xo porn
sex movies jaxton and sexy blonde tranny aubrey kate love ass fucking.
porndawn.pro sex

Yutma Güçlüğü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0 715

Yaşlılarda daha fazla olmak üzere her yaş grubundan kişilerde görülebilen bir rahatsızlık olan disfalji; alınan katı ve sıvı gıdaların ağızdan mideye geçmesi sırasında güçlük çekilmesi durumudur. Yutma güçlüğü birkaç gün sürdükten sonra ortadan kalkarsa önemli bir sorun olmayabilir, fakat 1 hafta geçtiği halde devam ediyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Sorun genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları gibi basit sebeplerden kaynaklanır ancak bazen reflü, inme, Alzheimer veya Parkinson gibi hastalıklara işaret ediyor da olabilir.

 

Yutma güçlüğünün belli başlı belirtileri ağızda tükürük salgısının artması ve kişinin, yiyecek ve içeceklerin boğazına takıldığı hissine kapılmasıdır. Boğazda yabancı bir cisim-parça olduğu duygusu ile boğaz ve göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi de belirtiler arasındadır. Yutma esnasında öksürük ve boğulma hissi de söz konusu olabilir.

Yutma güçlüğü inatla devam ediyor ve sebebi bilinmiyorsa bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından hastanın hikayesi dikkate alınarak muayene edilir. Tanı aşamasında önce sorunun hangi bölgede ortaya çıktığı araştırılır. Hasta yakınmaları bunu tespit etmek açısından son derecede önemlidir. Endoskopi yöntemi nörolojik sorunlardan ileri gelen yutma güçlüklerinin ayırt edilmesi için faydalı olur. Doktor gerekli görürse MR veya tomografiden de yararlanabilir. Hastaya farklı kıvamlarda yiyecek-içecekler kullandırılarak ve değişik pozisyonlar verdirilerek yutma yeteneğinin değerlendirilmesi yapılır. Problem felç veya ilerleyici nörolojik hastalıklardan kaynaklanıyorsa nörolog değerlendirmesi gerekir.

İnme sonrasında yutma güçlüğü yaşayan hastalarda zatürree vakaları daha sık görülmektedir. Bu tür hayati sorunlardan kaçınmak için hastanın yutma konusunda terapi alması gerekir. Erken tanı koyulabilirse yutma bozuklukları oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavi yöntemi hastalığın altında yatan nedene bağlı olarak belirlenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

chubby hairy slut toys her fuck hole.fapgosu.com
xxxhdfire.com flexi teen doll anal fucked.