xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Mülakat Sırasında Son İşinizden Neden Ayrıldığınızı Nasıl Açıklarsınız?

2 1.274

Bir iş görüşmesi sırasında “Son işinizden neden ayrıldınız?” sorusuna cevap verme tarzınız özgeçmişinizde listelenen herhangi bir özellik kadar önemlidir. Bu konudaki açıklamanız mülakat sürecinin geleceğini belirleyebilir.

Eski Şirketiniz Hakkında Olumsuz Şeyler Söylemeyin

Koşullar ne olursa eski iş yerinizden şikayet eden, sızlanan veya öfke dolu bir ifadeyle söz etmeyin. Firmayı haklı bir sebeple adli mercilere şikayet etmiş olsanız bile aşağılayıcı açıklamalar yapmayın. Asla yalan söylemeyin, ancak, cevabınızı olabilecek en olumlu kılığa sokun.

Şirketin İş Gereği Yaptığı Değişiklikler Yüzünden İşten Çıkarılmak

Bu genellikle kabul edilebilir bir işten çıkarılma sebebi olmakla beraber işe alım görüşmelerini yapanlar tek kelimelik açıklamaları sevmediğinden biraz detay vermek gerekir.

Örneğin “Şirket, durumunu korumak için birçok değişiklik yapmak durumunda kaldı. Bu değişikliklerden biri çalıştığım bölümde personel sayısının kısıtlanmasıydı. İşe son alınanlardan biriydim, kıdemi ve tecrübesi en düşük olan bendim.” dedikten sonra size orada çalışma fırsatı verilmesini takdir ettiğinizi ve bu iş için kullanabileceğiniz çok şey öğrendiğinizi bir iki örnek vererek ekleyebilirsiniz.

Böylece hem soruyu cevaplamış, hem de konunun odağını öğrenmeye açık ve hevesli potansiyel bir eleman olarak ifade ettiğiniz değere getirmiş olursunuz.

Şirket Birleşmesi Yüzünden Çıkarılmak

Bazen, birden fazla şirketin bir araya gelmesinden sonra bazı kişiler işten çıkarılır. Bu durumda “X şirketi Y şirketini satın aldı ve benim yaptığım iş yeni şirket kapsamında gerekli değildi, bu yüzden pozisyonum elimden alındı. Tazminatımı aldım ve ayrıca işten çıkarıldıkları kişileri yeni iş alternatiflerine yönlendirdiler. Bugün benimle görüşmeyi kabul ettiğiniz için gerçekten çok memnunum. Bu pozisyon benim için mükemmel görünüyor.” tarzında bir açıklama yapabilirsiniz.

İşten Çıkarılmış Olmanızı Açıklamak

Bu soruya kendisi hakkında olumsuz bir izlenim bırakmadan cevap vermek herkes için oldukça zordur. Şartlar sizin diskalifiye olmanıza gibi görünürken uygun bir karşılık vermek için dikkatli olmalısınız.

İşe Geç Kalma Alışkanlığınız Yüzünden İşinize Son Verildiyse

“O zaman işe geç kalmamın ekibi nasıl etkilediğinin farkında değildim ve durumu düzeltmek için gereken adımları atmadım. (Ama artık durum böyle değil, çünkü güçlü bir sesi olan bir çalar saat aldım, bir uyandırma servisiyle bağlantı kurdum, daha hızlı ve güvenilir bir ulaşım yöntemi buldum vb.)

İşe sürekli geç gittiğiniz için işten çıkarıldıysanız bu tarz bir açıklama yapabilir ve ardından şunları ekleyebilirsiniz: “Bu olanlardan ders aldım. Şimdi işe zamanında gitmemin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Benim gecikmem başkalarının işini de etkiliyor ve bir daha kimseyi zor durumda bırakmak / hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum.”

