreylerine harcamak istemezsiniz, değil mi?

Bunun yerine evinizin havasını bir miktar biberiye esansiyel yağı ile tazeleyebilirsiniz.

Bir parça suya biraz biberiye yağı ekleyip karışımı püskürtmeli bir şişeye koyun ve evinizin  veya arabanızın içine püskürtün. Koltuk gibi kumaş kaplı şeylere püskürtmeden önce eşyanın görünmeyen bir köşesinde test yapmayı unutmayın, leke yapabilir.

20.Çok Amaçlı Temizleme Spreyi

Biberiye yağı, antifungal, antiseptik ve antiviral özellikleri yüzünden özellikle mutfak tezgahı için harika bir yağdır.

Yarım bardak damıtılmış beyaz sirke, yarım fincan su ve 12 damla biberiye yağını karıştırıp püskürtmeli bir şişeye koyun ve mutfak temizliği için kullanın.

Karışıma temizleme özelliği olan başka güçlü esansiyel yağlar da ekleyebilirsiniz. (Karanfil, lavanta, limon, okaliptüs, kekik veya adaçayı yağı)

21.Sineklerin Evinize Girmesini Önler

Pencere ve kapıların etrafına bir parça biberiye yağı koyarak sineklerin ve kanatlı böceklerin evinize girmesini engelleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı & Taşıyıcı Yağlar Hakkında Bir Not

Biberiye esansiyel yağının en iyi uyum sağladığı yağlar fesleğen, adaçayı, buhur, kekik, papatya, citronella, limon otu, nane, lavanta ve okaliptüstür.

Esansiyel yağları cildiniz için kullanacağınız zaman taşıyıcı bir yağla karıştırmanız gerekir. Bu şekilde seyreltilmemiş esansiyel yağlar cildi tahriş eder ve özellikle hassas ciltlere zarar verir.

Sık kullanılan bazı taşıyıcı yağlar şunlardır:

*Üzüm çekirdeği yağı

*Zeytinyağı

*Jojoba yağı

*Hindistan cevizi yağı

*Tatlı badem yağı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir:

Nane yağı 

Sarımsak yağı 

Nar çekirdeği yağı

2 Yorumlar
  1. Derya

    Evde yaomaya üsenirim ama hazirini aliyorum 😊

    1. Hilal Uslu

      Hazır olarak ben de kullanıyorum bazı yağları. Yapmayı hiç denemedim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.