Bir İş Arkadaşınızla Kavga Ettiyseniz

Bir iş arkadaşınızla iş ortamında olmaması gereken bir şekilde tartıştığınız veya kavga ettiğiniz için işinize son verildiyse “Son işinizden neden ayrıldınız?” sorusuna hata yaptığınızı kabul ederek cevap vermeniz iyi olur. “Hatalıydım. İş arkadaşımla asla tartışmamalıydım. Sorunu çözmesi için amirime gitmeliydim ve daha uygun bir çözüm yolu aramalıydım. Bu tecrübe bana bu gibi durumlarda nasıl davranmam gerektiğini öğretti. Bir daha böyle bir duruma düşmemeye kararlıyım.” tarzı şeyler söyleyebilirsiniz.

İş Performansınız Yetersiz Bulunduysa

Kötü performansınız yüzünden işten çıkarıldıysanız mülakat sırasında “Benim için gerçekten zor bir zamandı ve yaşadıklarım işteki performansımı da olumsuz etkiledi. Durumumu amirimle veya İK ile görüşseydim belki de bir çözüm yolu bulunabilirdi. Artık iş dışındaki hayatımda yaşadıklarımın iş yerindeki verimimi etkilememesi için neler yapmam gerektiğini biliyorum.” diyebilirsiniz.

İşten Kendiniz Ayrıldıysanız

Son işinizden kendi isteğinizle ayrıldıysanız mülakat sırasında bu durumu açıklamanız gerekir. Olabildiğince dürüst bir yanıt verin ve işten ayrılma sebebinizi olumlu bir havada açıklamaya çalışın. Aşağıda size ilham verecek birkaç örnek cevap bulabilirsiniz.

İşi Önceden Bildirimde Bulunmadan Bıraktınız

“İşten ayrılmamın şirket için de, benim için de en iyisi olduğunu hissettim. Yerime biri bulunana kadar 2 hafta daha çalışmayı teklif ettim fakat işverenim buna gerek görmedi.”

“İşverenin ve eleman adayının karar vermesi için 90 günlük bir deneme süreci vardı. Bu sürenin sonunda bu işin bana göre olmadığına karar verdim ve devam etmemeyi tercih ettim.”

Kısa Bir Süre Çalıştıktan Sonra İşten Ayrıldınız

Bazen insanlar bir işe girdikten kısa bir süre sonra daha önce göremedikleri bir şeyi fark ettikleri için istifa ederler. Bu durumu net bir şekilde açıklamalısınız. Örneğin “Çalışmaya başladığımda işin düşündüğüm zorluk seviyesinde olmadığını gördüm. Bu pozisyonda çalışarak kariyerimde ilerlemem mümkün görünmüyordu. Şimdiden ayrılmanın en iyisi olacağına karar verdim.” denilebilir.

Bu açıklamaya pozitif bir şeyler eklerseniz daha iyi olur. Örneğin yerinize çalışabilecek birisini önermiş veya önceden bildirimde bulunmuş olabilirsiniz. “İşten ayrılmayı düşündüğümü 15 gün önceden haber verdim ve hatta pozisyonum için birkaç aday tavsiye ettim. Bunlardan biri işe alındı.”

“Son İşinizden Neden Ayrıldınız?” Sorusuna Akla Yatkın, Makul Cevaplar Vermek Önemlidir

Bir iş görüşmesi için hazırlanırken son işinizi neden bıraktığınız hakkındaki sorulara verilebilecek dürüst, profesyonel ve pozitif karşılıklar hazırlamalısınız. Önceden güzel bir hazırlık yapmazsanız mülakat stresi yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Cevaplarınızı hem yeterli derecede bilgi verecek, hem de uygun bir aday olarak görünmenizi sağlayacak şekilde planlamalısınız.

2 Yorumlar
  1. Erhan Çakırlar

    Şimdiye kadar hep kendi isteğimle ayrıldım işlerden. En zoru da neden çıktığını açıklamak gerçekten. Tabi zorlayıcı nedenler oluyor çıkmak için ama kendim çıktım deyince keyfi bir hava esiyor ve yeni iş için riskli bir aday oluyorsunuz. Verdiğiniz bilgiler bu bağlamda çok önemli.

    1. Hilal Uslu

      Faydalı ve iyi bir konu fikri olduğunu düşünmüştüm ben de başlarken. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.